Nazi Almanya'sı Önde Gelen Liderleri Ve Ölümleri [Araştırma]

Users who are viewing this thread

Sultan Alparslan said:
Realist Kupa said:
Tamam adamlar yapmış abi kabul ama zeki olmakla iyi insan olmak arasında fark var sanki şu yahudi olayı mesela biraz bundan konuşurmusunuz
Aslında Antisemitizm Nazilerle beraber gelmiyor.Almanya da Antisemitizm'in kökleri 19.Yüzyıla kadar gidiyor.1870 civarlarında Modern Almanya yahudi inancına sahip vatandaşlarına,Avrupada ki birçok ülkeye göre daha fazla özgürlük tanıyor.Bu fırsattan yararlanan Yahudiler ekonomi,bürokrasi vb yerlerde önemli yere gelmeye başlıyorlar.Ardından 3-4 yıl sonra Almanya da büyük bir kriz meydana geliyor ve bu kriz Yahudilere olan nefreti arttırıyor.Tabi bundan sonra Yahudilerin tanrısının para,tapınağının ise borsa olduğunu söyleyen kişi sayısı da önemli ölçüde artıyor.Bundan dolayı Yahudiler artık önemli görevlere gelemiyorlar.Aslında Almanya da çıkan ilk antisemitizm din kökenli oluyor ancak daha sonra ırk kökenli olmaya başlıyor.Arthur de Gobineau'nun ırkçı fikirleriyle yeniden inşa edilen antisemitizm,O dönemlerde kabul edilen olgulardan birisi olan sosyal darwinizm'den etkileniyor ve Yahudilerin dünya üzerinde var olan en aşağı ırk olduğunu ve bir yahudi dinini değiştirse bile aynı şekilde aşağılık kalmaya devam edeceğini iddia ediyor.Bu yeni düşünce artık aşırı derecede taraftar bulmaya başlıyor ve Almanlar 1.Dünya Savaşındaki yenilgilerini bile Yahudilere bağlıyorlar.O dönemde her mitinginde yahudileri Almanyadan kovacağını söyleyen Naziler büyük bir taraftar topluyor ve antisemitizm'i iktidara çıkmak için araç olarak kullanıyor.Daha sonra Nazilerin 1933'te başa gelmesiyle antisemitizm,Nürnberg Yasaları ile beraber yasalaşıyor ve bilindiği üzere toplama kampları ortaya çıkıyor.

Edit:Bu konu hakkında detaylı bilgiye sahip olmak istiyorsan Burayı oku derim
Sağol dostum

Sewerus said:
1453FSM said:
heil hitler  :grin: :grin: çöküş diye bir film vardı çok iyidi o izlemeyen izlesin bence
Öyle heil Hitler! Naraları atmak yasak maalesef.Nazilerle alakalı tek sağlam bilgiyle donatılmış bir film belgeseli var;Naziler:Tarihten Bir Uyarı
Belgesel BBC'nin dört-beş saat gibi uzun bir metrajı var.
4-5 saatmi dünya kupası bitince izlerim :grin:

Nazi Almanya'sının çöküşüyle ilgili bir başeser vardır "der Untergang" diye. Çok sevemedim filmi ama herkes birbirine öneriyordu. Siz de izleyin belki seversiniz  :roll:

Şöyle tarafsız 2.Dünya Savaşını konulu bir film var mı beyler?

er ryanı kurtarmak diyeceğimde ondada amerikan şeyi var banada önerebilirmisiniz beyler savaş filmleri favorim

1453FSM said:
er ryanı kurtarmak diyeceğimde ondada amerikan şeyi var banada önerebilirmisiniz beyler savaş filmleri favorim
Warlords,Hongkong yapımı.Tam 19.Yüzyıl Savaşı.

1453FSM said:
Taraflı çöp dolu propaganda filmleri izlemek istemezsin, ona dikkat etmek için çok izlemek ve yönetmenlerin kişiliğini bilmek gerek. Sana Martin Scorsese'yi öneririm, savaş ve savaş psikolojisi dallarındaki en iyi yönetmendir. (Ki bence her konuda dünyadaki en iyi yönetmen. :razz:)

1453FSM said:
şu naziler rusları tarihe gömüp keşke yok olsalardı rusları hiç sevmem

Çok nefret ettiğim bir cevap vericem

onlar sana aşıktı zaten ya çok üzüldü ruslar

1453FSM said:
Eğer "Turan" dersen bi daha seni rezil ederim şimdiden söyleyeyim.

1453FSM said:
Kurtuluş savaşında bize destek olan nadir milletlerdendir Ruslar. Gerçi politik sebepleri vardı elbette ama yine de söylemeden geçemedim.

Kayra said:
1453FSM said:
Kurtuluş savaşında bize destek olan nadir milletlerdendir Ruslar. Gerçi politik sebepleri vardı elbette ama yine de söylemeden geçemedim.
Rusların Çanakkale Savaşı'nda İtilaf devletlerini boğazdan geçirmemek için bize mühimmat desteği yaptığına dair diye bir söylenti duymuştum,ne kadar doğru bilemeyeceğim,amaçları İstanbul'u özerk konuma getirmekti herhalde.Araştıracağım.

Sewerus said:
Kayra said:
1453FSM said:
Rusların Çanakkale Savaşı'nda İtilaf devletlerini boğazdan geçirmemek için bize mühimmat desteği yaptığına dair diye bir söylenti duymuştum,ne kadar doğru bilemeyeceğim,amaçları İstanbul'u özerk konuma getirmekti herhalde.Araştıracağım.
Yok öyle bir durumda rusların hiçbir çıkarız olmaz. Çanakkale savaşları sırasında rusyada bolşevikler yoktu. Çar vardı. Çanakkale cephesi ruslara yardım yollayıp rus ekonomisini düzeltmek için açıldı zaten.

Sewerus said:
Kayra said:
1453FSM said:
Ruslar o dönemde Osmanlıyla savaşta değilmiydi ki?Ayrıca Rus Çarlığının yardıma çok ihtiyacı vardı yani böyle bir şey yapacaklarını pek düşünmüyorum.

colombos said:
Sovyetler birliği Kurtuluş savaşında bize yardım etti.
Aynen.Sovyetlerin yardımı olmasaydı Kurtuluş Savaşında çok zorlanırdık.

Back
Top Bottom