Oyun Dünyası Genel Sohbet

Users who are viewing this thread

Direk bir oyundaki indirimle ilgili olmadığı için buraya yazıyorum.
Cs go kasaları acayip pahallanmış. ~15-30 kuruşluk kasaları 40kuruş ile 4.35 kuruş arasına okuttum.

1-2 lira envanterden para kasacaktım, 25 lira civarı sadece cs kasalarından aldım. Eldiven kasası 4,35'e kaış kapış gidiyor.
Kenarda 20-30 kasa ile bekleyen bir cs kasa envanteriniz varsa şu an tam okutma zamanı.
Market direkt dolar bazından olduğundan oluyor bu galiba, TF2 oynayan varsa 2015li yıllarda anahtarlar 8 lira civarındaydı arasıydı 20 tane falan almıştım, 18 TL olmuş tanesi

Mass Effect Legendary Edition az önce duyuruldu.

Bahar 2021’de çıkış yapacak, tekrar oynamak için bahane arıyordum ve o bahaneyi buldum. Ayrıca yeni oyun üzerinde çalışıyorlarmış ama erken aşamadaymış ve herhangi bir şey söylemek için erkenmiş. Dragon Age muhabbetlerini okuyup öğrendiğimde, yeni ME için de baya bir sessizlik olabileceğini öngörüyorum.

Ayrıca bugün Cast Reunion var, YouTube’da canlı olarak verilecek.

Ne düşünüyorsunuz genel olarak?

Owwwwwwwww. UwU OwO

Leaklendiğinden beri kaç aydır ben bunu bekliyordum. Umarım FF7R ile aynı zamanda çıkmaz. Çünkü hangisini oynayacağımı şaşırırım. Tali bebeğim bekle beni..

Umarım azıcık communityi takip edip 2-3 değişiklik yapmışlardır. Mesela Tali Romance modunu bikere oyuna yerleştirsinler. 3. oyunun endingini düzeltsinler. Adam akıllı bir tercih daha koysunlar da happy ending alalım. Bittersweet de değil ki bu oyun. Bittersweet dediğin rdr gibi olur. 3. oyunun endingleri cidden çöp ve rushlanmış. Gereksiz kötü umarım düzeltmişlerdir. İlk oyunun şu gezegenlerde gezme olayını biraz düzeltirler. O arabanın combat mekaniği iğrençti. İlk oyun umarım remakedir. 3. oyun motoru ile baştan tasarlamışlardır. Mafia'nın yaptığı gibi remake yapmışlardır. Extra dialog ve extra görevler de koydularsa tadından yenmez. Özellikle side quest olayını biraz düzeltmeleri lazım. Çünkü oyunun main questi ve DLCleri dışında görev yapasınız gelmiyor. Çok kötü side questleri var. Yanımıza topladığımız insanların bize verdiği görevleri main queste sayıyorum. Gezegenleri gezmek için bize bi bahane versin. Özellikle 1. oyunda çok boş geliyordu gezegenlere inmek. Ayrıca 3. oyundaki Garrus'u nerflesinler biraz. Çünkü diğer karakterler combatta işlevsiz. Garrus tek işlevli olan ama aşırı op. Dengeli bi team kurmak zor cidden oyunda. Gerçi hep Tali'yi alıyorum yanıma banko. Diğer alacağımı bulamıyorum.

Leaklendiğinden beri kaç aydır ben bunu bekliyordum.
Aynen Amerikan seçimi, ekran kartı ve işlemci haberleri falan derken N7 Day'i komple unutmuşum. Umarım sadece grafikleri biraz yenileyip geçmemişlerdir. Teaser'da modernize edilmiş gibi duruyor ama yine de sıfırdan yapılmamış. Keşke Frostbite motoruyla baştan yapmış olsalardı ama neyse artık.

Modlar yine oyunun grafiklerini iyi bir noktaya taşıyordu, eğer ciddi bir emek ortaya koymuşlarsa ortaya modlardan çok daha ileri düzeyde bir iş çıkarmış olabilirler, ki olması gereken de bu bence. Modlamacılar ellerindeki malzemeyle bence gayet güzel iş çıkardılar, yapımcılar bütün her şeye erişim sağlayabiliyorlar bu da açıkçası benim grafik anlamındaki beklentilerimi arttırıyor.

