Oyunda takıldığınız yerler (Buraya yazın, cevaplayalım)

Users who are viewing this thread

Arkadaşlar bi sorum olacak herhangi bi kale köy ya da şehri aldığımızda oradaki asker ya da şehir, köy insanları için yemek toplamamız gerekiyomu? Yani grup için yemek alıyoruzya şehir olduğunda felanda yemek almamız gereklimi yoksa kendileri zaten yemek buluyolar ya da üretiyolarmı?

Kendileri bulup üretiyorlar senin bir şey yapmana gerek yok.

Fakat şunu da ekleyeyim; şehrinin veya kalenin zengin olabilmesi, aç kalmaması için çevredeki köylerin durumunun iyi olması lazım.

Yani şöyle ki; bir şehrin ve bu şehre bağlı 2 köyün varsa, şehrinin zengin kalabilmesi için bu köylerin yağmalanmaması, haydutların saldırmaması ve paran varsa köydeki geliştirmeleri yapman gerek.

Daha detaylı bilgi için şu rehbere bakabilirsin:

Ticaret Üzerine Bir Tez Rehberi
Teşekkürler

Kendileri bulup üretiyorlar senin bir şey yapmana gerek yok.

Fakat şunu da ekleyeyim; şehrinin veya kalenin zengin olabilmesi, aç kalmaması için çevredeki köylerin durumunun iyi olması lazım.

Yani şöyle ki; bir şehrin ve bu şehre bağlı 2 köyün varsa, şehrinin zengin kalabilmesi için bu köylerin yağmalanmaması, haydutların saldırmaması ve paran varsa köydeki geliştirmeleri yapman gerek.

Daha detaylı bilgi için şu rehbere bakabilirsin:

Ticaret Üzerine Bir Tez Rehberi
Birde rica etsem şu konuya bakabilirmisiniz? https://forums.taleworlds.com/index.php?threads/mont-blade-oyundan-atma-sorunu-orjinal.425053/

Benim bir sorum var, warband oyununda itemler kullanıldıkça eskime özelliği var mı?
Mesala kalkanlar birkaç kere kırılınca hasar görüyor çatlıyor kullanılmaz hale geliyor bu özellik silahlarda ya da zırhlarda var mı ?
Atlar sakatlanıyor binmeye devam edersen ölebiliyorlar hatta. Teşekkürler

Benim bir sorum var, warband oyununda itemler kullanıldıkça eskime özelliği var mı?
Mesala kalkanlar birkaç kere kırılınca hasar görüyor çatlıyor kullanılmaz hale geliyor bu özellik silahlarda ya da zırhlarda var mı ?
Atlar sakatlanıyor binmeye devam edersen ölebiliyorlar hatta. Teşekkürler
Sadece atlar ve kalkanlarda mevcut bu mekanik, zırh veya silahları etkilemiyor. Bazı modlara eklenmiş olabilir tabii

1)savaş sırasındaki komutları birimlere göre ayrı ayrı veremiyor muyuz ?
örneğin beni takip et dediğimde hepsi peşimden geliyor, burada kal dediğimde hepsi kalıyor
ben okçuları bir kısma yerleştirip, süvarileri peşime takıp saldırmak istiyorum mesela ama yapamıyorum

2)çok askerim olduğu zaman harita hızım yavaş oluyor. haydut vs öldüremiyorum kaçıyorlar ne yapıcam ben o zaman ?
valla dün çok hevesle tekrar başlamıştım bugün yine bıktım oyundan.. para kasıp kasıp esir düşüp yok oluyorum

Last edited:
örneğin beni takip et dediğimde hepsi peşimden geliyor, burada kal dediğimde hepsi kalıyor
ben okçuları bir kısma yerleştirip, süvarileri peşime takıp saldırmak istiyorum mesela ama yapamıyorum

