Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Users who are viewing this thread

Status
Not open for further replies.
TristanBrada said:
Adam haklı. Hiçbir konuda holiganlık yapmaya gerek yok, doğruya doğru, yanlışa yanlış demeyi bilmek gerekli.

Bizim insanımızın doğasında olan bir şey bu, eğer bir takımın, bir oluşumun ya da herhangi bir şeyin içinde yer alıyorlarsa, o konuya dışardan gelen eleştirilere karşı ne olursa olsun savunmaya geçiyorlar, bir şeyleri de savunmayıverin, bırakın insanlar iyi ya da kötü ne düşünüyorlarsa söylesinler.

Bu forumda oldukça sık rastladığım bir konu, biri ufak da olsa oyuna ya da yapımcılara eleştiri getirdiği zaman, kendini bir şekilde bu oyunun yapımının içinde sanan ya da herhangi bir sebeple onlardan biri olduğunu düşünen veyahut sırf işgüzarlığından/yalakalığından savunmaya geçen tipler var. Gülüp geçmeye çalışıyorum okurken, her ne kadar sinir bozucu olsa da. Ayrıştırma ve ayrışma maalesef her yerde.

Eleştirmek elbet doğaldır fakat eleştiri var, eleştiri var. Şirkete yatırım yapmışcasına eleştirenler kendilerini aptal durumuna düşürüyorlar, gülüp geçilecek kişiler aslında onlar. Ben çıkıpda, "ne beceriksiz adamlarsınız bir oyunu çıkaramadınız, bir boku tanıtmaktan acizsiniz, o iş öyle yapılmaz böyle yapılır" falan diye zehir kusan ağzımla ortalığa hömkürüp etrafı yıkar durursam, bu eleştirmek değildir. Ukalalık, eğitimsizlik, görmemişlik, kalın kafalılık ve egoistliktir. Afedersiniz ülkemizde Pc başında oturup kıçını büyüten, memlekete zerre faydası olmayan ve üstelik utanmadan, yapılan her şeyi leş kokan ağızlarıyla yıkıcı olarak eleştiren, ayaklı olumsuzluklardan nefret ediyorum. Eleştirin abi ama yöneticiymiş havalarına girmeyin, çünkü adamların bize oyun çıkarmak gibi bir zorunluluğu yok.

yani yine cevap vermişsin ama benim bilmediğim ya da oyunu takip eden kitlenin bilmediği bir şey söylememişsin. bir şeyi bilip bilmemen sorun değil benim açımdan. geliştirici günlükleriyle alakalı eleştirim firmaya yönelik neden üstüne alındın da cevap verdin? problem burada.

skyrim ve witcher örneklerini firmaları karşılaştırmak için söylemedim. kaldı ki skyrim ve witcher çıkalı kaç sene oldu? en az 6 sene. eminim oyuncu kitlesinin beklediği şehir-npc-dükkan-han gibi yapılar bu oyunlarda sunulandan daha kötü olursa yazık derim. 6 sene önceki oyunlardan bahsediyoruz. ayrıca witcher'dan önce cd projekt'in adını bilen yoktu.

ota boka cevap verip vermeyeceğini sen bilirsin tabii. ama oyun hakkında nasıl eleştiri yapılıp yapılmayacağını belirlemek de sana kalmaz. insanlar yaptıkları eleştirilerle salak durumuna düşüyormuş... peki beyfendi sen öyle diyorsan. komik. madem firmayla bir bağın yok öyleyse yapılan eleştiriye de muhatabı cevap versin. yine bir sürü şey yazıp benim bildiğimden daha fazlasını anlatmamışsın. bu hep böyle ne zaman bu foruma girsem yapılan eleştiriye zıplayıp cevap verdiğini görüyorum. istisnasız böyle. bak bakalım kaç şey yazmışım bu foruma? girip takip ediyorum sadece. ama bilgi almak için girdiğim her seferinde senin insanları eleştirdiğini görüyorum niyeyse. rahat ol sal artık milleti.

