Oyundan En Büyük Beklentileriniz Neler?

Users who are viewing this thread

Arikey

Oyunda olmasını en çok umduğumuz özellik ne? Ufak bir tartışma yürütebiliriz buradan, güzel olur diye düşünüyorum.

Şahsen ben rol unsurlarının arttırılmasını ve oyunun bizi bazı şeyleri yapmaya teşvik etmesini bekliyorum. Oyunda demircilik var ve en sevdiğim mekanik ama neredeyse hiç adı geçmiyor ve bazı konularda çeşitlilik sunmuyor. Demircilikle para kazanmayı zorlaştırsalar ve eğer belli bir seviyeye gelince lordlar kendileri için kılıç dövmemizi istese şahane olur. Sonuçta dövdüğümüz kılıcı kullanmak veya satmak dışında çeşitlilik sunmuyor oyun. Bu durumu düzeltmek için gerçek hayatta olduğu gibi özel siparişler ekleseler veya herkesin kendi dövdüğü kılıçla girdiği turnuvalar vs. Rol unsurlarını arttırmak adına da belli bir seviyenin üstü kılıç dövüp, sivil olarak onu kullandığımızda ufak bonuslar sağlayabilir. Birkaç tatlı diyalog ile sunulursa da şahane olur diye düşünüyorum.
Tabi bunlar şimdilik hayal olarak gözüküyor, umarım buna benzer olmasa da teşvik edici rol unsurları eklenir :cry:

Last edited:
Yahu aynı konudan zaten var bilmem kaç tane, her gün yeni bir konu açmaya cidden gerek var mı. Forumda bi göz nizam vardı eskiden.
Konunun bağlantısını gönderirsen silebilirim konuyu. Uzun süredir foruma girmiyordum. Sonra hesapta sıkıntı çıktı derken 2019'da tekrar hesap açtım. Bir süre de forumda aktif olmadım. Yeni yeni etkin bir şekilde kullanmaya başlıyorum, mazur görünüz :smile:
Bu arada kasdettiğim şey 5 yıl öncesinden kalma, kimsenin uğramadığı konular değil. Biraz daha güncel açılmış olan konular.

Last edited:
-Warband'a mod ile eklenen her şeyin Bannerlord'un temelinde olması.
-Deniz savaşları ama gemi vs geliştirilebilecek.
-Kral ya da lord olunca oyun mekaniğinin daha da stratejik hale kayması mesela masa başında toprak kazanmak vs gibi.
-Kral olunca ufak tefek işlerle uğraşmamak.
-Vahşet teması, kol bacak kafa kopacak ama modlarla değil. Böylece vuruş hissi ve gerçekçilik artar bence.
-Bir de bullet time gibi bir mekanik mesela. Ama tam olarak ismi ne bilmiyorum. Mesela son düşmanı daha gösterişli bir şekilde öldürmek, o anda yavaş çekim olması, kameranın farklı bir yerden çekmesi.

