Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Users who are viewing this thread

Elbette fakat bu modlar stabil çalışmıyor. Yerli yersiz crashlar verdirdiği için söyledim. Ama bir oyunu değerlendirirken insanlar modlarla değerlendirmez oyunun kendisini değerlendirir o yüzden bence oyunda olmalı bu tür şeyler.
Oyunun asıl eğlenceli kısmı modlanabilir olması bence. Modlar şuanada stabil çalışmıyor olabilir ki ben hiç crash yemedim. Oyun tam sürüm olduğunda daha güzel ve stabil modlar göreceğimize eminim. İleriki zamanlarda çok tutulan modlar eklenebilir tabi ama şuanda oyunun temelinde sıkıntılar var zaten.
O zaman basic mekanikleri çalışan bir oyun yapıp modculara devredeyim her şeyi. Modcular ne yapar sonra? Böyle saçma bir düşünce olur mu? Bu oyuna istenen tüm mekanikler eklense de modcular yine yapacak bin tane mod bulur. Firmanın en son düşünmesi gereken şey "modcuların ne yapacağı" olmalı. İşini hakkıyla yapan bir firmanın asıl derdi her güncellemede en çok indirilen, vanilla oynanışı bozmayan modları oyuna entegre etmek olmalı. İçerik olarak bomboş olan bir oyun 1 yıl boyunca cilalansa ne olacak? "Ben yere çöp atmazsam çöpçüler ne iş yapacak?" cümlesi kadar anlamsız bir cümle
Modcular ne yapacak o zaman cümlesi biraz garip olmuş:grin:. Demek istediğim zaten modla çalışan bir mekaniğin oyuna getirilmesinin en son yapılacak iş olması. Daha temeli bitmemiş oyunun. Benim için tam sürüm çıktığında oyun düzgün çalışsın yeterli. Sonrasında dediğiniz gibi modlar oyuna eklenebilir.

Modla çalışan TEMEL bir mekaniği oyuna getirilmesi yapılacak ilk iş olmalı. Warband bir deneme tahtası olarak düşünüldüğünde, Warbanda getirilmiş olan tüm diplomasi, freelancer gibi basit özellikler bu oyuna boş paket linea gibi gelmesi lazım. Bu nedir biliyor musun?
2021 yılında piyasa boş paket Bannerlord sunuyoruz ama 2010 model boş paket warband aftermarket modlarıyla daha kaliteli bir yapımdır demektir. Bannerlord'un full paketi çıkacakta oynayacağız. Ben bir yıldır saadece 4 saatlik gameplayim ile bekliyorum ona rağmen öfkeliyim firmaya karşı, sizlere allah sabır versin.

Oyunun asıl eğlenceli kısmı modlanabilir olması bence. Modlar şuanada stabil çalışmıyor olabilir ki ben hiç crash yemedim. Oyun tam sürüm olduğunda daha güzel ve stabil modlar göreceğimize eminim. İleriki zamanlarda çok tutulan modlar eklenebilir tabi ama şuanda oyunun temelinde sıkıntılar var zaten.
Modlara para verelim madem?

Last edited:
Bence bu konuda en büyük sorun: Savaşlar.

1) Savaş Sistemi
Ordu topluyorsunuz, askerlerinizi geliştiriyorsunuz. Tamamen lejyonerlerle, arbaletçilerle toplanmış bir ordu. Karşınızdaki düşman ordusu ise tamamen acemi imparatorluk askerleriyle donatılmış acemi bir ordu. Arada 2-3 piyade çıkıyor o kadar. Şimdi ben bu işten ne anladım? Ne zevki çıktı? Onu geçtim.
Düşman biz ne yapsak onu yapıyormuş gibi hissediyorum. Ben kalkan duvarı yapıyorum bir bakıyorum düşmanda kalkan duvarı yapmış. Ben askerlerimi konumlandırıyorum düşmanda aynısını yapıyor. Ben hücum yapıyorum o da hücum yapıyor. Yapay zeka öyle olmalı ki benim savaşta hata alternatifim olmamalı. Mesela bir hata yaptım ve düşman bu açığımdam yararlanıp farklı bir taktik yaptı ve bana büyük bir zayiat verdi. Gibi gibi.

