Netflix's The Witcher

Users who are viewing this thread

Roffron said:
The White Wolf said:
Roffron said:
Cirinin babası tahta geçtikten sonraki ilk north savaşını gösteriyolar. Bu da 1260lar olması lazım. Ya da 2. Northern war gösterilecek. Ama sanırım 1.si. Eğer 2.si ise ciri daha büyük dururdu ve güçleri konusunda biraz daha tecrübeli olurdu.
Trailerdeki savaş ikinci kuzey savaşı.
Birinci savaşta bütün Kuzey Krallıkları birleşmişti ve büyücülerin On Dörtler Tepesi'ne çıkmasıyla savaşı Nilfgaard kaybetmişti. Trailerde görülen ikinci savaş. Nilfgaard ordusu Cintra'ya tüm gücüyle saldırarak Eist Tuirseach'ı savaş meydanında öldürüyor. Calanthe intihar ediyor ve Ciri önce Druidlerin eline sonra Geralt'a geliyor. Ki hikayede bir boşluk var. İkinci savaştan önce Geralt'la tanışması lazım. Dryad ormanına girmesi, Geralt'ın onu fareçuval'a emanet ederek kaderinden kaçması vs. Yani muhtemelen savaş sahnesi en son bölümlerde olur.

Ayrıca Ciri'nin babası tahta geçmiyor. Orada biraz karıştırmışsın. :smile:
Tekrar baktım da 1257de geçmiş adam başa. Benim ikinci savaş deme olayım Ciri daha ne olduğunun farkında olmamasından dolayı. Ayrıca ufak duruyor 2. savaş için. Ciri ile Geralt'ın tanışması çok çok önce. Orada Geralt'ı biliyor Ciri trailerda. Yine de onu bul diyor işte. Boşluk yok..
İşte boşluk deme sebebim Ciri'nin Geralt'ı biliyor olması. Yani Ciri ile Geralt'ın Brokilon'da karşılaşması, ondan önce Geralt, Calanthe'nin sarayında ziyafete katılarak Ciri'nin babasıyla tanışması... Eğer savaş son bölümlerde gösterilirse üstteki boşluğu ilk bölümden başlayarak doldururlar. Ama Nilfgaard ve Cintra savaş sahnesi gördüğümüze göre, Calanthe'nin sarayındaki ziyafet, brokilon'da geralt ve ciri, sonrasında savaş, toplam 10 yıl falan geçecek ve ilk sezonda bu savaşı göreceğiz.

Yani eğer hikayeyi ziyafetten başlayarak verirlerse bir sezon içinde uzun bir süreç göreceğiz. Eğer vermezlerse boşluk olacak.

Ciri'nin babası olarak bildiğimiz Duny, Pavetta ile Skellige yolculuğuna çıktığında gemi batıyor ve öldükleri söyleniyor. O sırada da zaten tahtta oturan kişi, Calanthe'nin kocası Kral Eist Tuirseach'tı. Ve hem Calanthe hem de Eist dizide de görülecek olan savaşta ölüyorlar.

1257 yılında tahta geçen Nilfgaard İmparatoru Emhyr var Emreis, ve evet, Duny'nin ta kendisi. Fakat Cintra tahtına değil, İmparatorluk tahtına oturdu.

Birinci savaş 1262-63'te Sodden'de gerçekleşti ve büyücülerin On Dörtler Tepesi'ne konuşlanmasıyla birlikte kuzeyliler savaşı kazandı.
İkinci savaş ise ilkinden birkaç yıl sonra başladı. Cintra işgal edildi. Calanthe öldü ve Ciri şehirden bir Nilfgaard şövalyesi tarafından kaçırıldı.

Triss Merigold'la tanışın:
witcher-triss-1179538.jpeg

Oyunları çok övüldüğü için çok merak ediyorum bu seriyi. Hiç oynamadım bu arada. Direkt kitaplarını okumayı düşünüyorum. Sanırım toplamda 7 kitaplık bir seri. Kayıprıhtım adlı forum sitesinde Pegasus, 6. kitabı en geç ağustos ayının başında çıkaracaklarını duyurmuş. 7. kitap da sene sonuna doğru çıkacakmış. İnternette araştırınca daha fazla kitap karşıma çıktı, kafam karıştı açıkçası. Seriyi okumuş biri hangi sırayla okunması gerektiği konusunda yardımcı olursa sevinirim.

