Oyun Dünyası Genel Sohbet

Users who are viewing this thread

origin'den vault access satın alıp dragon age2 ve inquisition'a da bakmayı düşünüyorum
Origin Access isim değiştirdi EA Play oldu ve bugün itibariyle Steam'e geldi. https://store.steampowered.com/subscriptions/ea?snr=1_4_4__118

Aylık 29 lira fena değil uygun fiyat. Yabancılara 5 dolar bu, Origin'den alırsan 4 euro ki 36+ lira yapıyor. Steam'deki oyun sayısı daha az ama DA2 ve DAI GOTY falan var rahat rahat oynarsın.

ben hazır access almışken anthem'e de bir bakayım diyordum ama o steamde yok sanırım, o yüzden origin'den alırım gibi. anthem'i ilk çıktığında almayı düşünüyordum ama çok gömdüler o yüzden almadım. bugüne kadar biraz düzeltmişlerdir bazı şeyleri herhalde, ana hikayesini bir oynayasım var çünkü grafikleri zamanında epey hoşuma gitmişti ama benim gtx970 ne kadar kaldırır o oyunu bilemiyorum, şu benchmark'ta mediumda 60-70 alıyor ama adamın işlemcisi i7 6700k, bende i5 6500 var o yüzden sıkıntı çıkarabilir

niye steam'deki oyunlar farklı anlamadım, madem birleşiyorsunuz adam gibi birleşin de orada ne alıyorsak burada da alabilelim, biraz saçma olmuş. ama olsun EA oyunlarını steam'de görmek güzel, her ne kadar türkiye fiyatlarında deli gibi overpriced olsa da.

Last edited:
Anthem tam bir başarısızlık örneği. Onun yerine denemediysen kopyalamaya çalıştığı Destiny 2'yi deneyebilirsin. Ekim'de beleş içeriği kısıtlanacak ama haberin olsun.

Destiny'e hiç bulaşmayın. İlk çıktığından beri oynuyordum birkaç ay önce bıraktım. Battle.net zamanından beri oynardım. Oyun grind olmalı ama aşırı grind ve kastığınız şeyleri elinizden alıyo. Bir silah için günlerce belki haftalarca uğraştınız ya, sonra bi duyuru geliyor bam o silah çöp oluyor. Ya nerf yiyor ya da kaldırıyolar. Oyuncuları scamlemekte çok iyi bungie. 3-4k saat gömmüşlüğüm var ama hangi sezon tam en üst noktaya vurduysam 2 hafta sürmüyor bu. İlla bir şeyi mahvediyolar oyunda ve başa döndürüyorlar seni. Kısacası oynamak istiyorsanız şuan aktif olduğu sezonun DLCsini alın. Kasın hızlıca oyunda ortalamanın üstünde olursunuz. Sezon bitince elinizden alırlar o silahları armoru vs. Yeni DLC almak zorunda kalırsınız. Kısa süreliğine gireyim diyorsanız en mantıklısı bu. Çünkü oyun kısa dönem oynamalık birşey. Sanki karakter kiralıyorsunuz gibi. Oyunun en güzel olduğu dönem Forsaken zamanıydı. Artık çöpe çevirdiler.

bu looter shooter türü oyunlarda normal değil mi zaten? yani sürekli limiti arttırmaları lazım yoksa her gün oynayan adamlar çok çabuk sıkılır oyundan yeni content yok diye (bkz:wow)

division2 de öyleydi mesela, ama ben çok keyif alarak ana senaryoyu oynadım yalnız başıma, ve ana hikayeyi bitirip tüm haritayı bir tur temizledikten sonra da saldım oyunu. ama oyun looter shooter olduğu için ben maksimum seviyeye gelince bu sefer seviye yerine ekipman skorumu göstermeye başladı ve harita yeniden işgal edildi bu sefer farklı isimli ama hemen hemen her şeyi aynı olan düşmanlar tarafından, eğer oynasam gear score'u arttırmak baya mümkündü ama uğraşmak istemedim. eminim bugün bile her gün girip oynayan insanlar vardır, çoğu da maksimum gear score neyse ona ulaşmıştır. ben bir oyunu ya hiç oynamıyorum ya da gece gündüz oynuyorum, o yüzden division tarzı oyunlar pek bana göre değil, çünkü elbet bir yerden sonra sıkıyor ve bırakıyorum, oysa bırakmayıp ara ara günde haftada girip biraz oynamalık oyun bunlar.

