Okçuların random atış yapması ve birlikleri takımlara bölememek.

Users who are viewing this thread

Savaşlarda, özellikle de okçuların istediğimiz birime odaklama özelliğinin olması şart. Örneğin atış emri veriyorum, karşıda kalkansız birimler kabak gibi dururken okçuların çoğu kalkanlı birimlere atış yapmayı tercih ediyor. Özellikle de deli gibi nizamsız şekilde patır patır ok sallamaları ayrı bir stres kaynağı. Bir taktik yapmaya kalksanız muhtemel olarak yapay zekanın aptallığı yada yönetilemezliği herşeyi batırıyor. Bu saçmalık yüzünden MP komutan savaşlarında takım arkadaşlarımla çok kritik anlarda yapay zekanın azizliğine uğruyoruz.

2.mühim mesele ise tek bir birim türünü 2 parçaya bölüp haritanın farklı alanlarına konuşlandıramamak. Örneğin 50 Vlandiya çavuşunu bölüp 25'ini sağ kanada 25'ini sol kanada yerleştiremiyoruz. Birlik çeşitliliğiniz yoksa tek bir birimle haritada dağılım yapılmıyor.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz beyler fikirlerinizi paylaşın.

Last edited:
Beni de düzen grubunu değiştirdiğim birliğin oyuna tekrar girince yine eski haline dönmesi rahatsız ediyor. Ya oyunda tüm piyadeler kalkansız değil haliyle bütün piyadelere atak emri verince ilk kalkansızlar ölüyor. Bu yüzden kalkansız piyadeleri 5 numaraya ayırıyorum oyunu yeniden yüklesem dahi hop 1'e geri gidiyor ilk yüklemede.

oyunda transfer seçeneği var, onunla kaça ayırmak istiyosan ayırabiliyosun.
Evet var ama savaş esnasında o transfer işlemini yapmak zor olduğu için kullanışsız.

Beni de düzen grubunu değiştirdiğim birliğin oyuna tekrar girince yine eski haline dönmesi rahatsız ediyor.

Kesinlikle bu durum çok can sıkıcı. Yoldaşlarımı ayrı bir statüde konumlandırıp takip buyurmak herhalde şu şartlarda Bannerlord için hayal ötesi. Bunu da ele alacaklardır diye umuyorum. Yani çok zor bir şey değil oysa ki ilk MB'de dahi vardı.

birlik bölme var sadece gir çok veya load yapınca eski haline dönüyor sinir bozucu ve önceden haritaya yerleştirme perki de çalışmıyor.

oyunda savaş stratejisi yaptıracak kadar zeki düşman yapay zekası yok ki.Ben direk f1 f3 yapıp dalıyorum kazanıyorum
Stratejiyi sadece ve sadece benden iki kat üstün olan üç kat üstün olan düşman için kullanıyorum bunu geçtim acemi ocağı gibi düşman.Bununla ilgili bir modda buldum gayet başarılı acemi oranı en fazla yüzde onluk bir rakamda.Tam sürüme geldiğimizde bu konulardan çok uzak olacağımızada güveniyorum.
Kesinlikle bu durum çok can sıkıcı. Yoldaşlarımı ayrı bir statüde konumlandırıp takip buyurmak herhalde şu şartlarda Bannerlord için hayal ötesi. Bunu da ele alacaklardır diye umuyorum. Yani çok zor bir şey değil oysa ki ilk MB'de dahi vardı.
Tam sürüm olsun Warband ile o zaman tekrar kıyaslarsın dostum.Sorun beta olmasıyla alakalı bu tip basit sorunlar ve düzeltilir kesinlikle.

