Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Users who are viewing this thread

Yarın gelecek patchden beklentim
-Kültür filtesinin çalışması
-Ana karaktere ve yoldaş npclere rol vermenin çalışması
-Lordların kendini piyade sanmaması ve hücum edip intihar etmemesi

Bu 3'ü fixlense süper olur çok göze batıyor çünkü

Yarın gelecek patchden beklentim
-Kültür filtesinin çalışması
-Ana karaktere ve yoldaş npclere rol vermenin çalışması
-Lordların kendini piyade sanmaması ve hücum edip intihar etmemesi

Bu 3'ü fixlense süper olur çok göze batıyor çünkü
Yarın patch mi geliyor ? Beta patch mi yoksa normal patch mi ?

ilk günden itibaren beni en çok sinir eden şeyde bu.en çok oynadıgım/oynamak istedigim sturgialılar.ama atlısı ve okçusu berbat gerçektende.piyadeleride savaşta peynir ekmek gibi gidiyor,düşman bayılıyor onları yemeye :grin: en üst düzey piyadeleri idare eder sanırım ama ondan önceki piyadeler kötü.
Aynen öyle. Eski Ulfhednar ve Berserkerler bile iyiydi orakçılar gibiydi şimdi ki saf yaran kahramanı aşırı güçsüz diğerlerine göre en güçlü olması gerekirken. Kalkanları piyadeleri de çok çok güçsüz baltacı en iyi piyadesi ama kuzait hariç diğer tüm piyadelere yeniliyor çok ilginç şekilde. Özel birliğe Nord krallığında ki gibi Nord kahramanı tipi bir asker gelebilirdi Druznik ise normal ağaçta olan bir atlı olarak kalabilirdi.

Tarihsel olarak büyük oranda kuzeylileri-vikingleri temsil eden sturgiyalıların gerçekten bu denli zayıf piyadesi olması can sıkıncı. Atlılarına birşey demiyorum hatta druznik bana göre gereksiz geliyor. Sturgiyalılara özel asker ağacında atlı yerine çok iyi bir piyade olmalıydı bence. Zaten özel asker ağacında 3 ırkın atlısı 1 ırkın okçusu bir ırkında atlı okçusu var. Olmayan tek birim tipi piyade.
+

Aynen öyle. Eski Ulfhednar ve Berserkerler bile iyiydi orakçılar gibiydi şimdi ki saf yaran kahramanı aşırı güçsüz diğerlerine göre en güçlü olması gerekirken. Kalkanları piyadeleri de çok çok güçsüz baltacı en iyi piyadesi ama kuzait hariç diğer tüm piyadelere yeniliyor çok ilginç şekilde. Özel birliğe Nord krallığında ki gibi Nord kahramanı tipi bir asker gelebilirdi Druznik ise normal ağaçta olan bir atlı olarak kalabilirdi.
Yanlış mı hatırlıyorum, bilmiyorum ama Sturigya Kıdemli Mızrakçısı en güçlü birliğiydi, çok güçlü zırhları vardı, piyade olarak onları kullanıyordum. Gövde zırhları 50 diye hatırlıyordum ama şimdi bakıyorum 30 civarlarında. Acaba düşürmüş olabilirler mi? Güçlendirilmesi gerekirken bir de güçsüzleştirmişler mi acaba? Ayrıca Sturgiyalıların tek sorunu bu değil. Batanya 3 tane krallıkla savaşıyor ve birlik ağacı çok üst düzey ve birlik ağacında her çeşit asker var atlı okçular hariç. Sturgiya da 3 tane krallıkla savaşıyor ve piyade ağırlıklı ağacı var ve düşmanları da Batanya gibi üst düzey okçusu olan, Kuzait gibi atlı okçuları olan ve İmparatorluk gibi hem okçuları, hem atlı okçuları, hem de piyadeleri güçlü olan krallıklarla savaşıyor. Ve bu krallıklardan üstün hiçbir yanı yok. Biraz inceledim Sturgiya okçuları imparatorluktan iyi gibi ama birlik ağacı yanlış tasarlanmış olsa gerek savaştığım tüm sturgiya lordlarında okçu sayısı 10'u 20'yi geçmiyor. Sturgiya çok rezil durumda acil düzeltilmesi gerek.

