Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Users who are viewing this thread

Warband oynuyorum da; şairlerdeki büyük detaylı diyaloglar, birbirinden farklı köle tüccarlarının kendine ait diyaloglarının olması, kitap okuma sistemi falan gerçekten zamanına göre çok iyi yapılmış. Bannerlord'un rp unsurlarının kesinlikle gelişmesi gerekiyor. Umarım diyaloglar ve içerikler daha fazla gelişim gösterir.

Edit: Tanıştığım bir köle tüccarı kölelerin kim ve nereden olduklarına dikkat ettiğini söyledi ve ona göre fiyat veriyor ama şuanki tanıştığım buna dikkat etmediğini söyledi ve hepsine 50 dinar veriyor gerçekten inanılmaz :grin:

Ek bir düzeltme daha yapayım:
Bu adam normal köle satıcılarından farklıymış yani aslında sadece bu karakter diğer satıcılardan farklıymış arkadaşım söyledi. Bannerlord'a da bu şekilde bazı alanlarda spesifik karakterler olabilir. Topladığı köleleri sadece deniz yağmacılarına satan ve hepsine 50 dinar ödeyen bu karakter gibi.

Warband oynuyorum da; şairlerdeki büyük detaylı diyaloglar, birbirinden farklı köle tüccarlarının kendine ait diyaloglarının olması, kitap okuma sistemi falan gerçekten zamanına göre çok iyi yapılmış.
Ayrıca, Warband'ın EA'si yoktu. Karşımıza eksiğiyle gediğiyle tam bir oyun çıkarmışlardı. Bütün herkes TW'ün bunların üzerine koymasını beklerken durum ortada.

Evlilik misal, git şiir öğren, turnuvayı kazan, sonra yürü bir lady'e, ara sıra ziyaret et, ilişkini geliştir, sonra evlilik olsun. Lady'i kaçırma seçeneği bile vardı lady'nin kişiliğine göre. Bannerlord'da evlilik alış veriş yapmaktan ne farkı var. Ben bilmiyordum, BL'da lady ile konuşmaya da gerek yokmuş. Git, ver parayı evlilik olsun. Düğün desen yine bambaşka. 1.8.0 daha oynamadım yanlışım varsa düzeltin. Cutscene eklediler oyuna, parayı verdikten sonra campaign map'te cutscene bir video gibi araya giriyor, bir yastıkta kocayın diyor TW. Yav siz sayın TW, Warband'da düğün olayını feast ile, real time şekilde lord'ların olduğu bir ortamda yaptınız. Bu araya campaign map'te video sokmak ile çözülebilecek bir iş mi? 2010'da yayınladığınız oyunu dump down ede ede bir hal oldunuz.

Krallık kurma olayı yine ayrı. BL'da 4. seviye clan oluyorum, birden okus pokus clan menüsünde bir buton ortaya çıkıyor ve hop krallık kurabiliyorum. BL'da daha hiç kendi krallığımı kurmadığım için lord'lar bu şekilde kurulan krallığa nasıl tepki veriyor bilmiyorum. WB'de yeterli askerim var mı, oldu bitti maşallah kendimi kral ilan edebiliyordum ve Calradia'da yaşayan lord'lar rtr stat'ıma göre bana tepki veriyordu. Yüksek ise benim kral olmamı meşru değil ise meşru görmüyordu. Sen bütün bunları nasıl olurda tek bir butona bağlarsın, sayın TW Allah aşkına. Yine dump down, yine dumping down.

Renown, Right to Rule, Honor, Controversy, bunların hepsi Calradia'daki hiyerarşide nerede olduğumuzu belirlemek için yeterliydi. TW, rtr ve controversy'i zaten direkt oyunda çıkardın, birde yetmezmiş gibi, saçma salak para gibi harcanan ve faction içinde nasıl oluyorsa universal olan bir para birimi olan nüfuzu oyuna soktun. Universal'lıktan kastım, nasıl olurda çapulcu kesmekten kazandığım nüfuzu Monchug'un oğlunu orduma çağırmak için kullanabilirim veya Khuzat'in bir derebeyi olarak İmporotorluğun sınırları içinde kestiğim çapulcular ile kazandığım nüfuzu Mesui'i orduma çağırmak için kullanabilirim? Akıl almaz bir durum. Neyise nüfuz ile ilgili daha önce bolca rant yaptım burada zaten.

Ayrıca, Warband'ın EA'si yoktu. Karşımıza eksiğiyle gediğiyle tam bir oyun çıkarmışlardı. Bütün herkes TW'ün bunların üzerine koymasını beklerken durum ortada.