M.ArdA said:
bildiğim bilgileri sunabilecek isem istediğim ot ve istediğim boka cevap vermek zorunluluğunu hissediyorum üzerimde.

işte sorun burada kardeş. bir şey bilmiyorsun. insanlar eleştiriyor ve sen sadece "firma şöyle demek istedi, zamanı gelince açıklarlar bla bla" boş muhabbet. yukarıda sorduğum sorulara şöyle cevap vermişsin:

M.ArdA said:
Henüz tanıtılmamış büyük özelliklerin hakkında genelde hazır olunca göstereceğiz açıklaması yapıldı. Ya piyasada yarıştığı diğer oyunlar ile aynı kalitede değil o özellikler ya da en basitinden henüz o özelliğin durumu, tanıtılacak veya gösterilecek kadar iyi olmadığını düşünüyor geliştiriciler.

bana tahminini söylüyorsun. yahu ben senin ne düşündüğünü merak etmiyorum. biliyorsan cevabını yazarsın. bu tanıtılmamış büyük özellikler 5 senedir nasıl hazır olmuyor acaba? bunun cevabını biliyor musun? diplomasi denen şey modla bile yapıldı warband'e, ne kadar büyük bir özellik olabilir ki bahsetmiyorlar. eminim hiçbir şey bilmeden bunlara da bir cevabın vardır.

en çok da ot ve bok kelimesi üzerinde durmuşsun niyeyse. üzerinde bilgi sahibi olduğun konular sadece bunlar olabilir mi?

"Bu arada, tanımadığınız insanlar hakkında hakaret derecesine inebilecek kadar sizi ne sinirlendirdi ise umarım sorununuzu çözersiniz."

kimseye hakaret ettiğim falan da yok ayrıca. insanlara senin istediğin yönde eleştirmedikleri için salak deyip, benim birilerine hakaret ettiğimi nereden çıkardın?

ha bu arada hepsini geçtim, oyunun bu kadar geç çıkması sinirimi bozmuyor. oyunun bu kadar uzun süre önce duyurulup günümüzde hala insanlarla dalga geçer gibi silah hasar sistemindeki hatalardan bahsetmek sinir bozuyor. bu tam anlamıyla bir reklam-pazarlama hatasıdır ayrıca. normalde oyunu direkt alırdım belki. ama şu son 1-2 senedir düşüncem incelemelerde çok değişik bir özellikle, devrimle, "vayyy bee" dedirtemezse almama kararı aldım. taleworlds'un yaptığı böyle bir reklam hatası işte.

The Barbarossa said:
TristanBrada said:
Adam haklı. Hiçbir konuda holiganlık yapmaya gerek yok, doğruya doğru, yanlışa yanlış demeyi bilmek gerekli.

Bizim insanımızın doğasında olan bir şey bu, eğer bir takımın, bir oluşumun ya da herhangi bir şeyin içinde yer alıyorlarsa, o konuya dışardan gelen eleştirilere karşı ne olursa olsun savunmaya geçiyorlar, bir şeyleri de savunmayıverin, bırakın insanlar iyi ya da kötü ne düşünüyorlarsa söylesinler.

Bu forumda oldukça sık rastladığım bir konu, biri ufak da olsa oyuna ya da yapımcılara eleştiri getirdiği zaman, kendini bir şekilde bu oyunun yapımının içinde sanan ya da herhangi bir sebeple onlardan biri olduğunu düşünen veyahut sırf işgüzarlığından/yalakalığından savunmaya geçen tipler var. Gülüp geçmeye çalışıyorum okurken, her ne kadar sinir bozucu olsa da. Ayrıştırma ve ayrışma maalesef her yerde.

Eleştirmek elbet doğaldır fakat eleştiri var, eleştiri var. Şirkete yatırım yapmışcasına eleştirenler kendilerini aptal durumuna düşürüyorlar, gülüp geçilecek kişiler aslında onlar. Ben çıkıpda, "ne beceriksiz adamlarsınız bir oyunu çıkaramadınız, bir boku tanıtmaktan acizsiniz, o iş öyle yapılmaz böyle yapılır" falan diye zehir kusan ağzımla ortalığa hömkürüp etrafı yıkar durursam, bu eleştirmek değildir. Ukalalık, eğitimsizlik, görmemişlik, kalın kafalılık ve egoistliktir. Afedersiniz ülkemizde Pc başında oturup kıçını büyüten, memlekete zerre faydası olmayan ve üstelik utanmadan, yapılan her şeyi leş kokan ağızlarıyla yıkıcı olarak eleştiren, ayaklı olumsuzluklardan nefret ediyorum. Eleştirin abi ama yöneticiymiş havalarına girmeyin, çünkü adamların bize oyun çıkarmak gibi bir zorunluluğu yok.

İnanın bu tartışmaların aynısını 1-2 yıl önce gördüm. Nostalji yaşıyorum şuan.

