Oyunun Krallık Sistemi

Users who are viewing this thread

Herkese merhaba , öncelikle hayal kırıklıklarımı yazıya dökmek için ilk defa bir forumda yer alıyorum hatam olursa affola. Mount blade serisini ilk oyundan bu yana oynamış ilk mount blade oyununda kara şövalye görünce (çocukluk zamanları) far görmüş tavşan gibi hayretle bakan biri olarak bende sizler gibi bannerlord oyununu büyük hevesle bekledim , yeni leptop aldım , büyük hevesle oyunumla karşılaştım.... Fakat anlayacağınız üzere beklediğim bir çok özelliği göremedim.
Öncelikle oyunun erken erişimde olduğunun bilincinde olduğumu belirtiyim. Erken erişim bugları görmek, dengelemeleri yapmak, kozmetikleri eklemek içindir .Bana göre Bannerlord erken erişimden ziyade tasarım ve mantık çakışması içinde olan maalesef bitmemiş bitemeyecek bir oyundur. O kadar eksiklik var ki şuan sadece krallık ile ilgili konuşmak istiyorum.
Maalesef bence bu yazacaklarım oyunun ana dinamikleri olduğu için değiştirilmesi neredeyse imkansız.

1-Krallık sistemi: Oyunun en büyük amacı kral olmak bana göre , şimdiye kadar ki M&B oyunlarında da durum böyleydi , yapımcılarda kendi hikayeni yazacağın hedefine ulaşacağın bir oyun olduğunu söylüyordu o yüzden krallık konusunun derinleşmesini bekliyordum çünkü ana dinamiğin ulaşacağın hedef orasıydı. Krallık konusundaki en kötü durum ise oyunda bir krallığın olmayışı. Resmen oyunda krallık veya kral yok. Ne hissiyat olarak halkın sana yaklaşımı , klan seviyesi düşük hanedanlıkların yaklaşımı, kazandığın paranın büyüklüğü ne de yetki ve kozmetik olarak krala ait özel ordu, özel itemler gibi . Nüfus sisteminin çok gereksiz ve oyundaki krallık anlaşını öldürdüğünü düşünüyorum. Nufus sistemi kralın alacağı kararlarda lordların etkisini belirleyecek bir şey olmalıydı zaten amacı da bu evet ama şöyle bir sorun var oyunda kral karar alamıyor :grin:. Warbanddan örnek verirsek (native mi modlumu olduğunu bilmiyorum warbandıda hep diplomacy moduyla oynuyodum.) Oyunda kralın ve kralın ikinci adamı olan mareşalin hedefleri vardı , sorardık mesela savaş nasıl gidiyor sonraki planın ne diye derdiki (kaybettiğimiz toprakları geri almak ilk hedefimiz , askerim az ordu kuracam, şu bölgeye yardıma gitmemiz lazım vs ) warbannda ki bu olayın Bannerlorda gelişmesini bekliyordum (fakat nasılsa bayaa geriye gitmiş) mesela şöyle olabilir.
Kral birine savaş açacağı zaman ve mevcut savaş sürerken 4 klan seviye üstü hanedanlıkları toplayıp savaş politikasıyla ilgili oylama yaptırması(defansta kalalım, toplu saldıralım, yağma akınları yapalım, Batanyaysak vlandia ve sturgia ile savaştaysak vlandia sınırlarına ağırlık verelim gibi gibi ) hatta bunu şölenle veya sinematikle dahada canlı hale getirebilirler, nüfuz burda etkili bir rol oynar ve amacı olur.Böylece ülkede kral olduğunun ve kralın nüfuzu yüksek haneler tarafından etki altına alındığının çok güzel bir özelliği olmuş olurdu.

Krallık konusunda 2.bir önerim ve eksik gördüğüm ise , M&B Fire and Sword daki asker sistemi benim çok hoşuma gitmişti. Açıkcası bu oyunda kesin görmeyi bekliyordum. Köylerden gelen köylülerin en fazla milis olarak yükseldiği. Lordların kalelerinde elit askerlerin belirli periyoda göre spawn edildiği , paralı asker kamplarından paralı elit birlik olusturabildiğin sistem bence krallık hissiyatını veren çok güzel bir olaydı. Hem askeri sınıf farkını ortaya koyuyordu hemde lord olmak için o askerleri eğitilmesini beklemek için amacınız oluyordu. (Şehirde nokor spawnlanacak diye az heycanlanmadım). Hem de lordsun yani abi köyden köylü almak ne Allah aşkına koy kaleye subayları eğitsinler bunun hissiyat olarak verdiği oynanıs çok farklı bence.

