oyun minumum 5 milyon adet satmış

Users who are viewing this thread

Ne yalan söyliyim kendim kazanmış gibi sevindim. Ülkem adına da gurur duydum daha fazlasını kazanıp yeni oyunlar daha iyi oyunlar yapın bu ülkedeki benim gibi binlerce üniversite ve lise çağındaki gençlerin ilham kaynağısınız. Yaptığınız her iş bir öncekinden daha fazla satar umarım başarılarınız daim olsun

Çok büyük bir başarı elde ettiler. Oyun sektöründe gururumuz oldular. Fakat bu işi en kısa zamanda kapsamlı bir şekilde çözmeye başlamaları lazım. Yabancı forum ve Türkçe forumda yüzlerce şikayet ve dönüt gönderiliyor ve max %5-10 civarında cevap alınabiliyor. Yöneticilerin sessiz kalmalarından ve ard arda gelen sorunlardan bir sürü şikayet var. Umarım bu işin altından en kısa zamanda en iyi şekilde kalkarlar.

Steam satışın %30nu mu alıyor ben mi yanlış anladım. Oran çok yüksek değil mi
10 milyon dolarlık satıştan %30,10-50 milyon dolarlık satışlardan %25,
50milyon doların üstünde ki satışlardan %20 alıyor.bannerlord 50 milyonun üstü sattı %20 komisyon alacak steam.

Şuanda EA geri döndü Steam'e. Şirketler yavaş yavaş anlıyor Steam'in gücünü önümüzdeki yıllarda Ubisoft'da geri dönecektir. Çoğu kişi oyun Steam'de yok diye almıyor bile oyunları e dolayısıyla satışları da etkiliyor. Firmalar da bunu görmüş ki EA gibi büyük şirket Steam'e geri döndü.
Skyrim için geçenlerde mod çıkardılar birlikte oynanabiliyor bunu Bannerlord'da yaparlar mı bilemiyorum.

Bu bir gerçek hocam. Eğer oyun steam'da yok ise kesinlikle almam.

Hemen hesap yapalım bradırlar.

5 milyon
kopya sattı ise;
Adet fiyatı 40$ ise
5.000.000 x 40$ = 200.000.000$ yapar.
Eğer %30 steam payı varsa bu (200.000.000 x 30) / 100 = 60.000.000$ eder
Steam ödemesini çıkarırsak 200.000.000 - 60.000.000 = 140.000.000$ kalır

8 yılda geliştirildi.8 yılda ortalama 80 kişiden ücret hesabı yaparsak.(İşe alınma çıkarmalara girmiyorum kabataslak hesap yapıyorum:geek:)
Kişi başı gideri 2000$ hesaplarsak 80 X 2000$ =160.000$(aylık) yapar
12 X 160.000 = 1.920.000$(yıllık)
8 X 1.920.000 =15.360.000$(8 yıllık)
140.000.000 - 15.360.000 = 124.640.000$
yapar

8 yıl boyunca Elektrik ve Su gideri olarak toplam aylık kabataslak 1.000 $ desek 12 ay 12.000$ olur 8 yıllık ise 96.000$ yapar
8 yıllık kira için ise aylık kira 1000$ olarak hesaplarsak.
12 ay 12.000$
8 yıllık ise 96.000$ olur
2 X 96.000$ = 192.000 $ yapar
124.640.000 - 192.000$ = 124.448.000$
kalır.

Şirket Teknokentte olduğu için vergi muafiyeti var. Tam ayrıntılarını bilmiyorum. Bu nedenle vergi gideri hesabı yapmıyorum. :xf-smile:

Yani dostlar düz hesap 124 milyon dolar kalıyor :geek:
En kötü 100 milyon dolar kalsın yine deli dehşet para :xf-cool:o_O:geek:

Arkadaşlar oyun şuan da 400-500 milyon dolar ciro yapmış olabilir. Kendiniz hesaplayın. Şuan aramağan beylerin elinde çok ciddi maddi kaynak var her şeyi yapabilirler ama malesef corona mevzusundan adamlar evden çalışıyor. Şu mevzular bitsin uçurucaklar bannerlordu.