anthem'e de öyle yaparım diye düşünüyorum, girip sıfırdan başlayıp main campaign'i bitirmek, her bossu bir kere görmek istiyorum. daha sonra da salarım oyunu, tekrar tekrar aynı raidlere girip aynı bossları kesmem bayar beni. anthem'in kombatı ve karakterinin uçabilmesi bana baya güzel geldi oyun ilk tanıtıldığından beri, o yüzden anthem içimde kaldı onu mutlaka oynayıp deneyimlemem lazım, kötü bir oyun olsa bile. destiny2 de bir ara heves edip yüklemiştim ama hiç oyunu başlatmadım bile, masaüstünde öylece duruyor epeydir. arada update falan yüklüyorum boş yere. warframe'i de hiç sevememiştim, zırha taktığın farklı chipler ve bunlarla build yapmak beni hiç açmamıştı. onun dışında bu tür oyun yok zaten, godfall çıkacak bakalım ona da looter slasher diyorlar onda da gözüm var eğer uygun fiyattan gelirse alabilirim.

origins'i az önce bitirdim. aldığım son ile çok tatmin oldum, da bende awakening yokmuş ben var zannediyordum şimdi steamde 31 lira ona bayılacağım, halbuki originsi bile 7 liraya mı ne almıştım zamanında ama şimdi indirimsiz fiyatı 129 lira lul. ea play'de da2 ve da:inquisition var ama origins ve onun dlcleri yok o da ayrı saçma, origins yetim herhalde onu almamışlar gruba

Looter shooter olması ile pek alakalı değil. Yeni content gelmesi demek eskisini komple kaldırmaları anlamına gelmiyor. Sürekli nerf ve content kaldırıp ileride farklı renklerde yine aynı şeyleri getirmeleri oyunun devamını sağlamıyor. Aksine daha çok soğuyorsunuz. Ayrıca oyunda bi meta sorunu var. Yapımcı bilerek bir metayı bir sezonda boostluyor. Sonra o metayı nerfleyip başka bir metayı boostluyor. Silahlar da bu metalara göre çıkıyor. Hand cannon meta olduğunda sezon silahları genelde hand cannondan oluşuyor mesela. Ancak bunu yaparken diğer silahları yerin dibine sokuyorlar. Ağır nerf yiyor silahlar ve tamamen çöpe dönüyor. Ya da hiç nerflemeden silahlara power cap geliyor. Yani bu sezon power arttırabilirsin silahın gelecek sezon arttırmazsın diye. Aynı şeyi armorlar için de yapıyorlar. Böylece sürekli devam eden oyundan çok sürekli baştan başlayıp bitirdiğiniz bir oyuna dönüyor. Dark soulsda ng+ açsanız daha çok zevk alırsınız. Şöyle bir örnek vereyim daha rahat anlarsınız. Eskiden 3 farklı karakteri aynı anda kasabiliyordunuz. Her sezonda maxa vurup en iyi itemleri doldurabiliyordunuz. Oyunun son hali ile artık böyle birşey mümkün değil. Hayatsız gibi oynamanız lazım 3 karakter için. Ben eski oynama alışkanlığımla 1 karakteri kasmakta zorlanmaya başlamıştım. Oyun aşırı grindlaştı.

DAO Steamde hep vardı ama hiçbir dlcsi yok çok saçma. Awakening sağolsunlar acıyıp almışlar ama başka bir şey yok.