2)çok askerim olduğu zaman harita hızım yavaş oluyor. haydut vs öldüremiyorum kaçıyorlar ne yapıcam ben o zaman ?
valla dün çok hevesle tekrar başlamıştım bugün yine bıktım oyundan.. para kasıp kasıp esir düşüp yok oluyorum
1-2-3 tuşlarına basarak farklı birliklere komut verebilirsin, hatta istersen aynı birliğin farklı türlerini birlik ekranından farklı gruplara atayıp onları bile farklı yerlere yerleştirebilirsin, harita hızını artırmak için envanterine at koyabilirsin o zaman harita hızın iyileşir. Bir yoldaşına harita hızını artıran skilli de kasabilirsin

Beyler selamlar. Bize ait olan kale veya şehirlere yerleştirdiğimiz askerlerin savaşma önceliğini nasıl ayarlayabiliriz ? Askerlere tıkladığımızda yukarı/aşağı seçenekleri aktif görünmüyor. Yüzlerce asker bulunduğu zaman da yanımıza alıp önceliğimize göre mekana yerleştirmek hiç ama hiç kolay ve pratik bir yöntem değil. En kolay yolu nedir bilgisi olan cevaplarsa çok sevinirim.

Arkadaşlar ben bir leydi ile evlendim, sonra bu leydi benim sarayıma gitti otomatik.Ben bu leydiyle konuşurken yanlışlıkla benimle yolculuk et seçeneğine tıkladım ve bu leydi benim grubuma girdi ve çıkmıyor.Çıkaramıyorum.Grup>Konuş seçeneğinde ise 2 tane seçenek var.(Uzun bi yolumuz var, az kaldı gibi bir seçenek) "yollarımızı ayırmamız gerek" diye bir seçenek yok.Ben bu leydiyi grubumdan nasıl çıkarırım yardımcı olur musunuz.

Multiplayer sunucuma custom map eklemek istiyorum ama harita dosyalarını server dosyaları arasından nereye atacağımı bilmiyorum. Yardımcı olur musunuz?

Warband'ı steam versiyonunda oynuyorum ve achievementleri tamamlamaya çalışıyorum.Son kalan 2 achievement Empress ve Golden Throne.

Bunları elde etmek için kadın karakter açıp Svadya kontesi oldum.Fakat Harlaus'a yemin ederken sana toprak vaat etmiorum gibi bir şey demişti.Planım kaleler ele geçirip bana teslim etmeyince isyan başlatmaktı.Fakat kaleyi kendime istediğim zaman başka lordlara veya kendine alabiliyor.Burada yeni bir ekran çıkması ve isyan etme seçeneğinin çıkması lazımdı onun yerine altta bildiri geçiyor şehri kendisine aldı diye.

2 şehir ve 2 kalem var bunları elimde tutarak isyan başlatmamın bir yolu var mı?

Öncelikle Selamun Aleyküm Arkadaşlar... Mount and blade warbandda kendi krallığımı kurdum ancak soylu olmayan artimenner'e derebeylik verip torprak verdim tabii böyle olunca diğer derebeyleri bu duruma kızdı ben bu derebeyliği adamdan alıp nasıl tekrar grubuma katabilirim?

Öncelikle Selamun Aleyküm Arkadaşlar... Mount and blade warbandda kendi krallığımı kurdum ancak soylu olmayan artimenner'e derebeylik verip torprak verdim tabii böyle olunca diğer derebeyleri bu duruma kızdı ben bu derebeyliği adamdan alıp nasıl tekrar grubuma katabilirim?
Krallığınızın başkentindeki yardımcınız vasıtasıyla bir lordu hain ilan edip krallığınızdan sürgün edebilirsiniz.

Diğer derebeyleri bu seçiminizi adaletli görmezse moralleri tekrardan düşecektir.
Bu yüzden önce Artimenner ile aranızı bozun, daha sonra zaten ya kendi taraf değiştirir, ya da siz onu hain ilan ederek krallığınızdan kovarsınız.

Başka bir yolu yok, o yüzden bir daha ki sefere yoldaşlarınızı Lord yapmadan önce soylu olup olmadığına dikkat edin.

