Nordlar ve Rodoklar çok güçsüz?

Users who are viewing this thread

Rodoklar'ın süvarisi yok diye güçsüz mü oluyorlar ? Rodoklar'ın bir özelliği var onlarda uzun mızrak arkadaşım bence sen o zorluk derecesini arttır. Ba bakayım o zaman rodoklar nasıl ölüm saçıyorlar. Zaten rodoklarda falanks özelliğinin bulunmaması o zaten bir saçmalık. Nordlar ise kale kuşatmalarında iyi fakat meydan savaşında pek bir şey yaptıkları söylenemez.

Gerçekten kalradyada yaşasaydım benim memleketim Rodok olurdu. O yeşillik o doğa yok başka bir yerde.
Lordlarınında bir çoğunu seviyorum. Grunwalder kalesini seviyorum. Gravethi bazen devirip yerine geçip sevmediğim bir kaç lordu ayıklayıp yerlerine sevdiğim npc leri koyarak maximum 20 lordlar fazla büyüme gayesi olmadan oynuyorum. Hoşuma gidiyor. Fazla büyüyünce beni sıkıyor oyun.Çok fazla savaşa girmiyorum. Bu yüzden savaş zamanlarına kadar lordlarımın orduları öküz gibi oluyor :smile: kodumu indiriyoruz. Kadınları diğer milletlerin kadınlarından daha güzel.Daha alımlı.(Belkide asıl sebep budur)

Rhodok ve nord factionlarının güçsüz olmasını, ne yazıkki oyun zoruğu ve yapay zekası etkiliyor.

22 level bir karakter ile, en düşük yapay zeka ve en düşük zorluk seviyelerinde, 120 nordu tek başıma alt ettim. Aynı şekilde bu orduyu, 20 kişilik svadya şövalyesi ordusu da rahatlıkla halledebiliyor...

Fakat oyuncunun ve dostların aldığı hasar normal ve yapay zeka iyi iken, kimse 120 kişilik nord veya rhodok ordusunu 60 tane süvari ile yenemez :smile: Yense bile, vay o süvarilerin haline...

Zaten nordların ve rhodokların güçleri savaş alanında değil, kuşatmalarda ortaya çıkıyor. İyi yapay zekada, bakın bakalım bir khergit kalesi ile bir rhodok kalesi almak arasındaki farka :wink:

Master Ronin said:
Savaş alanı büyüklüğü azsa nordlar ve rodoklar çok güçsüz kalırlar. Eskiden bilgisayarım kötüydü ordan biliyorum. 10 süvari, 10 piyadeyi eziyor ama 50 süvari 50 piyadenin arasına daldı mı ordan çıkamıyor.

Süvariye bağlı 50 'si Sarranid atlısı ise  tamam çoğu katledilir ama memlükse bizimkiler bıraksam hepsini alıyor

rodok un mızrağı mızrağı deyip duruyorsunuz ben hiçbi çavuşta mızrak görmedim zaten asıl zararı çavuşlar veriyo bu işleri geçin

bi kere rodoklar kale savunmasında cok iyi ama meydan savaşında sarranid memlukleriyle ezip geçiyorum

ve bence en iyi piyade birligi nord. kim ne derse desin piyadeside okcusuda bişiler fırlatıyor ve isabet ettimide baya zarar veriyor.

yani nordlar ve rodoklar çok güçsüz deyil sadece meydan savaşında güçsüz kalıyorlar hepsi bu

ama nordlarmı rodok mu derseniz tabikide nord.

Tatura said:
Gerçekten kalradyada yaşasaydım benim memleketim Rodok olurdu. O yeşillik o doğa yok başka bir yerde.
Lordlarınında bir çoğunu seviyorum. Grunwalder kalesini seviyorum. Gravethi bazen devirip yerine geçip sevmediğim bir kaç lordu ayıklayıp yerlerine sevdiğim npc leri koyarak maximum 20 lordlar fazla büyüme gayesi olmadan oynuyorum. Hoşuma gidiyor. Fazla büyüyünce beni sıkıyor oyun.Çok fazla savaşa girmiyorum. Bu yüzden savaş zamanlarına kadar lordlarımın orduları öküz gibi oluyor :smile: kodumu indiriyoruz. Kadınları diğer milletlerin kadınlarından daha güzel.Daha alımlı.(Belkide asıl sebep budur)