Bir bilgisayar programcısı olarak yazdığınız mesajların bazıları konusunda haklı olsanız da şu konuda ki düşünceleriniz doğru değil;

Öncelikle bu bir bilgisayar oyunu ve bir oyun yapmak kolay değildir. Velhasıl Bannerlord için firma kendi oyun motorunu yaptı, bir oyun motoru yapmakta kolay değildir. Ben keşke Ankara'da olsaydım direk iş başvurusu yapardım, Ankara'da olmamama rağmen staj başvurdum olumlu sonuç geldi, fakat Ankara'da olduğu için o ara gidemedim, firma Türk oyuncu topluluğuna değer veriyor, özellikle Warband Türk topluluğu onlar için bir kıymet. Bizim kıymetimizi biliyorlar ve en iyisi için ellerindeki gayreti gösteriyorlar. M.ArdA zaten en gerekli açıklamaları yapmış, fazla söze gerek yok :smile:

General Shepherd said:
Bir bilgisayar programcısı olarak yazdığınız mesajların bazıları konusunda haklı olsanız da şu konuda ki düşünceleriniz doğru değil;

Öncelikle bu bir bilgisayar oyunu ve bir oyun yapmak kolay değildir. Velhasıl Bannerlord için firma kendi oyun motorunu yaptı, bir oyun motoru yapmakta kolay değildir. Ben keşke Ankara'da olsaydım direk iş başvurusu yapardım, Ankara'da olmamama rağmen staj başvurdum olumlu sonuç geldi, fakat Ankara'da olduğu için o ara gidemedim, firma Türk oyuncu topluluğuna değer veriyor, özellikle Warband Türk topluluğu onlar için bir kıymet. Bizim kıymetimizi biliyorlar ve en iyisi için ellerindeki gayreti gösteriyorlar. M.ArdA zaten en gerekli açıklamaları yapmış, fazla söze gerek yok :smile:
En saçma olay ise firmanın defalarca Türkçe dil desteği olacağını söylemesine rağmen;
"TÜrk fiRması ama türkçe çıkrtmycaklar korsan indircem len mq" diyenler. Tam bir cahil insan örneği.

Strkey said:
General Shepherd said:

En saçma olay ise firmanın defalarca Türkçe dil desteği olacağını söylemesine rağmen;
"TÜrk fiRması ama türkçe çıkrtmycaklar korsan indircem len mq" diyenler. Tam bir cahil insan örneği.

Zamanı çocuklar işte paşam, Atalarımız boşuna dememiş, atı alan Üsküdar'ı geçiyor diye. Zihin bakımından şu sanal ortamı sadece başka amaçla kullanıyoruz, halbu ki forumlar bilgi edinmek ve tartışmak için vardır, biraz konuları izleseler okusalar üst üste hata yapmayacaklar vesselam.

Her şeyden bahsetmek zorunda değiller.İstemiyorsan beklemezsin; çıkınca oynamazsın.Zorla tutmuyorlar.Ellerinde olsa çıkarmayacaklar sanki, bu kadar atara gerek yok.

TaleWorlds Entertainment Topluluk Yöneticisi Callum, Bannerlord Steam forumlarında Ali Erkin'in 2017 hedefi konusundaki bir yoruma şu cevabı verdi.
acu7vs.jpg
Ali'nin o zamanki bilgiler ışığında bunu söylerken olumlu düşündüğünden eminim. Ancak Nisan'dan bu yana çok şey değişti. Bizler tabii ki elimizden geldiğince çok, oyunun çabucak çıkması için çalışıyoruz. Ancak oyunun sadece oyuncuların oyunu oynaması adına hazır hissettiğimiz zamana kadar gelişimin durumuna bağlı olarak beklentilerimizi geri alabilir veya değiştirebiliriz.

Edit: Cümlenin son kısmını yapıştırırken silmişim. Kimse de uyarmıyor ha, zama ile biten cümle ne ola ki diye.

PostalNikov said:
Bu forumdaki en büyük problem gereksiz insanların eline yetki verilmesi ve aynı gereksiz insanların istisnasız oyunu eleştiren herkese saldırgan cevap vermeleri. 18 yaşına yeni basmış adam burada millete salak salak akıl veriyor. bir 10 senedir falan takip ediyorum oyunu. eskiden de böyleydi forum. eğer firma oyunu eleştirenleri susturmak için bu arkadaşlara para ödüyorsa diyecek bir şey yok.

bu geliştirici günlüğü denen şey saçmalıktan başka bir şey değil. oyunun çıkış tarihiyle ilgili yapılan açıklama da saçma sapan. açıklamanın özeti şu: "yapabileceğimizin en iyisini yapmaya çalışıyoruz, o yüzden biz tatmin olana kadar geliştirmeye devam edeceğiz".

