Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Users who are viewing this thread

Bu çok güzel bir mod. Umarım performans, kültür, zırhlar ve karakter stat olayları güzel olur.

Bu da gameplay videosu.

Ben TaleWorldsün başka bir markada kendi markasının kullanılmasına izin vereceğini düşünmüyorum. Aynı şekilde Paradoxun da. Kaldırılır bence bu mod

Bence bu gösterilen mod olmamış, sonuçta ck3 oynarken o orduların bi statları olup savaş sonuçları ona göre belli oluyor, oyuncunun girip durumu değiştirmesi sizce de saçma olmaz mı, tamamen gereksiz mod olarak görüyorum.

Bence bu gösterilen mod olmamış, sonuçta ck3 oynarken o orduların bi statları olup savaş sonuçları ona göre belli oluyor, oyuncunun girip durumu değiştirmesi sizce de saçma olmaz mı, tamamen gereksiz mod olarak görüyorum.
Saçma maçma zevkli olur, üsteliik zor modda oynarsan sıkıntı olmaz
üstelik mod bu adam isterse taştan tek yiyyen godzilla bile yapabilir

Bana da hitap etmedi.

Büyük oranda dediğin gibi mantık hataları vs vs olacağından ( bir örnek vereyim karakterin kötü bir savaşçı ise yada tam tersi ne olacak? hatta savaşa ben çoğu zaman kralı bile götürmüyorum kimi oynattıracak? çok büyük sıkıntılar var ) dolayı tadımlık 3-5 saat deneyip silmelik bir mod olacak gibi duruyor.

Eu4 ve ck3ün combatı zaten sorunlu ki. 5 şeyden 4ünde avantaj sağlasanız dahi kaybettiğiniz savaşlar oluyor. Kazansanız da büyük kayıplar veriyorsunuz bazen. Sizde eksik olan veya dezavantajda olduğunuz şey her zaman daha önemli oluyor. Bunu en belirgin faction ve early game savaşlarında yaşarsınız. Latede zaten ordunuzun boyutu fazla olduğundan dezavantaj veya avantaj olayları önemsiz kalıyor. Eu4ün de sistemi çok bozuk. Stat olayları düzeltiğinde ve savaş boyutunun ölçeği düzgün sağlandığında normal sistemden daha balance ve güzel olacaktır.

IGN de trailerı paylaştı. Herkes yeni yeni tanıyo ama mod bayağıdır var aslında.

Eu4 ve ck3ün combatı zaten sorunlu ki. 5 şeyden 4ünde avantaj sağlasanız dahi kaybettiğiniz savaşlar oluyor. Kazansanız da büyük kayıplar veriyorsunuz bazen. Sizde eksik olan veya dezavantajda olduğunuz şey her zaman daha önemli oluyor. Bunu en belirgin faction ve early game savaşlarında yaşarsınız. Latede zaten ordunuzun boyutu fazla olduğundan dezavantaj veya avantaj olayları önemsiz kalıyor. Eu4ün de sistemi çok bozuk. Stat olayları düzeltiğinde ve savaş boyutunun ölçeği düzgün sağlandığında normal sistemden daha balance ve güzel olacaktır.
Sorunlu demek mantıklı gelmiyor, matematik temelli olduğu için belki sana öyle hissettiriyordur. Senin dediğin ayrımlar ( ülke durumu, yöneticisi , komutanları , ülkenin tarihi bonusu daha bir sürü etken ) olmadan direk osmanlı ordusu karamanlı ordusu ile başabaş savaşır ki bu bir saçmalık. CK 3 de Düşün hadi belli bir statlar geçerli olarak bir savaşa girdin bununla da bitmiyor ki karnaşık olmasın, savaşa için de şovalye yada komutan ölünce bile bir sürü etken ekleniyor. Sonuna kadar kazanan bir ordu komutanların kendi özelin de olan ve kendi için de savaştan ayrı gerçekleşen bir hesap sonucu savaşı son anda kaybederek ayrılabiliyor.

ck3 bilmiyorum Türkçe olmasına rağmen beceremedim :razz: gerçi 2 saat falan da oynadım da sanırım bire bir öğretecek birisi lazım bazı önemli noktaları. eu4 de en kötü nokta Osmanlı İmparatorluğu 18. yüzyıla kadar (hatta 19 da ve 20 de de harp teknolojisinde geri kalmış olduğu pek söylenemez bir şekilde satın alıyordu, kendi fabrikalarında üretiyordu) her noktada batıdan daha gelişmiş silah teknolojisinde olmasına rağmen her yüzyılda daha geride gidiyor. Diğer husus ise matematik oyunu rakamlardan ibaret olduğu için belirli bir süre sonra herşeyi olasılık ve algoritma olarak görmeye başlıyorum. Bir evet geliyor ekrana ve ben yazıyı okumak yerine bunun yüzde kaç ihtimalle geldiğini, bir daha ne zaman gelebilir olduğunu falan artık hesaplamaya başlıyorum ki bu da bayıyor :shock:

