Multiplayer Hakkında Sorular/Cevaplar

Users who are viewing this thread

Alhedras

Grandmaster Knight
Oyunda kullanıcıların yazdıklarını okuyorum, şunu nasıl yaptı, bunu yapamaması lazım. bende bu silah var neden böyle değil gibi birçok soru mevcut. Genel olarak bazı soruları, sebeplerini ve cevaplarını buraya yazıyorum. İsteyen altına ilave yapabilir.

Öncelikle şunu belirteyim. Warband ile silah ve kalkanların kullanımı animasyonları vs.. oldukça detaylandırıldı. Soruların büyük çoğunluğu aslında bundan kaynaklanıyor.

YENİ YENİ YENİ İngilizce forumda burada yazdıklarımın büyük çoğunluğunu anlatan bir eğitim videosu mevcut. Önce o sayfanın linkini verelim de emeğe saygı olsun  :mrgreen:

http://forums.taleworlds.com/index.php/topic,111164.0.html

sonra da videonun direk linki

http://www.youtube.com/watch?v=L9jHcZjWw9U

bu da başka bir video. direk maç sırasında kayıt yapılmış. toplu katliama girişen bir eleman karşı tarafın hatalarını gösteriyor:

http://www.youtube.com/watch?v=iZZnl09qBKM&feature=related

Soru: Çift elli silah ile çok hızlı vuruyorlar, ben o kadar hızlı vuramıyorum
Cevap: Çift elli silahları boştayken savurmak ile, blok modundan (sağ tuş) çıkarak savurma arasında hız farkı var. Hele ki blokladığın  taraftan savurmayı becerirsen normal vuruştan çok daha hızlısını elde edersin. Kısacası sağ tuş ile manuel blok ve sol tuş ile atak kombosunu iyi kullanırsan çift elli silahı oldukça hızlı kullanabilirsin.

Soru: elimde Elit şemşir (veya tek elli başka bir silah) var. Oyundaki en hızlı silah ancak yine de adam çift elli ile beni kesiyor.
Cevap 1: Kalkanın kullanımı silahın ilk baştaki atak hızını düşürüyor. Elinizde kalkan varsa ve kalkan ile blok yaptıktan sonra saldırmayı deniyorsanız ilk saldırınız biraz gecikmeli olacaktır. Karşınızdaki işini biliyorsa ne olacağını biliyorsunuz zaten  :mrgreen:
Cevap 2: (kalkan kullanmıyorsanız ve bloğu silahınız ile yapıyorsanız) Hücumdaki silah savunmadakinden daha ağır ise vuruştan sonra savunmadaki hafif silah kısa bir süreliğine donuyor. (ne biçim vurdu adam kolum koptu şerefsizim modu  :mrgreen:) Yani şemşir ile nord baltasını blokluyorsanız balta ikinciye sağlam gelecek hazır olun  :mrgreen:

Bu iki maddeyi birleştirirsek şu sonuç çıkıyor: Manuel Blok ile birlikte iyi kullanılan bir çift elli silah Kalkan + Tek Elli kombinasyonundan daha ölümcüldür. (okçulara karşı açık hedefsiniz o ayrı)

Soru: Elimde kalkan var ve blok yapıyorum ancak karşımdaki yine de beni kesiyor?
Cevap: Kalkanların kullanımı değişti. Artık kalkanın hangi bölgeyi koruyacağını ayarlayabiliyorsunuz. Yani kalkanı kaldırdıktan sonra (sağ tuş) fareyi aşağı ve yukarı oynatarak kafa ve bacaklarınızı koruyabilirsiniz. Oyunda rhodok'ların kalkanı dışındaki tüm kalkanlar normal kullanımda (kalkanı aşağı çekmediğiniz müddetçe) maalesef bacakları koruyamaz. Bu nedenle de karşınızdaki bir profesyonel ise bacaklarınıza çalışıp (alttan kesme) sizi öldürebilir.

Soru: Piyadeler beni yere yıkıyor?
Cevap: Rhodok'ların çift elli çekiçleri ve saranid'lerin çift elli gürzleri gibi ağır silahlar, eğer kullanan kişi hız kazanarak geliyorsa, yani koşa koşa gelip darbeyi sağlam oturtmuşsa karşıdakini bir ihtimal yere yıkabiliyor. Yerdeyken kısa bir süre savunmasızsınız. Yani bu sırada ikinci darbeyi vurup sizi rahatlıkla öldürebilir.

Soru: Koltuklanmış kargı vuruşu yapamıyorum.
Cevap: Bu konu daha önce çok cevaplandı ama gene de yazayım. Koltuklanmışın kullanımı değişti. Atınızı yeterli sürata çıkardığında sağ altta (elinizdeki silahı gösteren yer) gri bir daire göreceksiniz. Bu daire gri iken klavyeden X'e basarsanız koltuklanmış duruşuna geçersiniz. Koltuklanmıştan sonra veya koltuklanmış yapamadan önce atınızın hızı düşerse bu daire kırmızı olur. Daire tekrar griye dönene kadar koltuklanmış yapamazsınız.