şu açıklama 4 sene önce yapılsa eyvallah diyeceğim. insanları o kadar sene meraklandırıp şu açıklamayı yapmak komik. geliştirici günlüklerinde bahsedilen hiçbir şey oyuna yeni eklenen bir özellikten bahsetmiyor. oyuncu kitlesinin gazını almak için yapılmış bir oyalama taktiği.

lordların ölebilmesi?
evlat sistemi?
şehirlerde hayatın sürdüğü hissini veren mekanikler?
hanlarda yapılabilecek aktiviteler?
diplomasi?

skyrim ve witcher gibi oyunları oynayanlar bilirler az çok yaşayan bir şehir nasıl olurun cevabını.

oyunun hikayesi çok önemli mesela. oyunda iyilik-kötülük kavramı yer alacak mı mesela? dağılan bir imparatorluk var bunun hikayesi nasıl olacak?

böyle şeylerle gelin. çıkıp da "Ancak hasarın belirlenmesinde hala oldukça ilginç bir sorun var..." diyorsun, mükemmel yapmaya çalıştığın oyunda bana hala bunlarla geliyorsun.

yok ağır yok tutarsız bilmem ne. size mi soracaktık nasıl eleştireceğimizi? bizim bilmeyip de senin bildiğin bir halt varsa yazarsın yoksa susarsın kardeş. ota boka cevap vermek zorunda hissetme kendini.

Çıkınca görürsün neler var neler yok. Ayrıca yirmili yaş sendromu yaşıyorsun herhalde ergenlikle büyüme aşamasındasın bi gidip gelmelerdesin. Biraz daha sakin ol. Dingonun ahırı değil burası malum. 18 yaşındaki üyelere salak salak akıl veriyor diyeceğine biraz kendine akıl verip konuşma tarzını değiştirmekle başla. Eğer 18 yaşında değilsen tabi..

M.ArdA said:
TaleWorlds Entertainment Topluluk Yöneticisi Callum, Bannerlord Steam forumlarında Ali Erkin'in 2017 hedefi konusundaki bir yoruma şu cevabı verdi.
acu7vs.jpg
Ali'nin o zamanki bilgiler ışığında bunu söylerken olumlu düşündüğünden eminim. Ancak Nisan'dan bu yana çok şey değişti. Bizler tabii ki elimizden geldiğince çok, oyunun çabucak çıkması için çalışıyoruz. Ancak oyunun sadece oyuncuların oyunu oynaması adına hazır hissettiğimiz zama
YİNE

Yine Talewordsa laf atma tartışması yaşanmış galiba. Oyunun yapım süreci uzadıkça düzenli olarak " niye çıkmıyor - talewords becermiyormu vb " tartışmaları patlak veriyor. Alıştım artık

M.ArdA said:
acu7vs.jpg
Ali'nin o zamanki bilgiler ışığında bunu söylerken olumlu düşündüğünden eminim. Ancak Nisan'dan bu yana çok şey değişti. Bizler tabii ki elimizden geldiğince çok, oyunun çabucak çıkması için çalışıyoruz. Ancak oyunun sadece oyuncuların oyunu oynaması adına hazır hissettiğimiz zama

1-2 sayfa önce bahsettiğim konu hakkında böyle bir açıklama geleceğini düşünmemiştim ama şaşırmadım açıkcası. Mealini de vereyim: 2016 hedefimizi tutturamadık, 2017 hedefini de tutturamayacağız, hedef 2018; onu da tutturamayız ama durmak yok, yola devam.

argon45 said:
M.ArdA said:
acu7vs.jpg

1-2 sayfa önce bahsettiğim konu hakkında böyle bir açıklama geleceğini düşünmemiştim ama şaşırmadım açıkcası. Mealini de vereyim: 2016 hedefimizi tutturamadık, 2017 hedefini de tutturamayacağız, hedef 2018; onu da tutturamayız ama durmak yok, yola devam.
2018'de de çıkmayabilir gibi gelmeye başladı cidden.

İmzamı toplasak ne yapsak halletsek şu işi :lol: Devlet şu adamlara yardım ediversin, çıksın oynayalım artık, 2016'da pc yeniledim sistem çürüdü, sırf ona yanıyorum. Şimdide 2018'de bile çıkmaz deniliyor. Mount&Bladeciler yine hüsran yine hüsran. :???: Bi akamadık şu orta çağ dünyasına.