Bende yaşasaydım Kergit-Sarranid sınırında  at koşturan müslüman Türk olurdum :grin: bu 2 kültür karışımı en iyisi

abicim müslüman türk sarranid memlukleri :grin: atlılar diyince ilk akla türkler gelir veee memlüklerr türktür buda milliyetci hareketin 40 dohuzuncu ... dır :grin:

Ronin çok doğru söylüyor. Kasmasın diye 60 büyüklüğünde oynuyorum Nordlar ve Rodoklar alıyor hep :wink:

WhiteSilver said:
abicim müslüman türk sarranid memlukleri :grin: atlılar diyince ilk akla türkler gelir veee memlüklerr türktür buda milliyetci hareketin 40 dohuzuncu ... dır :grin:

Memlük Sultanlığı araplarındır ama Kergit Sarranid birleşse alayını alır  Kalradya birleşse dünya yı alır

WhiteSilver said:
rodok un mızrağı mızrağı deyip duruyorsunuz ben hiçbi çavuşta mızrak görmedim zaten asıl zararı çavuşlar veriyo bu işleri geçin

bi kere rodoklar kale savunmasında cok iyi ama meydan savaşında sarranid memlukleriyle ezip geçiyorum

ve bence en iyi piyade birligi nord. kim ne derse desin piyadeside okcusuda bişiler fırlatıyor ve isabet ettimide baya zarar veriyor.

yani nordlar ve rodoklar çok güçsüz deyil sadece meydan savaşında güçsüz kalıyorlar hepsi bu

Rhodokları alanda atlıya karşı sağlam tutmaya çalıştım ama... gerçekten çok zor. Ancak sadece dağlı bölgelerden gider ve vaegir nişancılarıyla kombine halde kullanırsanız büyük bir hasar verebiliyorsunuz. Öndeki piyadeler hiçbir işe yaramıyor (piyade kombinasyonları denedim ama sonuçta mızraklılar mızrağını doğrultup beklemiyor mal gibi kalkanını çekmiş bakıyor atlıya) ve atlılar hemen okçularımın arkasına geçip doğramaya başlıyor. Sarranid ve vaegirdeki atlı ve okçu kombinasyonunu tercih ederim; okçuları bir tepeye çıkartıp, atlıları sürekli o tepenin önünde savaştırıyorsunuz (ilk hücumdan sonra atlıları geri çekip). Rhodoğun çavuşunun, swadya çavuşundan daha güçsüz ve dayanıksız olması da ayrı bir gariplik.

wolf88 said:
WhiteSilver said:

Rhodokları alanda atlıya karşı sağlam tutmaya çalıştım ama... gerçekten çok zor. Ancak sadece dağlı bölgelerden gider ve vaegir nişancılarıyla kombine halde kullanırsanız büyük bir hasar verebiliyorsunuz. Öndeki piyadeler hiçbir işe yaramıyor (piyade kombinasyonları denedim ama sonuçta mızraklılar mızrağını doğrultup beklemiyor mal gibi kalkanını çekmiş bakıyor atlıya) ve atlılar hemen okçularımın arkasına geçip doğramaya başlıyor. Sarranid ve vaegirdeki atlı ve okçu kombinasyonunu tercih ederim; okçuları bir tepeye çıkartıp, atlıları sürekli o tepenin önünde savaştırıyorsunuz (ilk hücumdan sonra atlıları geri çekip). Rhodoğun çavuşunun, swadya çavuşundan daha güçsüz ve dayanıksız olması da ayrı bir gariplik.

Peki sadece piyade olarak    bir yol izlesen ne yapardın ? ve bu arada  bir an başlığı  nordlar ve rodoklar çok tipsiz olarak okudum.

orda haklısın rodok zaten sembolü ayı altın ayı filim festivali var almanyada rodokda almanya oluyor :grin:

evet svadya çavuşuyla rodok vs atsın svadyada seher yıldızı var kafa fln bırakmaz dağıtır :grin:

yılgın12 said:
wolf88 said:
WhiteSilver said:

Peki sadece piyade olarak    bir yol izlesen ne yapardın ? ve bu arada  bir an başlığı  nordlar ve rodoklar çok tipsiz olarak okudum.

Sadece piyade olarak yol izlersen eğer, bence atlı birliklere karşı en iyisi geniş bir tümseğin inişini bulmak ve oranın arkasında askerlere yakın durun emri vererek beklemek (haritanın köşe bölgelerinde olması, özellikle atlıların baktığı yön olması tercih edilir). Böylece rakibin atlıları sana ulaştığında, düzensiz bir hücum olacağı gibi aynı zamanda etrafını saramayacaklar ve rakibin okçuları yakınına gelene kadar sana ateş açamayacak, piyadelerin ulaşması ise atlıya göre daha uzun zaman alacaktır (eğer bir aksilik çıkmazsa).

Genelde piyade birliği kullanırken (ki bence saf piyade birliği büyük kayıbın habercisidir), rakibin adamlarının bir kısmının dikkatini dağıtmanı veya hızla gelen atlıların önünü kesip, düzenlerini bozmanı tavsiye ederim. 

Ben şahsen rhodok oynasam, yolculuk yaparken dağların eteklerinden uzaklaşmaz ve yaptığım savaşların hepsinin kale savaşı olmasına dikkat ederdim.

Sırf piyadeyle rhodok oynarsan gereksiz yere zorlanırsın bence.

işte bu dediklerin fs de bitti artık fs yi sırf gerçekci olmasıyla seviyorum eskiden okcular pek iş yapamazdı hepiniz bilirsiniz adamlarda  1 kalkan vardı birisi kapıyı söküp getirmiş birisi 300 spartalı gibi kalkan kullanıyo yani okcu 1 halt yapamıyordu ama fs de artık piyadede her birlikte iş yapıyor piyade oynamak istiyorum diyorsanız fs oynayın

WhiteSilver said:
işte bu dediklerin fs de bitti artık fs yi sırf gerçekci olmasıyla seviyorum eskiden okcular pek iş yapamazdı hepiniz bilirsiniz adamlarda  1 kalkan vardı birisi kapıyı söküp getirmiş birisi 300 spartalı gibi kalkan kullanıyo yani okcu 1 halt yapamıyordu ama fs de artık piyadede her birlikte iş yapıyor piyade oynamak istiyorum diyorsanız fs oynayın

Sırf ''mod'' u sevdin diye bol keseden atıyosun.

sana niye bu kadar dert olduki ayrıca ne mod u ? böyle detaylısı varmı ?

mod a benzer tabi çünkü buna benzer büssürü mod yapmışlardır sana öyle geliyodur

Opethian said:
Evet atlı birimleri yok bunların hepsi yaya. Şuan swadia ile oynuyorum tek bir savaş bile kaybetmedim bunlara karşı. Rodok çavuşuymuş yok nord herosuymuş (ki en elit birimler bunlar sanırım) efenim salıyorum swadia şövalyelerimi haşırt huşurt doğruyorlar. Şahsen şuan 30küsür şövalyem var tek bi kayıp vermeden her savaşı kazanıyorum artık sarmamaya başladı. Zorluk seviyesi deseniz normalde (aldığım darbe) yapayzeka falanda fullde sorun nerde anlamadım. Çokmu iyi oynuyorum acaba? Sizcede bunlar biraz güçsüz değilmi?
Sen birde savaşa girmeden "sen geride beklerken askerlerin saldırmasını emret" seçeneğine tıkla ozaman doğramayı görürsün :grin:

wolf88 said:
yılgın12 said:
wolf88 said:
WhiteSilver said:

Sadece piyade olarak yol izlersen eğer, bence atlı birliklere karşı en iyisi geniş bir tümseğin inişini bulmak ve oranın arkasında askerlere yakın durun emri vererek beklemek (haritanın köşe bölgelerinde olması, özellikle atlıların baktığı yön olması tercih edilir). Böylece rakibin atlıları sana ulaştığında, düzensiz bir hücum olacağı gibi aynı zamanda etrafını saramayacaklar ve rakibin okçuları yakınına gelene kadar sana ateş açamayacak, piyadelerin ulaşması ise atlıya göre daha uzun zaman alacaktır (eğer bir aksilik çıkmazsa).

Genelde piyade birliği kullanırken (ki bence saf piyade birliği büyük kayıbın habercisidir), rakibin adamlarının bir kısmının dikkatini dağıtmanı veya hızla gelen atlıların önünü kesip, düzenlerini bozmanı tavsiye ederim. 

Ben şahsen rhodok oynasam, yolculuk yaparken dağların eteklerinden uzaklaşmaz ve yaptığım savaşların hepsinin kale savaşı olmasına dikkat ederdim.

Hayır nord ve rodok'a karşı  piyade gücü kullansan

yılgın12 said:
wolf88 said:
yılgın12 said:
wolf88 said:
WhiteSilver said:

Hayır nord ve rodok'a karşı  piyade gücü kullansan

Nord ve rhodok piyadesini alanda atlılar resmen böcek gibi eziyor ( karşıdaki bilgisayar olup adam gibi taktik uygulamayınca), o yüzden norda ve rhodoğa karşı süvari kullanmak iyi olur diye düşünüyorum.

