Okul Meseleleri

Users who are viewing this thread

Burafbk said:
İyi Forumlar..

Sizce Matematiğin En zor Konusu Nedir ?

Kendi Fikrim= Ben Fonksiyonları Yapabiliyorum Ama 2.dereceden denklemler Zorluyor heleki Problemler HiçYok En son 9da Çözdüğümde Dedem 15 dakikada Dolan Havuzda 15 Yaşında Ve Torunu Ben olarak Ölmüştü  :grin: :fruity: O gün Bügündür Çözmüyorum
Cevabları bekliyorum ....  :?: :?:
Allah Allah,şu ana kadar işlediğimiz konuların arasında en basit olanları denklemler ve fonksiyonlar gibi geldi bana.Problemler de o kadar zor değil ama trigonometri zorluyor.

Trigonometride baya şey var kafanın alması gereken. İlkte bana türev zor geldiydi. Sonra kolay olduğunu fark ettim. Ama yine de grafik anlama kısmı zorluyor türevde. İntegrali daha bilemicem, x^n + 1 /n + 1 + c'yi gördük henüz. Hani türevde üstü bi azaltıp çarpıyodun ya, bunda üste bi ekleyip bölüyosun. Türevin tersi işte.  :grin:

Lise Mat ına iyi çalışın. Üniversitede daha azını görmüyorsunuz. Eğer temeliniz sağlam olursa en azından daha az acı çekersiniz sayısal okuyacaksanız. :razz:

hobeto13 said:
Lise Mat ına iyi çalışın. Üniversitede daha azını görmüyorsunuz. Eğer temeliniz sağlam olursa en azından daha az acı çekersiniz sayısal okuyacaksanız. :razz:

:grin: daha üniversite sınavını kazanmadan bunları düşünmüyorum aslında dediğiniz mühendislik bölümleri filan için mi ?

De Ngesiz said:
Harry Potter said:
Matematikte kolay konu var mıymış?
Mantık var sadece. :grin:

:grin: :oops: mantık dediğiniz ezberimsi gibi birşey açıkçası kümeler daha kolay geliyor üslü sayilarda kolay bölünebilme(ebob ekok haric  :ohdear:) kolay ama trigonometri ve denklemlerde hiç düşünmediğiniz yerden vuruyorlar  :sad:

Burafbk said:
:grin: daha üniversite sınavını kazanmadan bunları düşünmüyorum aslında dediğiniz mühendislik bölümleri filan için mi ?
Mühendislik matematiği genel olarak fonksiyon, türev, integral bilimum hesaplamalar (Calculus) üzerine gittiği için kimse cebir filan bilip bilmenize bakmadan suya atıyor sizi. Calculus o açıdan kanser bir ders. Direkt Matematik bölümünü okuyacak adam zaten her türlü matematik teorisini öğrenmeyi göze aldığı için Calculus genelde pek bir şey değil ama mühendislikte bi yandan bölüm dersleriyle uğraşırken bi yandan Calculus u iyi bir notla geçmek çok çalışma istiyor.

M.BARIS said:
Fonksiyonlar, ikinci dereceden denklemler vs. zor konular değil de, integralin öyle problemleri vardı ki hayattan soğutmuştu üniversitede. :dead:

İTÜ iktisat okuyan bir araştırma görevlisi gelmişti okulumuza, hukuk mezunu kendisi sınava tekrar hazırlanıp kazanmış bölümü. Neyse, integral konusuna iyi çalışın yoksa çok ağlarsınız bu bölümde demişti. Sonuç olarak iktisat okuma hayalleri olan arkadaşlarım konuşmadan sonra vazgeçtiler bölümden  :iamamoron:

Benim okuduğum üniversite dahil bazı üniversitelerde İİBF bölümlerinde zorunlu matematik dersi var da, çoğu üniversitede de gördüğüm kadarıyla yok. Bölümden vazgeçmek yerine tercihlerini ders programına göre yaparsın olur biter, ama bir ders içinde tercih listesi değiştirmeye değer mi bilemiyorum. Ama ağlarsınız kısmı espri değil, ben cidden bir keresinde sinirden dakikalarca ağlamıştım, dersi geçtiğim günde sevinçten evin içerisinde koştura koştura kendimi sağa sola atmıştım, bu ders o derece enlerde yaşatmıştı bana duyguları. Tabii sonra birde İstatistik dersi var, onun konuları da bir integral kadar zordur, söylemiş olayım. :neutral:

Geçen hafta İngilizce dersinde tombala oynadık.Herkes sayı atladı.Bende ilk başlarda geldi, sonra duraksadı.Sonra gelmeye devam etti.42'de durdu.Konya'dayım ve Konya plakası :grin:
41,43,44,45,46,47 çıktı 42 çıkmadı.Ben 42'deyken milletin daha 7 sayısı vardı 2'ye düştü.Sonra 42 çıktı.1. oldum.Hoca saat aldı.Artık akıllı saat yerine bu saati takıcam.