2) Barış Sistemi
. Barış konusunda ise kafamıza göre barış yapabiliyoruz. Sebep yok. Mesela düşman bize savaş açtı, hop mührü bas barış yap. Fakat bu işin mantığı kalmıyor. Warband'da barış yapmak istediğimiz zaman elçi gönderiyorduk, bazen barış teklifimiz red yiyebiliyordu. Aynı şekilde biz de reddedebiliyorduk. Bence konseyden barış kararı alındıktan sonra karşı tarafa teklif iletilsin, reddedilirse barış yapılmasın. Bu arada nüfuzumuz barışımız reddedilse bile barış teklifi verdiğimiz için gitsin.

3)Diplomasi
Bir diğer sorun ise diplomasi. Ben artık saldırmazlık paktı, ittifak anlaşmaları yapmak için mod kurmak istemem açıkçası. Aslında kurmuyorum bile. Çünkü her güncellemedi diplomasi adına bir şeyler oluyor. Bundan dolayı bu özellikleri de mutlaka ekleyeceklerini düşünüyorum. Barış yaparken para ve tımar isteyebilmekte güzel olurdu. Ayriyeten ittifak yaparken ittifak anlaşmasının içeriği sadece ben birine savaş açtığım zaman dostum da savaş açsın gibi olmasın.

4) Optimizasyon
Oyunun optimizasyon sorunları var fakat her güncellemede biraz daha düzeltildiği için bunu es geçiyorum.

5) Nüfuz ve Ordu Yönetimi
Bence ordu kurmak daha maliyetli olmalı. Bir 700 kişilik orduyu tamamen yendiğinde düşman devlete çok büyük bir darbe vurmuş olmalıyız. Ben bir orduyu yeniyorum zırt pırt yine gelip ordu kuruyorlar.

6) Mod Atölyesi, Unblock DLL
Bir diğer sorun ise bence mod kurmak. Mod kurmak daha da kolaylaşmalı. Eskisi gibi modulese at kur olsun. Yok dll engellemesini kaldır yok Harmony diye bir şeyi kur falan çok uğraştırıcı. Özellikle Epic Games kullanıcıları için unblock.dll de çalışmıyor.

Last edited:
Bir diğer sorun ise bence mod kurmak. Mod kurmak daha da kolaylaşmalı. Eskisi gibi modulese at kur olsun. Yok dll engellemesini kaldır yok Harmony diye bir şeyi kur falan çok uğraştırıcı. Özellikle Epic Games kullanıcıları için unblock.dll de çalışmıyor.
full sürüme yakın steam atölyesi desteği gelir. Epic için bir fikrim yok.

Mod kurmak daha da kolaylaşmalı. Eskisi gibi modulese at kur olsun.
Şuanda çoğu mod zaten böyle kuruluyor ki. Warband ile Bannerlord arasındaki fark, Bannerlord ile bir çok mod'u aynı anda çalıştırabilmen. Hatırlıyorsan, Warband'de bir modu kuruyordun, launcher'da o modu seçiyordun ve sadece o modun sana sunduğu özellikler ile oynayabiliyordun. Şimdi ise mod'lar birbiri ile çakışıp sorun çıkmadığı sürece, istediğin mod'u kurup istediğin gibi oyununu kendi oyun zevkine getirebilmen ve zaten de böyle olmalı.

Bir çok mod'u aynı anda çalıştırabildiğin oyunlarda, kusura bakma ama oyunu mod'lamaya vakit ayırmak zorundasın. Ben Skyrim'i 200 mod ile birlikte oynadım. Hepsinin description page'ini hatim edeceksin, neyin ne ile çakıştığını bulacaksın, hangilerinin birbiri arasın uyumluluk yaması var indireceksin, eğer bir çok mod ile oynamak istiyorsan oyunu, kusura bakma bunu yapmak zorundasın. İleri de, modding topluluğu çok büyürse Loot gibi oyuncuyu mod'ların çakışmasına karşı otomatik uyaran programlar gelebilir ve işimiz kolaylaşabilir.

