Oyuna Kalın Ayarlar

Users who are viewing this thread

dalai pasha

Banned
ince ayarlardan http://forums.taleworlds.com/index.php/topic,22798.0.html sonra sıra geldi kalın ayaralara.  bunların çoğu önerildi biliyorum ama daha çok yeni bi versiyon çıkarsa en azından bunları barındırarak çıkmalı önerisi olarak algılayın siz bunu.

1- Yapay Zeka Formations Komutlar ve Askerler

a.  dünya haritası yapay zekası çok kötü.  daha iki gün sürecek savaşların yanından korkup bir türlü geçmeyen bu yüzden eskort görevini tamamlayamadığın kervanlar mı, dümdüz yolda tek bir ağacı bulup yavaşlayan kendi grubumu mu(eğer skill in adı "pathfinding" ise ki kendisi yol bulmak demek oluyor, ağacın 100 metre yanından geçip yoluna devam etmeyide bilmeli değil mi?),  benden kaçarken zendar da ki akarsuya takılıp seken river pirates mı istersin.  ayrıca şu war partylerin bir birine destek olması da oldukça  gerzekçe işliyor isteyen fantasy mod a baksın.  kısacası world map ai sucks.

b.  tabii ki oyun içi zeka da yerlerde.  okçular için diyebileceğim, bir türlü pozisyon alıp ok atmaya başlamamaları.  piyadeler agresif defansif duruş diye bir şey bilmiyorlar.  bir grubu diğer gruba korutma diye birşey yok.  (ince ayarlar topic in de söylediğim gibi gruplar adamların cinsine göre değil önceden belirlenmiş takımlara göre komut almalı).  grup 1 grup 3 ü koru/takip et diye bir komut kesinlikle olmalı.  geri çekil komutu da olmazsa olmaz.  şart değil ama takım sayısı sahip olduğun npc sayısına göre belirlenebilir her birinin kaptanı bir npc olur.  böylece tactics skill leadership skill almış olan npc lerde bir işe yarar öyle süs durmaz o skiller.

c. belki bin kere söylendi ama tabii ki formations.  genelde insanların tepkileri oyunun geçtiği temaya uymaması üzerinden gerçekleşiyor ki, bundaki saçmalık bu oyunun artık çoktan vanilla yı (hatta bence vanilla mod u) aşmış olması. esas amerikan ingiliz savaşında ki kırmızı urbalı tüfekçilerin sokak kavagasında olduğu gibi durmaları bence oyununa hiç uymayan şey.  yada atlı okçuların okulda bin kere anlatıldığı gibi piyadeleri çembere almamaları,  geri çekilme hilal taktiği yapmamalrı oyunun settingini (kusura bakmayım ama kelime tema değil bulamadım türkçesini) bozuyor.  formations oyunun omurgasında olsun, istenen mod yada istenen asker türü (belirli bir zeka/level/cins) için kapatılsın.

d. askerlerin skilleri saçma sapan.  bir tane follower woman ın 2 leadership 3 trade skill i oluyor. yada bir okçunun tüm profeciencyleri (silah puanları) aynı, okun iki elli kılıçtan en azından iki kat fazla olması gerek.  ya askerlerin level ına göre oyunda şu an olduğu gibi herşeyi aynı olsun ve biz holy wars da olduğu gibi silah paketleri verelim. diyelim ki oğlum mehmet al şu zırh mızrak ve kılıcı sen artık piyadesi bırak okları (kötü fikir).  yada bir adam archersa power draw ı 4 wound treatment ı 5 olmasın iki elli kılıcı oktan iyi kullanamasın (iyi fikir).

e. eogan ı takip edin.  gerçekten.  adamın önerileri harika ikisini buraya taşımak istiyorum.  birincisi adamalar hold this position demek şunu bunu yapın demek için oraya gitmek yerine pointer ile yer belirleyelim.  kimisi diyordu ki önce küçük bir harita açılsınsın adamların nerde duracağını söyleyelim sonra savaş başlasın.  bu eğer oyuna pusu gibi bir özellik katılacaksa iyi fikir. ama pratiklik açısından eogan ının söylediği süper bence.

