Okul Meseleleri

Users who are viewing this thread

@Montesquie

Çok saçma konuştun yav, bilmesem sallamam zaten. Aman neyse, böyle bir yorumun niye yapıldığı belli zaten, tek yaptığım adamı uyarmak ve gerçek yüzünü göstermek askerliğin.

Harry Potter said:
Vatanperver olmayı gerektirecek herhangi bir iş ile askerlik bir değil, 'adam' bana diyor ki mühendis olabilirsin, mühendis ile askerliğin arasında fark var.
Carrier said:
Ya bir defa asker olabilmek için disiplin ve kararlılık gerekiyor. Kendini biraz ölç, biç, sonra karar ver, pişman olma diye diyoruz bunları. Fiziksel disiplin, mental kararlılık ve iraden olacak.
Bu özellikler ben de olduğu için asker olmak istiyorum. 'Hiçbir baltaya sap olamayıp en düşük meslek olarak askerliği seçmekten' dolayı değil. Kaldı ki olup olamayacağım kesin bile değil, tekrar bir sistem değişikliğine dahi gidilebilir.

Evet en başta söylediğim gibi, benden bir mühendis, doktor vs. olmaz, ama asker olur.

Benim anne tarafımda baya asker var. Asker tanıdığım çok fazla, askerliğin nasıl olduğunu oradan buradan duyuyorum mabadımdan sallamıyorum bazılarının düşündüğü gibi. Eğer sen böyle olduğuna inanıyorsan bir şey diyemem, ama üniversite seçimine kadar başka meslek kollarını keşfetmeye felan çalış. Bana zamanında kimse başka meslek kollarını araştır demedi, kimse bana akıl vermedi ondan konuşuyorum. Sana en uygunu neyse ona karar vermen en hayırlısı.

Yazdığım yazının gayet açık olduğunu düşünüyorum, ülkede dönen mevzulardan da en az sizin kadar haberim olduğunu varsayarak tevazu göstermeyeceğim maalesef.

Bir konuşup iki dinlemek lazım, adam amcam orduda subay demiş. Amcan varken forumdan bilgi almaya çalışmak da yanlış, Karstark'tan alabilirsin sadece bu konuda söz sahibi olabilecek düzeyde biri olarak. Geri kalanın söyledikleri dışarıdan görüldüğü kadarıyla, bu kadarla da insanların geleceğine etki edecek konularda keskin yorumlar yapmak yanlış.

@Cioss

Bölümün öğrencisi olarak hukuk alanında yorum yapmam senin hiç alakan olmayan bir konuya yorum yapmandan daha mantıklı. Yine de söyleyeyim, hukukçuyum diyebilecek hadde sahip değilim. Çok kapsamlı ve her dakika yeni bir bilgi öğrenebildiğim bir bölümde yetkin olduğumu söylemekte aptallık olur. Ayrıca iyi bir öğrenci de sayılmam, sadece zevk alıyorum ve istediğim bir bölümü okuyorum.

@hobeto13

Konu hakkında bilgim var, davaları takip etmedim. Sosyal medyadan herkesin takip edebildiği kadar takip ettim.

Harry Potter said:
Jonah Amare Horridus de Theodosiopolis Incliti et Pax Turcia said:
Asker olmadan çok daha iyi vatanperver olabilirsin.
Ne gibi?

Ayrıca KHO düşünüyorum zaten, diğerlerini ne yapayım ben.

Askeriyenin işleyişi, kho'da neler var, iş arkadaşlarının nasıl olacağı vs gibi konularda aklına takılanı yaz özelden.

Carrier said:
Ya bir defa asker olabilmek için disiplin ve kararlılık gerekiyor. Kendini biraz ölç, biç, sonra karar ver, pişman olma diye diyoruz bunları. Fiziksel disiplin, mental kararlılık ve iraden olacak.
İdeal asker tipi öyle, varolan kitle değil.

Ekleme yapma ihtiyacı hissettim,

Harry Potter said:
Jonah Amare Horridus de Theodosiopolis Incliti et Pax Turcia said:
Hiçbir baltaya sap olamadım bari asker olayım fikri bence askerliğe hakaret.
Ben böyle bir şey söylemedim ki? Tekrar söylüyorum,
"İstediğim meslekleri icra edemeyeceğimden dolayı, KHO'na gitmeyi düşünüyorum."
Amacı gerçekten o üniformayı giymek isteyen az sayıdaki dışında karşılaşacağın tipler hiçbir işe yatkınlığı olmayan, sırtımı devlete dayıyayımcı, işe easy money olarak bakan, 2 yıl eğitim sonrası 3k net para kazanmaya odaklanan olacak. Bu muhabbete girersek konunun yönü değişecek ama, Türk ordusu öyledir böyledir demeye gerek yok. Ordu içinde yaşananları bilmesem, davaları takip etmesem, meslekten ihraç edilen insanları tanımasam veya askeri kesimdekilerle yakın ilişkilerim olmasa ben de böyle diyebilirdim gerçi. Ordu bitti yealık durum yok ama yaşanan gerçekler var. Ayrıca harlek, kulaktan dolma bilgileri kullanarak manipüle etmekle itham ettiğin kişiler genelden ayrı olarak araştırarak öğrenen doğru ve yanlış bilgiyi ayıracak zihne sahipler. Senin aklındaki düşüncelere ters olması yüzünden dalgalanmaya gerek yok bence.