Taleworlds açısından sıkıntı şu yıllar geçtikçe daha yeni teknolojiler geliyor.
Yani o yıl bir şey geliştirmişlerse bir sonraki yıl üstüne çalışmış oldukları şey haliyle eskimiş oluyor.

Sorun bununla kalsa yine iyi, yıl geçtikçe insanlar dahada meraklanıyor. MB Warband da tadamadığı eksik kalan her şeyi yağdırıyorlar, bannerlord için kuruyorlar hayallerini.

Düşünün Ekip 10 özellik üzerinde çalışmışsa bir topluluk öyle bir özelliği bannerlordda olucak diye anlatıyor ki , ekipte 2 arada bi derede kalıyor.
Bu olması çok istenilen özelliklerin sayısıda artınca taleworlds ekibi üzerinde inanılmaz bir baskı oluştu.

Adamlarda vezir olacağım derken rezil olmamak için bannerlord hakkında konuşan çoğu insanın yorumlarını takip ediyorlar, nabzı ölçüyorlar , genel oyuncu kitlesinin istediği ve gerçekten sorun çıkarmayacak bir şey yapana kadar ve bundan emin olana kadarda çıkaramıyorlar.

Üstüne benzer deneyimi defalarca yaşadıkları içinde çıkış tarihi vermeye korkuyorlar o yüzden vermekte istemiyorlar.

Tek istedikleri şey açıkça belirtilmiş kimse yok çıkaramadılar bi türlü vs. demesin , ben eminim ki bu oyun belkide duyurusu yapıldıktan sonraki sene çıkarılacaktı , hepsi bu devasa kitlenin beklediği gibi bir oyun çıkarabilmeleri içindir.

Ayrıca bu modlama olanağının daha gelişmiş bir şekilde sunulması bana bence ekibin beklenilen yeterliliği sağlayamadıkları noktada modcuların bu boşluğu doldurması için yapılmış bir eylemdir.

Hanlık-Kaganlık konusunda emin olamadım ama tüm boyları birleştirme gibi bir durumdan bahsedilmediği için hanlık demek daha doğru sanırım. Kergit/Khuzait ilişkisini de açıklamış oldular böylece, iyi bağlamışlar ama. Bölgesel güç konusu biraz tuhaf geldi bana, Göktürkler dönemin tüm imparatorluklarına kafa tutan bir devlet, nereye bölgesel güç yahu. En azından sadece Moğol esintili değil Göktürk-Hazar-Kıpçak-Avar vs. esintileri olduğunu da belirtmişler, bu da birşey. (Moğol harici diğerleri zaten Türk de yabancıların gözünde Göktürkler bile Türk değil neredeyse...)

Askeri açıdan atlı okçularının temel gücü oldukları söylenmiş, zaten atlarının dayanıklılığı sayesinde güçlülerdi ama özellikle Göktürkler'de atlı okçularla beraber ağır zırhlı, uzun mızraklı süvariler asıl vurucu güçtü diye hatırlıyorum o yüzden yakın dövüş süvarileri iyi ayarlarlar umarım.

Son olarak şehirler gördüğüm kadarıyla Warband'dekinin aynısı. Sarranid-Kergit şehirlerini hep benzetirdim birbirine sadece renk tonları farklı derdim, Bannerlord'da da yine aynı durum söz konusu. Aynı şekilde kılık kıyafet konusunda ön plandaki asker(?) ve yanındaki erkek npc dışında diğer kıyafetler de İmparatorluk-Battania kıyafetlerinin aynısı.

Siyah ata beyaz yele yapmayın artık gözünüzü seveyim.

Arkadaşlar bana mı öyle geliyor bilmiyorum ama bu kılıcı sallarken , bir ağırlık var gibi , acaba bu kılıcın fiziksel özelliklerininde hesaba katıldığı anlamına mı geliyor?
Yani o kılıcın ağırlığı,şekli vuruşun hızına,seriliğine falan vs yansıyor sanırım?

Yoksa animasyonun hızımı o?

ErolGültekin said:
Khuzaitlerden de bir minör faction bekliyorum. Yerleşik hayata geçmeyi reddetmiş göçebe küçük bir topluluk.
twdd_02_khuzait_village_brush.jpg
Daha önce demiştim. Karakergitler tam da dediğim tarzda bir faction olacak galiba. Oynaması keyifli olacaktır. Çıkarsa tabi...  :facepalm: :meh:

Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom