Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Users who are viewing this thread

Yazdığımı doğru düzgün oku, oyuna ilgi gösterilmesi oyunun serinin diğer oyunlarındaki havayı koruyup geliştirebildiği anlamına gelmez. Kitle büyümüş, küçülmüş umrumda değil. Amaç kitleyse kıytırık mobil oyunları kitleleri hepsinden büyük.

Eğer bir oyun 8 senedir vaat ettiği şeylerin birini bile gerçekleştiremiyorsa o oyun başarısızdır. Satış rakamları umrumda değil, Steamdeki istatistikler benim oyun deneyimimi etkilemiyor
Satış rakamları senin umrunda olmayabilir ama geliştiren şirketin gayet umrundadır diye düşünüyorum. Kaldı ki ben para ile pc oyunlarının kitle edinmesinden bahsediyorum yoksa bir türk oyunu mobil otobüs oyunu 250 milyon indirildi sen dediğimi anca önce. 8 senedir kat edilen yolu göremiyorsan ben bir şey anlatamam bir sey desem ona da katılmayacaksın sonuçta. Ya Warbandın grafiğini oynanışını unuttunuz ya da oyunu gözünüzde büyütüp tanrı katına çıkardınız hiç bir oyun onu geçemez sanıyorsunuz. İkisinden birisi

Bannerlordun modlarından da heyecanlıyım. İnşallah şöyle güzel bol diplomasili, bol sistemli bir osmanlı modu görürüz.

Ek olarak, Warband gibi başkentlerin de oyuna eklenmesi lazım. Yeni gelecek olan savaş düzeni sistemi de güzel olmuş. Savaş öncesinde askerlerimizi düzenlemek iyi olur.

Burada yine uzun uzun aynı konular tartışılmış gibi. Kendi düşüncemi eklemem gerekirse, her ne kadar Taleworlds'ün son değişimleri kararları hoşuma gitmiyor olsa da Bannerlord başarısız bir oyun değil. Taleworlds'ün hitap etmek istediği kitlenin değişmiş olması normalde adı sanı belli olmayan bir oyunun bu kadar fazla satmış olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Yani kendi açısından kesinlikle bir başarı elde etti. Bu sürdürülebilir bir başarı mı bunu zaman gösterecek. Warband ve öncesi oyunları oynamış olan oyuncuların sevmeyeceği çok fazla eksik şey var Bannerlord içinde ama bunları bilmeyen kişiler için bu zaten problem değil.
Cyberpunk ile kıyaslamak veya konuya onu dahil etmek anlamsız çünkü her anlamda farklı oyunlar. Witcher 3 gibi düz bir storyline izleyen eski bir oyunun bile aynı chart içinde Bannerlord'dan hala yukarıda olması da Bannerlord'un abarttığınız kadar başarılı olmadığını gösteriyor ( Birisi güya sandbox çünkü ) Aynı zamanda hem Cyberpunk hem Witcher'ın çoğu kullanıcı kitlesi Steam üstünde değil, yani takip edilmeyen büyükçe bir oyuncu kitlesi de diğer platformlarda var, GoG gibi.
Ama dediğim gibi, Taleworlds kendi açısından başarılı hareket ediyor gibi satışlara bakılırsa. 2042 yılında Mount and Blade III çıktığı zaman görürüz elbette bu yeni hitap etmek istedikleri kitlenin ne kadar işe yaradığını.

Gelen 1.6.1 güncellemesi ile bir baktım oyuna. Fena olmamış bence - kuşatmanın biraz kuşatmaya benzemesi falan güzel gelişme. 1 sene sonra düzeltilmesi acıklı durum ama o gemi çoktan kalktı zaten. Gelecek Planlarda gösterdikleri şeyler de aşağı yukarı beklediğimiz şeylerdi zaten ama yapılacak olması güzel. Burada "zaten biliyorduk, boş güncelleme" demeye gerek yok, yani bunu diyorsanız hala naif bir şekilde TW'nin hiç beklemediğiniz inanılmaz bir güncelleme atacağına inanıyorsunuz demektir ki bence bu kadar inançlı olmayın. Çoğu verdikleri cevaplarda, tavırlarında böyle bir şey olmayacağını indike ettiler zaten. Beklentiniz yüksek olmazsa oyundan da soğumazsınız o kadar çabuk.