-Warband'a mod ile eklenen her şeyin Bannerlord'un temelinde olması.
Ucu çok açık bir şey ve bazı modcular işin içine kendi fantezilerini katıyordu biraz daha açabilir misin?
-Deniz savaşları ama gemi vs geliştirilebilecek.
Ek paket ile eklenme ihtimali olduğunu söylediler. Ben oyunun ham sürümümde olacağına inanmıyorum ama geliştiricilerin bu konu hakkında hep üstü kapalı konuşması da şüphelendirmiyor değil. Yine de ben olacağını pek sanmıyorum, gereksiz beklentiye girmeye gerek yok ama temel fikir güzel. Sid Meir's Pirates tarzı güncel bir oyun görmek açıkçası beni çok sevindirir. Umarım ek paket detaylı bir gemi sistemiyle ve gemi ticaretleriyle gelir.
-Kral ya da lord olunca oyun mekaniğinin daha da stratejik hale kayması mesela masa başında toprak kazanmak vs gibi.
-Kral olunca ufak tefek işlerle uğraşmamak.
Açıkçası bu ikisine kesinlikle katılıyor ve ekleneceğini düşünüyorum. Oyun içinde bulunan bazı mekanikler bu sistemlerin kurulması için gerçekten çok uygun. Mesela parti sistemi ile farklı amaçtaki partiler kurarak Kalradya'yı sadece bir arayüzden yönetebiliriz. Oyunun belli bir yerine geldikten sonra (Örneğin klan seviyemiz 4 oldu) avcı partisi kurarak (Okçuluk ve liderlik yeteneği yüksek olan bir yoldaş ve okçu askerler ile) ordumuzun erzak ihtiyacını artık köy köy gezerek karşılamak yerine belli bir ormana atadığımız maaşlı adamlardan karşılarız. Hem kolaylık sağlar uğraşmamız gerekmez. Hem de köy ve şehirler dışında üretim gerçekleşir. Bir de bu mekaniğom üzerine birçok eklenti gelebilir. Ufak tefek işlerle uğraşmak yerine lordlarımızı veya yoldaşlarımızı belli şeylerle görevlendirebiliriz vb.
-Vahşet teması, kol bacak kafa kopacak ama modlarla değil. Böylece vuruş hissi ve gerçekçilik artar bence.
-Bir de bullet time gibi bir mekanik mesela. Ama tam olarak ismi ne bilmiyorum. Mesela son düşmanı daha gösterişli bir şekilde öldürmek, o anda yavaş çekim olması, kameranın farklı bir yerden çekmesi.
Vahşet içeren şeyler eklemek, oyunun hitap ettiği kitlenin çoğuna ihanet etmek olur. Liseye giden oyuncu kitlesini direk kaybetmek demek. Bullet time muhabbeti de oyunun ana mekaniklerine uygun gelmiyor bana ama eklerlerse de beni rahatsız eden bir etmen olmaz.

Ucu çok açık bir şey ve bazı modcular işin içine kendi fantezilerini katıyordu biraz daha açabilir misin?

Ek paket ile eklenme ihtimali olduğunu söylediler. Ben oyunun ham sürümümde olacağına inanmıyorum ama geliştiricilerin bu konu hakkında hep üstü kapalı konuşması da şüphelendirmiyor değil. Yine de ben olacağını pek sanmıyorum, gereksiz beklentiye girmeye gerek yok ama temel fikir güzel. Sid Meir's Pirates tarzı güncel bir oyun görmek açıkçası beni çok sevindirir. Umarım ek paket detaylı bir gemi sistemiyle ve gemi ticaretleriyle gelir.

Açıkçası bu ikisine kesinlikle katılıyor ve ekleneceğini düşünüyorum. Oyun içinde bulunan bazı mekanikler bu sistemlerin kurulması için gerçekten çok uygun. Mesela parti sistemi ile farklı amaçtaki partiler kurarak Kalradya'yı sadece bir arayüzden yönetebiliriz. Oyunun belli bir yerine geldikten sonra (Örneğin klan seviyemiz 4 oldu) avcı partisi kurarak (Okçuluk ve liderlik yeteneği yüksek olan bir yoldaş ve okçu askerler ile) ordumuzun erzak ihtiyacını artık köy köy gezerek karşılamak yerine belli bir ormana atadığımız maaşlı adamlardan karşılarız. Hem kolaylık sağlar uğraşmamız gerekmez. Hem de köy ve şehirler dışında üretim gerçekleşir. Bir de bu mekaniğom üzerine birçok eklenti gelebilir. Ufak tefek işlerle uğraşmak yerine lordlarımızı veya yoldaşlarımızı belli şeylerle görevlendirebiliriz vb.