Harry'cim, amcana sormak varken neden burada bizi lafa tutuyorsun canım

Kaç subay aday adayı var burada? Benimde son senem ilk iki seçeneğimden biri KHO.Şayet mesleği sadece dağda taşta koşmak sanarak başvuracaksan uzakdur.20 Yaşına gelmiş ,kazık kadar insanları eğitmeye çalışıyorsun.Kimisi aile terbiyesi almış disipline yatkın,kimisi it çakal iş versen beceremez tipler.
Sen nerden biliyorsun derseniz1.Derece iki akrabam subay,bazı okul tatil günlerinde yanlarında bulundum kendi gözlemim yani.
Tabi ülkeye hizmetin tek yolu ordu değil,ordunun ileri teknoloji saldırı ve savunma araç,gereçlere ihtiyacı var yani istedikten sonra birçok yol var.

Akradaşlar bu sosyal bilimler hakkında detaylı bilgi verecek varmı her yerde aradım bulamadım yahu :grin:

Eşek gibi sınavlara çalıştım. Güzel sonuclar almaya çaliştim. Biyoloji hariç bütün sınavları olduk. Matematik 1 günde okundu. 90 aldım ki sınıfa göre çok iyi bir nottu. Ama daha sonra bir çok sınav olduk hiçbiri açıklanmamasına rağmen herkes ne cevap verdiğini söyleyerek cevapları tahmin etmeye çalışiyoruz. Sınıfa bir oğlan var ve sanırım söylediklerine göre neredeyse bütün sınavlarda iyi puan alıyor. Ama benim lafı getirdiğim nokta bu oğlanla aramızın kötü olmayıp hatta iyi olmasina rağmen çok acayip kıskanıyorum. Bu beni çok sinirlendiriyor. Yine bir çok iyi alan kişi var sınıfta mesela özellikle 2 kız var sınavlardan yüksek aldıklarını iddaa ettikleri zaman acayip sinirleniyorum. Çok şükür sınav haftası bitti de bu şeylerden biraz arındım. Yani demek istediğim sınav sabahinda gelip çalışmalarina rağmen iyi notlar almaları bu beni çok sinirlendiriyor ama tabii ben de iyi notlar alıyorum ama onlarınki kadar iyi daha bilemiyorum.

Ulan ya böyle elemanları sinir etmeyi özlemişim. :lol:

Yapabileceğin bir şey yok. Bu dünyada çalışarak her şeyi elde edemeyebilirsin. Bazen sınırlarını bilmek boşuna zaman kaybetmeni engeller. :smile:

Sertity said:
Eşek gibi sınavlara çalıştım. Güzel sonuclar almaya çaliştim. Biyoloji hariç bütün sınavları olduk. Matematik 1 günde okundu. 90 aldım ki sınıfa göre çok iyi bir nottu. Ama daha sonra bir çok sınav olduk hiçbiri açıklanmamasına rağmen herkes ne cevap verdiğini söyleyerek cevapları tahmin etmeye çalışiyoruz. Sınıfa bir oğlan var ve sanırım söylediklerine göre neredeyse bütün sınavlarda iyi puan alıyor. Ama benim lafı getirdiğim nokta bu oğlanla aramızın kötü olmayıp hatta iyi olmasina rağmen çok acayip kıskanıyorum. Bu beni çok sinirlendiriyor. Yine bir çok iyi alan kişi var sınıfta mesela özellikle 2 kız var sınavlardan yüksek aldıklarını iddaa ettikleri zaman acayip sinirleniyorum. Çok şükür sınav haftası bitti de bu şeylerden biraz arındım. Yani demek istediğim sınav sabahinda gelip çalışmalarina rağmen iyi notlar almaları bu beni çok sinirlendiriyor ama tabii ben de iyi notlar alıyorum ama onlarınki kadar iyi daha bilemiyorum.