Harmony gibi mod'lar(yanlışım varsa beni düzeltin lütfen) diğer mod'culara tool sağlıyor diye biliyorum. Diğer mod'cular çok uğraşmadan Harmony'nin sunduğu özelliği kullanarak mod'unu yapabiliyor. Ama böyle olunca da, yaptığı mod Harmony'e bağımlı oluyor.

Yok dll engellemesini kaldır

Bir sorum var bunun ile ilgili, ben bugüne kadar dll engeli kaldırmak ile hiç uğraşmadım. İlk mod kurmaya başladığımda, uyarılar vardı dll engellerini özelliklere tıklayıp kaldırın diye. Ben de girip dll'lere sağ tıkladım özelliklere girdim ama dll engellini aç veya kapat diye bir seçenek yoktu ve mod'lar düzgünce çalışıyordu. Böyle olmasının nedeni Windows güvenlik ayarları ile alakalı bir durum mu?

Last edited:
Şuanda çoğu mod zaten böyle kuruluyor ki. Warband ile Bannerlord arasındaki fark, Bannerlord ile bir çok mod'u aynı anda çalıştırabilmen. Hatırlıyorsan, Warband'de bir modu kuruyordun, launcher'da o modu seçiyordun ve sadece o modun sana sunduğu özellikler ile oynayabiliyordun. Şimdi ise mod'lar birbiri ile çakışıp sorun çıkmadığı sürece, istediğin mod'u kurup istediğin gibi oyununu kendi oyun zevkine getirebilmen ve zaten de böyle olmalı.

Bir çok mod'u aynı anda çalıştırabildiğin oyunlarda, kusura bakma ama oyunu mod'lamaya vakit ayırmak zorundasın. Ben Skyrim'i 200 mod ile birlikte oynadım. Hepsinin description page'ini hatim edeceksin, neyin ne ile çakıştığını bulacaksın, hangilerinin birbiri arasın uyumluluk yaması var indireceksin, eğer bir çok mod ile oynamak istiyorsan oyunu, kusura bakma bunu yapmak zorundasın. İleri de, modding topluluğu çok büyürse Loot gibi oyuncuyu mod'ların çakışmasına karşı otomatik uyaran programlar gelebilir ve işimiz kolaylaşabilir.

Harmony gibi mod'lar(yanlışım varsa beni düzeltin lütfen) diğer mod'culara tool sağlıyor diye biliyorum. Diğer mod'cular çok uğraşmadan Harmony'nin sunduğu özelliği kullanarak mod'unu yapabiliyor. Ama böyle olunca da, yaptığı mod Harmony'e bağımlı oluyor.

Bir sorum var bunun ile ilgili, ben bugüne kadar dll engeli kaldırmak ile hiç uğraşmadım. İlk mod kurmaya başladığımda, uyarılar vardı dll engellerini özelliklere tıklayıp kaldırın diye. Ben de girip dll'lere sağ tıkladım özelliklere girdim ama dll engellini aç veya kapat diye bir seçenek yoktu ve mod'lar düzgünce çalışıyordu. Böyle olmasının nedeni Windows güvenlik ayarları ile alakalı bir durum mu?

Hocam Harmony falan kuralım tamam onda bir sıkıntı yok. Fakat dll engellemesi kaldırılmadan mod düzgün çalışmıyor. Epic için unblock dll çalışmıyor. Ben de tek tek 50 60 tane dll engeli kaldırıyorum. Kaldırma işlemim bitince içime bir kuşku düşüyor acaba atladım mı, diye. Sonra tekrar kontrol ediyorum. Böyle olunca oyundan soğuyorum ve oyunum bozulmuş gibi hissediyorum. Biraz titiz bir insanım. Psikolojik olarak sürekli böyle kısır döngü oluyor.

uzun zamandır girmiyordum oyuna, 1.6.0 yı denemek için girdim. Yenilikler hoşuma gitti. En çok dikkat çeken kısmı grafikler oldu. Eski ayarlarıma göre daha düşük ayarlarda, daha güzel bir görüntü alıyorum. Ama bir sıkıntı var, oyundan mıdır emin değilim ekran arada bir göz kırpar gibi kararıp duruyor. Bu konu ile alakalı teknik destek konusu göremedim, alakalı gibi gözüken "%100 gpu kullanımı" diye bir konu gördüm. Bende de 98-100 arasında gidip geliyor, ondan şüpheleniyorum..