Destiny 2'ye geç başladım ben ve başta yolumu bulmam çok zordu her şey ortaya karışıktı. Ona rağmen iyiydi beleş bir oyun için ki içerik silme yapacaklarmış yine, campaignleri falan da kısıtlayacaklarmış. Bu olmadan açıp oyunun ana campaignini falan oynayıp, gezegenleri falan gezip oyun ne sunuyormuş deneyimleyip bırakmak lazım.

dragon age origins: awakening beni büyük hayal kırıklığına uğrattı. origins bir drama dizisiyse, awakening onun sequeli olan bir sitcom olmuş, daha doğrusu olamamış. daha ilk 1 saatte en az 10 tane "komik" olması gereken an yaşadım, kendimi bir an the big bang theory: the origins oynuyormuşum gibi hissettim, devam edeceğimi zannetmiyorum

alistair ve wynne'in tekrar bir yerlerde takımıma tekrar katılacağını düşündüm ancak baktım gelmiyorlar internetten açıp baktım meğerse önceki oyundan cüce hariç hiç kimse takıma gelmiyormuş. e ben önceki oyunda alistair ile romance yapıp kral olmasını engelledim sırf benimle takılmaya devam etsin diye, bu adam nerede? morrigan'a mı kaçtı? wynne de öyle, en son circle'da takılırım ben diyordu, e yardıma ihtiyacım var niye gelmiyor yanıma? hadi morrigan'ı anlarım çünkü o demişti beni bir daha göremeyeceksin diye ama diğerlerinin takımıma gelmemesi çok saçma olmuş.

önceki oyundan gele gele bir tek orgrimmar'da karısını arayan warrior cüce geliyormuş, ondan da hiç hazzetmiyorum. zaten geldi hani nerede darkspawn kanı ben de grey warden olacam dedi, neyse buna verdik kanı bu bardak çok küçük benim boyumla dalga mı geçiyorsunuz diye atarlandı salak gibi, sonra kafaya kanı dikip geğirdi ve "not bad" dedi. bunun üzerine general benim karaktere baktı, benim karakter de omuz silkti, resmen şive komedisi izler gibi hissettim kendimi oyuna alt f4 atmamak için zor tuttum oyunun geldiği hale bak espriler komiklikler falan kasılmaya çalışılmış, zaten cücenin olduğu her sahne her diyalog cringe dolu ciddiyet falan yok kimsede

ilk yarım saatte wynne ve morrigan olmayınca mage kategorisini doldurmak için bir tane mage koymuşlar oyuna, onun ilk tanıtıldığı sahne de ayrı saçma, adam ateş büyüsü yapıp darkspawn'ı öldürüyor sonra eli yanmış gibi elini sallıyor falan, zaten küpeli müpeli bir herif, garip gurup cevaplar veriyor, ona da hiç ısınamadığım için ve wynne'in ileride geleceğini düşündüğüm için ilk fırsatta templarlara sattım alın bunu götürün asın diye, o yüzden takımımda heal basan bir mage de yok çok zorlanıyorum her savaşta, zaten cüceyi de hiç oynamamıştım o yüzden ekipmanı falan çöp, oysa alistair'e oyundaki en iyi armor setini, oyundaki en iyi yüzükleri, kolyeyi, kılıcı falan vermiştim, onun ekipmanını da geri alamıyormuşum, adam resmen bana kazık atıp çekti gitti çok garip hissediyorum

Last edited:
Sen hızlı oynamışsın kierra, ben daha yeni bitirdim. Genel olarak eğlendim ama hikayeyi ilerletmek için araya giren uzun yaratık kesme sekansları arada bayar gibi oldu. Devamlı durdurma durumunu sevmediğini diyordun, seni kesin baymıştır herhalde. Awakening'i oynamak konusunda ben de şüphedeydim ama Dragon Age 1.5 diyorlar, yani DA2 için önemli anladığım kadarıyla. Henüz daha başlamadım ama bu sebepten ötürü başlayacağım sanırım.

Oynayan arkadaşlar, DLC'ler konusunda genel bir bilgi verse harika olur. Bir sürü DLC var ama hangileri zaman harcamaya değer bilemedim. Mass Effect 2'de bir DLC vardı, adı aklımda değil. Ben ilk defa üçlemeyi oynadığımda düz origin access ile oynadığımdan DLC'siz bitirmiştim ve üçüncü oyuna başlayınca sanki hikayeye orta bir yerde atlamış gibi olmuştum. Sonradan da bütün dlc'leri alıp baştan oynamıştım ve bu şekilde o boşluk kapanabilmişti.

Benzer bir durum Dragon Age üçlemesi için de geçerli midir?

Bir de serinin ilerleyen oyunlarında, oyunun yapısı daha action'a mı kayıyor yoksa benzer şekilde mi devam ediyor? Bir de ikinci oyunun beğenilmeme sebebi nedir? Ben her türlü oynayacağım aşırı derecede baymazsa ama merak ediyorum yine de.

Awakening ile DA2 arasında doğrudan bir bağlantı yok; oynamazsan DA2 deneyimini pek etkilemez ama Awakening güzel bir DLC, ana oyunun kendisi kadar iyiydi açıkcası.(Bazı oyunculara göre DA2'nin ta kendisi bu dlc) Dragon Age 2'nin Legacy dlcsi için o dediğin geçerli olabilir zira Inquisition'la doğrudan bağlantılı Legacy.

DA2'nin sevilmemesinin genel sebepleri (uzun uzun detaya girmezsek); oynanışın baya aksiyon hatta hack&slash diyebileceğimiz bir düzeye kayması, (ilk oyuna kıyasla çok daha nadir strateji yapmaya çalışırsınız örneğin) birbirinin kopyası mekanlar ve sıkıcı/anlamsız yan görevler olması diyebilirim. Hikayesi de bana oldukça sıkıcı gelmişti bir süre sonra; tabi bir de DA2 ile ekleyip Inquisition'da devam ettirdikleri o berbat diyalog sistemi. (Originsdeki diyaloglar, karakterlerin birbiriyle konuşmaları ne kadar akılda kalıcıysa diğer DA oyunlarındaki konuşmalar da bi o kadar sıkıcı ve kendini unutturan türden) Oyuncuların çoğu Origins'den sonra DA2 ile karşılaştıklarında haliyle bayağı bir tepki gösterdi. Inquisition'da orta yolu bulmaya çalışmışlar gibi işte aşağı yukarı.

DLC'lere gelince; Origins'in ekipman dlclerini saymazsak senaryo ekleyen dlcleri bence alınıp oynanır her şekilde, hem çok güzel yedirilmişti oyuna hem de oynaması sıkıcı değildi. Tabi bazıları oldukça kısa ama bence oynanır. Darkspawn Chronicles'ı oynamak çok güzel ve ilginçti mesela.

Bu arada, oyunu sürekli durdurmak yerine taktikler kısmından ayarlayabilirdiniz hangi npc'nin hangi durumda nasıl davranacağını, yine durdurmak zorunda kalırdınız ama daha nadir olurdu büyük ihtimal. Bir de codexleri okumanızı tavsiye ederim, sonraki oyunlarda lore'un nasıl değiştirildiğini daha iyi anlarsınız.

Last edited:
...
Bu arada, oyunu sürekli durdurmak yerine taktikler kısmından ayarlayabilirdiniz hangi npc'nin hangi durumda nasıl davranacağını, yine durdurmak zorunda kalırdınız ama daha nadir olurdu büyük ihtimal. Bir de codexleri okumanızı tavsiye ederim, sonraki oyunlarda lore'un nasıl değiştirildiğini daha iyi anlarsınız.
O halde ben yine de Awakenings'i tamamlayayım, sonra DA2'yi indiririm. Ben oynarken hiç taktik kullanmadım açıkçası. Direk oyunu kolayda açtım, çok da ihtiyacım olmadı oynarken. Ama codexi okuyacağım bir miktar.

Awakenings çok kötüydü, bitti de kurtuldum havasındayım şu anda. Gerek karakterleri, gerek hikayesi aşırı sıkıcıydı.Bir tek son noktada, olayları The Father'ın olayları anlattığı nokta ilgimi çekmişti. DA2'ye geçiyorum.