Evlilik misal, git şiir öğren, turnuvayı kazan, sonra yürü bir lady'e, ara sıra ziyaret et, ilişkini geliştir, sonra evlilik olsun. Lady'i kaçırma seçeneği bile vardı lady'nin kişiliğine göre. Bannerlord'da evlilik alış veriş yapmaktan ne farkı var. Ben bilmiyordum, BL'da lady ile konuşmaya da gerek yokmuş. Git, ver parayı evlilik olsun. Düğün desen yine bambaşka. 1.8.0 daha oynamadım yanlışım varsa düzeltin. Cutscene eklediler oyuna, parayı verdikten sonra campaign map'te cutscene bir video gibi araya giriyor, bir yastıkta kocayın diyor TW. Yav siz sayın TW, Warband'da düğün olayını feast ile, real time şekilde lord'ların olduğu bir ortamda yaptınız. Bu araya campaign map'te video sokmak ile çözülebilecek bir iş mi? 2010'da yayınladığınız oyunu dump down ede ede bir hal oldunuz.

Krallık kurma olayı yine ayrı. BL'da 4. seviye clan oluyorum, birden okus pokus clan menüsünde bir buton ortaya çıkıyor ve hop krallık kurabiliyorum. BL'da daha hiç kendi krallığımı kurmadığım için lord'lar bu şekilde kurulan krallığa nasıl tepki veriyor bilmiyorum. WB'de yeterli askerim var mı, oldu bitti maşallah kendimi kral ilan edebiliyordum ve Calradia'da yaşayan lord'lar rtr stat'ıma göre bana tepki veriyordu. Yüksek ise benim kral olmamı meşru değil ise meşru görmüyordu. Sen bütün bunları nasıl olurda tek bir butona bağlarsın, sayın TW Allah aşkına. Yine dump down, yine dumping down.

Renown, Right to Rule, Honor, Controversy, bunların hepsi Calradia'daki hiyerarşide nerede olduğumuzu belirlemek için yeterliydi. TW, rtr ve controversy'i zaten direkt oyunda çıkardın, birde yetmezmiş gibi, saçma salak para gibi harcanan ve faction içinde nasıl oluyorsa universal olan bir para birimi olan nüfuzu oyuna soktun. Universal'lıktan kastım, nasıl olurda çapulcu kesmekten kazandığım nüfuzu Monchug'un oğlunu orduma çağırmak için kullanabilirim veya Khuzat'in bir derebeyi olarak İmporotorluğun sınırları içinde kestiğim çapulcular ile kazandığım nüfuzu Mesui'i orduma çağırmak için kullanabilirim? Akıl almaz bir durum. Neyise nüfuz ile ilgili daha önce bolca rant yaptım burada zaten.
Bu kadar büyük potansiyelin bu şekilde harcanıyor olması insanı üzüyor cidden.....

Takip ettiğim ve anlayabildiğim kadarıyla TW şuan oyunu konsollara çıkarabilmek için teknik olarak yoğun çaba sarf ediyor. Genel olarak odak bu olunca diğer planlanan şeylerin gelişmesi ilerlemiyor gibi bir şey sanırım. @Unique 'in söylediği potansiyel bence de oyunu yapmak için en çok çaba harcadıkları oyun motoru ve teknik arka plan. Konsol sürümü de bittikten sonra uzun emek verilerek yapılan bu büyük potansiyelli arkaplan üzerine Warband'ın da üzerine koyarak daha güzel özellikleri çok daha hızlı bir şekilde ekleyeceklerini düşünüyorum ve umuyorum.

Bu kadar büyük bir emek için öyle bir çaba olduğunu umuyorum diyelim. :grin:

Ya şaka bir yana, 30 mayıs tarihli youtube üzerinde bir röpörtaj var. Orada oyunu konsola çıkartmak için yeniden oyunu yapmak kadar bir zorluktan bahsediliyor, ekimde oyunun çıkacağı söylentileride ortalıkta çok dolaşınca konsol tarafına yoğunlaşmışlardır diye düşünüyorum. :smile:

Hayır senin multide keyfin yerinde, modsuz hikayeli oynamaya çalışan birisi olarak derinden yaralanan benim bence. :grin:

Takip ettiğim ve anlayabildiğim kadarıyla TW şuan oyunu konsollara çıkarabilmek için teknik olarak yoğun çaba sarf ediyor. Genel olarak odak bu olunca diğer planlanan şeylerin gelişmesi ilerlemiyor gibi bir şey sanırım. @Unique 'in söylediği potansiyel bence de oyunu yapmak için en çok çaba harcadıkları oyun motoru ve teknik arka plan. Konsol sürümü de bittikten sonra uzun emek verilerek yapılan bu büyük potansiyelli arkaplan üzerine Warband'ın da üzerine koyarak daha güzel özellikleri çok daha hızlı bir şekilde ekleyeceklerini düşünüyorum ve umuyorum.
Hocam orası öyle bencede ama şöyle bir şey var. Bu adamlar bu işe sıfırdan başlamıyor . Temel bir zemini var oyunun mesela Warbandaki RPG öğeleri az çok vardı ve zamanına göre iyidi. Aynı şekilde Fire and Sword ki Warband kadar neden popüler olmadığını hiç anlamamışımdır. O oyunda da asker sistemi (Kale ve şehirlere komutan atayıp elit askerler spawn oluyordu. Köylerden sadece milis asker alınıyodu. Özelleştirilebilir paralı asker kampları vardı) Yani bu bence mükemmel bir özellikti. Devlet hissini yaşatıyordu. (Nokorlar hazır olsun diye günlerce bekliyorduk vay bee ) Şimdi her şey tek düze ilerliyor. Özel silah yaptırma gibi olaylar vardı. Bunları eklemek zor olmamalı ya. 1 npc koyacan çok yüksek fiyata markette bulunmayan itemleri yapacak al sana mis gibi RPG. Veya ünlü zırhcı koyacan gezgin olacak set halinde zırhlar satacak . Her krallığa zırh setleri çizecekler (Yada uğraşmasınlar bazı modlardaki zırhlar süper :smile: ) Hafif bir hikaye ve yüksek bir ücret ile satılacak zırhlar.

Bazı üst seviye zırh ve silahları kuşanmak için güç gibi statlara ihtiyaç duyuluyordu Bannerlorda buda yok gerçekçi bir şey bence bu yani koca Çift elli kılıcı körpe bir askerin kullanması saçma olur. Veya kullanmaya çalışsa bile o dengesizliği bize hissettirmeli oyun...
Asker sistemi dediğim gibi Fire and Sworddaki sistem kullanılsa hem savaşlarda daha kaliteli askerler olur. Hemde sürekli NPCnin hızlıca asker topla gel olayı yavaşlardı. Buna da çözüm lazım adamı yeniyorsun mesela gitmiş 1000 tane asker toplamıs yarısı köylü geri geliyor savaşmak için saçma yani.
Diğer bir olay belli bir nama kadar üst seviye askerleri orduya almamalıyız. Düşünsene cebimde 10k dinar var yanımdaki asker Katafrakt adamın ekipmanları binlerce dinar bana neden biat ediyor derler adama.
Yani demek istediğim alt yapısı olan ve parası da olan bir şirketin böyle davranması çok garip çünkü yapılan bir iş ve bunun sonucunda iyi ve kötü geri dönüşler var bu mükemmel bir şeydir arge için yol gösterir. Bunları görmezden gelmeleri şirket içi büyük sorunlar olduğunu gösteriyor belki de eski projelerde çalışanların çoğu ayrıldı veya bir sorun oldu o yüzden bu kadar acemice iş yapıyorlar. Bir endüstri mühendisi olarak Proje yönetimi pozisyonlarında eksiklikleri varsa CV yollayabilirim :smile:)))

kendileri yapmıyor yaptırıyolar

Oyundaki Hanlara el atacaklar mı acaba? En son oynadığımda, sanırım 1 yıl önce falan, masa oyunu oynarken kadının bardağa bir şey doldurma sesi beni benden almıştı ve sürekli aynı müzik çalıyordu. O günlerde bir sürü han müziğinin oyun dosyalarında olduğunu hatta youtube'da da paylaşıldığı söylenmişti sanırım ama hatırlayamıyorum tam

Oyundaki Hanlara el atacaklar mı acaba? En son oynadığımda, sanırım 1 yıl önce falan, masa oyunu oynarken kadının bardağa bir şey doldurma sesi beni benden almıştı ve sürekli aynı müzik çalıyordu. O günlerde bir sürü han müziğinin oyun dosyalarında olduğunu hatta youtube'da da paylaşıldığı söylenmişti sanırım ama hatırlayamıyorum tam
Önceden paylaşmıştım müzikleri

o-ne-la.png

Bu nedir? İlk defa gördüm.Tam sürüm habercisi gibi gibi.

Arkadaşlar sizce de BL de daha çok şehir kurma unsuru olmalı değil mi?
İsteyen oyuncu bir köye yerleşip çiftçilik yapabilmeli yada bir şehirde vali olup şehri yönetebilmeli hatta yeterli bütçe ile sıfırdan bir köy, kasaba veya Şehir kurabilmeli yada askeri kamplar inşa edebilmeli Ayrıca daha çok RPG unsuru olmalı şehirlerde bir ev satın alınabilmeli mesela

Harita üzerinde open world modunda ilerleyip avcılık yapılabilmeli ve yolda değişik questler alınabilir olmalı yani Elder Scrolls 5 Skyrim öğeleri ve şehir kurma oyunlarına ait öğeler oyuna eklenebilir.

Back
Top Bottom