Oyun Çıkmadan Ölüyor Mu?

Users who are viewing this thread

Unique

Grandmaster Knight
Genellikle Bannerlord'da oyuncu sayısı ne zaman baksam 14-15k civarında gezerdi, fakat şuanda Warband 5k oynanırken Bannerlord'un 9k oynanması üzdü. Düşünceleriniz nelerdir?
Oyun tam sürüme çıktığında tekrar bir hype olacaktır fakat tekrardan düşebilir aynı erken erişimde nasıl düştüyse onun gibi, mod desteği vesayre çok daha iyi olacak tabii ama yine de bilemedim...

Warband oyuncularının çoğu şuan Multiplayer oynarken; Bannerlord oyuncularının çok çok ufak bir kısmı Multiplayer oynuyor anlaşılan.
Büyük ihtimal 9bin oyuncunun yaklaşık 7,67bini Singleplayer oynuyor o zaman. Çünkü Avrupa sunucularında oyun aratan sayısı 30'u geçmiyor Hadi 120'de custom serverlarda var desek 150, kişi. 24 kişi de o an matchmaking ile oyunda desek 174 kişi tahmini olarak Avrupa serverlarında anlık olarak oynuyor.
Tahmini hesap olarak 250 kişi Kuzey Amerika, 900 kişi de Asya sunucularında oynuyorsa 1324 kişi, dünya çapında Bannerlord Multi oynuyor gibi bir hesap yapabiliriz (En iyi ihtimal). Bunun sebebini oyunun sorunlu olmasına bağlasak da bunun yanı sıra ben Warband oyuncularının, oyuna fazla bağlı olmasından kaynaklandığını düşünüyorum. Çünkü sistemi Bannerlord'u açık ara kaldıranlar arasından kime sorduysam Bannerlord'un düzelene kadar gelmeyeceğini söylüyorlar. Herkesin şikayet ettiği Block Delay oyundan kaldırıldıktan sonra halen gelmemeleri aslında bunun sadece bir bahane olduğunu ortaya ayan beyan koyuyor bence. Şahsen belli başlı balance problemleri dışında oyunda mekaniksel bir problem görmüyorum. Şimdi sırada daha önce de dediğim gibi: Oyun modu çeşitliliğinin arttırılması, Class sisteminin opsiyonel hâle getirilmesi ve Warband'deki gibi kendi ekipmanımızı takım ekonomimize göre satın alabilmemiz ve Dedicated Serverlar var. Singleplayer açısından da bakacak olursak diyalog çeşitliliğinin az olması, kartopu etkisi gibi durumların düzeltilmesi lazım (Kendi açımdan da şunu söyleyebilirim: Oyunda soylu olup devlet kurmak çok kolay. Oyuna yeni başladığımızda diğer soylular tarafından bol bol tekme yemeli, bir gün lord olunca veya devletimizi kurunca da aynı filmlerdeki gibi "Bir zamanlar fakir ama gururlu bir çocuk vardı hatırlar mısın?" gibisinden rollere girebilmeliyiz.) . Şahsi düşüncelerim bu kadar umarım açıklayıcı olabilmişimdir :smile: .