Last edited:
Arkadaşlar, Dragon Age Inquisition'da power olayı biraz sinir bozucu. Hikayenin devamlı bölünmesi hoşuma gitmiyor. Sizce power için hile yapmalı mıyım yoksa grindinge deva mı etmeliyim? Hile olarak bildiğiniz bir hile ya da mod var mı? Power'sız bir deneyim için.

Bildiğim kadarıyla kısa bir yolu yok, yan/mini görevleri yapa yapa toplayacaksın. Power olmadan ana göreve devam edemiyorsun zaten. (Inquisitionun zırvalıklarından biri sadece) Gerçi astrariumlar eğlenceliydi onun hakkını vereyim.

O kadar zor mu toplanıyordu ki?
Büyücülerle olan bir görev için 15 tane power toplamamı istiyor. Yani 15 defa yırtık kapatma saçmalığı gibi şeylerle uğraşmam, etrafı kurtlardan temizlemem gibi ayak işleriyle uğraşmam gerektiği anlamına geliyor. 2015 yılında insanlar belki bu kadar grinding içeren oyunlar oynamıyorlardı ama son dönemlerde her oyunda buna benzer şeylerin olması sabır zorlayıcı olabiliyor.

Bildiğim kadarıyla kısa bir yolu yok, yan/mini görevleri yapa yapa toplayacaksın. Power olmadan ana göreve devam edemiyorsun zaten. (Inquisitionun zırvalıklarından biri sadece) Gerçi astrariumlar eğlenceliydi onun hakkını vereyim.
Öyleyse çok sinir bozucu. Inquisition, DA2'nin devamlı kendini tekrar eden mekanlarını aşmış gibi duruyor, level tasarımları da gayet güzel gözüküyor ama bu grindingi koymakla yanlış yaptılar. Henüz çok başlardayım, umarım ilerleyen görevlerde grinding ihtiyacı azalma eğilimi gösterir.

Inquisition'ı da bitirince bütün oyunlar hakkındaki düşüncelerimi topluca bırakacağım, bakalım Inquisition nasıl hissettirecek. Ancak Dragon Age'i gayet beğenmiş olsam da benim için Mass Effect ile kıyaslanamaz diyebilirim.

Ya şimdi muhtemelen arka arkaya bu kadar çok oyun oynadığın için bunda çok uğraşasın gelmiyor yoksa o kadar ağır bir grind istemiyor DAI. Haritaları tek tek keşfetmek, tüm ek görevleri yapmak, tüm toplanabilir şeyleri toplamak bayağı zevkliydi. Shard toplaması biraz kanserdi onun dışında haritaları tek tek açması bazen gizemli şeyler keşfetmesi oyunun zevkli noktaları.

Öte yandan 50 saat oynanacak bir oyunu 12 saatte ana görev speedrun yapanlar oluyor. Tercih meselesi ama ben buna karşıyım. Oyunun sunduğu içerikleri tüketmeden, tecrübe etmeden alel acele ana görevleri yapıp bitirmek oyun oynamaya saygısızlık. Zorunda değil kimse tabi ki ama mümkünse sıkmıyorsa ek görevleridir, yan içerikleridir tecrübe edilmeli.

Biraz daha oynamaya devam ettim ve uzunca bir süre ana görevden ayırmadan oynamayı başardım, gayet de zevkliydi. Mage ya da templarlardan birini seçme kısmına gelmek için 15 power istemeleri, belki de oyunun evrenini tanımak için konulmuştur. Bilemiyorum. Ama oyun açıldıkça aldığım zevk de artıyor. Ben kesinlikle rushlamak taraftarı değilim. Bütün görevlerden sonra bolca yoldaşlarla konuşuyorum, diyaloglara girmeye dikkat ediyorum. Bakalım, şu an gayet eğlenceli ama umarım grinding yine ipin ucunu kaçırmaz.

Inquisition da ki grind beni de baymisti. Hatta oyunun sonlarina dogru ana gorev de bir bossu kesmek gerekiyordu. Baya bi grind yapip karakterleri guclendirmek falan gerekiyordu, usenip salmistim. Youtube'dan izlemistim oyunun sonunu. Pisman degilim. Bu arada DA > ME.

0ZJxDuZ.png

Back
Top Bottom