Mesela pubg gibi bişey yaptın yada dünyaya açık multiplayer haritalı crpg modu gibi bişey yaptığını düşün. Bunu en az 50-100 milyon insanın oynadığını ve skindir perktir silahtır kaplamadır kıyafettir carttır curttur sattığını düşün.

Sürekli bir gelir elde edilir pubg mobile gibi. Potansiyer sınırsız.

Tabii kötü bir şeyler olmazssa.

Arkadaşlar oyun şuan da 400-500 milyon dolar ciro yapmış olabilir. Kendiniz hesaplayın. Şuan aramağan beylerin elinde çok ciddi maddi kaynak var her şeyi yapabilirler ama malesef corona mevzusundan adamlar evden çalışıyor. Şu mevzular bitsin uçurucaklar bannerlordu.

Mesela pubg gibi bişey yaptın yada dünyaya açık multiplayer haritalı crpg modu gibi bişey yaptığını düşün. Bunu en az 50-100 milyon insanın oynadığını ve skindir perktir silahtır kaplamadır kıyafettir carttır curttur sattığını düşün.

Sürekli bir gelir elde edilir pubg mobile gibi. Potansiyer sınırsız.

Tabii kötü bir şeyler olmazssa.
Korona virüsü bu tarz şirketleri çok fazla etkilemiyor çünkü evde çalışmaya müsaitler. Tabi biraz aksaklıklar olacaktır ama çalışmalarına engel olmaz.

Bu arada Steam ek olarak konsollar da diğer yapımcıların oyunlarından %30 alıyor. Steam sunduğu hizmetler ve reklam avantajına göre bu payı fazla bulmuyorum. Ama konsolların hiçbir şey vaad etmeyip, çoğu paya konması beni deli ediyor. Batı tarafında oyundan uzak topluluk çoğu oyunu konsoldan alsa bile, konsola sandbox tarzı oyun yapmak tamamen saçmalık. Mod desteğini geçtim, doğru düzgün bir topluluğu bile yok. Bu yüzden Activision, Ubisoft, EA gibi firmalar her sene aynı oyunun lacivertini, gerçekten oyun basınından uzak konsol oyuncusuna pompalıyor.

Epic games tamamen mağazasına insan çekebilmek için %12 alıyor. Mesela UE4 oyun motorunu kullanırsan her oyun satışlından %30 pay alıyor. Bir de Epic games üzerinde yayınlayıp %12 kitlersek, her türlü UE4 ücretsiz kullanan İndie firmaların canı yanıyor. Ayrıca İndie diye koyduğu oyunlar ortalama ve eskidek güçlü firmalar ve Aile dostu gibi geçen oyunlar oluyor. Yani belirli bir indie tarzı mağazasına sokmuyor. Bu size biraz iyi gibi gelebilir. Steam çünkü çok mobil ve erotik oyun sokarak kötü bir imaj çizse de. Çok fazla oynanış elementi olan ve genel kitleye hitap etmeyip, grafikleri kötü olan oyunları Epic games mağazasına sokmuyor.

Epic games Steam gibi özellik sunsun ya da mağazası Steam kadar ilgi görsün %30 pay alacaktır. Tencent sadece etrafat ücretsiz oyun dağıtan ve kitle çekemeyen bir projeyi desteklemez. Bu arada Epic games fortnite inanılmaz bir düşüşte, para indie firmaların %30 geliri ve Tencent geliyor.

Aralarında anlaşma olan Youtuber, Twitch vb. Epic games halen Fortnite ile beslendiğini söyleyebilir. Yabancı oyun kaynakları bunun doğru olamayacak kadar uzak olduğunu ve Fortnite PUBG gibi CS:GO, COD, BF gibi efsanelere gene yenik düştüğünü belirtmek isteirm. BR modu eskisi kadar tutmuyor diyebiliriz.

Last edited:
Back
Top Bottom