Warband oyuncularının çoğu şuan Multiplayer oynarken; Bannerlord oyuncularının çok çok ufak bir kısmı Multiplayer oynuyor anlaşılan.
Büyük ihtimal 9bin oyuncunun yaklaşık 7,67bini Singleplayer oynuyor o zaman. Çünkü Avrupa sunucularında oyun aratan sayısı 30'u geçmiyor Hadi 120'de custom serverlarda var desek 150, kişi. 24 kişi de o an matchmaking ile oyunda desek 174 kişi tahmini olarak Avrupa serverlarında anlık olarak oynuyor.
Tahmini hesap olarak 250 kişi Kuzey Amerika, 900 kişi de Asya sunucularında oynuyorsa 1324 kişi, dünya çapında Bannerlord Multi oynuyor gibi bir hesap yapabiliriz (En iyi ihtimal). Bunun sebebini oyunun sorunlu olmasına bağlasak da bunun yanı sıra ben Warband oyuncularının, oyuna fazla bağlı olmasından kaynaklandığını düşünüyorum. Çünkü sistemi Bannerlord'u açık ara kaldıranlar arasından kime sorduysam Bannerlord'un düzelene kadar gelmeyeceğini söylüyorlar. Herkesin şikayet ettiği Block Delay oyundan kaldırıldıktan sonra halen gelmemeleri aslında bunun sadece bir bahane olduğunu ortaya ayan beyan koyuyor bence. Şahsen belli başlı balance problemleri dışında oyunda mekaniksel bir problem görmüyorum. Şimdi sırada daha önce de dediğim gibi: Oyun modu çeşitliliğinin arttırılması, Class sisteminin opsiyonel hâle getirilmesi ve Warband'deki gibi kendi ekipmanımızı takım ekonomimize göre satın alabilmemiz ve Dedicated Serverlar var. Singleplayer açısından da bakacak olursak diyalog çeşitliliğinin az olması, kartopu etkisi gibi durumların düzeltilmesi lazım (Kendi açımdan da şunu söyleyebilirim: Oyunda soylu olup devlet kurmak çok kolay. Oyuna yeni başladığımızda diğer soylular tarafından bol bol tekme yemeli, bir gün lord olunca veya devletimizi kurunca da aynı filmlerdeki gibi "Bir zamanlar fakir ama gururlu bir çocuk vardı hatırlar mısın?" gibisinden rollere girebilmeliyiz.) . Şahsi düşüncelerim bu kadar umarım açıklayıcı olabilmişimdir :smile: .
Evet katılıyorum, online ölü durumda, optimizasyon da kötü olunca birbirini destekliyor. Diyebileceğim tek şey ise 1.5.6 ile kartopu etkisinin çözüldüğü, mexxico hocamın yaptığı çalışmanın Türkçe çeviri hali çıkmıştı buraya da, oraya bakabilirsiniz. İsyanlar gelecekti ama kartopu düzeltmesi ile çakıştı, oyuna yeni özellik gelemiyor başka yerler bozulduğu için çok üzücü.

Warband'ın online sayısına hemen hemen hergün bakıyorum ortalama olarak 2,5k kişi oynuyor, hafta sonları patlama oluyor. Warband'cı tayfa çok zor biter, Bannerlord'da göre o oynanış olsun vesayre 9k normal, Bannerlord o Warband hissiyatını veremedi hiç çıkınca ne farkeder bilmiyorum

Warband'ın online sayısına hemen hemen hergün bakıyorum ortalama olarak 2,5k kişi oynuyor, hafta sonları patlama oluyor. Warband'cı tayfa çok zor biter, Bannerlord'da göre o oynanış olsun vesayre 9k normal, Bannerlord o Warband hissiyatını veremedi hiç çıkınca ne farkeder bilmiyorum
Cık, patlama olduğu zamanlarda 1k toplasan anca çıkıyor tüm modlardan. Warband mp oynayan aşırı fanatikleridir. Geçende döneyim dedim hakkaten hem topluluğu hem de eskiliği bakımından kanser bir hal almış oyun. Warband oyuncuların çoğunluğu hala modlarını oynuyor.

Cık, patlama olduğu zamanlarda 1k toplasan anca çıkıyor tüm modlardan. Warband mp oynayan aşırı fanatikleridir. Geçende döneyim dedim hakkaten hem topluluğu hem de eskiliği bakımından kanser bir hal almış oyun. Warband oyuncuların çoğunluğu hala modlarını oynuyor.
Aslında ben de single playerin çok daha çoğunlukta oynandığını düşünüyordum, binlerce saati olanlar online da takılıyor genelde. Kanser kitlesinin olduğu doğru maalesef.

Cyberpunk etkisi deniyor buna
Kesinlikle bütün oyunları etkilemiştir zaten. Ama ben oyun tekrardan tam sürüme çıktığında oyuncu kitlesinin tekrardan 10-20k bandında olucağını düşünüyorum.

Bannerlordun multiplayer kısmı şu an aşırı dengesiz örneğin bugün antreman maçı atalım dedik, 2 harita da battania var ve vlandia knight alsan bile onu geçtin katafrakt alsan bile hem seni hem atını bir hiç gibi harcıyor battania okçuları. Üstüne bir türlü çözemediğim ama çözenlerin insancıl olmayan bir şekilde kullandığı oyun mekanikleri. Çok hazırlıksızlarmış mp konusunda. Bir anda tüm factionun taktiği değişebiliyor zaten tek patchle. Fixlenmesi çok uzun zaman alıcaktır.