Vahşet içeren şeyler eklemek, oyunun hitap ettiği kitlenin çoğuna ihanet etmek olur. Liseye giden oyuncu kitlesini direk kaybetmek demek. Bullet time muhabbeti de oyunun ana mekaniklerine uygun gelmiyor bana ama eklerlerse de beni rahatsız eden bir etmen olmaz.
Az çok aynı şeyleri bekliyoruz ?. Mod özelliklerden kastım, başka birisinin ordusuna sıradan bir asker olarak katılma, diplomasi modunda bulunan askeri işlerle uğraşan, (mesela asker toplayan) devriye vs gibi ufak tefek görünen ama mantıken olması gerekenler. Ama erken erişim diye diplomasi özellikleri yok galiba.

Savaş dışı yaşam
Demircilik mekaniği geliştirilirse, turnuva ve masa oyunları farklı çeşitlilikler sunacak konuma gelirse bence beklentilerin karşılanacaktır. Ancak oyundan beklentin eğer odunculuk, çiftçilik vb ise herhangi bir rol modundan önce bunları görmen mümkün değil, zaten mantıklı da değil. Tek oyunculu izometrik strateji oyununda bunların olması oyunun genel akışını bozulmadan pek mümkün olmadığı için eklemek oyunun mekaniklerine tamamen karşı gelecektir.

Rastgele oluşturulan karakterlerin oyun içerisinde yerinin artması. Örnek olarak diğer lordların yoldaş alabilmesi. Bu yoldaşların haydut çetesi kurabilmesi, ihanet edip karşı tarafa geçebilmesi, kendi klanlarını kurabilmeye kadar yükselebilmeleri, şehir çetelerine katılabilmeleri vs vs.

Bu tür birşey gerçekleşirse oyun çok dinamikleşir. Her açılan oyun gerçek anlamda bir öncekinden farklı hissettirir.

Beklentilerimden biri diyeyim, yeni elit bir piyade sınıfının gelmesi. Tüm krallıklarda özel asker sınıfları var ama hiç birinde elit piyade yok. Özel birliklerde Atlı Okçu (Kuzait), Okçu (Batanya) ve Süvari (İmparatorluk, Sturgiya, Vlandiya ve Aseray) var.

Oyunda zaman zaman yaya olarak savaşa girip piyadelerimle birlikte dövüşmekten çok keyif alıyorum. Diğer birliklere F-6 piyadelerime F-2 diyerek haldır huldur kalabalık düşman birliklerinin içine dalıp savaşın göbeğinde bağıra çağıra baltayla dövüşmek benim için stres atmanın yolu oldu. Ama işte hepsini ayrı ayrı sevsem de, Vlandiya Çavuşum, İmp. Lejyonerim, Sturgiya Şok Askerim v.s. dışında şöyle bordo bereli kıvamında bir ekip arıyor gözlerim. Krallıkların özel birliklerinde değişikliğe gidilmesi mantıksız da olmaz çünkü İmp. Sturgiya, Vlandiya ve Aseray'ın hepsi de süvari veriyor. Birini elit piyade olarak değiştirebilirler. Bunun da Aseray veya Vladinya olması mantıklı olur. Çünkü Sturgiya Druznikleri ile İmp. Katafraktları muazzam birlikler, özellik, görüntü v.s. Mesela Aseray'a ver abi özel bir bordo bereli sınıf, koyalım ordumuza 20-25 tane, atalım ortalığın tozunu. Değil mi ama?

Last edited:
Beklentilerimden biri diyeyim, yeni elit bir piyade sınıfının gelmesi. Tüm krallıklarda özel asker sınıfları var ama hiç birinde elit piyade yok. Özel birliklerde Atlı Okçu (Kuzait), Okçu (Batanya) ve Süvari (İmparatorluk, Sturgiya, Vlandinya ve Aseray) var.