2- Savaş Dayanıklılık ve Atlar

a.  Eoganın trauma edition ına bakın.  Blunt silahların baygın düşürmesi iyi ama elimde war hammerla + 120 speed bonus la bir adamın kafasına vurup sonra onu tutsak almak... ıyyk.  Diyorki bir "sarsıntı" (beyin sarsıntısı gibi) puanı olsun mızrakla 50 kere dürtüp bir adamı öldürmeyelim ama bayıltalım. yukarda söylediğim gibi vurduğumuz bir adamıda bayıltmayalım öldürelim.

b. bu sarsıntı/dayanıklılk puanı silahı kaç kere kullanabileceğimiz olayınada bağlı olsun.  38 kere ok geremeyelim 123 kere great sword sallamayalım arka arkaya.  silahı hazırda tutmak oku germek bu sarsıntı puanına bağlı olsun.  yani ingilizce bilenler diablo vs. oynayanlar için geliyor: STAMINA EKLENSIN. ister str üzerinden ister yeni bir stat ile bu halledilmeli çünkü oyunun gerçekçiliğini alıp götürüyor.  üzerinden iki kere at geçen adam bir de depara kalkıp great sword sallamasın.

c. bu stamina olayına koşmak ta eklensin.  sürekli aynı hızda hareket eden piyadeler saçmalık.  hele horse archer oynarken, atı tırıs hızında tutup arkadan gelen piyadeleri (zavallılar ani depara kalkamıyor) tek tek alnından vurmak... pek mantıklı değil.  biz dahil oyundaki herkesin koşma hızını belirleyebilmesi en azından bir depar tuşu olması gerek.

d. atlar motorsiklet gibi davranmak yerine at gibi davransın. tırmanışlar, atın olup olmadık şeylere çarpıp durması falan düzeltilsin.  aksi taktirde belirli bir levelin üstünde süvari olmak neredeyse yenilmez olmak demek. vadideki nehire girmiş bir at 70 derecelik açıyı tırmanamasın. ama aynı zamanda binicisi onu zorlasa da oraya inmekte tereddüt etsin olup olmadık uçurumlardan atlamasın gidip kayalara toslayıp durmasın, tosluyorsa sakatlansın.  ve tabii ki atında staminası olsun.  tam hız 25 dakika koşamasın.

şimdilik toparlayabildiğim bu kadar.  bunlar mod yapanların yapamayacağı şeyler; yani oyunun omurgasına bağlı değişiklikler (diğer ince ayarlar başlığıda öyle).  Yani bir sürü şey var daha benim aklıma gelen yada okuyup beğendiğim mesela tersten couched damage, piyadeler yere mızrak saplayıp süvarileri şişe dizsin gibi, kale den ticaret yapalım, yağma ordusu gönderelim, kazandığımız ganimetle ordu kuralım, dükkan açalım gibi. ama bunların neredeyse hepsi modcuların işi.  ama oyunun omurgası bence tartışılması gereken. modcular zaten kıçlarını yırtıyolar oyunu geliştirip çeşitlendirmek için.  Yoshiboy un yaptığı pirates! a ve yapmakta olduğu rpg mod a bakın (screenshotları var mbx forum da).  oyunu çok zorlayamayacağımızı da biliyorum mesela deus ex tarzı yara alma sağ elini kullanamama topallama falan olsa nefis olur ama herhalde olcak iş değil. önerilerimde makul olmaya çalıştım.  belki de ilk önce şu clipping denen duvarların içinde kaybolan adamlar, yapay zekanın duvarların arkasını görüp ordan saldırmaya çalışması ve muaffak (!) olması falan da tartışılmalı düzeltilmeli. oldukça kolaymış gibi geliyor ama anladığım şeyler değil.

ya armağan modcuların yapabildiklerini geliştirsin (yeni iskelet modelleri, dialoglar dışında yeni menuler yapabilme gibi) yada oyunun omurgası çeşitlensin ve isteyen istediği moda bi özelliği baştan eklemeye uğraşmak yerine zaten var olan şeyleri değiştirsin. yani oyunun boşu mümkün olduğunca çeşitli olsun.

