Oyundaki Zaman Akışı ve Mevsimler Hakkında Bilgi

Users who are viewing this thread

WouLinX

Sergeant
Oyundaki zaman akışı ve mevsimlerle ilgili bulduğum ve gördüğüm, şuanlık kesin olan (ileride değişebilir) bilgileri sizlerle paylaşacağım. Bizler oynarken oyun hızımızla çok farkedemiyoruz bunları ama Kalradya'nın düzenli bir zaman akışı ve mevsim değişimi var.
  • Zaman dilimleri günümüzdeki gibi ay olarak değil mevsimlerle ayrılıyor. Yine dört mevsim var.
  • Yeni yıla ilkbaharın ilk günü giriyoruz.
  • Bir yıl 84 gün sürüyor.
  • Her mevsim 21 gün sürüyor.
  • Kar, yazın 12. günüyle beraber kuzeyden güneye doğru belli bir kesime kadar yayılmaya başlıyor ve kışın 12. gününe kadar sürüyor.
  • Kar, kışın 12. günüyle güneyin belli bir kesiminden kuzeye doğru erimeye başlıyor ve yazın 12. gününe kadar sürüyor.
Bu bilgiler erken erişimde değişkenlik gösterebilir ama şuanda zaman akışı bu şekilde işliyor. Sizin zaman akışı ve mevsimlerle ilgili gözlemlediğiniz başka detaylar varsa paylaşın, bilgi paylaşarak çoğalır :wink:

Bu arada hazır mevsimlerin altına yazıyım istedim oyunda hava durumu varmı şuan yağmurlu fırtınalı rüzgarlı vs ben bir tek kar yağdığını gördüm.Eğer var ise yine oyunun ana haritasında görmeliyiz bence.

Hava durumunun var olduğunu biliyorum. Yağmur, kar, sis, kapalı hava, açık hava bunlar aslında var ama yağmur, sis gibi havalar tek oyunculuya sonradan eklenecek sanırım. Rüzgar yok, eklenir mi emin değilim. Haritada sadece mevsim değişkenlerini görebiliyorsun. Hava durumunu görebiliyor olmak performanstan çok düşürür bence, gerek yok. Belki savaşlara girmeden veya bir bölgeye girmeden önce hava durumunu arayüzden görebilmek eklenebilir. Ona göre savaşırız veya savaşmayız. Çünkü şuan bir hatadan dolayı kapattılar ama ileride okçuların görüş açıları yeniden düzenlenecektir. Gece vakti ve yağışlı havalarda okçular daha kısa menzilli olacak ve isabetleri de ona göre azalacak. Aynı şey atlılarda da geçerli, mesela yağmurlu havada atla koşmak görüşü azaltır bu sayede isabetli saldırı yapma ihtimali azalır. Sonra kalkanlılar yağmurda kalkanlarını taşımakta güçlük çeker kalkan hızları ve yürüme hızları azalır bu gibi şeyler oyuna eklenmesi beklenen şeyler zaten. Mevsimlere ve hava durumuna göre değişkenlik. @AşkMilitanı

Last edited:
Öncelikle cevabın için teşekkürler. Ben bilmediğim için soruyorum ana haritada hava durumunu görmek neden performansı düşürüyor?Yani oyun haritasına geçerken yeni bir yükleme yapmıyorda harita ile savaş alanı berabermi çalışıyor ?
Bu arada rüzgar ve fırtına olmalı bence çok iyi atmosfer katar birde ilkbahar ve sonbahar hiç görmedim sanırım onlarda ekli değil .

Öncelikle cevabın için teşekkürler. Ben bilmediğim için soruyorum ana haritada hava durumunu görmek neden performansı düşürüyor?Yani oyun haritasına geçerken yeni bir yükleme yapmıyorda harita ile savaş alanı berabermi çalışıyor ?
Bu arada rüzgar ve fırtına olmalı bence çok iyi atmosfer katar birde ilkbahar ve sonbahar hiç görmedim sanırım onlarda ekli değil .
Yağmur ve sis efekti zaten oyunlarda performans düşüren efektler. Oyun haritasında da birden fazla şey aynı anda gösterildiği için, misal mevsim değişimi var, lordların, kervanların, haydutların izlediği yollar, savaşanlar vesaire. Bu yüzden haritaya yeni değişken eklenmesi performansı düşürür. Değişkenin yanında işin içinde görsel efektler var, bu sebeple frame sayısı düşer. Eski bir timelapse videosuna baktım az önce, oyunun çıktığı ilk sürümde bulutlar da varmış haritada. Yere gölgesi yansıyormuş yani. Hala var mı bilmiyorum ben orta seviye ayarlarda oynuyorum. Şuan kaldırdılarsa eğer performans sorunu çıkardığı içindir. Veya bu yağmur, sis gibi hava durumlarını sonradan ekleyecekleri için. Yani istediğin şeyi gerçekleştirmek için çalışacaklardır elbet. Optimize edilince, ileriki büyük updatelerin birinde görebiliriz belki. İlkbahar ve sonbahar oyunda var. Sonbaharda çimenler sararıyor ağaçlar beyaz oluyor yaprakları turunculaşıyor. İlkbaharı yazla karıştırabilirsin. İlkbaharda daha temiz bir hava oluyor yazın daha sıcak ve nemli bunu da havanın daha sarı olmasından, renk sıcaklığından anlayabiliyoruz.

Bu grafikleri eklemeden önce ayar sunmaları lazım. Şu anda karlı zaman da, haritalara tane tane damlıyor.
Mesela hareketli çime ayarını kapatsanız bile, çimenler hareket etmeye devam ediyor.

Bu grafikleri eklemeden önce ayar sunmaları lazım. Şu anda karlı zaman da, haritalara tane tane damlıyor.
Mesela hareketli çime ayarını kapatsanız bile, çimenler hareket etmeye devam ediyor.
Belki uzak çizimlerdeki çimlerin hareketini engelliyordur. Benimki açıkta hep, bilmiyorum. Bu eğer bir hataysa teknik destekte paylaşmanı öneririm. Gözden kaçmış olabilir.

Back
Top Bottom