uzun zamandır girmiyordum oyuna, 1.6.0 yı denemek için girdim. Yenilikler hoşuma gitti. En çok dikkat çeken kısmı grafikler oldu. Eski ayarlarıma göre daha düşük ayarlarda, daha güzel bir görüntü alıyorum. Ama bir sıkıntı var, oyundan mıdır emin değilim ekran arada bir göz kırpar gibi kararıp duruyor. Bu konu ile alakalı teknik destek konusu göremedim, alakalı gibi gözüken "%100 gpu kullanımı" diye bir konu gördüm. Bende de 98-100 arasında gidip geliyor, ondan şüpheleniyorum..

Hocam 1.6.1 ne zaman gelir sizce?

Gpu %99 ise yapacak bir şeyin yok bu iyi bir şey İnan % 1-2 bile düşmesini istemezsin :grin: eğer bi %80 bi %90 falansa sorunun var. CPU ne kadar düşük o kadar iyidir.

sadece ilk çıktıgında deneme amaçlı girdim 1.6.0a,bidahada bakmadım yüzüne.ama yanlış hatırlamıyorsam,o sorunu bende gördüm.gördügümden tam emin olsam,konu açardım ama emin olamadım.bu ara kafam biraz karışık,bana öyle gelmiş olabilir diye düşündüm :smile:

Oyunun tanıtımı gibi bir video olmalı konuşması belki 100 sayfa önce olmuştu ama tam sürüme git gide yaklaşırken bir fikrimi daha yazmak istedim.

Malum Bannerlordda artık yeni kayıt açarken 1 buçuk dakikalık bir giriş videosu izliyoruz. Video gayet güzeldi , ancak oyunda sürekli bir pendriac muharebesinden bahsedilen bir görev var ve bence görev çok sıkıcı. Bu görevi biraz daha güzelleştirecek bir önerim var.

Öncelikle , oyuna başlarken pendriac muharebesi üstte attığım trailer gibi insanı gaza getirecek bir müzik ile bize izletilip oyuna başlarken atmosfere sokabilir , veya biraz daha zahmetli ama oyunu bence mükemmel hale getirecek ikinci bir fikrim daha var. Şimdi bunu yazıyorum :

Pendriac muharebesi için malum 10 farklı lordla konuşuyoruz ve hepsi birşeyler anlatıyor. Bu anlatılanları diyalog olarak okumak yerine tam "Bana pendriac savaşından bahseder misin ?" diyaloguna tıkladığımız anda savaş sahnesi izleyeceğiz , ama arkaplanda seslendirme olarak konuştuğumuz lord bize savaşı anlatan bir konuşma yapacak ki sinematik , çekici birşey olsun. Her anlatım için 2şer dakikalık bir savaş sahnesi olsa toplamda 20 dakikalık eder , ama şahsen böyle bir sinematik olsa bu görevi zevkle yapardım. Şu an oyun bende 1 senedir yüklü ama ana hikayeyi adam akıllı bir defa bile bitirmedim.

Veya sinematik zor gelirse anlarım , belki bu konuda çalışmanız olmadıysa tecrübe eksikliği olabilir (ki bu alanda çalışan birileriyle iş birliği yapmanın maliyeti çok yüksek değilse bence yardım alınabilir) sinematik yerine savaş anında bir nevi Witcher 3'teki ciri'yi oynattığımız gibi savaş esnasında konuştuğumuz lordu kontrol edebileceğimiz bir çeşit çatışma da oynayabiliriz. Yani o anı simüle ederek yaşayacağız.

Son ama bence bunu yapmanın sizi zorlamayacağı önerim ise , en azından karakteri falan oluşturduktan sonra kalradya'ya girmeden direkt olarak pendriac savaşında sıradan bir asker olarak savaşta oynayalım. Bunu Warbanddaki orta asya modunda bile Kürşad'ın 40 çerisi ile çinlilerle savaşrığımız sahneyi canlandırarak oynamıştım. Cihat ve haçlılar modunda bile vardı , koskoca Bannerlorda eminim eklemeye gücünüz yetecektir. Alt tarafı hızlı savaş modundaki gibi lordların emir verdiği , bizim asker olduğumuz bir savaş. Biraz kalabalık olsun (askerler öldükçe arkadan yeni dalgalar geliyor nasılsa 5000vs5000 yapsanız bile sorun olmaz). Bilmem ne düşünürsünüz , o kadar pendriac görevi var bari bir tadı olsun isterdim şahsen.

Son ama bence bunu yapmanın sizi zorlamayacağı önerim ise , en azından karakteri falan oluşturduktan sonra kalradya'ya girmeden direkt olarak pendriac savaşında sıradan bir asker olarak savaşta oynayalım. Bunu Warbanddaki orta asya modunda bile Kürşad'ın 40 çerisi ile çinlilerle savaşrığımız sahneyi canlandırarak oynamıştım. Cihat ve haçlılar modunda bile vardı , koskoca Bannerlorda eminim eklemeye gücünüz yetecektir. Alt tarafı hızlı savaş modundaki gibi lordların emir verdiği , bizim asker olduğumuz bir savaş. Biraz kalabalık olsun (askerler öldükçe arkadan yeni dalgalar geliyor nasılsa 5000vs5000 yapsanız bile sorun olmaz). Bilmem ne düşünürsünüz , o kadar pendriac görevi var bari bir tadı olsun isterdim şahsen.

Oyun, kendi anlattigi hikayeyi uygulayacak kapasitede degil ne yazik ki. Mesela savasin Aserai - Battania - Vlandia kisminda olay söyle anlatiliyor: Aserai askerleri Battania okcularini kalkan duvariyla karsiliyor, javelin atacak kadar yaklasip sonra saldiriyorlar ama arkadan gelen Vlandia süvarileri bunlari biciyor.
Oyunda okculara karsi javelin atabilecek kadar yaklasacak gücte bir kalkan duvari yok. O oklar elbet hedefini buluyor ve kalkan duvari daha yari yolda dagiliyor. Ayrica süvari saldirilari da bir ordu piyadeyi dagitacak verimlilikte degil. 10 atlidan biri kargiyi hedefine oturtabilirse ne ala.
Dolayisiyla ya anlatilan hikayeden bambaska bir savas görürüz böyle bir senaryoda, ya da savasin agir derecede "scripted" olmasi gerek. 5000 vs 5000 bir savasi bastan sona script edebilecek kudrette bir firma simdiye kadar coktan kusatma AI'ni cözmüstü.
Bu senaryo olayinin kendisi zaten felaket bir karar. Suna harcanan emegi keske diplomasi, campaing AI vs icin harcasalardi.

O bahsettiğin savaş oyunda düşünülmüş en detaylı olabilecek şey olabilir, oyuna göre en detaylı. Ciddi bir hikaye yazılmış ve hangi krallığa ait lord ile konuşursan kendi tarafına göre anlatıyor savaşı.

ya da savasin agir derecede "scripted" olmasi gerek.
Gerçi işin orası da var. Bir üstteki yorumda dendiği gibi detayları da fazlaymış. Tamam son önerim sanırım pek oturmaz ama en azından sinematik izlemek güzel olurdu. Yani belki çoğunuz keyif alıyordur ama ne bileyim oyun içinde hikayeyi okumayı pek sevmem. Biraz yaşamak , izlemek , dinlemek daha iyi bence.

Oyun kendi hikayesini baltalamasaydi sinematik güzel olurdu, evet. Savasin kendisi gayet detayli düsünülmüs ama oynadikca aslinda bir agirligi olmadigi ortaya cikiyor cünkü etkilerini hemen hemen hic görmüyoruz. Örnegin Aserai tarafinda iki klan arasinda kan davasi baslamis göya savastan ötürü ama bu iki klanin birbiri aleyhine hicbir hareketini görmedim oyunda. Bir tek birbirlerinin ordularina katilmiyorlar sanirim ama ondan da tam emin degilim. Aralarini bulma, vs hak getire. Hatta bir oyunda her iki taraftan da kiz aldim belki birseyler olur diye, elbette olmadi.

Back
Top Bottom