Kesinlikle bütün oyunları etkilemiştir zaten. Ama ben oyun tekrardan tam sürüme çıktığında oyuncu kitlesinin tekrardan 10-20k bandında olucağını düşünüyorum.

Bannerlordun multiplayer kısmı şu an aşırı dengesiz örneğin bugün antreman maçı atalım dedik, 2 harita da battania var ve vlandia knight alsan bile onu geçtin katafrakt alsan bile hem seni hem atını bir hiç gibi harcıyor battania okçuları. Üstüne bir türlü çözemediğim ama çözenlerin insancıl olmayan bir şekilde kullandığı oyun mekanikleri. Çok hazırlıksızlarmış mp konusunda. Bir anda tüm factionun taktiği değişebiliyor zaten tek patchle. Fixlenmesi çok uzun zaman alıcaktır.
Hafta sonları 10-14k arası geziyor hafta içleri 8-10k arası geziyor normal şartlar altında, Cyberpunk neredeyse tüm oyunları dev etkiledi zaten. Modlar çıkınca ve multiplayer modları düşünce 20kyı geçer bence, ama 2-3 yılı var

Oyunun hala drop yemesi, garip bir biçimde düşük ayarların orta ayarlardan daha kötü olması gibi sebeplerden ötürü bugün girdim ve oynayamadım. Kaç ay olmuş optimizasyon desen yok, yeni içerik desen yok, forumla ilgilenen desen yok, yok oğlu yok yani :sad: Tabi ki zor zamanlar bir çok oyun ertelendi ve bu corona döneminden etkilendi ama bari drop yemeyen bi bannerlord koy ki ortaya bırak 40 saat daha demircilik kasayım, 50 saat ticaret kasayım, gideyim 2 turnuva alayım, hatunlar ile kur yapayım. Maalesef şu andan itibaren oyun düzelene kadar bannerlord'u kütüphanemden siliyor ve düzeldiğinde tekrar oynamak için bekliyor olacağım. Umarım şu oyun güzel yerlere gelir de yine ilk günkü heyecanla indirir ve oynarım.

Baktığın zaman kanser kitlesi her oyunda var warband'dakiler'de öyle tabi güzel birşey değil bu, bannerlord'da olacak bu insanlar 2 3 yıl sonra

@Emre DANACI @Anoraks Optimizasyon konusunda söylediklerinize katılmıyorum. Dropları vs. çok yediğim doğrudur lakin sistemim çok düşük olmasına rağmen Single'da yüksek ayarlarda 40fps civarı alıyorum Multide en low'a çekiyorum. Evet oyun pek çok açıdan kötü, evet oyun aşırının da ötesi yavaş gelişiyor; ama Sezar'ın hakkını da Sezar'a vermek lazım. Optimizasyonu güzel kotarıyorlar evden çalışmalarına rağmen.
Warband kitlesine gelince de gerçekten dediğiniz gibi olmuş. Geçen aylarda bir girmiştim yaş kitlesi büyük oranda küçülmüş. Hadi yaş neyse çocuk, tabi ki oyun oynayacak :grin: . Ama saygılı konuşma falan hiç yok! Bir de 10 yaşında çocuğun bana "Veled" demesi yok mu! Gerçekten komik ya :grin: . (Ki şunu da söylemek lazım: Warband'i ayakta tutan da büyük oranda Bannerlord'a geçmeyen klanlar. Zaman zaman bakıyorum halen turnuvalar falan devam ediyor Warband'de. Yani anlayacağınız aslında genel olarak seriyi ayakta tutan şey klanlar.)

