Mount & Blade: Warband - Merdiven Rehberi

Users who are viewing this thread

Noelly

Sergeant
Merdiven Nedir ? Merdivenin Kullanım Amaçları
Kuşatma, her Mount & Blade oyununun önemli bir yönüdür. Bir fraksiyonun bir tımarın kontrolünü ele geçirmesinin en yaygın yolu, onu kuşatmaktır (kaçmak tek alternatiftir).
31871_f3df559faab565f23f01433631b6d18d.png

Oyun, hiçbir fraksiyonun oyuncunun müdahalesi olmadan tüm Kalradya'yı fethedemeyeceği şekilde tasarlandığından, oyuncuların bir oyun sırasında birçok kuşatmaya katılması bekleniyor. Bir ön koşul olarak, bir şeyi kuşatmak için birkaç adama ihtiyacınız olacak - şirketinizde yeterli askeriniz yoksa size seçenek bile verilmiyor.

Bir tahkimat kuşatma altındayken, normal giriş seçeneklerinden bazıları kullanılamayacak.

Donanım
Kuşatma için özel ekipman gerekmez. Bununla birlikte, bir tahkimata saldırmak için merdivenler veya kuşatma kuleleri inşa etmek gerekir. İnşa edilen kuşatma ekipmanı, tahkimat için benzersizdir ve inşa etmek mühendislik becerinize bağlı olarak zaman alır.

Doğrudan saldırmak istemiyorsanız, sakinlerin, genellikle açlıktan (bir kalede 30 gün ve bir kasabada 100 gün) teslim olmasını beklemeniz gerekecektir. Yeterince sayıca üstünse, savunucular hemen teslim olabilir. Ek olarak, bir tahkimatın yiyeceğinin bitmesini beklemek bile mutlaka teslim olacağı anlamına gelmez ve bu seçenek uzun sürdüğü için tavsiye edilmez.

Aşağıdaki tablo, Mühendis becerinize göre kuşatma ekipmanı inşa etmek için gereken süreyi göstermektedir. Bir yoldaşın sizden daha yüksek bir Mühendis becerisi varsa, bu yetenek onların seviyesine ve sizin mevcut seviyenize bağlı olarak becerilerine bir bonus olacaktır.

MühendisKuşatma MerdivenleriKuşatma Kulesi
09 Saat90 Saat
18 Saat84 Saat
28 Saat78 Saat
37 Saat72 Saat
46 Saat66 Saat
56 Saat60 Saat
65 Saat54 Saat
74 Saat48 Saat
84 Saat42 Saat
93 Saat36 Saat
102 Saat30 Saat
111 Saat24 Saat
121 Saat18 Saat
130 Saat12 Saat
140 Saat6 Saat

11-14 seviyelerine yalnızca parti beceri bonusları ile ulaşılabilir.

* 13. ve 14. seviyeler merdiven inşa etmek için "0 Saat" olduğunu iddia etse de, onları inşa etmek "bir saatten az" sürer.

Saldırı

Katılan birliklerin sayısına bağlı olarak, şehirlere veya kalelere saldırı sırasında savaşlar bir ila dört tiyatro arasında gerçekleşebilir. Nadir durumlarda, bu savaşlar tekrarlanabilir.


31872_3be6767eabe0a958450c3de12e1f3fc4.png

Defans
Kalenin içindeki savunucuların saldırınızı karşılamak için dışarı çıktığı yer burasıdır. Genellikle size yakın görünürler ve kalede büyük bir garnizon varsa gelmeye devam edebilirler. Bu tiyatro tipik olarak, savunucuların sayısı saldırganlardan çok daha fazla olduğunda gerçekleşir; Kasaba veya kalede az sayıda savunma oyuncusu varsa ihmal edilebilir veya garnizon yeterince büyükse birkaç kez savaşmanız gerekebilir.

Duvarlara Saldırmak
Bu tiyatro, kuşatmanın ana sahnesi ve her zaman meydana gelen tek savaş aşamasıdır. Burası merdivenlerinizin veya kuşatma kulenizin devreye girdiği yerdir ve duvarlardaki savunucular merdivenleri veya kuşatma kulesini ve duvarlara yüklerken size ve askerlerinize sürekli saldırır.