Yine warband diplomacy modundan örnek sanırım , Krallık politikaları ayarlama vardı . Birlik güçlü az sayıdamı yoksa çok sayıda güçsüz mü , ticaret anlaşmaları , ticarette serbestlik vs gibi özellikler içeriyordu yine bunlar oyunda krallık yönetimi olarak etkili olabilecek faktörlerden. Özellikle birlik konusu yine oyunu oynanmaz hale getiriyor. Savaşta yanına adam çağırıyosun 100 kişi diye gelen adamlar hep köylü kardeşim git eğit adamlarını köylüyle sefere mi çıkılır ?
Yine bu modda barış yaparken anlaşma şartı vardı ve hatırladığım kadarıyla çok mantıklı işliyordu. Barış teklifi sunduğunda karşı taraf senden bir miktar para ve sınırdaki kaybettiği kalesini istiyordu mesela bununda gelişmiş olarak gelmesini beklerdim.

Oyundaki yine ordu toplama nüfuz ve garnizon boyutundan dolayı yalama olan kaleler şehirler. Nüfuz sistemi ile herhangi bir lord 1000 kişilik ordu topluyor gidiyor 100 garnizonlu kaleyi alıyor sonra diğer lord geliyor 60 a düşen yeni kaleyi alıyor. Bu ben oraya el atmazsam böyle gidiyor. Buda çok sıkıntılı başka bir konu ...

Arkadaşlar aklıma gelenler bunlar , ortada dehşet bir oyun varken yapımcıların ufak nüansları , hissiyat konularını nasıl görmezden geldiklerini anlayamıyorum. Soru cevaplarda biz oynuyoruz test ediyoruz gayet iyi demelerine de anlam veremiyorum. Çok üzücü ki verdiğim örneklerin çoğu yine modlar üzerinden verilmiş örnekler , yapımcı ekip nasıl olurda bu kadar gözü kulağı kapatıyorlar ? Umarım oyun biran önce çıkarda modlar tarafından en azından değişik temalı oyunlar oynarız. Ottoman mod forever :grin:
Okuyan arkadaşlarıma teşekkür ediyorum . Umarım Kalradya ihtişamlı günleri bir gün görür.

Hemen hemen her istek aynı şeyler etrafında dönüyor. Ama maalesef nedendir bilinmez, oyunda yoklar ve gelecek mi bilmiyoruz. Eskinin üstüne koyarak daha ileri gitmek lazım gelirken, sanki eskiyi yıkıp bazı şeyleri yeniden deneyimlemek istemişler.. Çok açık ortada olan şeyler bile yok şuan.

Hep aklıma oyunun duyurulduğu zaman bir site üzerinden oyunda olması istenen özellikleri topladıkları zaman geliyor. Orada, taa en başında da bu gibi oyuna ruh katacak önerilerin bir çoğunun defaatle söylendiğine adım gibi eminim. Aradan geçen onca zaman sonra yine aynı yerlerdeyiz..

Onu eklemişler, bunu eklemişler vs tamam ellerine sağlık ama oyunun ruh kısmı dediğiniz gibi kral olmak. Ve kral olmakla çapulcu olmak arasında elle tutulur bir fark göremiyorum. Hepsi yüzeysel, ruhdan uzak şeyler.. kağıt üstünde derler ya, işte o şekil..

Neyse mübarek saatlerde fazla uzatmaya gerek yok. Tilkinin dönüp dolaştığı yerin kürkçü dükkanı olması gibi bizim de dönüp dolaştığımiz yer hep aynı..

Klanların kafalarına göre ordu kurup bir yeri almaları o kadar sinir ki hele bir de bu nüfuz hiç olmayacak adamlarda oluyor ya gelde oyunu ciddiye al, zaten kral dahi olsan kukla bile değilsin. Asker sistemine katılıyorum ama WFAS da çok yavaş kalıyordu o sistem 300 kişilik ordu kurmak imkansız :grin: Köyden adam toplayıp savaşıp yükselmeleri hiç hoşuma gitmiyor bu askerler savaşta evet tecrübe atlar ama ekipman ve yeteneklerinin çoğunu eğitimde kazanır komik tarafı ise bu eğitim bitmeden savaşmazlar çünkü koyundan farkları yoktur, peki ya biz ne yapıyoruz? Ülkelerin köylüleri ile kurduğumuz orduları kapıştırıyoruz. Bak şimdi aklıma geldi krallığa konsey eklendiğini düşünelim bu koneyde bulunanlara , kral a ve bize perklerle açacağımız özel birlikler oluşturulmalı kral dan yada konsey üyesinden farkımız olmalı değil mi? Bir kraldan tek farkımız asker sayısı saçmalık bence o kralın elinde yetiştirebileceği kraliyet muhafızları vs olmalı mareşalin başka vs vs ilerledikçe çoğalmalı bu tür şeyler bence basit ve eklenmedi gereken şeylerden. Düşününce çok güzel şeyler çıkar tabi ama TW bunu yapar mı? Para mızı verdik düşündüğümüz olaylara bak ya bir de hisseleri düşünelim çıkışta mı düşüşte mi?

Last edited:
Warband Diplomasi modu Bannerlord'dan daha iyi.. Bence başka bir şey yazmaya gerek yok. Zaten takan yok.

bende oyunu hep diplomacy moduyla oynadım bazen native e geçiyordum. İşte o zamanlar yaşadığım boşluk hissini warband den bannerlorda geçtiğimde de hissettim.

Klanların kafalarına göre ordu kurup bir yeri almaları o kadar sinir ki hele bir de bu nüfuz hiç olmayacak adamlarda oluyor ya gelde oyunu ciddiye al, zaten kral dahi olsan kukla bile değilsin. Asker sistemine katılıyorum ama WFAS da çok yavaş kalıyordu o sistem 300 kişilik ordu kurmak imkansız :grin: Köyden adam toplayıp savaşıp yükselmeleri hiç hoşuma gitmiyor bu askerler savaşta evet tecrübe atlar ama ekipman ve yeteneklerinin çoğunu eğitimde kazanır komik tarafı ise bu eğitim bitmeden savaşmazlar çünkü koyundan farkları yoktur, peki ya biz ne yapıyoruz? Ülkelerin köylüleri ile kurduğumuz orduları kapıştırıyoruz. Bak şimdi aklıma geldi krallığa konsey eklendiğini düşünelim bu koneyde bulunanlara , kral a ve bize perklerle açacağımız özel birlikler oluşturulmalı kral dan yada konsey üyesinden farkımız olmalı değil mi? Bir kraldan tek farkımız asker sayısı saçmalık bence o kralın elinde yetiştirebileceği kraliyet muhafızları vs olmalı mareşalin başka vs vs ilerledikçe çoğalmalı bu tür şeyler bence basit ve eklenmedi gereken şeylerden. Düşününce çok güzel şeyler çıkar tabi ama TW bunu yapar mı? Para mızı verdik düşündüğümüz olaylara bak ya bir de hisseleri düşünelim çıkışta mı düşüşte mi?
reis sen akşama kadar burada mı takılıyon her başlıkta varsın

Bu dediğiniz şeyler çok güzel. Özellikle kralın özel birlikleri vs oyuna hem zenginlik katar hem de daha iyi bir oyun deneyimi yaşatır. Kral olduğunu bir farkı olduğunu dibine kadar hissettirmiş olur oyun böylelikle. Bugün gelen güncellemede sanki bundan bahsediliyordu bu tarz bir şeyin geldiğinden. Tabi yanlış da anlamış olabilirim deneyimlemedim bizzat. Ama gelmemiş olsa da umarım gelecek güncellemelerde bu tarz yenilikler katarlar oyuna.

Bu dediğiniz şeyler çok güzel. Özellikle kralın özel birlikleri vs oyuna hem zenginlik katar hem de daha iyi bir oyun deneyimi yaşatır. Kral olduğunu bir farkı olduğunu dibine kadar hissettirmiş olur oyun böylelikle. Bugün gelen güncellemede sanki bundan bahsediliyordu bu tarz bir şeyin geldiğinden. Tabi yanlış da anlamış olabilirim deneyimlemedim bizzat. Ama gelmemiş olsa da umarım gelecek güncellemelerde bu tarz yenilikler katarlar oyuna.
Evet bir krallığa katıldığında bir kaç ekipman ile özel birlikler mi ne verilecekmiş.

Back
Top Bottom