@MArdA TaleWorlds : 1.6.1 içinde şöyle küçük bir hata buldum, boyun kısmından karakterin için gözüküyor, bunun için konu açmaya gerek yok sanırım. Üstümdekinin adı sanırım Commoners Shirt idi - Vlandia Recruit'leri ne kullanıyorsa o işte, bi varyasyon yok zaten armor konusunda bu asker tipinde gördüğüm kadarıyla. Karakterim yaklaşık 20 yaşında bu arada, belki onun da bir etkisi vardır kafa modeli küçükse yani.
jcXvR.jpg
9lVja.jpg
Bir de bazı savaş alanlarında da uçan variller var, sanırım harita hazırlanırken limit için koyuldu ama onun görüntüsünü almadım nasılsa battle terrain sistemi ile değişeceği için.

Ben 1.6.2'den çok memnunum bu arada. Evet grafikten kısmalar belli oluyor ama oyun daha yağ gibi akıyor. Bana baya stabil geldi. Umarım bu bozulmadan dengeleme ve featurelar devam eder

Ben 1.6.2'den çok memnunum bu arada. Evet grafikten kısmalar belli oluyor ama oyun daha yağ gibi akıyor. Bana baya stabil geldi. Umarım bu bozulmadan dengeleme ve featurelar devam eder
gerçekten grafikleri mi kısmışlar inanamıyorum ben ultrada oynuyorum benim günahım ne şimdi daha önce de konuşma ekranlarını mahvetmişlerdi resmen mobil oyuna benziyor (konu açmıştım bunun hakkında) yüklemesi uzun sürüyomuş falan diye yapmışlardı oyun bende m2 ssdye kurulu yükleme sıkıntım yoktu optimizasyon yapmak yerine downgrade yolunu neden seçiyolar ki devamlı herkes hesap makinesiyle oynamıyo sonuçta

oyunu uzun süre sonra indirdim multiplayerdaki ayzar kalesi galiba o haritaya bayıldım çok güzel olmuş ama kaptan modunda maç bulmuyor ya da ben denk getiremedim oyuncu sayısı azalmış sanırım single playera henüz bakmadım

Oyun gayet güzel ilerliyor, her güncellemede yeni özellikler de oyunu daha cazip hale getiriyor. Savaş düzen sistemi ve sancaklı askerler gelince oyun daha hoş duracak elbet. Şimdiden 1.6.3'ü merak etmeye başladım açıkçası.

gerçekten grafikleri mi kısmışlar inanamıyorum ben ultrada oynuyorum benim günahım ne şimdi daha önce de konuşma ekranlarını mahvetmişlerdi resmen mobil oyuna benziyor (konu açmıştım bunun hakkında) yüklemesi uzun sürüyomuş falan diye yapmışlardı oyun bende m2 ssdye kurulu yükleme sıkıntım yoktu optimizasyon yapmak yerine downgrade yolunu neden seçiyolar ki devamlı herkes hesap makinesiyle oynamıyo sonuçta

oyunu uzun süre sonra indirdim multiplayerdaki ayzar kalesi galiba o haritaya bayıldım çok güzel olmuş ama kaptan modunda maç bulmuyor ya da ben denk getiremedim oyuncu sayısı azalmış sanırım single playera henüz bakmadım
Grafikleri alsalar yine iyi. Oyunun yükleme mesafesi 2004'de çıkan Gta Sa kadar düşük. Yükleme mesafesine el atmaları lazım

1.6.2 ile oyuna geri döndüm girdiğim her köyden özel birlik topluyorum. E madem özel birlik toplama olayı bu kadar kolaylaştırılacaktı bir krallığa katılınca özel birlik verilmesinin ne anlamı kalıyor? Topluluğun isteğiyle mi bu hale getirildi bilmiyorum ama şahsen hoşuma gitmedi bu olay.

Kalelere bağlı köylerde çıkıyor özel birlikler. Yani kalelerin bir işlevi sayabileceğimiz bir durum var gibi
Kale işlevi demişken düşman orduları hakkında delayli bilgi verseler güzel olurdu. Mesala düşman ordusu iki gün önce Ursila Kalesi etrafında görüldü gibisinden

Kalelere bağlı köylerde çıkıyor özel birlikler. Yani kalelerin bir işlevi sayabileceğimiz bir durum var gibi
Özel birliklerin fazla spamlandığı gerçeğini değiştirmiyor. Eski hali gerçekten iyi değildi çok zor toplayabiliyorduk ama bu halinde de ayar ters yönde kaçmış. Daha hiçbir birliğe bağlı değilim Vigla Acemsi görünce yüzümü çeviriyorum o derece.