The White Wolf said:
Roffron said:
The White Wolf said:
Roffron said:
Cirinin babası tahta geçtikten sonraki ilk north savaşını gösteriyolar. Bu da 1260lar olması lazım. Ya da 2. Northern war gösterilecek. Ama sanırım 1.si. Eğer 2.si ise ciri daha büyük dururdu ve güçleri konusunda biraz daha tecrübeli olurdu.
Trailerdeki savaş ikinci kuzey savaşı.
Birinci savaşta bütün Kuzey Krallıkları birleşmişti ve büyücülerin On Dörtler Tepesi'ne çıkmasıyla savaşı Nilfgaard kaybetmişti. Trailerde görülen ikinci savaş. Nilfgaard ordusu Cintra'ya tüm gücüyle saldırarak Eist Tuirseach'ı savaş meydanında öldürüyor. Calanthe intihar ediyor ve Ciri önce Druidlerin eline sonra Geralt'a geliyor. Ki hikayede bir boşluk var. İkinci savaştan önce Geralt'la tanışması lazım. Dryad ormanına girmesi, Geralt'ın onu fareçuval'a emanet ederek kaderinden kaçması vs. Yani muhtemelen savaş sahnesi en son bölümlerde olur.

Ayrıca Ciri'nin babası tahta geçmiyor. Orada biraz karıştırmışsın. :smile:
Tekrar baktım da 1257de geçmiş adam başa. Benim ikinci savaş deme olayım Ciri daha ne olduğunun farkında olmamasından dolayı. Ayrıca ufak duruyor 2. savaş için. Ciri ile Geralt'ın tanışması çok çok önce. Orada Geralt'ı biliyor Ciri trailerda. Yine de onu bul diyor işte. Boşluk yok..
İşte boşluk deme sebebim Ciri'nin Geralt'ı biliyor olması. Yani Ciri ile Geralt'ın Brokilon'da karşılaşması, ondan önce Geralt, Calanthe'nin sarayında ziyafete katılarak Ciri'nin babasıyla tanışması... Eğer savaş son bölümlerde gösterilirse üstteki boşluğu ilk bölümden başlayarak doldururlar. Ama Nilfgaard ve Cintra savaş sahnesi gördüğümüze göre, Calanthe'nin sarayındaki ziyafet, brokilon'da geralt ve ciri, sonrasında savaş, toplam 10 yıl falan geçecek ve ilk sezonda bu savaşı göreceğiz.

Yani eğer hikayeyi ziyafetten başlayarak verirlerse bir sezon içinde uzun bir süreç göreceğiz. Eğer vermezlerse boşluk olacak.

Ciri'nin babası olarak bildiğimiz Duny, Pavetta ile Skellige yolculuğuna çıktığında gemi batıyor ve öldükleri söyleniyor. O sırada da zaten tahtta oturan kişi, Calanthe'nin kocası Kral Eist Tuirseach'tı. Ve hem Calanthe hem de Eist dizide de görülecek olan savaşta ölüyorlar.

1257 yılında tahta geçen Nilfgaard İmparatoru Emhyr var Emreis, ve evet, Duny'nin ta kendisi. Fakat Cintra tahtına değil, İmparatorluk tahtına oturdu.

Birinci savaş 1262-63'te Sodden'de gerçekleşti ve büyücülerin On Dörtler Tepesi'ne konuşlanmasıyla birlikte kuzeyliler savaşı kazandı.
İkinci savaş ise ilkinden birkaç yıl sonra başladı. Cintra işgal edildi. Calanthe öldü ve Ciri şehirden bir Nilfgaard şövalyesi tarafından kaçırıldı.
Tamam işte ben Cintra demedim ki zaten taht için. Sonuç olarak Nilfgaard savaşta. Büyük ihtimalle 1. savaş deme sebebim tamamen Ciri'nin o anki konumundan dolayı.. Senin dediğin gibi geniş bir zaman aralığı da olabilir. Cintra rebel mi değil mi belli değil çünkü sadece 3 aslanı gördük kalkanda başka bir şey değil. İlk Northern war direkt Cintra'nın işgali. 2. savaşta Cintra rebel olarak Nilfgaard ile kapışıyor.. Ya senin dediğin de olabilir. Belki rebellerin kapışmasıdır emin olamıyorum. Ama Ciri'nin o bilgisiz durumu büyük ihtimalle ilk savaş. Belki de uzun bir zaman aralığı var ve rebel Cintralıları gösterirler. 
The White Wolf said:
Zaten ginger bi hatun beklemiyordum da neyse... #TeamCiriyim ben o zaman..

