Nvidia GeForce Now

Users who are viewing this thread

a68c44167d0643fc117cd9be8a32bf15.jpg

Nedir bu GeForce Now? GeForce Now, düşük performanslı bilgisayarlarda yüksek donanım gereksinimine ihtiyaç duyan oyunların oynanabilmesini sağlıyor. Bu da Nvidia'ya ait yüksek performanslı makinelerde işlenen oyunların bulut altyapısı üzerinden düşük konfigürasyonlu cihazlara aktarılmasıyla gerçekleşiyor. Şimdilik iki üyelik sistemi var; ücretsiz üyelik ve ayda 5.5€ olan üyelik. Ücretsiz olanda 1 saat oynadıktan sonra kapatıp tekrar açmanız gerekiyor, ücretli olandaysa 6 saat oynayabiliyorsunuz ve ekstra olarak RTX de işin içine dahil oluyor. Şimdilik multiplayer oyunlarda oynanmasa da single player oyunlarda gecikmeyi neredeyse hiç hissetmeden rahatça oynayabiliyorsunuz. Tabii ki fena olmayan bir internet bağlantısı şart.

GeForce NOW, 720p'de 60FPS için en az 15Mbps ve 1080p'de 60FPS için en az 25Mbps gerektirir.

Site - Oyunlar - Sistem Gereksinimleri - İndirme

Last edited:
Türkçe Forum'da konusu görmeyince açayım bari dedim, umarım gözümden kaçmamıştır.

Ben şahsen arkadaşımın 6-7 yıllık bir laptopunda Witcher 3 açtım ve görüntü kalitesi 720p civarı oldu, gecikme neredeyse yoktu diyebilirim. Yani elbette biraz hissettim ama single player bir oyun için yeterli seviyedeydi diyebilirim. Bence herkes bir denesin.

Açıkcası kotü bir internetim var. Ortalama 1mb indirme hızı alıyorum. Buna rağmer offline oyunlarda gecikme oynanabilir seviyelerde. Beklediğimden çok daha iyi bir performansla karşılaştım. Tutar bu

Kesinlikle. Sistem toplamaya gücü yetmeyenler için nimet niteliğinde bir program resmen. Az önce kendi bilgisayarımdan da Türk Telekom'un 20 mbps interneti ile denedim, ultra grafiklerde 720p çözünürlüğünde gecikme olmadan oynadım.

Yakında aynı çalışma prensibiyle Google'ın yaptığı Stadia çıkacak ve Stadia'nın Geforce Now'a kıyasla Türkiye'de de serverları olanacağı söyleniyor. Ancak oynayacağımız oyunu Stadia üzerinden almamız gerekecek, Geforce Now'da ise oyunu tekrar satın almamak için bağlandığımız makinede bize Steam hesabımızı açtırabiliyor. Yani halihazırda oynayacağımız oyuna zaten sahipsek, tekrar satın almamız gerekmiyor. Valla ben çok sevdim.

Geforce Now'un hayatımıza girmesi benim baya bir kafamı karıştırdı. İyi bir sistem toplamak için para biriktiriyordum ancak bu yayın hizmetlerinden sonra APU bir sistem toplayıp,GF Now ile oyun oynama fikri oluştu bende. Bu sistemler hakkında da biraz sohbet etmek isterim. Bazı geliştiricilerin oyunlarını GF Now'dan çekmesi kötü bir durum ama geliştirici açısından bakıldığında başka bir yayın sistemi olan Stadia'da oyunlarını ayrıca satarlarken GF Now'da satamıyorlar bu da adamların oyunlarını çekmesine sebep oluyor ancak Geforce Now ile sistemi kötü olan ve bazı oyunları hiç oynayamayacak adamlar, o oyunları satın alıp GF Now ile oynayabiliyorlar. Burda da ilginç bir durum ortaya çıkıyor. Acaba Google, Epic Games'in yaptığı gibi firmalarla anlaşıp oyunların sadece kendi platformlarında(yayın sistemleri için) oynanmasını mı sağlıyor ? Geforce Now Türkiye'de sunucu açacak mı ? Bannerlord bu sistemlere gelecek mi ? Kafamda deli sorular....

geliştirici açısından bakıldığında başka bir yayın sistemi olan Stadia'da oyunlarını ayrıca satarlarken GF Now'da satamıyorlar
Aslında tam olarak öyle değil. Geforce Now üyeliğin olsa da oyuna sahip olmak zorundasın, GF Now seni oyuna sahip olduğun Steam, Uplay vb. platformlara yönlendiriyor program açıkken. Mesela ben bağlandığım bilgisayarda Steam hesabımı açıp Witcher 3'ü öyle oynadım. Witcher 3 bende olmasaydı oynayamazdım. Geliştiriciler yine oyunlarını satabiliyorlar kısaca.

APU sistem toplama konusu ise mantıksız değil. Bu sistem henüz beta olduğu için multiplayer oyunları oynayamasak bile iyi bir internet bağlantısı ile eğer grafik düşkünü değilsek rahatça singleplayer oynayabiliriz. Bugün bir sistem toplamaya kalksak -ki daha yeni topladım- 3500 lira sadece kasaya harcamak durumundayız, bir de monitör alsan yaklaşık 4500 yapar. Bunun yerine 1500-2000 liraya bir laptop alsak, ayda 40 lira GF Now'a, 120-150 TL de internete versek zararlı çıkmayız. Paran oldukça da oyun alırsın ve işini fazlasıyla görmüş olursun.

Ayrıca Bannerlord da muhtemelen Geforce Now'a gelecektir diye düşünüyorum. :smile:

Yine oyunlarını satabiliyorlar ama Stadia'da oyunu oynayabilmen için bir daha satın alman gerekiyor diye biliyorum. Yani Steam'de Witcher 3 aldın ama Stadia'da oynamak istiyorsan birde oradan satın alman gerekiyor. Tabi belli bir kütüphaneye sahip abonelik sistemleri getirirlerse(belki vardır,benim bilgim yok) bir problem kalmaz diye düşünüyorum. Bu arada sistem toplamak isteyen biri olarak 3500 TL'ye topladığınız sistemin özelliklerini öğrenebilir miyim acaba ?

Back
Top Bottom