İlla kalelerin bir işlevi olması isteniyorsa kalelere bağlı köylerde üretilen ürünlerin bi faydası olmasını sağlayabilirler.

İlla kalelerin bir işlevi olması isteniyorsa
Şehirlerde tüccarlar tamam güzel alış veriş devam etsin. Köylerde satış kalksın her kaleye 5 günde bir gün panayır, pazar gibi birşey eklesinler atıyorum civardaki 5 köyden köyün üretim malzemesine bağlı tüccar gelsin kapının önünde tezgah açsın, yapılabiliyorsa o gün o kaleye yakın yoldaki kervanlar girsin tezgah açsın bizde kaleye girip ordan alış veriş edelim. şehirdeki maldan daha ucuz olsun 5 günde veya 10 günde bir yapıldığı için. Hiç olmazsa kaleye girmek için bir sebep olur ve vergi keser lorda gelir olur.

Biz Bannerlord çöp kimse oynamaz demiyoruz ki yanlış anlıyorsunuz.
Aynen. Zaten oyun o kadar kötü olsa biz niye burada olalım? Modunu falan niye bekleyelim oyun çöp olsa.

Bizim sorunumuz şirketin oyunu doğru düzgün bir noktaya getirememesi, geliştirememesi.

Satış rakamları senin umrunda olmayabilir ama geliştiren şirketin gayet umrundadır diye düşünüyorum. Kaldı ki ben para ile pc oyunlarının kitle edinmesinden bahsediyorum yoksa bir türk oyunu mobil otobüs oyunu 250 milyon indirildi sen dediğimi anca önce. 8 senedir kat edilen yolu göremiyorsan ben bir şey anlatamam bir sey desem ona da katılmayacaksın sonuçta. Ya Warbandın grafiğini oynanışını unuttunuz ya da oyunu gözünüzde büyütüp tanrı katına çıkardınız hiç bir oyun onu geçemez sanıyorsunuz. İkisinden birisi
Geliştirici şirketten banane arkadaşım? Taleworlds'un maaşlı çalışanı değilim, hissedarı değilim. Ben oyundan aldığım zevke bakarım.

Ayrıca 8 sene boyunca ne yolu kat edilmiş acaba? 8 senedir insanları gazlayıp gazlayıp sonunda demodan hallice bir "oyun" çıkartmaları mı? Erken erişimden önce insanlardan "değerlendireceğiz" diyerek topladıkları ve bir daha konusunu bile açmadıkları yüzlerce fikir mi? Yoksa ilerlemeden kastın iki haftada bir getirdikleri güncellemelerdeki birkaç tane uyduruk zırh, miğfer vs modeli ve bir önceki güncellemeyle getirdikleri bugları düzeltmeleri mi?
Bannerlord duyurulduğunda ortaokula daha yeni başlamıştım, şuan üniversiteye gidiyorum ve bu oyun güya 8 yıl boyunca geliştirilmesine rağmen Warband'ın bile gerisinde.

Seriye çağ atlatacak bir oyun beklerken Warband'daki özellikler için forumlarda yalvarıyoruz resmen, heyhat!

Bak güzel arkadaşım, olabildiğince anlaşılabilir bir şekilde anlatıyorum

Oyunun? çok? satması ? verdiği ? vaatlerin ? hiçbirini ?gerçekleştirmediği ? gerçeğini ? değiştirmiyor

Grafikleri alsalar yine iyi. Oyunun yükleme mesafesi 2004'de çıkan Gta Sa kadar düşük. Yükleme mesafesine el atmaları lazım
onu görmedim knk ama optimizasyon yapıcaz diye grafikleri gta sa seviyesine düşürmesinler benim için yeterli :iamamoron:

ya bu arada multiplayerda aşırı eğlendim bu saatte bile 50 kişi vardı kuşatma serverinde ayzar ve skala haritaları çok güzel olmuş gerçekten yapanların eline sağlık

Back
Top Bottom