Başka bir engine'a geçiş yapacaklarını hiç sanmam, birkaç aydır çalışıyorlamış sanırım bu yüzden remake çıkacağını düşünmüyorum. İlk oyunun mekanikleri modernize edilsin, ME3 ya da ME2 seviyesinde olması fazlasıyla yeterli bana göre. Son oyunda da umarım iğrenç görev arayüzünü düzeltip ME2 gibi daha organize bir hale sokarlar çünkü sırf bu yüzden hiçbir yan görevi yapmak istememiştim ME3 oynarken.

Mafia Definitive Edition tarzı bir şey beklemiyorum ama belki Microsoft'un yaptığı gibi Halo seviyesinde bir şeyler olabilir. Bunu yaparlarsa direk satın alırım, yapmazlarsa da artık indirim filan kollar öyle bakarım.

İlk oyun 13 yaşında olmasının hakkını fazla veriyordu. Zaten çok da iyi olmadığı için mekanik olarak. Baya tutuk oyundu. İlk kez oynayan küfrediyordu oyuna. Onları çözmüşlerse yeterli zaten. Hiç oynamayan birisi bunu alır 3 oyun ve tüm içeriklerini birden oynar.

Bence de. Hiç oynamayan birisi için büyük nimet olacak remastered sürümü.

Muhtemelen uzun bir süre hiçbir şey duymayacağız ama beni asıl meraka sokan şey sonraki ME oyunu. Legendary Edition için “deneyimi modernize etmek” ifadesi kullanılıyor. Esere sadık kalacaklar yani. Oynayanların bildiği üzere oyunun sonu sıkıntılı bir son devam oyunu açısından. Acaba doğrudan bu olaylardan sonrasına mı gidecekler, geçmişe mi geçecekler yoksa Andromeda 2 mi göreceğiz merak ediyorum.

Offical trailer ı gelmiş 2077nin.. Şöyle bı baktim da, medieval dynasty 97 lira etmez ama bu 2077 eder. Next level open world essahtan.

Epicgameste tüm paketi 50 lira olunca almak, deneyimlemek lazım.

Casey Hudson ve Mark Darrah (dragon age procuder) Bioware’den ayrılmışlar, bu da haberi.

Reddit’de gezerken Mass Effect Andromedanın başına neler geldiğini anlatan uzun ve okuması da baya ilginç ve eğlenceli bir makale buldum. Eski bir makale ama okuması bana eğlenceli geldiği için paylaşıyorum:

AC Valhalla oynuyordum iki haftadır, yaptıkları iş gayet hoşuma gitti. Oyun çok uzun olmasına rağmen sıkmadan kendini oynatmayı başarıyor ki bu Ubisoft hanesine bir başarı olarak yazılmalı. Ama araya Cyberpunk girdiği için bitiremeden bırakmak durumunda kaldım. Cyberpunk ise gerçekten harika bir oyun, gerçekten kalite kokan ve çıtayı yükselten bir yapım. Bir takım hataları ve kötü yanları bazen can sıksa da Witcher’ın ardından çok iyi bir iş çıkardı adamlar. 20 saat oldu henüz ve ne kadar ilerledim hikayede bilmiyorum ama bitince deneyimimi anlatacağım. Kaliteli oyunlar oynamak gerçekten güzel bir şey...

Bu gameawards'de Crimson Desert diye bir Güney Kore yapımı oyun göstermişler.Optimizasyon sıkıntısı var biraz ama baya güzel yapmışlar oyunu. Black Myth etkisi yaptı bende. Asyalılar baya iyi oyun yapıyolar. Herhalde köle gibi çalıştırılıyolar. Yoksa imkanı yok yani. Kaliteli baya gameplayler. Oyun çıktığında da böyle kaliteli olursa oyun dünyasına yön verirler.

Mass Effect de duyuruldu. Görmeyen varsa diye atayım buraya da. Hadi be Bioware bunda sıçma lütfen.

Görünen o ki yeni Mass Effect'de Destruction ending cannon olacak. İyi olmuş bu. Ayrıca Andromeda'nın da devamı niteliğinde. Yani Andromeda tayfası da dönmüş olacak herhalde. Yapımcısı her iki oyunun da devamı niteliğinde falan demiş twitterda. Eski tayfayı özledim ya. Umarım sıçmazlar. O kadar kaliteli karakterleri bozmazlarsa zaten oyun güzel olur. 3 oyunun karakter gelişimi var orada. Çok zor olmamalı.

Last edited:
Cyberpunk 2077 bitti... Genel deneyimimi şu şekilde ifade edebilirim, çok ama çok uzun zamandır ilk defa bir oyun beni aralıksız bir biçimde heyecanla bilgisayarın başında tuttu. Ben genelde bir oyuna başladığımda, mutlaka o oyunun bir noktasında sıkılırım ama başladığım işi bitirmem gerektiği düşüncesiyle katlanmaya sabrım çok zorlanmadığı müddetçe devam ederim. Bu bazen oyunun kısa bir süresinde ya da uzun bir süresinde gerçekleşir. Ancak Cyberpunk... Bütün yan görev ve ana görev tasarımlarıyla, oynanışıyla, sunduğu genel deneyimiyle birlikte beni hiç hayal kırıklığına uğratmadı ve sıkmadı. Buram buram kalite kokan bir oyun oldu. The Witcher 3'ü çok severim, ancak bu oyun bana göre Witcher 3'ün de üstüne çıkmıştır. Buradan CD Project Red'e böyle güzel bir oyunu sunduğu için teşekkürlerimi sunuyorum, görecekleri yok da neyse... :grin:

Oyun hikaye anlatımında çok ama çok iyi. Sahneler, kurgu, oyunculuklar, bütün bunların doğal bir biçimde oyuncuya sunulması... Basit gibi gelebilir belki ama diyaloglara etkileşim tuşuna basmadan doğal bir şekilde girmek bile çok büyük bir etki yarattı. Bazı insanlar tamamen FP kamera açısına sahip bir rpg'nin nasıl olacağı konusunda şüpheliydiler, ben genelde seçenek sunulursa immersion için FP'yi hep tercih ederdim. Cyberpunk first person kamera açısını hiçbir yerde görmediğim kadar iyi kullandı. Etrafınızda diyaloga girdiğiniz insanlar, sırf kamera first person diye ve doğrudan özel kamera açıları dayatılmıyor diye hiç yarım ve kötü durmuyor. (Kamera açısı dayatılıyor tabi ki ama bunu first person mantığının dışına istisnasız hiç çıkmadan yapıyorlar, kurguya göre oturuyorsun hareket ediyorsun sahneler devreye girince.)

Karakterler çok kaliteliydi. İyi yazılmışlar. Hani Mass Effect'te bir karakterle aranı yapman için ona ait tasarlanmış yan görevler vardır ya? Bu oyunda da bu tarz görevler var ve bana göre kalite olarak da oldukça iyi. Tabi burada iki oyunun çıkış zaman farklarını dikkate almak lazım, kıyaslamak için söylemiyorum. Ancak oynadığınızda ana hikaye kalite seviyesinden altta kalır yanları olmadığını, hatta bazen daha da iyi olduğunu fark edeceksiniz.

Yan görev kalitesi muazzam. Ama temelde iki tip yan görev var. Birincisine direk "İyi kurgulu yan görevler" diyelim, ikincisi de "Hızlı İşler". İyi kurgulu yan hikayeler, ana hikaye kalitesinin altına düşmüyor. Bu bir söylem değil. Oynadığınızda gerçekten düşmediğini, hatta bazı noktalarda işlerin nasıl gelişeceğini ana hikayeye göre daha çok merak ettiğinizi farkedeceksiniz. Hızlı işler ise "A lokasyonuna git ve şunu vur" tarzı görevleri. Burada hikaye zayıf ama bu görevler de mekaniklerin kaliteli olmasından ötürü oldukça eğlenceli. Ama ard arda çok yapmamak lazım bu görevlerden.

Oyun mekaniksel olarak da çok başarılıydı. "Bu oyun bir aksiyon oyunu değil" dediklerinde, "acaba aksiyon severlerin beklentilerini mi düşürmek için böyle yapıyorlardır?" diye düşündüm. Şöyle ifade edeyim, bu oyundaki shooter mekanikleri, Fallout 4'ü tokatlar. Günümüz shooter oyunları seviyesinde oldukça kaliteli. Bir de hacking muhabbeti var ki onu da mükemmel yedirmişler oyuna. Yaptıkları şey kolay değil, bunca mekaniği ve bunca gameplay tercihini karşılayacak bir harita tasarlamak ve estetiği de yüksek bir seviyede tutmak her babayiğidin harcı değildir. Ancak kötü şeyler yok mu? Var. Şimdi olumsuzluklara ve şöyle olsa daha iyi olur diyeceğim yerlere geliyorum.

Olsa daha iyi olacak olan şeyler
- Ana hikaye kesinlikle daha uzun olmalıydı. İlk oynayanlardan ana hikayenin kısa olduğunu söylediklerinde bir miktar korktum. Gerçekten de ana hikaye kısa. Ben bir sürü yan görev yaptığımdan yaklaşık 35 saatte oyunu bitirdim ama halen yapmadığım bir sürü yan görev vardı. Onları da ikinci oynanışta yapacağım.

- Oyun "geçmişini seçeceksin" diye tanıtıldığında, en azından 1-2 saatlik bir sürecin bu tercihe göre ayarlanacağını hayal ettiydim. Toplasan 30 dakika belki tutar. Biraz Dragon Age Origins kafasında olur diye düşünmüştüm. Keşke buraya biraz daha zaman harcasaymışlar ama çok hayati bir durum değil. Ancak geçmişinize göre ekstra diyaloglar açılıyor tabi. Örneğin şirket içeren mevzularda şirket işlerinden anlayan biri olarak cevaplar verebiliyorsunuz.

- Tercihlerin senaryoya etkisi zayıf. Şimdi sırf bundan ötürü bazı insanlar oyuna çok büyük puanlar kırabilir ki bu onları tercihi. Ancak tercihlerin etkisi bir miktar daha güçlü yapılabilirdi. Ama burada kesin yargıya varmak istemiyorum, belki de farketmediğim şeyler vardır. Bunlar da daha çok insan oyunu tamamlayınca ortaya çıkar.

- Etkileşimler. Mesela sushi yemeye ya da bara gittiniz diyelim. RDR2'de bara gidince bira ya da viski söyler içersiniz. Animasyonu oynar, sandalyede oturursunuz, tuşa basar yudumlarsınız. Bunda böyle bir şey yok. Klavyeyle oynuyorsanız yürüme seçeneği yok. Kolla oynadım bu yüzden etrafta dolaşırken ve araba sürerken. Keşke bu konulara biraz eğilseymişler. Ağır geçen bir günün ardından Afterlife'a gidip bir bira yudumlamak baya immersive olurdu.

Kötü olan şeyler
- Oyun buglu. Mesela araç textureları geç yüklenebiliyor. Türkçe dili seçtiyseniz her oyunu açtığınızda dili tekrar ayarlamanız gerekiyor. Arayüzler bazen kapanmayıp ekranda kalabiliyor. Kaydı tekrar yüklemek gerekiyor böyle durumlarda. Karakterler bazen havada yürüyebiliyorlar. Animasyonlar ve eşya attachmentları her zaman düzgün çalışmıyor. Bazı görevlerde ufak tıkanmalar olabiliyor. Bu tarz şeyler de ister istemez "acaba benim mallığım mı tuttu yoksa oyun mu tıkandı" dedirtebiliyor. 1 defa benim mallığım tuttu, bir defa da oyun tıkandı.

- Yapay zeka çok da iyi değil. O kadar da akıllı olmadıklarını görüyorsunuz.

- Trafik çok kötü. Bu konuda bazı durumlarda Watch Dogs 2 bile daha iyi iş çıkartabiliyor. Ama yanlış anlaşılma olmasın sürüş mekanikleri bana göre GTA seviyesinde. Araç navigation sistemi iyi değil.

- Radyo değiştirmek, araç çağırmak, telefonu açmak gibi işlemler bazen tepki vermeyebiliyor.

- Oyunda diyalog atlamak ile crouch pozisyonu aynı tuşa atanmış. Bazen çömelmişken diyalog başlayabiliyor. Bu durumda ayağa kalkayım diyorsunuz ve beam! Diyalog atlanıyor.

- Harita navigasyonu kötü be abi. Bir hedefe giderken sağ üstteki haritaya bakmak zor iş. Bu yüzden trafikte çok kez yanlış gidip geri dönmem gerekti. Çok kez. Burada Watch Dogs 2 tarzı bir şey yapılabilirdi, ya da en kötü ihtimal araç yapay zekası "100 metre sonra sağa dön" diye uyarabilirdi. (opsiyonel)

- Bazı mekanlar çok karanlık. Oyunda araçların far ışıkları yok, el feneri de yok. Bu bazen sinir bozucu olabiliyor.

Sonuç
Genel olarak şöyle diyeyim, oyun harika mutlaka oynayın ama eğer çok da heyecanlı değilseniz hataların düzeltilmesi için bir miktar bekleyin. Oyun daha stabil olunca mutlaka oynayın ama. Yoruldum, ama bu deneyim bence en azından ufak bir incelemeyi hak ediyor. Teşekkürler. :grin:

Back
Top Bottom