Yanlış mı hatırlıyorum, bilmiyorum ama Sturigya Kıdemli Mızrakçısı en güçlü birliğiydi, çok güçlü zırhları vardı, piyade olarak onları kullanıyordum. Gövde zırhları 50 diye hatırlıyordum ama şimdi bakıyorum 30 civarlarında. Acaba düşürmüş olabilirler mi? Güçlendirilmesi gerekirken bir de güçsüzleştirmişler mi acaba? Ayrıca Sturgiyalıların tek sorunu bu değil. Batanya 3 tane krallıkla savaşıyor ve birlik ağacı çok üst düzey ve birlik ağacında her çeşit asker var atlı okçular hariç. Sturgiya da 3 tane krallıkla savaşıyor ve piyade ağırlıklı ağacı var ve düşmanları da Batanya gibi üst düzey okçusu olan, Kuzait gibi atlı okçuları olan ve İmparatorluk gibi hem okçuları, hem atlı okçuları, hem de piyadeleri güçlü olan krallıklarla savaşıyor. Ve bu krallıklardan üstün hiçbir yanı yok. Biraz inceledim Sturgiya okçuları imparatorluktan iyi gibi ama birlik ağacı yanlış tasarlanmış olsa gerek savaştığım tüm sturgiya lordlarında okçu sayısı 10'u 20'yi geçmiyor. Sturgiya çok rezil durumda acil düzeltilmesi gerek.
Evet eski patchlerde sturgiya piyadeleri daha güçlüydü orakçılardan daha güçlü olan berserker ve ulfhednar birlikleri vardı şu an ki mızrakçı aşırı güçsüz durumda baltacı da öyle zırhları kafaları her şeyleri düşürülmüş. Sturgiya haritadan 150 günde falan siliniyordu başta kartopu etkisi kaldırılınca piyadelerin hepsini zayıflatmışlar üstüne ulfednar ve berserkleri kaldırıp saçma sapan saf yaran kahramanı diye hiç bir işe yaramayan diğer tüm fact lara kaybeden bomboş bir birlik kurmuşlar. Nord kahramanlarını nasıl özledim varya. Çekerdi kalkan kırılınca çift elli baltayı doğrardı önüne geleni ama nordların okçuları kötüydü. Sturgiya'nın her şeyi kötü.

Evet eski patchlerde sturgiya piyadeleri daha güçlüydü orakçılardan daha güçlü olan berserker ve ulfhednar birlikleri vardı şu an ki mızrakçı aşırı güçsüz durumda baltacı da öyle zırhları kafaları her şeyleri düşürülmüş. Sturgiya haritadan 150 günde falan siliniyordu başta kartopu etkisi kaldırılınca piyadelerin hepsini zayıflatmışlar üstüne ulfednar ve berserkleri kaldırıp saçma sapan saf yaran kahramanı diye hiç bir işe yaramayan diğer tüm fact lara kaybeden bomboş bir birlik kurmuşlar. Nord kahramanlarını nasıl özledim varya. Çekerdi kalkan kırılınca çift elli baltayı doğrardı önüne geleni ama nordların okçuları kötüydü. Sturgiya'nın her şeyi kötü.
Birliğimde zaten asla kalkansız piyade kullanmamaya çalışıyorum, zırhlarını berbat yapmışlar ve çok kolay ölüyolar. Uzun silahlar kullandıkları için de dar alanda iş yapamıyorlar, özellikle kalkan duvarı formasyonunda. Warband'da Vaegir vardı hiçbir askeri mükemmel değildi ama dengeliydi. Sturgiya da öyle olmaya çalışıp aşırı derece sınıfta kalmış. Şöyle düşünelim en yakınında Batanya var. Batanya'nın okçuları felaket güçlü. Hiç mi buna karşı önlem almazsınız? Tarihsel olarak bile mantıklı değil yani. Söylendiği gibi piyade ve Druznik'in birlik ağaçları değiştirilirse, biraz daha hızlı ve daha güçlü kalkana sahip ciritli, oyunun en güçlü piyadesi olacak ve en güçsüz atlı birliği olacak şekilde düzenlenirse çok iyi olur. Ayrıca Warband'da Nordları en iyi okçu birliğe sahip diye hatırlıyordum ya, yanlış mı hatırlıyorum? Çok uzun mesafeden çatışabiliyorlardı. Yine Rodok arbaletçileri çok güçlüydü de okçu olarak en güçlü Nordlar diye hatırlıyordum.

Birliğimde zaten asla kalkansız piyade kullanmamaya çalışıyorum, zırhlarını berbat yapmışlar ve çok kolay ölüyolar. Uzun silahlar kullandıkları için de dar alanda iş yapamıyorlar, özellikle kalkan duvarı formasyonunda. Warband'da Vaegir vardı hiçbir askeri mükemmel değildi ama dengeliydi. Sturgiya da öyle olmaya çalışıp aşırı derece sınıfta kalmış. Şöyle düşünelim en yakınında Batanya var. Batanya'nın okçuları felaket güçlü. Hiç mi buna karşı önlem almazsınız? Tarihsel olarak bile mantıklı değil yani. Söylendiği gibi piyade ve Druznik'in birlik ağaçları değiştirilirse, biraz daha hızlı ve daha güçlü kalkana sahip ciritli, oyunun en güçlü piyadesi olacak ve en güçsüz atlı birliği olacak şekilde düzenlenirse çok iyi olur. Ayrıca Warband'da Nordları en iyi okçu birliğe sahip diye hatırlıyordum ya, yanlış mı hatırlıyorum? Çok uzun mesafeden çatışabiliyorlardı. Yine Rodok arbaletçileri çok güçlüydü de okçu olarak en güçlü Nordlar diye hatırlıyordum.
Vaegir okçuları Fianlar gibiydi. Nord okçuları sıradandı Nordları Nord yapan şey piyadeleriydi. Vaegirlerin ellerinde çift elli silahlar bulunuyordu gerçekçi yani %149 zorlukta oynayanlar Vaegir'in asıl gücünü hissederlerdi çünkü vurdukları teber en az 80-90 hasar vururdu 2 vuruşa doğruyorlardı düşmanları ama kalkanları yoktu muhafız ve şovalyelerinin. Warband'de her krallığın güçlü ve güçsüz yanları vardı maalesef bu Bannerlord'da tam oturmamış. Svadya'nın arbeletçileri zayıft, Rodok ve Nordların atlıları yoktu Rodokların hem piyade hem arbeletçileri çok güçlüydü ama en iyisi değildi en iyi piyade Nordlardaydı. Aseray memlüklerini anlatmaya gerek yok. Kergitlerin de mesela piyade birlikleri yoktu ilk seviye hariç. Bu sistem çok daha denge sağlıyordu oyuna.

gerçekçi yani %149 zorlukta
Binlerce saat oynamışımdır çocukluğumda ama hiç şu zorluk ayarına dokunmamıştım. Zorluk olayı bannerlord'da da var en zorda oynayınca daha keyifli oluyor daha stratejik ve ince hesapların döndüğü bir oyun haline geliyor. Evet warband oyuncu olmadan onlarca yıl tek başına bir döngüde devam edebiliyordu. Ancak bannerlord da bu sistem oturtulamamış bence de. Bir ırk diğerlerine oranlar 3-4 şehre sahipse 5-6 yıla tüm haritayı domine edebiliyor. Yapılan vaadlerde oyuncunun oyunu en az 2 kuşak oynayabilecek seviyeye getireceğiz gibisinden bir şey dediler. Yani ana karakter ölünce varis ile oynanacak varis ölünce diğer varis ile oynanacak. Ama oyun ana karakter ile bitiyor kolayca.Ve sıkıcı bir hal alıyor. 600 saatim var tüm betalara katıldım hiç birinde her yeri fethedecek kadar oynamadım. Warband'da yaşıyordum oyunu nedense.

Binlerce saat oynamışımdır çocukluğumda ama hiç şu zorluk ayarına dokunmamıştım. Zorluk olayı bannerlord'da da var en zorda oynayınca daha keyifli oluyor daha stratejik ve ince hesapların döndüğü bir oyun haline geliyor. Evet warband oyuncu olmadan onlarca yıl tek başına bir döngüde devam edebiliyordu. Ancak bannerlord da bu sistem oturtulamamış bence de. Bir ırk diğerlerine oranlar 3-4 şehre sahipse 5-6 yıla tüm haritayı domine edebiliyor. Yapılan vaadlerde oyuncunun oyunu en az 2 kuşak oynayabilecek seviyeye getireceğiz gibisinden bir şey dediler. Yani ana karakter ölünce varis ile oynanacak varis ölünce diğer varis ile oynanacak. Ama oyun ana karakter ile bitiyor kolayca.Ve sıkıcı bir hal alıyor. 600 saatim var tüm betalara katıldım hiç birinde her yeri fethedecek kadar oynamadım. Warband'da yaşıyordum oyunu nedense.
Bannerlord'da ben de çok save açtım. En fazla 10 sene oynayıp bırakıyordum. Özellikle bir noktadan sonra sıkılıp hilelere başvuruyordum. 1.6.1 sürümüyle yeni bir save açtım en zor ve ironman açık bir şekilde, karakterim 44 yaşlarına geldi. Tecrübelerimi söyleyeyim. Öncelikle oyun stratejik olarak Warband'dan kat kat iyi. Özellikle son yamalarda krallık ve klan yapay zekası çok gelişmiş. (Paralı askerlere başvurma mevzuuna hiç girmiyorum.) Batanya'da oynuyorum. Bilindiği üzere Batanya 3 krallıkla savaşıyor: Batı İmp., Vlandiya ve Sturgiya. Oynadığım savede Sturgiya ağır yenilgilere uğradı ve Omor ve batısındaki tüm toprakları kaybetti. Bu toprakların çoğunu en güçlü klan olduğum için ben aldım. (Fakir ve güçsüz klanlara kolay kolay toprak vermekten kaçınıyorlar. Zengin klanlara vermeyi tercih ediyorlar.) Sturgiya, Kuzaitler karşısında da ağır kayıplar verdi ve Tyal'ı da kaybetti. Sturgiya'daki birkaç klan Vlandiya'ya katıldı. Sturgiya, Batanya'nın Vlandiya ile savaşlarını fırsat bilip Batanya'ya savaş açıyor ve batısındaki Batanya köylerini yağmalayıp kaçıyor (felaket bir şekilde hem de). Batı İmparatorluğu ise Batanya ile uzun süre savaştı ve uzun yıllar sonra Lageta'yı kaybetti. Şimdi ise Batanya ile savaşmayı bırakıp ara ara Vlandiya ve diğer imparatorluklarla (Güney-Kuzey) savaşıyor. Batı İmp. yapay zekası bu krallıklara karşı koymak amaçlı çoğu isyancı klanları (Borya'nın Klanı gibi isimleri oluyor) ve Sturgiya'nın bazı klanlarını bünyesine kattı. Şuan elinde 10 15 kadar klan bulunuyor. Vlandiya ise başlarda Batanya'ya karşı üstünlük kurdu, birkaç kalesini ele geçirdi, hatta bazı şehirleri de almayı zorladı. Geldiğimiz noktada Batanya'nın, Batı İmp. ve Sturgiya'ya karşı üstünlük kurmasından ve tüm okları Vlandiya'ya çevirmesinden sonra bu üstünlüğü kaybetti ve elindeki birkaç kale ve şehri kaybetti. Şehir ve kaleleri kaybeden Vlandiya yapay zekasının savaşlarda çok lord kaybettiğini gördüm. Özellikle bir savaşta 3 tane lordunu kaybetmişti. 10 gün civarı yaptığım savaşlarda 7-8 lordunu öldürdüm. Vlandiya'nın elinde çok fazla klan ve rahatlıktan olsa gerek çok fazla lord bulunuyordu. Yapay zeka da bunu dengelemeye çalışıyordu demek ki. Şu anki durumda Vlandiya, Batanya'ya karşı çok agresif oynamaya başladı. Özellikle lordlarına baktığımızda sadist ve onursuz olduklarını görebiliyoruz. Çok sayıda köy yağmalıyorlar ve büyük ihtimal Batanya klanlarını fakirleştirip üstünlük kurmaya çalışıyorlar. Batanya'da ise duruplar epey garip. Klan sayısı çok az ve erkek sayısı da çok azaldı. Klanlarımız fakirleşti, krallığı ayakta tutan 2-3 klan ve benim klanım kaldı. Fakat askeri olarak çok güçlü durumdayız, çok fazla toprak kazandık, hatta bir ara Vlandiya'ya savaş kaybetmiyorduk ama Vlandiya'nın yağma politikasından sonra çok düşmeye başladık. Sonuç olarak; benim save'mde durumlar böyle. Yapay zekanın son yamalarda çok geliştiğini görüyorum ve eminim ki daha da gelişecek. İsyancı klanların büyümesi ve krallıklara katılması olayı çok hoşuma gitti. Fakat bu klanların isimlerinin olması şart böyle hoş görünmüyorlar. Genel olarak şuan önceki save'lerin aksine oynamaktan keyif alıyorum. Daha da keyif alacağım gibi görünüyor. Çok fazla yoldaş ve ailelerimden birilerini kaybettim ama kaybetmek çok zevk veriyor oyunda. Bir yaşanmışlık, bir hikaye bırakıyorsun geride. [Bir de şu büyük savaşlarda - köylerin veya kalelerin yakınlarında yapılan savaşlara isim verilse (Büyük Pendraic Savaşı, Kanlı Sargot Kuşatması gibi), mükemmel bir mekanik olacağını düşünüyorum. Bu savaşlar ansiklepodiye eklense ve kaybettiğimiz lordları veya klan üyeleri görebilsek, hikayeye çok büyük artısı olur.] Çok uzun bir yazı oldu, krallıkların ismi çok karışmıştır eminim ki. Yazım hatası ve yazının uzunluğu rahatsız ediyorsa affola.

Bir de şu büyük savaşlarda - köylerin veya kalelerin yakınlarında yapılan savaşlara isim verilse (Büyük Pendraic Savaşı, Kanlı Sargot Kuşatması gibi), mükemmel bir mekanik olacağını düşünüyorum. Bu savaşlar ansiklepodiye eklense ve kaybettiğimiz lordları veya klan üyeleri görebilsek, hikayeye çok büyük artısı olur.] Çok uzun bir yazı oldu, krallıkların ismi çok karışmıştır eminim ki. Yazım hatası ve yazının uzunluğu rahatsız ediyorsa affola.
Güzel kritik yapmışsın hocam, oyununda iyi eğlenceler diliyorum ve alıntıladığım kısma kesinlikle katılıyorum

Bu arkadaş ve diğer Közler alim cübbesini giyiyor. Közler fanatik bir tarikat olduğu için zırh değil manevi korumaya inanıyor olabilir anlıyorum ama cübbenin zırh değerleri yok kadar az iken diğer ekipmanları eksik etmemişler. Bu bir tık eğreti duruyor.

Bu arkadaş ise Vlandiya soylusu bu hiçbir korumaya inanmıyor galiba.

Bu da 1.6.2 oynarken fark ettiğim bir durum dost askerlerin yanına gelince " F Takip Et" çıkıyor fakat bir işlevini bulamadım. Normal savaş alanında da çıkıyor ama ne işe yarıyor çözemedim. Bilen varsa aydınlatırsa sevinirim.

1.6.2 0'dan başlanmış sandbox save. Mod yok. konsol kodu ile perk ve skill puanı verdim ana karaktere o kadarcık hile var :smile:
Save linki :

Ayrıca ben imparatorluk asker ağacının komple güçlü olduğunu düşünüyorum. Piyade, okçu, atlı hiçbirinde defo yok

Ayrıca ben imparatorluk asker ağacının komple güçlü olduğunu düşünüyorum. Piyade, okçu, atlı hiçbirinde defo yok
O zaten başından beri planlanan, tarihi gerçeklere ve oyunun harita mantığına oturtulmuş bir şeydi. İmparatorlukların tüm askerleri üst düzey. Olması gereken bu zaten. Hem diğer imparatorluklarla, hem de krallıklarla savaşıyorlar. Bir şekilde dengelenmiş oluyorlar. Buradaki sıkıntı sadece sturgiyada. Sturgiya'nın hem birlik ağacı yanlış hem de birliklerin hiçbiri savaştığı ülkelere üstünlük kuramıyor. Vlandiya, Batanya, Aserai, İmparatorluk gibi devletlerde Süvari-Okçu-Piyade dengesini görebiliyoruz ama Sturgiya'da her savaştığım lordun birliğinde okçu sayısı %10 civarını geçmiyor.

Bence oyunda genel manada piyadeler güçsüz. Hep en çok kayıp piyadelerden gidiyor benim. En çok ölenin onlar olması normal haliyle yakın dövüşe giriyorlar ama bu Sturgiya’ya yansıyor sanırım.

Back
Top Bottom