Ayriyeten quiz'de sınıf ortalaması 55 olunca film izleyecektik.55,6 çıktı.Bende Hobbit 3'ü izlemek istiyodum.Kitapta Hobbit'in panosu çıktı.Hoca ''Burdaki filmlerden birini izleyelim mi?'' dedi.Hobbit ve Avengers eşit çıktı.1 film elendi.Bir daha oylama yapıldı.Hobbit kazandı.3'ü izleyenler az olduğu için 3'ü izlicez.

Edit : 1 tane adinin teki tekerimi patlatıyor.Arkadaşla aynı yoldan gidiyoruz.Onunkine olmuyor benimkine oluyor.Okula girerken sağlamdı.Çıkarken inik.Gece patlar herhalde.

M.BARIS said:
Benim okuduğum üniversite dahil bazı üniversitelerde İİBF bölümlerinde zorunlu matematik dersi var da, çoğu üniversitede de gördüğüm kadarıyla yok. Bölümden vazgeçmek yerine tercihlerini ders programına göre yaparsın olur biter, ama bir ders içinde tercih listesi değiştirmeye değer mi bilemiyorum. Ama ağlarsınız kısmı espri değil, ben cidden bir keresinde sinirden dakikalarca ağlamıştım, dersi geçtiğim günde sevinçten evin içerisinde koştura koştura kendimi sağa sola atmıştım, bu ders o derece enlerde yaşatmıştı bana duyguları. Tabii sonra birde İstatistik dersi var, onun konuları da bir integral kadar zordur, söylemiş olayım. :neutral:

Yazının Sonuna Kadar Okudum.Ama Son cümle Beni Çok derinden Etkiledi Çünkü İstatistik okumak istiyorum lisede bu kadar zor değil bu konu  :???: nasıl integral=İstatistik oluyor Hayallerim gene Battı.  :ohdear: Alt Üstü Veri Toplayıp Cart curt Yapmak degilmidir İstatistik ?  :sad: çok üzüldüm çok Aydınlatırmısınız ?

Veri toplayıp hesap yapmanın temelleri zaten türev ve integralden oluşuyor. Matematiğin girdiği herhangi bir alanda bunlarla her türlü uğraşıyorsunuz zaten. O yüzden lisede türev ve integral temeliniz iyi olursa üniversitede hız kesmeden üstüne ekleyebilirsiniz.

Burafbk said:
Yazının Sonuna Kadar Okudum.Ama Son cümle Beni Çok derinden Etkiledi Çünkü İstatistik okumak istiyorum lisede bu kadar zor değil bu konu  :???: nasıl integral=İstatistik oluyor Hayallerim gene Battı.  :ohdear: Alt Üstü Veri Toplayıp Cart curt Yapmak degilmidir İstatistik ?  :sad: çok üzüldüm çok Aydınlatırmısınız ?

Lise matematiğinde görülen istatistik basit grafik yorumlamadan ya da ortalama hesaplamadan ibaret ve bence lise matematiğinin en kolay konusu. Ama ayrı bir ders olarak gördüğün İstatistik bana kalırsa İİBF'nin en zor birkaç dersinden birisidir. Hobeto'nun da dediği gibi veri toplama ve hesaplama türev ve integralden oluşuyor, yani basit toplama çıkartma işlemleri bekleme, büyük hayal kırıklığı yaşarsın. Korelasyon, kovaryans, regresyon, standart sapma vs. bu konulara bakarsan ne demek istediğimi anlarsın. Tabii tamamen olumsuz konuşmuş olmayayım, eğer matematiğin iyiyse ve üstüne birde oturup çalışırsan karşılığını alırsın eminim ki.

M.BARIS said:
Burafbk said:

Lise matematiğinde görülen istatistik basit grafik yorumlamadan ya da ortalama hesaplamadan ibaret ve bence lise matematiğinin en kolay konusu. Ama ayrı bir ders olarak gördüğün İstatistik bana kalırsa İİBF'nin en zor birkaç dersinden birisidir. Hobeto'nun da dediği gibi veri toplama ve hesaplama türev ve integralden oluşuyor, yani basit toplama çıkartma işlemleri bekleme, büyük hayal kırıklığı yaşarsın. Korelasyon, kovaryans, regresyon, standart sapma vs. bu konulara bakarsan ne demek istediğimi anlarsın. Tabii tamamen olumsuz konuşmuş olmayayım, eğer matematiğin iyiyse ve üstüne birde oturup çalışırsan karşılığını alırsın eminim ki.

Bu hafta matematik hocamla konuştum ne yazik ki acı gerçekleri öğrendim
Evet dediğiniz gibi Üniversite matematiği türev ve integral den oluşuyormuş bunu duyunca çok üzüldüm ancak Üniversite sınavını kazanmadığım için acım hafifledi. Belki 2 sene kazanamıcam.  Yalnız araştırmamda Derslerden biride Olasılık olması oda çok morali bozdu çünkü hayatım boyunca bir tane sorusunı bile çözemedim  :fruity: evet bu acı gerçek yüksek lisansı burdan yapacaktım ama normal lisansını bitereyim eğer olduda bu dersi yapamazsam başka alana yöenelirim...

Back
Top Bottom