Ateş ve kılıç oyununda ateşi kes, bir el ateş et, iki el ateş et vb. Seçeneklerimiz vardı. Şahsen filmlerde ve oyunlarda görmeye alışık olduğumuz nizamlı halde ve tek bir vücut halinde yapılan atışların güzel bir atmosferi oluyor. Yapay zekanın kalkan kullanımı ve atışlardan korunması düzeltilmeden odaklanma ve atışlarda isabetin iyileştirilmesi bence okçu avantajını daha da açacak. Atışlardan korunmak için kalkansız birimlerin öndeki kalkanlı birimlerin arkasına saklanmaları ve onların da daima kalkanlarını kapalı tutmaları gerekiyor. Gerekirse atış yapıldığı an ilk hattı eğip 2.hat ayakta kalmasını sağlamak suretiyle gerçek savaş düzenlerini oyunda yaşayabilmeliyiz. Ordu bölme kısmında ise dediklerinizin hepsi ve fazlası (savaş nizamları kaydetme ve bunları savaş öncesinde ayarlama yapma) yakın zamanda eklenmesini ümit ettiğim bir özellik.

@Mr.Kebab Kalkansız ve düzensiz kalkanlı askerleri korumak oyunun şu anki haliyle zaten mümkün değil. Sadece okçular için değil, süvarilerimizin ve piyadelerimizin kime odaklanacağına karar vermemiz oyun zevkini artıracaktır.

geçen okçulukla ilgili bir kitap okumuştum,okçuların nizami bir şekilde okları tepeye doğru dikip aynı anda bırakması ya da yayı gerdikten sonra bir süre bekletmesi diye bir şey söz konusu değilmiş tarihi savaşlar da zaten insanın omzu çıkar sırt ağrısından yerinde duramaz öyle bir şeyde. Yay kullanmak çok zor bir iştir 60 70 kiloluk bir dirence karşı yayını çektiğin gibi kısa bir sürede hedefine doğru sıkarsın. Nizami atış diye bir olay pek gerçekçi değil ama işte filmlerde falan güzel duruyor .

geçen okçulukla ilgili bir kitap okumuştum,okçuların nizami bir şekilde okları tepeye doğru dikip aynı anda bırakması ya da yayı gerdikten sonra bir süre bekletmesi diye bir şey söz konusu değilmiş tarihi savaşlar da zaten insanın omzu çıkar sırt ağrısından yerinde duramaz öyle bir şeyde. Yay kullanmak çok zor bir iştir 60 70 kiloluk bir dirence karşı yayını çektiğin gibi kısa bir sürede hedefine doğru sıkarsın. Nizami atış diye bir olay pek gerçekçi değil ama işte filmlerde falan güzel duruyor .
Nizamlı atış, orta çağda değerini yitirmiş ve mantıksız bir hâl almıştı (İngilizlerin eski dönemde daha iyi hedef belirlemek için kullandığına dair bulgular var) fakat gerçek tarihten değil bir oyundan bahsediyoruz. Okçular rakibin açığını kollamıyor, hedefini düzgün bir şekilde belirlemiyor. Yapay zeka tarafından yönetilen askerler sadece ateş ediyor ve elbette bu da çok can sıkıcı. Bu nedenle de okçular bazı noktalarda işlevsiz kalıyor. O yüzden daha derin stratejilerin kurulması için nizami atış gerçekten eklenmesi gereken bir özellik. Bunun yani sıra açıkçası okçuların atacağı okun hedefini belirleme, her dizilime kalkan duvarı emri verme (Kalkansız koşuyorlar kare biçimi emri verdiğimde), kare veya çember dizilimi yaptıklarından hepsinin tek bir yöne mi yoksa kenarların dışına doğru mu bakacağını belirleyebilme (İleriden ok geliyor ileri bakmaları gerekiyor fakat karenin sağ tarafında bulunan kalkanlılar, sağdaki piyadelere bakıyorlar ve kafalarına ok yiyiyorlar) ve yarım çember eklenmeden veya bayrak dikme sistemi geliştirmeden oyunda yapılacak stratejiler çok kısır kalıyor maalesef. Mevcut taktik sistemi beklentimi karşılamadı benim. En azından okçu birliği yönetmeyi geliştirip, anlamlaştırsalarmış, şu an çok ham ve farklı bir birlik yönettiğimi hissetirmiyor :sad:

Last edited:
Back
Top Bottom