Arkadaşlar ben bir leydi ile evlendim, sonra bu leydi benim sarayıma gitti otomatik.Ben bu leydiyle konuşurken yanlışlıkla benimle yolculuk et seçeneğine tıkladım ve bu leydi benim grubuma girdi ve çıkmıyor.Çıkaramıyorum.Grup>Konuş seçeneğinde ise 2 tane seçenek var.(Uzun bi yolumuz var, az kaldı gibi bir seçenek) "yollarımızı ayırmamız gerek" diye bir seçenek yok.Ben bu leydiyi grubumdan nasıl çıkarırım yardımcı olur musunuz.
Daha önce baktınızbilmiyorum ama, yaşadığınız bu problem aslında bir "görev" olması lazım.
Evli olduğum bir leydiyle "yolculuk et" gibi bir konuşma çıkmıyor, resim olarak ekliyorum.

HIGqky.png

Geçenlerde Jelkala'da kadife atölyesi açtım. Paramın neredeyse tamamıyla bu atölyeyi açtım. Şu anda sıfırdan başlayabilirim ama bu atölyeyi karlı bir işletme haline getirmek istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim? Atölyeye sürekli ucuz hammadde taşımam yeterli olacak mı?

#SORU#
KONU: Grup Morali

Sorumu bir örnek üzerinden soracağım. Ben karma bir ordu kurmak istiyorum. Süvariyi Kergit'den, Okçuları Sarranid'den vs. Diyelim ki Sarranidle savaş halindeyim. (Tek veya derebeyi olduğum krallık olarak) Sarrannid'den de birkaç köy bende. Yani artık tebaası bende. O köylerden asker alsam grup morali düşer mi?

Bir örnek de şöyle verebilirim. Kendi krallığımın kendi ulusu olmadığı için ana krallıklardan asker almak gerekiyor. Diyelim ki yine bende olan köyler var. Tebaası bana ait. O köylerin ana krallıkarı ile de savaş halindeyim. O köylerden asker alsam grup moralini etkiler mi?

#SORU#
KONU: Grup Morali

Sorumu bir örnek üzerinden soracağım. Ben karma bir ordu kurmak istiyorum. Süvariyi Kergit'den, Okçuları Sarranid'den vs. Diyelim ki Sarranidle savaş halindeyim. (Tek veya derebeyi olduğum krallık olarak) Sarrannid'den de birkaç köy bende. Yani artık tebaası bende. O köylerden asker alsam grup morali düşer mi?
Evet genel grup morali etkilenir, çok büyük bir bir düşüş yaşatmaz ama karma kültür + sarranid askerlerinin demoralize olması 30-40 puan götürüyor. Yine de isyana yol açmaz, açarsa da sarranid askerleri gider.
O köylerin ana krallıkarı ile de savaş halindeyim. O köylerden asker alsam grup moralini etkiler mi?
Evet etkilenir. Krallığın askerinden ne kadar çok olursa, o kadar çok etkilenir.

örneğin beni takip et dediğimde hepsi peşimden geliyor, burada kal dediğimde hepsi kalıyor aksiyon oyunları

1) Bildiğim kadarıyla f1 f2 f3 tuşlarını atarsanız verebilirsiniz.

2) Eğer sadece atlı yaparsanız bu sorun ortadan kalkar.

Sarranid sultuanlığıyla aram 100 940 da namım var nasıl mareşel olabirim.Cevap verirseniz sevinirim

Last edited:
Merhabalar;
Benim ordumda yaklaşık 70 piyade, 70 okçu mevcut. Savaşa girdiğimde hem okçu hemde piydade spawn olsun istiyorum fakat hangisi üste ise o spawn oluyor, örneğin piyadeleri üste koyduğumda nerdeyse tüm ordu piyade spawnlanıyor, 3 tane okçu çikıyor sadece yanlarında. Bunu nasıl düzeltebilirim? Savaş büyüklüğünü artırdım fakat olmadı?

Back
Top Bottom