NOT: 1.111 ile (yanlış hatırlamıyorsam) Bu işlem için bir seçim eklendi. Yani koltuklanmış'ın X'e basarak manuel'mi yoksa eski usül otomatik mi yapılacağı seçilebiliyor. Ancak hangisinin olacağına Server'da oyunu açan admin'ler karar veriyor. Genellikle bu seçimler; örneğin bloklama manuel, ff (dost ateşi zararı) açık vs.. gibi seçeneklerin ne olduğu oyuna ilk girdiğinizdeki hoşgeldiniz ekranında yazar. Oraya bakın da X'e bastım olmadı diye mesaj atmayın bana sonra  :mrgreen:

Soru: Rakibime kesin vurmam lazım ama vuramadım?
Cevap: Multiplayer oyunların en büyük sorununa denk geldiniz. Senin veya karşıdaki oyuncunun internet bağlantısındaki yavaşlık nedeni ile oyuncuların pozisyonları biraz geç güncelleniyor. Yani senin vurduğun adam aslında orada değil. Yada sen aslında orada değilsin  :mrgreen:

Soru: Rakibime ok attım kesin vurmam lazım ama vuramadım?
Cevap: Oyundaki bazı haritalarda Bug'lı alanlar mevcut. Bu alanlarda bir tür görünmez duvar var. Oklar geçmiyor. Örneğin Harabe Kale haritasındaki ahırın çatısı. Ayrıca Random Map'lerde de bu tür alanlar mevcut. Ancak bu alanların kullanılması bir çok oyunda yasaklanıyor ve bu alanları kullananlar (örneğin harabe kale'de çatıya çıkan) direk oyundan atılıyor.

Soru: Atım kendi kendine duruyor!
Cevap: Random Map'lerde bazı Bug'lı noktalar var. Atlar o noktalara geldiğinde önüne bir engel çıkmış gibi duruyor. (çoğunluk bunların görünmeyen ağaçlar olduğu konusunda hemfikir) Düzelene kadar yapacak birşey yok. Benim şahsi tercihim random map'leri oynamamak veya random map'lerde süvari olmamak...

Soru: Kalkanlı birini ok ile nasıl vururum?
Cevap: Yukarıda kalkanların koruyacağı bölgelerin değiştiğini yazmıştık. Yuvarlak kalkanlar veya süvari kalkanları kullananlar için dizden aşağısına, diğer kalkanlar için (oval kalkanlar vs..) ayaklara nişan alırsanız rakibinizi vurabilirsiniz. Ancak Rhodok kalkanlarında ayaklar işe yaramayabilir, açıkçası denemedim.

Soru: Ok isabet eden bir kalkanın sarsılması
Cevap: Kalkana bir ok isabet ettiğinde kalkan çok kısa bir süreliğine sarsılır. Birden fazla okçunun atışı altındaysanız, çok düşük bir ihtimal de olsa kalkan sarsıldığı anda headshot yiyebilirsiniz.

Soru: Silahımı savuruyorum ancak hiç hareket etmiyor, tam vuracakken duruyor.
Cevap: Silahın uzunluğuna göre vuruş yapabileceğiniz en yakın mesafe değişir. rakibiniz ile burun buruna iseniz savurma yapamazsınız. ayrıca uzun silahlar yakın mesafeden savurma yapıldığında daha az zarar verir. ancak saplama hareketi bu mesafeyi dikkate almaz. saplamada silahı geriye doğru çekip ileri ittiğiniz için düşmana yakın olmanız hareketi engellemez.

Mükemmel olmuş , eline sağlık.
Tecrübelerinizi buradan bekliyorum.

Sabitlense yeridir, ben konu açacaktıma ma belki başkası yazmıştır diye açamadım buraya steamdan nasıl 2 bilgisayarda oynanacağını açıklayan bir ksım da eklenirse tam sabitlenmelik bir konu olacak

Güzel olmuş eline sağlık.Çift elli kılıcı kullananlar okçulara açık hadefte bence birde parantez açıp şunu ekle(tabi yanınızda kalkan yoksa :mrgreen: )

egovic said:
Sabitlense yeridir, ben konu açacaktıma ma belki başkası yazmıştır diye açamadım buraya steamdan nasıl 2 bilgisayarda oynanacağını açıklayan bir ksım da eklenirse tam sabitlenmelik bir konu olacak

konu daha çok oyun içi hareketlere yönelik. Teknik konuları başkası yazarsa daha iyi olur, çünkü (nazar değmesin) hiç sorun yaşamadım bugüne kadar. Onun için çıkabilecek sorunlar hakkında pek bilgim yok.