ben yoshiboyun yerinde olsam (ki olamam ne moddan anlarım ne koddan) pirates i bitidikten sonra 808 in çıkıp onu desteklememesine delirirdim.  adam bildiğin deniz yapmış gemi yapmış be abi!  şimdi o pirates i 808 için yapana kadar yeni bir versiyon çıkıp geri uyumlu olmayacak falan.  of çok uzattım şunu demek istiyorum:

oyunu 751 çıktığında aldım uzun süredir forumları takip ediyorum ama ilk defa bir şey yazdım.  modcular toplamda hem oyunu geliştirmek için hem de satışları sürdürmek için (bir çok insan vay be oyuna bak wild west te oynanabilri tarkan vikinglere karşı da diye aldı bu oyunu) armağanın yaptığının fazlasını yapıyorlar en azında benim gördüğüm süre zarfında.  bu yüzden vanilla nın hikayesi ne olacak gibi tartışmalar yerine oyuna insanlar hikayeleri nasıl ekleyebilir nasıl görevler nasıl çeşitlendirelbilir tartışılmalı.  şu silah eklensin yerine şu silah animasyonu eklensin, yada mod tools a animasyon yapma falan eklensin konuşulmalı (cahilce oldu biraz). oyunu aldığımdan beri vanillayı en fazla bir ay oynadım aksini yapanlarda çok şey kaçırıyor.

neyse bir tepkilerinizi görelim olmadı kings courta da yazarım. hatta buralar oldukça ölü ve verimsiz. bence kralın huzuruna biz türkçe forum olarak oyunda şunların olmasını istiyoruz diye çıkalım bu topicte öncü olsun hmm?

armağan abiyle alakası yok aslında. Modcular bir hobi olarak bu işle uğraşıyorlar. Kimsenin kimseden iyi bir şey yaptığı yok. Eğer bana kim daha iyi iş yapmış diye sorarsan armağan abi derim. Çünkü bence bir takımı amatörden birinci lige çıkarmak, üç büyükleri şampiyon yapmaktan daha önemli ve zor bir olay.

heyecanlı bekleyişimi hüsranla sonuçlandırdın  :???:. ilk topic ime aldığım cevabı kes.  moruk bak unut sen o modcular mı armagan mı döver bölümünü deki bana biz türkçe forum olarak şunları şunları şunları öneriyoruz diye bi çıkış yapalım mı?  yapacaksakta yampıcaksakta benim önerilerim için ne diyorsun falan?

bu arada peşinen söyleyim, yapıyorum ediyorum diye yazmak zoruma "gidiyo". ÇÜNKÜ İZMİRLİYİM. böyle konuşmuyom ki böyle yazayım. neyse şaka şaka elimden geldiğince imlaya dikkat ediYORUM.

Öncelikle ben de İzmir'liyim. Neyse bu arada ilk mesajına attığım mesajın kötü olduğunu zannetmiyorum. Gayet güzel bir türkçe ile bir eleştiri yaptım. Kendi görüşlerimi bildirdim. Mesajın hangi yönüyle hayal kırıklığına uğradığını söylersen sevinirim.

kardeş çok iyi düşünüyorsunda bu önerileri takan bir kimse var mı acaba?ancak buraya yazılıyor uygulamada hiç birşey yok.

[quote author=denizk]Oneriler forumunda dile getirilen onerilerin kabul edilmesi zorunlulugu yoktur. Oyun zaten belirli bir asamaya gelmis oldugu icin kokten/buyuk degisikliklerin gerceklestirilme olasiligi nispeten dusuktur. Ancak bundan, onerilerin gormezden gelinecegi anlami cikarilmamalidir. Gelistirme surecinde kullanicilardan gelen, oyun dinamiklerini etkilecek nitelikte olanlar da dahil olmak uzere cok cesitli oneri oyuna dahil edildi.

Yapmis oldugunuz oneri gerceklestirilebilir, kabul edilebilir, oyunun genel havasina uygun, iyi aciklanmis, uzerinde dusunmeye deger ise, acmis oldugunuz konuda Armagan yorumlarini bir ara yazacaktir (bu bir taahhut degil, gozlemdir). Bu konuda Turkce Forum'un Armagan tarafindan ihmal edildigi konusunda israrci olan arkadaslara Turkce Forum'da arama yapmalarini oneriyorum. Oyunun oynanisini etkileyen bazi oneriler, Turkce Forum'dan cikip oyundaki yerini aldi.
[/quote]

Back
Top Bottom