@Emre DANACI @Anoraks Optimizasyon konusunda söylediklerinize katılmıyorum. Dropları vs. çok yediğim doğrudur lakin sistemim çok düşük olmasına rağmen Single'da yüksek ayarlarda 40fps civarı alıyorum Multide en low'a çekiyorum. Evet oyun pek çok açıdan kötü, evet oyun aşırının da ötesi yavaş gelişiyor; ama Sezar'ın hakkını da Sezar'a vermek lazım. Optimizasyonu güzel kotarıyorlar evden çalışmalarına rağmen.
Warband kitlesine gelince de gerçekten dediğiniz gibi olmuş. Geçen aylarda bir girmiştim yaş kitlesi büyük oranda küçülmüş. Hadi yaş neyse çocuk, tabi ki oyun oynayacak :grin: . Ama saygılı konuşma falan hiç yok! Bir de 10 yaşında çocuğun bana "Veled" demesi yok mu! Gerçekten komik ya :grin: . (Ki şunu da söylemek lazım: Warband'i ayakta tutan da büyük oranda Bannerlord'a geçmeyen klanlar. Zaman zaman bakıyorum halen turnuvalar falan devam ediyor Warband'de. Yani anlayacağınız aslında genel olarak seriyi ayakta tutan şey klanlar.)
Valla sistemim normalde drop yememesi gereken bi sistem fakat baya da drop yiyor belki benim pc de sıkıntı vardır ya da şu 8 gb ram olayından dolayıdır. Yine de kaç gb yer kaplıyordu C: klasöründe, en azından oyunu oynayabilecek seviyeye gelene kadar (ram takviyesi ya da optimizasyon vb.) oyunu açmayacağım ama takipteyim buralarda olacağım :smile: Ve evet warband kitlesi oldukça kanser bi kitleye dönüşüyor ancak hala aralarda iyi güzel insanlar da var. Ara ara ben de warband giriyorum nabayım invasion modunu oynayınca insan kendine geliyor :grin:

Valla sistemim normalde drop yememesi gereken bi sistem fakat baya da drop yiyor belki benim pc de sıkıntı vardır ya da şu 8 gb ram olayından dolayıdır. Yine de kaç gb yer kaplıyordu C: klasöründe, en azından oyunu oynayabilecek seviyeye gelene kadar (ram takviyesi ya da optimizasyon vb.) oyunu açmayacağım ama takipteyim buralarda olacağım :smile:
Güçlü sistemlerde drop sorununu duymuştum evet. Onun sebebinin de şuan oyunları düşük sistemlere optimize ediyor olmaları olduğunu düşünüyorum.
Çevremdeki sistemi çok iyi olanlarda da droplar yaşanıyor :grin: . Bende de 8+2 10GB Ram var Ram'den kaynaklandığını düşünmüyorum.
Ve evet warband kitlesi oldukça kanser bi kitleye dönüşüyor ancak hala aralarda iyi güzel insanlar da var. Ara ara ben de warband giriyorum nabayım invasion modunu oynayınca insan kendine geliyor :grin:
Tabi ya zaten herkes öyle değil elbette iyileri de var aralarda.. ama daha az :grin: .

Onun sebebinin de şuan oyunları düşük sistemlere optimize ediyor olmaları olduğunu düşünüyorum.
Dropların büyük bir sebebi CPU ile alakalı. AI Pathfinding'i hesaplama yaparken CPU tarafını bottlenecke sokuyor. En azından gördüğüm bu şekilde. İyi bir sistemim olmadığı için testini yapamadım ama iyi bir RTX serisi ile keyfine bakan birisi bunun küçük bir testini yapabilir Modding Tools ile. Yapması gereken sahneye absürt derecede fazla obje ekleyerek herhangi bir AI'ın olmadığı şekilde gezmek ve FPS dropları gözlemlemek. Çok göze batan bir FPS drop olmadığını görecektir iyi sistemli arkadaşlar.
Bizim gibi orta sistemler zaten sürekli oradan buradan drop yediği için farkına varmıyoruz. :smile:

Dropların büyük bir sebebi CPU ile alakalı. AI Pathfinding'i hesaplama yaparken CPU tarafını bottlenecke sokuyor. En azından gördüğüm bu şekilde. İyi bir sistemim olmadığı için testini yapamadım ama iyi bir RTX serisi ile keyfine bakan birisi bunun küçük bir testini yapabilir Modding Tools ile. Yapması gereken sahneye absürt derecede fazla obje ekleyerek herhangi bir AI'ın olmadığı şekilde gezmek ve FPS dropları gözlemlemek. Çok göze batan bir FPS drop olmadığını görecektir iyi sistemli arkadaşlar.
Bizim gibi orta sistemler zaten sürekli oradan buradan drop yediği için farkına varmıyoruz. :smile:
Benim CPU da düşük olduğundan droplar çok yaşadığım bir şey :grin: Genelde %99-100 kullanılıyor, %100 kullanıldığı zaman zaten drop olan zamanlar. Hatta GPU kullanımım CPU kullanımımdan daha az genelde %78-99 arası şaşırtıcı düzeyde :grin: . Ama onun sebebinin AI Pathfinding olduğunu düşünmüyorum. En azından ufak bir sebebidir. Bir ara Skirmish modu için bir sahne tasarlıyordum. Şuan bitmiş durumda Dedicated serverlar gelince kullanıma açacağım :grin: . O sahneyi yaparken belirlediğim A bayrağında FPS benim bilgisayarımda 25'e sabitleniyordu. Çok güzel görünmesine rağmen sırf kasıyor diye oradaki birçok prop'u kaldırmak zorunda kaldım. Geçici olarak ise O an toplam sadece 8-9 adet zemin koydum FPS tekrardan benim sabitlediğim 60'a sabitlendi :grin: Her neyse çok uzattım :grin: . Sebebinin fazla prop olabileceğini düşünüyorum. En azından Single'daki şehirler falan için. Göremediğimiz şeyleri kaldırırlarsa azalabilir. Ama bu da bir yere kadar, yani propların işlemci kullanması bir şekilde azaltılabilirse büyük oranda rahatlar oyun. Aynı şekilde etkileşime geçilebilen her şey (Kırılabilir barikat, kırılabilir sur, oturulabilen sandalye vs.) normal hallerinden daha çok kastırıyor -En azından düşük sistemlerde- .

