Obľúbené knihy - /Odporúčania

Users who are viewing this thread

๖Kern

Grandmaster Knight
Keďže som vášnivý čitateľ fantasy kníh, napadlo ma sem postnúť niečo takéto, v základe pôjde o to, aby ste sem postli nejakú novelu/sériu kníh, ktoré vás bavili/zaujali. Rád si prečítam názory ostatných a podelím sa o svoje.



Čo môžem za seba odporučiť, tak je Trilógia Kroniky Kráľovraha, ktorá stále ešte nie je dokončená a zatiaľ sú vydané dva diely - Meno Vetra a Strach múdreho muža... obidve knihy sú úžasné a neskutočne prepracované, na samotnú sériu a k jej rôznym postavám, témam a oblastiam je vytvorených toľko rozsiahlych konšpiračných teórií, že som ich na reddite po prvých 10tich prestal čítať, keďže takmer každá z nich má rozmery jednej A4..
Patrick Rothfuss si dal záležať a jeho prvotina zabodovala na plnej čiare, nikdy som nečítal nič tak hlboko a nádherne spracované, autorove pasáže sú jednoducho lyricky božské a cit k jazyku úžasný (poklona prekladateľom, že to dokázali preložiť do takej podoby, že to skutočne vystihuje originál), Patrickov Worldbuilding taktiež zabodoval na plnej čiare, dokonca aj Pán Prsteňov u mňa klesol o jednu priečku (i keď aj tak u mňa nikdy nebol prvý). Pat pre mňa jednoducho vytvoril majstrovské dielo.. sériu som dokonca odporučil aj niekoľkým ľuďom, ktorých poznám a tí sa jej chytili a nepustili - toto nie je propaganda :grin: :cool:



Malá anotácia na záver:
Jmenuji se Kvothe. Unášel jsem spícím mohylovým králům ukradené princezny. Spálil jsem město Trebon. Strávil jsem noc s Felurian a odešel živý a při smyslech. Byl jsem vyloučen z Univerzity ve věku mladším, než na ni lidé obvykle vstupují. Mluvil jsem s bohy, miloval ženy a skládal písně, při kterých minstrelové vzlykali. Možná jste o mně slyšeli. Tak začíná Kvothův příběh – od jeho dětství strávené ve skupině potulných herců, přes léta prožitá jako polodivoký sirotek na ulicích zločinem prolezlého města až po drzý a nepřehlédnutelný vstup do obtížného a nebezpečného studia magie na slavné Univerzitě. Na samém počátku však Kvotha potkáváme již jako zkušeného mága, zručného zloděje, suverénního muzikanta a neblaze proslulého vraha. Ale ve Jménu větru se toho o něm skrývá mnohem víc, vždyť jde o pravdivé zobrazení událostí skrývajících se za legendou o Kvothovi Královrahovi.
 
Tak, po nejakom čase postnem ďaľšie odporučenie... I keď je to tu mŕtve, Bannerlord nám (hopefully) prinesie veľa nových čechov a slovákov. Už dávnejšie som prečítal *"The Stormlight Archives" od Brandona Sandersona, ktorý má mimochodom úžasné knihy ako napríklad "Mistborn", "Elantris", "Warbreaker". Jedno veľké plus je, že všetky autorove knihy sa odohrávajú v jednom veľkom vesmíre nazvanom "Kosmír" alebo "Cosmere". Musím povedať, že jeho nápad a spracovanie Kosmíru a svetov v ňom sú ohromné a vydarené.



*Nedávno vyšla nová kniha zo série "The Stormlight Archives" - Oathbringer a k tejto príležitosti som si znovu prečítal predchádzajúce knihy zo série. Priznávam, bola to poriadna jazda aj na 2. prečítanie. Séria má niekoľko hlavných postáv, pričom dáva v prvej knihe dôraz na postavu Kaladina - Kedysi úspešného mladého kapitána vojenskej jednotky, ktorý na úkor svojej vernosti skončí medzi otrokmi vyslaný na istú smrť. - Takmer všetky Brandonove hlavné zápletky sa točia okolo tzv. Shardov - 16nástich úlomkov moci, ktoré po roztrieštení Adonalsia (Moci Tvorenia) skončili v rôznych svetoch Kosmíru. Ľudia, alebo bytosti, ktoré sa zmocnili týchto Shardov sa stali "nádobami" týchto shardov a defakto Bohmi - obmedzenými pravidlami Kosmíru. 

Spôsob akým Brandon píše je pútavý a dáva si záležať na tom, aby ste pocítili aký je Kosmír rozsiahly. Jeho Worldbuilding je na top úrovni a veľmi sa teším na ďaľšie z jeho kníh.

 
Back
Top Bottom