Bu aşamayı kazanmanın ideal bir yolu, en iyi okçularınızı, genellikle Rodok Keskin Nişancılarınızı ve en iyi yakın dövüş piyadelerinizi, genellikle Nord Huscarls'ı bu aşamaya getirmektir. Keskin Nişancılar duvardaki düşman okçularını avlarken Huscarl'ın kalkanlarını siper olarak kullanın. Adamlarınıza ok yağmuru durduğunda, Huscarl'larınıza hücum etmelerini emredin.

Sokaklar
Bu savaş yalnızca şehirlerde gerçekleşir ve önceki savaştan sonra az sayıda savunucu kalırsa gerçekleşmeyebilir. Bazı askerlerinizle sokaklara çıkmalı ve oradaki savunucuları yenmelisiniz. Bir kasabada pusuya düşürüldüğünüz zamana benzer. Size her açıdan saldıran yaklaşık 5-6 savunucu ve sizi destekleyen yaklaşık 4 asker olacak.

31869_073336302b943dcc64fffabf8f5810f9.png


Kale
Son savaş kalede gerçekleşir. Siz ve diğer 3 adam saldırıyı yöneteceksiniz. Wercheg'in kalesindeki kavga. 4-5 savunucuya karşı. Kullanılacak strateji, saldırdığınız kalenin tarzına bağlıdır, ancak çoğu zaman savunmacılar sizin üstünüzde olmaktan bir avantaja sahiptir.
31870_aec01f8079f4e1547f06e6d93481b568.png

Strateji
Çoğu kaleyi, garnizondan daha büyük bir ordu olmadan fethetmek zordur. Bir kaleye küçük, deneyimli bir kuvvetle bakılabilir, ancak kalenin savunmalarının hazırlanması ve bilgisi genellikle gereklidir. Kalenin içindeki garnizon tamamlayıcısı, yakından yaklaşarak ve imleci kalenin üzerinde tutarak görülebilir. 100 Rhodok Keskin Nişancısı tarafından desteklenen 50 Rhodok Çavuşuna karşı mücadele edecekseniz, zorlu ya da kazanılamaz bir dövüşün içinde olabilirsiniz; 20 Eğitimli Mızrakçı, 10 Milis ve 20 Arbaletçiden oluşan daha az zorlu bir kuvvet kolayca yenilebilir. Garnizondaki askerler, kaleyi kuşatıp kuşatmamaya karar verirken fark yaratır. Kuşatmayı seçerseniz, partinizde yüksek ameliyat becerisine sahip birini istersiniz ve bir kaleye garnizondan daha küçük bir kuvvetle saldırırsanız bazı yoldaşları üzebilirsiniz. Kuşatma için iyi bir hedef, yakın zamanda orijinal fraksiyonu tarafından geri alınan ve genellikle 100'den az savunucusu olan bir kale olabilir. Tersine, büyük bir garnizonla bile, birçok savunucu, yenilmesi kolay yeni askerler olabilir.

Bazı kasaba / kalelerin kuşatılması ve ele geçirilmesi daha kolaydır, diğerleri ise işgalciler için ölüm tuzaklarıdır (örneğin Grunwalder Kalesi). Kuşatma Kulelerini kullanırken, kule pozisyona geçerken birlikleriniz uzun süreli düşman ateşine maruz kalır, bu da ilk asker duvarlara ulaşmadan önce neredeyse kayıpları garanti eder. Ayrıca, Kuşatma Kuleleri inşa etmek için merdivenlerden çok daha fazla zaman gerektirir ve bu da düşman ordusunun size saldırması riskini büyük ölçüde artırır.

Bir kalenin savunmasındaki zayıf noktaları ve Partiniz için felaket anlamına gelebilecek güçlü noktaları belirlemek için biraz deneyim gereklidir. Kalenin okçularının ve kulelerinin ateş hattındaki yerdeki uzun ilerlemeleri önleyin. Korumalı düşman okçuları tarafından örtülü merdivenleri tırmanmaya çalışmayın. Fırsat ortaya çıkarsa, piyadelerinizle duvarlara yaklaşmadan önce kalenin parapetlerindeki düşman okçularını keskinleştirerek savunmayı yumuşatın.
 
Top Bottom