Siz oyunu komple matematik sanıyorsunuz. Ama oyun size karşı challange olsun diye bazı nationları boostluyor. Bu aldığınız bölgeye göre değişiyor. Oynadığınız oyunların tarihsel veya her seferinde tarih dışı da olsa aynı gitmeme sebeplerinden birisi bu. Sizin etki etmediğiniz yerlerde de bu yaşanıyor. Eu4'de çok bariz. Normalde Ming sürekli dağılır dağılır birleşir ama yakınında oynadığınızda bir anda Ming dağılmaz ve hızlı gelişim göstermeye başlar. Mid game Osmanlı savaşları da aynıdır. Adamın orduyu wipelayın yine ordu basar. Ekonomisini bitirirsiniz, büyük topraklar alırsınız sonra yine çıkar meydana, peace bitince tekrar aynı döngüye girer. Bir türlü batıramazsınız adamı. Ama aynı savaşı aynı şekilde siz kaybedin ülke toparlanana kadar yıllar geçer. Bazen de osmanlıyı boostlamaz çok kolay yersiniz sonra Rusya ile uğraşırsınız ama. Ya da alakasız oynayın mesela bazen Osmanlı'nın Memlüklere kaybettiğini görürsünüz. Müdahale etmeseniz bile. Bunlar bazı basit örnekler. Combatlarda da bu olay işliyor. Eu4de siege yüzdeleri mesela çok yanlı davranır boostlanan ülke için. AI %14 ile falan kale alır siz son teknoloji olun duvarlara saldırmazsanız bazen %96lara çıktığını görürsünüz. Çok yaşadım bunu ve sinir bozucu. Özellikle kolonilerle uğraştığım oyunlarımda ülkenin her yeri kale de olsa çok kısa sürede kapitüle ediliyor ben gidene kadar. Ck'nın güzel örnek olma sebebi çok fight attığınız için savaşları birbirleri ile kıyaslıyorsunuz. Profesyonalizm tarzı etmenler de yok. Yani eu4deki sırf şu 1k olarak ordularını dağıtıp toprak alma olayı bile AI'ların unbalance bir şey olduğunu gösterir ama neyse.

Ck3'ün temel noktası entrika değil mi kardeşim ? topraklarını ihanetle, hainlikle genişletmen lazım, savaşarak herkes toprak kazanır ?
O bir tarafa dursun, ck3 zaten baya zaman gerektiren bir oyun, 20 farklı yerden 200 farklı işlemle uğraşıyorsun subhallah ? bir de oyuna 3d real time war modu ekliyorsun yuh yani, fikir güzel ama o kadar vaktim yok be sanki ?

Siz oyunu komple matematik sanıyorsunuz. Ama oyun size karşı challange olsun diye bazı nationları boostluyor. Bu aldığınız bölgeye göre değişiyor. Oynadığınız oyunların tarihsel veya her seferinde tarih dışı da olsa aynı gitmeme sebeplerinden birisi bu. Sizin etki etmediğiniz yerlerde de bu yaşanıyor. Eu4'de çok bariz. Normalde Ming sürekli dağılır dağılır birleşir ama yakınında oynadığınızda bir anda Ming dağılmaz ve hızlı gelişim göstermeye başlar. Mid game Osmanlı savaşları da aynıdır. Adamın orduyu wipelayın yine ordu basar. Ekonomisini bitirirsiniz, büyük topraklar alırsınız sonra yine çıkar meydana, peace bitince tekrar aynı döngüye girer. Bir türlü batıramazsınız adamı. Ama aynı savaşı aynı şekilde siz kaybedin ülke toparlanana kadar yıllar geçer. Bazen de osmanlıyı boostlamaz çok kolay yersiniz sonra Rusya ile uğraşırsınız ama. Ya da alakasız oynayın mesela bazen Osmanlı'nın Memlüklere kaybettiğini görürsünüz. Müdahale etmeseniz bile. Bunlar bazı basit örnekler. Combatlarda da bu olay işliyor. Eu4de siege yüzdeleri mesela çok yanlı davranır boostlanan ülke için. AI %14 ile falan kale alır siz son teknoloji olun duvarlara saldırmazsanız bazen %96lara çıktığını görürsünüz. Çok yaşadım bunu ve sinir bozucu. Özellikle kolonilerle uğraştığım oyunlarımda ülkenin her yeri kale de olsa çok kısa sürede kapitüle ediliyor ben gidene kadar. Ck'nın güzel örnek olma sebebi çok fight attığınız için savaşları birbirleri ile kıyaslıyorsunuz. Profesyonalizm tarzı etmenler de yok. Yani eu4deki sırf şu 1k olarak ordularını dağıtıp toprak alma olayı bile AI'ların unbalance bir şey olduğunu gösterir ama neyse.
Sirf bu yüzden eu4 oynama saatimin %97si multiplayer. daha zorlu oluyor bazen karsimdaki adamlar coop yapip greatpower listesinde olmayan bana 1.greatpower olarak arkadaşlarıyla savas acip beni yeniyorlar. ama en azindan oksimoron bir template oynayış tarzi ile kanser olmuyorum

Last edited:
Back
Top Bottom