neden böyle oyuncu seçimlerine gitmişler merak içerisindeyim açıkçası, yani tamam gidin çok çok paralar bayılın da herkesce bilinen ünlü isimleri diziye getirmeyin ama vardır lan mutlaka çok ünlü olmayıp da güzel olan insanlar, yok mudur? yani triss de yennefer de baya güzel hatunlar olması gerek, ancak dizide ikisi de ortalamanın altında kalan kadınlar olmuş. gerçi ben kitapları okumadım, belki orada güzel değillerdir bilemiyorum.

witcher3 oyununda new game yaptığında gelen cutscenedeki yennefer da oyundaki yenneferdan farklıydı, dizideki yen biraz o cutscenedeki yennefera benzemiş, ama onunla kıyaslandığında bile baya çirkin.

Sosyal adalet savaşı. Çirkin kadınlar da güzeldir, şişman kadınlar da güzeldir, olur olmadık her yere siyahi asyalı falan konulur böylece diversity sağlanır ve ırkçılık yenilir. Ahmakça bir şey işte.

Yapamadıklarından değil tam tersi bilerek böyle tipler sunmak istedikleri için seçmişler. Disney'in Little Mermaid live actionında da şu kız oynayacak diye söylenti çıkmıştı.
images
Little Mermaid masalı Danimarka kökenli ve Danimarka'da geçiyor. Buyur buradan yak.

Geçende ekşide başlık gördüydüm, LOTR Netflix dizisi olsaydı kim gey olurdu diye.  :lol: Durum tam olarak bu.  Baydılar artık şu sosyal adalet fasafisosuyla. Shameless olsa dizi istediğin kadar SJWlik yap, sorun değil. The Witcher'a da bu yapılmaz yani.

Abi adamlar tşk geçiyor bizle. Yoldan geçen her on kişiden üçünden herhangi birini Triss olarak yutturabilirsin. O kadar zor veya karmaşık değil. En kötü makyaj her şeyi çözüyor zaten. Ama kumral beyaz tenli birini bulmak zor değil kitaptaki Triss tasviri için. O on kişiden üçünden herhangi biri olabilirdi ama adamlar ince eleyip sık dokuyup özenle bunu seçmiş.

The White Wolf said:

Geralt baya iyi olmuş. Henry hakkını verecek gibi. Ciri de fena değil, beğenmemek için bir sebep yok ama onun dışında gerisi Cennet Mahallesi. Irkçılık gören herkesin gönlünü aldınız şu an helal.

Bu mu makul? Düz saçmalamış. 190 ülkeye Yunan mitolojisi dizisi satıcaz Zeus Çinli olsun, Afrodit lezbiyen bir melez olsun ama çirkin olsun diversity **** yeah.

Oyunculukları görmedik ama farklı ten renginden insan seçmenin de adabını tutturamamışlar ki. Güzel Hintli de var. Fragmanda Lehlerle ilgili hiçbir şey yok nasıl çok iyi yansıttık woohoo diyebilecekler?

Başrollerin Amerikan aksanı varmış. Bu bir bahane mi? Ne oyuncular var rolü için aksandan alsana atlıyor. Başrol Amerikan aksanı hadi diğer rolleri oynayacak oyuncuları rastgele etnik kökenlerden çirkin insanlar seçelim.

Kurtarabilecek tek yanı oyunculuk performansı ama onun da fos çıkacağını hissediyorum. Hoş gerçi ben izlemem bile bunu, izleyene Çinli gay Zeus sabır versin.

Oyunlarda bile özellikle bu slavik temalar çok açık ortada olmasa da isimlendirmeler ve bir kaç küçük detay dışında, dizide sunulan karakterler oyunlardan bile daha uzak serinin sunmaya çalıştığı evrene. Oyunculuk kurtarsa bile görüntü anlamında rezalet. Sanatı halen politik bir malzeme olarak gören insanların bu tarz açıklamalarda bulunmaya hakları yok. Bizde nasıl bayat komedi para yapıyorsa batıda da politik doğruculuk iş yapıyor. Şirketler de durumun farkında oldukları için bunu kullanıyorlar. Ortaya çıkan ürün sanatsal anlamda eksikse bunu hiçbir bahane ile kotaramazsınız.