Güzel paylaşım sagol

Sorun: Çift elli silah ile çok hızlı vuruyorlar, ben o kadar hızlı vuramıyorum
Cevap: Çift elli silahları boştayken savurmak ile, blok modundan (sağ tuş) çıkarak savurma arasında hız farkı var. Hele ki blokladığın  taraftan savurmayı becerirsen normal vuruştan çok daha hızlısını elde edersin. Kısacası sağ tuş ile manuel blok ve sol tuş ile atak kombosunu iyi kullanırsan çift elli silahı oldukça hızlı kullanabilirsin.

bunu bilmiyordum dogrusu iyi oldu  :shock:

Dogo_Argentino said:
Güzel paylaşım sagol

Sorun: Çift elli silah ile çok hızlı vuruyorlar, ben o kadar hızlı vuramıyorum

bunu bilmiyordum dogrusu iyi oldu  :shock:

gavur'ların duel server'larında "practise dummy" (veya buna benzer bir ad) adı ile takılan bir eleman var. Genellikle çıplak (zırh olmadan) ve çift elli kılıç ile takılıyor. Denk gelirseniz, hareketlerini izlemenizi öneririm. sağ ve sol kombosunu aktif olarak kullananlardan...

Yavuz'a kimisi programcı diye iftira atıyor ben izledim oynayışını şahsen oyunda 5 - 6 defa denk geldik teke tek 3 ünde öldürdüm gerisinde öldüm Blockları mükkemmel Yavuz'un ama toplu bir kapışmaya girdiginde panikliyor birazcık

Yavuz abi mi panikliyor?Hiç sanmıyorum.Ama olabilirde tabi o betadan beri alışkın bloğa beni azmı ezdi(ki halada ezer girersem :mrgreen: )

merhaba arkadaşlar
benim öncelikle serial ile ilgili bir sorum olacak. oyun orijinal olarak iki bilgisayara yüklenebiliyor, ancak bu iki bilgisayardan iki kişi aynı anda multiplayer oynayamıyor. bunu çözmenin bir yolu yok mudur?
ayrıca henüz denemedim ama bu iki bilgisayarı LAN ile bağlayarak oynamaya kalktığımızda da benzer bir sorun yaşar mıyız?

ikinci sorum, oyuncuların hızları ve damage ile ilgili.
bazı şeyler kılıcı block + attack şeklinde kullanmak veya internet bağlantısı ile açıklanamıyor gibi. mesela attack yapıyorum, elim havada takılı kalıyor ve karşımdaki adam ben kımıldayana kadar üst üste iki attack yapabiliyor. bağlantıdan diyeceğim ama o zaman karşımdaki adamın attacklarını da aynı şekilde takılarak görmem gerekmez mi?
bir de bazı oyuncular ne hikmetse üzerlerinde muska varmışçasına takılabiliyorlar. adamı üç kişi araya alıp kestikçe kesiyoz, üzerindeki zırhı görüyorum benimkinin aynısı, adama hiçbir şey olmuyor ama beni dandik kılıcının tek darbesiyle öldürebiliyor. nasıl oluyor bu işler çözebilmiş değilim?

Joy said:
merhaba arkadaşlar
benim öncelikle serial ile ilgili bir sorum olacak. oyun orijinal olarak iki bilgisayara yüklenebiliyor, ancak bu iki bilgisayardan iki kişi aynı anda multiplayer oynayamıyor. bunu çözmenin bir yolu yok mudur?
ayrıca henüz denemedim ama bu iki bilgisayarı LAN ile bağlayarak oynamaya kalktığımızda da benzer bir sorun yaşar mıyız?

ikinci sorum, oyuncuların hızları ve damage ile ilgili.
bazı şeyler kılıcı block + attack şeklinde kullanmak veya internet bağlantısı ile açıklanamıyor gibi. mesela attack yapıyorum, elim havada takılı kalıyor ve karşımdaki adam ben kımıldayana kadar üst üste iki attack yapabiliyor. bağlantıdan diyeceğim ama o zaman karşımdaki adamın attacklarını da aynı şekilde takılarak görmem gerekmez mi?
bir de bazı oyuncular ne hikmetse üzerlerinde muska varmışçasına takılabiliyorlar. adamı üç kişi araya alıp kestikçe kesiyoz, üzerindeki zırhı görüyorum benimkinin aynısı, adama hiçbir şey olmuyor ama beni dandik kılıcının tek darbesiyle öldürebiliyor. nasıl oluyor bu işler çözebilmiş değilim?
İlk soru için oyun tek bir steam hesabı üzerinden oynandığı için böyle.
İkincisinde ilkini bilmiyorum diğer soruda adamın vurduğu yer hız adamın bazen yaptığı bloklama önemli.

Joy said:

arada birbirinize de vuruyor olmayasınız? Şahsen 2-3 kişiye karşı kaldığım durumlarda kalkanı kaldırıp aralarına dalıyorum. birbirlerine bana vereceklerinden daha çok zarar veriyorlar.

Ayrıca oyundaki çift elli ve gönderli silahlar (yanlış çözümlemediysem eğer) kullanan kişinin hızından daha fazla etkileniyor.

Yani çift elli bir kılıç ile koşa koşa gelip vurman ile durarak vurman arasındaki zarar farkı, tek elli kılıçtakine nazaran daha fazla gibi.

Back
Top Bottom