"Sabah geldim çalıştım geçtim aga çok kolay bunlar yeaaa" ayağı yapan insanların çoğunun gerçeği konuşmadığını tecrübe ettim. Bir kısmı gerçekten akıllı, ama bunu söyleyenlerin çoğu yalan söyler. Bu bir sterotiptir zaten, her sınıf ortamında bunlardan vardır, liseden tut üniversiteye kadar. Çocuk der "Hacı makine dinamiğine sadece geçen gece çalıştım 80 aldım kolaydı yeaa" sonra o çocukla biraz konuştuğunda ya da başka konuşmalarında ağzından çalışma programını, ne kadar çalıştığını, o hafta nelere çalıştığını felan ağzından kaçırır.

.Eren said:
Şu üniversite konusunda hala kafam çok karışık ve bir hedefimin olduğu da söylenemez. Yazılım mühendisliği düşünüyordum ama o da sayısal istiyor ve benim sayısal dersleri gerçekten berbat. Daha doğrusu matematik berbat, diğerleri toparlanabilir ama matematiği gerçekten yapamıyorum. 4-5 yıldır matematik ortalaması 25-30 civarı. Bir kere geçebilmiştim bu dersten, onda da öğretmen el atmıştı. Belki altyapım kötü ya da belki de gerçekten beceremiyorum. Ne yapacağımı gerçekten bilmiyorum... Önüme sürekli matematik çıkıyor. Sanırım dil üzerinden gireceğim.Kafam gerçekten çok karışık. :???:

Hangi bölüme geçersen geç matematik dersi peşini bırakmıyor açıkçası  :iamamoron: . Bence denemekten vazgeçme, en azından denemiş olursun. Ben dil okumuyorum fakat gözlemlerimi aktarabilirim biraz. Bölümden çoğu arkadaş sosyal derslerin yanında temel matematik -şu an mat1 olarak geçen kısım yani- çalışıyorlar. YKS adına ne yapıyorlar çok bilmiyorum açıkçası, okuldan okula değişebiliyor durum.

@.Eren

Bende aynı durumdaydım. Deneyip yapamadığımı gördükçe olmuyor bu iş deyip soğudum. İki senedir daha sıkı çalışıp hem temel hem de ileri kavramda bazı açıkları kapatabildiğimi gördüm ve bu yolda devam etmeye çalışıyorum. Önerim yardım alman bu konuda, özel ders, kurs vs. yerlerde çalışmayı deneyebilirsin. Buna ek olarak arkadaş grupları ile çalışmalarda verimli geçer gırgır şamata olmadığı sürece.

Artık yoruldum, yeter dediğin noktada bırak. Bırakmazsan eğer kendine zarar vermekten başka bir şey yapmış olmayacaksın çünkü. İngilizce hocam eğitim sürecinin sabır ve azimden geçtiğini söylerdi hep. Ben şimdi anlıyorum bu sözün doğruluğunu. Bunları kaybettiğin zaman devam etme isteği olmayacaktır elbette. Kendine zaman tanımalısın.

Umarım  sana uygun  yolu seçmeyi başarırsın. Dediğim gibi matematik her yerde karşına çıkabilir, bu yüzden elinden gelenin fazlası neyse onu yapman gerekiyor. Ama olmuyorsa olmuyordur, hayatta her şey akademik başarı değil. Ve akademik başarıyı getiren tek ders matematik değil.

Kişisel not: Meslek lisesinde okuyan bir akrabam seninle aynı durumda idi. O girdiği zaman Türkçe ile uğraşmaktan sınavın kalanına bakamadığından bahsetmişti :grin: Kendisi iki yıllık yazılım kazandı. Okul bitecek yakın zamanda ve iş bile buldu kendisine. Tek derdin üni sınavı olmamalı yani, sağduyulu, gelişime açık olmak önemli bu tür mesleklerde. Ki bahsettiğim kişi bu  özellikleri bünyesinde bulunduruyor.

Matematikle aram hiç iyi olmamıştı, ta ki bu seneye kadar. Bu sene matematiği hallediyorum gibi ama fen sıkıntı çıkarmaya başladı, şeytan dürtüyor tm ye geç diye ama istediğim bölüm yok tm alanında. Kendi alanımda pilotaj düşünüyorum ama puanları felaket yüksek, uçak mühendisliği de mantıklı geliyor ama o da yüksek. Uçak mühendisliği okuyup bir kaç sene çalışsam, ufak bir birikim yapsam aile desteğiyle falan gene pilotluk eğitimi veren bir yere yurt dışına gidebilirim ama bilmiyorum kafam çok karışık şu sıralar. Hareketli meslekleri seviyorum, gözlerim sıkıntılı olmasa hava harp istiyordum ama kader işte. Ablam hukuk mezunu, hukuk okusam birlikte büro açabiliriz ben mezun olunca. O da mantıklı geliyor çünkü avukat  olunca taşıma ruhsatlı silah alabiliyorsun sırf onun için bile hukukçu olunur Türkiye de yani. Ne yapacağımı bilmiyorum, bu kararsızlık ders çalışma azmini de uzaklaştırıyor. Sanki 250 ile giden bir araba sürüyorum ama direksiyon yok. Var mı önerisi olan ?