Bana alanda şu mantıklı geliyor; atlılar ve okçulara kendini takip ettireceksin, savaşın tahmini gerçekleşeceği bölgenin biraz gerisinde bir tepeye çıkıp tepeye okçular bu posizyonda durun diyip, biraz ileri adım atıp (atla biraz ilerleyip) piyadeler burada durun diyeceksin (5-10 piyaden varsa da işe yarar), eğer piyaden yoksa da sadece okçuyu yerleştirsen de olur çünkü o piyadeler arada kaçan birkaç askeri tutmak ve okçulara hedef oluşturmak için. Ardından okçulara açılın diyip, atlıları peşine tak ve atlılara 2 defa açılmalarını söyle (20 civarı okçun ve 40 üzeri atlın varsa iyi olur) ve açılmış halleri rakibin üzerine dümdüz gittiğinde açı değiştirmeden buluşacak şekilde ortala ve hücum de. Atlıların düşmana mızraklarını doğrultup saldıracak ve en az 10 tane adam öldürdüğünün yanında, baya da kalkan kıracak ve tahribat yaratacak. Okçuların yanında pozisyon al ve atlılarına seni takip etmelerini söyle, yanına geldiklerinde yine saldırmalarını söyle ve rakibin adamı bittiğinde yine takip ettir, destek kuvveti yaklaşınca yine aynı şekilde saldırt. Bu esnada okçuların sürekli olarak o bölgedeki hedefleri ok yağmuruna tutacak ve bu da çok güzel bir tahribat yaratacaktır.

Kale savaşlarına da katılmak istiyorsan eğer, okçu sayısını 30 dan aşağı tutmamanı öneririm. Kale savaşı alanına girer girmez beni takip et deyip, okçulara bir yerde durmalarını ve atlılara, piyadelere ise okçuların önünde durmalarını emredip, açılmalarını söylersin ve kalenin burçlarıyla duvarlarını, okçular ölene kadar ok yağmuruna tutarsın. Oklar bitince veya atlılarının, piyadelerinin kalkanları kırılmaya başlayınca geri çekilirsin ve bir daha kuşatırsın (iyi bir doktorun olması önemli çünkü hem okçuların hem de diğer adamların bu geri çekilip yeniden kuşatma esnasında iyileşecek ve cerrahlık seviyesi yüksek ise, çoğu öleceği yerde yaralandığı için iyileşip savaşa yeniden katılacaklardır. Adamın ilerlerdeki okçuları ölüp de, piyade ve süvarileri merdiven girişinde sırıttığı vakit, o zaman piyade veya süvarilerini yollayıp, kalkansız adamları okçu da olmadığı için rahatça bir sarsarsın ve ön plandaki darbe yemiş birlik kayıp vererek ilerlerken, destek kuvveti geldiğinde yine geri çekilme emri vermelisin. Elbette kuşatma kulesi gerektiren kale ve şehirlerde bu yöntem pek kullanışlı değildir ama merdiven koyulanlarda (hele de mühendisin seviyesi yüksek ise) oldukça işe yarar.

Bu arada, hangi krallıktansın?

atlılara karşı hiç taktik veremiycem ama en iyi taktik dib dibe durmak ve varsa 1 tepeye çıkmak elemanın dedigi gibi zaten düzenli orduyla kapışıyorsan okcuları öne piyadeleri arkaya alırsın okcular oklar oklar gerçi oklasalarda fazla adam alamazlar çünkü hepsinde kalkan var mübarek adamların ve sonra baktın karşı taraf hucuma geçiyo okcuları 2 kere 10 adım geri ve piyadeleri hucum ettirirsin o şekil 1 taktik olur en güzeli

kale savaşındada okcuları en arkaya toplarsın geri geri gittimi karşıdakileri daha rahat vururlar ve süvariler okcunun önünde onlarında önünde piyadeler olur. mesela sarranid sen ilk piyadeleri gönderirsin onlar merdiven başındakileri biraz hırpalar ardından sarranid memluk babaları gönderirsin onlar işi bitirir zaten

en güzel taktik bu :grin:

ama okcu warbandde o kadar bişe yapamıyor ateş ve kılıçta baya işe yarıyorlar malum oyunda cok az kalkanlı asker var varsada kırım zaten :grin:

Back
Top Bottom