-En azından düşük sistemlerde-
Dediklerin doğru ama önemli kısım bu. Sahnedeki Polygon sayısı her sistemi etkiler ama güçlü sistemleri çok etkilemez ( objelerin 100% aynı olduğunu ve düzgün optimize edildiğini varsayıyorum ) Mesela boş bir alanda 60FPS alırken dolu bir alana baktığın zaman 20FPSye düşebilir düşük sistemler ama bu yüksek sistemlerde 120FPSden 110FPSye düşüş gibi bir şey olur maksimum. Düzgün optimize edildiği diye belirttim ama özellikle çünkü bazı objeler - özellikle kumaş fiziği barındıran objeler - oyunda optimize değil. Bunun dışında dediğin gibi kırılabilir objeler de optimize değil çünkü bir bakıma her parçanın her kırılma durumuna göre bir objesi barınıyor. Yani bir nevi objeler görünürlüklerini değiştiriyor kırılma durumunda. Yeri geliyor bazı objelerin materyal ayarları bile bu durumu sıkıntıya sokabiliyor. Bannerlord nezdinde bunu test etmedim ama elbet onun içinde de vardır.
Aslında göremediğin şeylerin kaldırılması normalde çok etki etmemeli. Yani LOD sistemi, Drawing Distance ve Kamera dışındaki objelerin çizilmemesi gibi şeyler Bannerlordda fazla optimize bile edilmiş denebilir. Bu yüzden Emrenin sıkça bahsettiği gibi çayır çimen parçaları bir anda görünür oluyor veya çok da uzakta olmayan şeyler çok kalitesiz gözüküyor. Yine de FPSye etki eder mi? Eder tabi. Çünkü objelerin ekranda olup olmadığını kontrol etmesi bile sistem için bir yük. Ama bahsedilen o ani spikelar/droplar genelde gördüğüm kadarıyla AI yüzünden oluyor. Üstüne bir de genelde AI'a doğrudan baktığın zaman yüksek kalite kaplamalar ve objeleri ve animasyonları tek kare içine alıyorsun bu da inanılmaz düşüş yaratıyor en iyi sistemlerde bile. Uzun lafın kısası, optimizasyon olarak çok çok kötü durumda değil ilk çıktığı zamana göre. Ama daha iyi olması lazım gibi. Gariptir ki bende hiç sorun olmadı neredeyse bu zamana kadar. Halbuki sistemim çok standart bir sistem.

Konuya dönecek olursak, Bannerlord çok garip bir durumda şu an. Çıkmadan ölmesi yine de mümkün değil ama belli bir düşüş olması şaşırtmadı. Hem güncellemelerin tatmin etmemesi hem de diğer oyunların çıkması bunu etkilemiştir kesinlikle. Gelecek sene bu zamanlar hala bu sayılarda seyrediyorsa pek hayra alamet değildir durum. Bannerlord oynadıktan sonra Warband'a dönmek de benim açımdan mümkün olmuyor - her ne kadar Warband'ın Bannerlorddan 10 kat daha fazla özelliğe sahip olduğunu bilsem de o tahta grafikler canımı acıtıyor diyebilirim, o yüzden benim gibi oyuncular elbet bi ara yine kontrol edecektir Bannerlord'un durumunu :smile:

Back
Top Bottom