Carrier said:
Sertity said:

"Sabah geldim çalıştım geçtim aga çok kolay bunlar yeaaa" ayağı yapan insanların çoğunun gerçeği konuşmadığını tecrübe ettim. Bir kısmı gerçekten akıllı, ama bunu söyleyenlerin çoğu yalan söyler. Bu bir sterotiptir zaten, her sınıf ortamında bunlardan vardır, liseden tut üniversiteye kadar. Çocuk der "Hacı makine dinamiğine sadece geçen gece çalıştım 80 aldım kolaydı yeaa" sonra o çocukla biraz konuştuğunda ya da başka konuşmalarında ağzından çalışma programını, ne kadar çalıştığını, o hafta nelere çalıştığını felan ağzından kaçırır.
Herkes için aynı şeyi söylemek doğru olmaz.Her ders için olmasa da bazı derslere sınav sabahı çalışıp yüksek notlar alabiliyorum,çevremdeki insanlar harıl harıl çalışmasına rağmen benden düşük alıyorlar.Yalanım yok,çalışsam zaten söylerim.Ama kıskanmanın bir manası yok çünkü rekabet içinde değiliz,benim yüksek puanlar almam senin önünü kapatmıyor.Yine de kıskanan varsa kudursun dursun,yapacak bir şey yok.

Turkish Cavalry said:
Matematikle aram hiç iyi olmamıştı, ta ki bu seneye kadar. Bu sene matematiği hallediyorum gibi ama fen sıkıntı çıkarmaya başladı, şeytan dürtüyor tm ye geç diye ama istediğim bölüm yok tm alanında. Kendi alanımda pilotaj düşünüyorum ama puanları felaket yüksek, uçak mühendisliği de mantıklı geliyor ama o da yüksek. Uçak mühendisliği okuyup bir kaç sene çalışsam, ufak bir birikim yapsam aile desteğiyle falan gene pilotluk eğitimi veren bir yere yurt dışına gidebilirim ama bilmiyorum kafam çok karışık şu sıralar. Hareketli meslekleri seviyorum, gözlerim sıkıntılı olmasa hava harp istiyordum ama kader işte. Ablam hukuk mezunu, hukuk okusam birlikte büro açabiliriz ben mezun olunca. O da mantıklı geliyor çünkü avukat  olunca taşıma ruhsatlı silah alabiliyorsun sırf onun için bile hukukçu olunur Türkiye de yani. Ne yapacağımı bilmiyorum, bu kararsızlık ders çalışma azmini de uzaklaştırıyor. Sanki 250 ile giden bir araba sürüyorum ama direksiyon yok. Var mı önerisi olan ?
11.sınıfsın galiba,ben tm öğrencisiyim bana da kolay geliyor bu senenin matematiği.Trigonometri falan işlemedik ya ondandır diye düşünüyorum.Ya da geçen senelerde bu kadar üzerine düşmüyorduk.

@.Eren

Haklısın, torpil olayları nedeniyle atanamayan ya da iş bulamayan insanlar oluyor. Akademik başarın ne kadar iyi olursa olsun fırsatları kollamadıktan sonra istediklerin gerçekleşmeyebiliyor.

@profenix

11.sınıfta çoğu öğrenci daha fazla çalışmaya başlıyor işlerin farkına varınca. Trigonometri kalktı mı müfredatınızda bu arada?

Yav bu müfredat durmadan değişince aklıma şöyle bi olay olabilir mi sorusu geldi:
Diyelim ben şimdi dokuzum (zaten öyleyim de) Matematikte A konusu eskiden dokuzlara anlatılıyorken artık 11. sınıflara anlatılıyor. Tamam sorun yok dokuz bitti ben 10. sınıf oldum. Bu konu 12. Sınıflara aktarıldı. Ben 11. sınıfı bitirdim ve ardından 12. sınıfa varınca bu A konusu 9. ve 11. sınıflara alındı. YGS/LYS'de ben bu A konusunda ne yapıcam? Sonuçta görmedim hatta diyelim ki haberim bile yok?
Şimdi ygs / lys diyorum yeni sistem benziyor işte ayrıntılı bilmiyorum. Şimdi demeyin Lys ayrı ygs ayrı diye. Mesela Mantık konusu hem 9. sınıflarda hemde 11. sınıflarda var. Benzeri yine var.
Ayrıca 4 yıllık biyolojiden 13 soru... Komedi gibi biyolojinin bi konusu ünite kadar bilgi içeriyor bizde muhtemelen değişir ileri ki sınıflarda ama zaten biyoloji en çok ezberin olduğu fen dersi diyorlar.

Back
Top Bottom