Sondan ikincide liberal hissettiğim için değil demiş ama şu mantık tamamen Amerikan libtard felsefesi. "ABD nüfusu çok diverse bir yer bu yüzden burada üretilen sinema-tv içeriğinde de bu yansıtılmalı. Nüfusun %X'i siyahiyse Yunan mitolojisi çeksek bile ona yakın oranda siyahi oyuncu seçmeliyiz. Hatta güzel-yakışıklı ve fit oyuncuları değil ortalama, şişman, çirkin oyuncuları seçmeliyiz." Mantık bu kadar basit ve son yıllarda iyice rahatsız edici bir hal almaya başladı.

3. Tweeti ile kendi içinde çelişmiş. Kimse skin rengine bakmıyor diyo da herkes beyaz ondan umursanmıyor. Zerrikanianlara da koyu tenli bunlar diyolar. Ama koyu ten olduğu için ırkçılık yapılmıyor. Zaten az görüyolar tek tük. Kitapta da azlar. Irkçılık yapılacak çoğunluk yok. Elf ve dwarflara ırkçılık yapılıyor. Yani ırkçılık anlatmak istiyosan bunlar üstünden anlatırsın yine. İnsanlar skin rengine bakmıyor demek saçmalık çünkü farklı skinden insanlar iç içe yaşama durumunda kalmamışlar. Elf dwarfu geçtim sorcerer ve sorceresslara bile ayrımcılık yapan bir halk var. Adam büyü yapıyo diye direkt dışlıyorlar. Bunların içine Zerrikanianları atsak onları da yakarlar zaten. Kitabı hiç düzgün okuyamamış. Northern kingdomların geneli ırkçıdır. Bir şey kalmazsa dışlayacak başka bir şey bulurlar.

Roffron said:
3. Tweeti ile kendi içinde çelişmiş. Kimse skin rengine bakmıyor diyo da herkes beyaz ondan umursanmıyor. Zerrikanianlara da koyu tenli bunlar diyolar. Ama koyu ten olduğu için ırkçılık yapılmıyor. Zaten az görüyolar tek tük. Kitapta da azlar. Irkçılık yapılacak çoğunluk yok. Elf ve dwarflara ırkçılık yapılıyor. Yani ırkçılık anlatmak istiyosan bunlar üstünden anlatırsın yine. İnsanlar skin rengine bakmıyor demek saçmalık çünkü farklı skinden insanlar iç içe yaşama durumunda kalmamışlar. Elf dwarfu geçtim sorcerer ve sorceresslara bile ayrımcılık yapan bir halk var. Adam büyü yapıyo diye direkt dışlıyorlar. Bunların içine Zerrikanianları atsak onları da yakarlar zaten. Kitabı hiç düzgün okuyamamış. Northern kingdomların geneli ırkçıdır. Bir şey kalmazsa dışlayacak başka bir şey bulurlar.
İşte sorun burada: Farklı ten renginden insanların bir arada yaşamasıyla doğal olarak bu insanlar arasında ırkçılık yaşanacağını varsayıyorsun. Irkçılık dediğin şey böyle basit değil, ten renklerinin arkasında yüzlerce yıllık bir tarih ve sosyal eşitsizlik var. Aynı şartlar elbette Witcher dünyasında yok, dolayısıyla farklı ten renklerine sahip insanlar arasında ırkçılık olacağını varsaymak yanlış. Dediğin gibi, ırkçılık için gerekli olan sosyal ve ekonomik eşitsizlik insanlar ve elfler üzerinden yürüyor daha çok. Dolayısıyla farklı ten renginden insanların bulunmasının yapımın ruhuna aykırı olacağını falan söylemek temelsiz bir varsayım bana kalırsa.

Bunun ekonomik bir açısı da vardır ama elbette, dünya çapındaki kitlelere hitap edebilmek için farklı kökenlerden oyuncuları tercih etmiş olabilirler. Ama bunun doğrudan Witcher dünyası ile bağdaşmayacağını söylemek az önce yazdığım sebeplerden dolayı pek mantıklı değil, dizinin sıradan bir fantezi olacağını düşünmek için bir sebep yok henüz. İzleyip görmek lazım.