Oyunda zaman zaman yaya olarak savaşa girip piyadelerimle birlikte dövüşmekten çok keyif alıyorum. Diğer birliklere F-6 piyadelerime F-2 diyerek haldır huldur kalabalık düşman birliklerinin içine dalıp savaşın göbeğinde bağıra çağıra baltayla dövüşmek benim için stres atmanın yolu oldu. Ama işte hepsini ayrı ayrı sevsem de, Vladinya Çavuşum, İmp. Lejyonerim, Sturgiya Şok Askerim v.s. dışında şöyle bordo bereli kıvamında bir ekip arıyor gözlerim. Krallıkların özel birliklerinde değişikliğe gidilmesi mantıksız da olmaz çünkü İmp. Sturgiya, Vladinya ve Aseray'ın hepsi de süvari veriyor. Birini elit piyade olarak değiştirebilirler. Bunun da Aseray veya Vladinya olması mantıklı olur. Çünkü Sturgiya Druznikleri ile İmp. Katafraktları muazzam birlikler, özellik, görüntü v.s. Mesela Aseray'a ver abi özel bir bordo bereli sınıf, koyalım ordumuza 20-25 tane, atalım ortalığın tozunu. Değil mi ama?
Piyade özel birimi konusunda gerçekten bir eksiklik var fakat bildiğim kadarıyla krallığa bağlı olmayan bir klanda lejyonerin çok daha güçlü hâli vardı. Onun ötesine gitmek oyunu belli bir yerden sonra kolaylaştıracaktır ki krallıkların normal piyadeleri de gayet güçlü ve yeterli bence. Yine de klanlara bağlı olan özel birimler biraz daha ön plana çıkarılıp, oyuncuların şikayetinin biraz olsun önüne geçilebilir diye düşünüyorum.

Piyade özel birimi konusunda gerçekten bir eksiklik var fakat bildiğim kadarıyla krallığa bağlı olmayan bir klanda lejyonerin çok daha güçlü hâli vardı. Onun ötesine gitmek oyunu belli bir yerden sonra kolaylaştıracaktır ki krallıkların normal piyadeleri de gayet güçlü ve yeterli bence. Yine de klanlara bağlı olan özel birimler biraz daha ön plana çıkarılıp, oyuncuların şikayetinin biraz olsun önüne geçilebilir diye düşünüyorum.

Ansiklopediden incelediğimde "Şampiyon Dövüşçü" diye bir adam gördüm. Dediğim bordo bereli bu işte. Ama adamı nerden bulup birliğimize alacağımız sorunu bir tarafa, becerileri muazzam olsa da adamda zırh yok, doğru düzgün silah yok, kalkan yok, el zırhı, miğfer bile yok. öyle yalın kılıç biri.

Ansiklopediden incelediğimde "Şampiyon Dövüşçü" diye bir adam gördüm. Dediğim bordo bereli bu işte. Ama adamı nerden bulup birliğimize alacağımız sorunu bir tarafa, becerileri muazzam olsa da adamda zırh yok, doğru düzgün silah
O konudaki aklımızdaki soru işarerlerini kaldıracak ve oyunun akışını bozmayacak bir sistem getirseler aslında çok güzel olur.
Takas sistemine atfedilebilir mesela bu tarz özel askerleri alma sistemi. Belli bir anlaşma karşılığı klan liderlerinden temin edebilirsek hem oyundaki piyadelerin özel birim eksikliğini kaldırır hem de ufak bir mücadele katar diye düşünüyorum. Hatta belki özel görevleri bitirdiğimizde o askerleri alabilsek oyundaki ilerleme hissiyatına katkıda bulunarak, tek düzelikten çıkarır asker toplamayı.

Ama bence savaş dışı yaşama bir çok şey eklenebilir.
Ne eklenebilir biraz daha netleştirebilir misin? Benim aklıma turnuva çeşitliliği (daha önce bahsetmiştim at yarışı vb) ve geliştirilmiş diyaloglar dışında eklenebilecek bir şey gelmiyor

Back
Top Bottom