Roffron said:
Elf dwarfu geçtim sorcerer ve sorceresslara bile ayrımcılık yapan bir halk var. Adam büyü yapıyo diye direkt dışlıyorlar. Bunların içine Zerrikanianları atsak onları da yakarlar zaten.
@Liathbeanna Irkçılığın olacağını varsaymak yanlış değil, adam anlatmış zaten evrende ırkçılığın ne denli olduğunu. Teninin siyah olması, cücelik veya elfliğin yanında çok daha geçerli bi sebep oradaki ırkçılar için.

Lauren Hissrich'in yaptığı açıklamalar da leş gibi bu arada. Oyunda Geralt amerikan aksanıyla konuşuyormuş lol. Güzel bahane. Unuttunuz galiba bu adamların Ciri'yi zenci yapmaya çalıştığını?

Bi önceki iletimde ırkçılık yaptığım için ceza yemişim. :lol:

Liathbeanna said:
İşte sorun burada: Farklı ten renginden insanların bir arada yaşamasıyla doğal olarak bu insanlar arasında ırkçılık yaşanacağını varsayıyorsun. Irkçılık dediğin şey böyle basit değil, ten renklerinin arkasında yüzlerce yıllık bir tarih ve sosyal eşitsizlik var. Aynı şartlar elbette Witcher dünyasında yok, dolayısıyla farklı ten renklerine sahip insanlar arasında ırkçılık olacağını varsaymak yanlış. Dediğin gibi, ırkçılık için gerekli olan sosyal ve ekonomik eşitsizlik insanlar ve elfler üzerinden yürüyor daha çok. Dolayısıyla farklı ten renginden insanların bulunmasının yapımın ruhuna aykırı olacağını falan söylemek temelsiz bir varsayım bana kalırsa.

Bunun ekonomik bir açısı da vardır ama elbette, dünya çapındaki kitlelere hitap edebilmek için farklı kökenlerden oyuncuları tercih etmiş olabilirler. Ama bunun doğrudan Witcher dünyası ile bağdaşmayacağını söylemek az önce yazdığım sebeplerden dolayı pek mantıklı değil, dizinin sıradan bir fantezi olacağını düşünmek için bir sebep yok henüz. İzleyip görmek lazım.
Kitapta vermek istediği mesaj şu. Farklı türler olmadığında insanlar farklı olan başka bir şeyden nefret etmek için arayışa girerler diyor. Sonra da sorcerer ve sorceresslara sarıyor insanlar işte. Yani bu büyücüler de olmadığında bu sefer farklı renklere ayrımcılık yapacaklar demek. Şuan bakmıyo olmalarının sebebi ise herkesin aynı renk olması ve başka ayrımcılık yapacak insanların olmasından. Yani şuan evrene farklı tenden birini koyduğunda insanlar ırkçılık yapacak yine. Farklı ten koyunca evrendeki insanlar yine elfler ve cücelerin üzerine yürümeyecek.. Elf, cüce + farklı tenden olanlara yürüyecek demek. Anlatmak istediğim bu. Daha doğrusu kitabın anlatmak istediği bu..

Benim umurumda değil artık. İsteyen istediği rolü oynasın, yapımcılarda rolü istediği kişiye versin(beni en çok sinirlendiren bir oyunun, bir filmin, bir dizinin vs. siyahi veya herhangi bir azınlığı barındırmadığında ırkçılıkla yaftalanması). Geralt karakterinin en çok sevdiğim yanı(tabi oyundan bildiğim kadarıyla) kendine ırkçılık yapıldığında hiç aldırış etmemesi ama başkasına aynı şey yapıldığında tabiri caizse milleti kılıçtan geçirmesi. Vidyoda hikayeye siyahi veya herhangi bir renkten karakter ekleme önerisi var. Witcher fantazi dünyasının içi bir çok renkten insan barındırmakta ama ana hikayenin geçtiği yer ezici çoğunlukla beyazların olduğu bir yer. Şimdi böyle bir yere, herhangi bir yeteneği veya gücüyle ün kazanmış ama yine de Geralt gibi ırkçılığa maruz kalan güçlü, yeni bir siyahi  karakter eklemek kulağa daha hoş geliyor hem de Witcher dünyasına daha uyumlu olurdu. E tabi, sıfırdan bir karakter yazıp bunu hikayeye sırıtmadan dahil etmekte ayrı bir ustalık ister.

Back
Top Bottom