Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Users who are viewing this thread

Nasıl bir plan dahilinde çalıştıklarını bilmiyorum ama tahminimce öncelik verdikleri şeyler konusunda yavaş ilerlemeyi tercih ediyorlar bu daha sağlıdır muhtemelen. Mesela demirciliği örneklediniz, modcular oyunda görmek istedikleri şeyi modlarlar ve oyunun hangi dinamikleriyle çatıştığını önemsemezler. Sadece olsa daha iyi olurdu der ve eklerler.Sonuçta bir hataları milyon dolarlık projeye zarar vermeyecek, sadece modu yayınladıkları platformda - oy alacak o kadar.

Birde bu firmanın ne kadar geniş çaplı olduğuyla da alakalı bu durum. Bence sorun sistemleri değil, sorun kitlece isteklerimizin hemen gerçekleşmesini sağlayacak sihirbaz bir firma olmamalarıdır.
Önsöz ;
Cevabını alıntılayıp senin düşüncene destek verecek bir kaç konuya değinen bir paragraf yazdım yazdım, Similiar Threads penceresinde bir konu gözüme çarptı, yazmayı bırakıp konuya baktım merak etmiştim çünkü. Konu, geliştirici güncellemesi #4'ün çevirisiydi, ilgili video 11 Ekim 2020 tarihinde Youtube kanalına eklenmişti, konunun açılış tarihi 27 mayıs 2021 idi. Bunun üzerine ben de yazdıklarımı sildim, düşündüm ve aşağıya yeni bir paragraf yazdım.

Giriş ;
Şahsi Fikrim ; TW'ün hangi konuda geliştirme yapıyor ise topluluğa açık bir dil ile bildirmesi olur.
Toplulukta ki konulara baktığımda %80 ihtimal ile kozmetik içerikli konular var. Kimisi güzel kimisi kötü kimisi gerekli fikirler var.
Ekibin hangi konu üzerinde yoğunlaştığı bilinmediği için fikir kendi içinde elenmiyor ve sonunda umursamıyorlar, çalışmıyorlar şeklinde kötü bir imaj çiziliyor TW tarafından. Mesela 1.6.0 yaması için çalışılmış, benim gibi vasatın üstü/orta seviye makinalar için çok değerli bir yama, performans konusunda gayet verimli güzel bir çalışma olmuş bir tane crush yemedim, emeğinize teşekkür etmeli miyim ?..

Gelişme ;
Eğer hangi konu üzerinde çalışma yaptığınızı bilseydim şüphede kalmaz teşekkür ederdim.
Ne yaptığınızı bilmiyoruz, bir gün fil muhabbeti konuşuluyor, ertesi gün ek içerik paketi bunun sebebi iletişim eksikliği.
İletişim kurmak, bilgi vermek, TW hakkında ki olumsuz havayı kıracaktır ve bize fikir beyan etmek adına bir konu verecektir, fikirlerimizi bilinçli bir şekilde paylaşıp oyuna pozitif yönden katkı sağlayabilir işinizi kolaylaştırabiliriz, gidişat konusunda planlamalarınız hazır ise fikir kabul etmiyor iseniz bunu da bildirmeniz gerekir en azından insanların ne ile karşılaşacağı hakkında daha somut bir fikri olur beklentiyi buna göre tutar ve insanların düşüncelerini merak edip foruma giren TW çalışanlarını yani sizleri de doğal olarak yıpratmazlar, veriminiz artar.

Sonuç ;
Değerli Tale Worlds Enterteinment ekibi, insan iletişim sayesinde sosyal bir canlıdır.
Her hangi bir şeyi kötülemek için insanların elle tutulur sağlam, sarsılmaz bir veriye ihtiyacı yoktur yoktur, isterler ve söylemekten çekinmezler Önsöz bölümümde yaptığım gibi, kim bilir iş sorumlusu neler ile uğraşıyordu da çeviremedi zamanında.
Kurunun yanında yaşı da yakmak size yarardan çok zarar getirecek, yamalarda çalıştığınız konuları topluluğunuz ile paylaşın, oyun tam sürüme geçtiğinde sadece topluluktan çıkan güzel fikirler hatırlanacak.

Edit : "oyun tam sürüme geçtiğinde topluluktan çıkan güzel fikirler hatırlanacak." cümlesine bağlaç amaçlı "sadece" kelimesini ekledim.

Last edited:
Bence sorun sistemleri değil, sorun kitlece isteklerimizin hemen gerçekleşmesini sağlayacak sihirbaz bir firma olmamalarıdır.
Topluluk önerilerine hızla yanıt verip, aksiyon alıp oyuna ekleyen bir sürü EA oyun gördüm. Bunu olabildiğince hızlı yaparak oyuncuları hoş tutan bir sürü bağımsız yapımcı da biliyorum. Hiçbiri sihirbaz değildi.

Bakınız Arda bey şu güne kadar işine gelmediği için şu forumdaki hiçbir yazıma cevap vermemiştir. Fakat bunu yazdığımı "tesadüfen" görüp cevap verebilir :lol: işte firmanın sihirbazlığı da bu. Şark kurnazlığı da denebilir. İşlerine gelmeyen her konuda kulaklarının üstüne yatıp 1 sene oyaladılar herkesi. Sözde 6 ayda maksimum 1 senede tam sürüme geçilecekti. Öyle bir yüzsüzlük ki çıkıp "aslında net tarih vermemiştik" diyorlar hala. Topluluk da saftirik olunca kimse sorgulamıyor da.

Neyse açık ve net söylüyorum bundan sonra nasıl kepaze olacaklarını takipte olmak için buralardayım. Milletin 100 150 lirasını cukkalayıp 1.5 sene oyalamakla bitmez bu iş. Kimse EA bahanesine sığınmasın. Armağan Yavuz'un sözü ortada. EA ilk çıktığında bir röportajda 6 ay ya da 1 sene gibi bir zamandan bahsetmişti. 6 ay nere 18 ay nere? Daha da devam ediyor.

Bozulacaksa dün de bozulabilirdi yarın da bozulabilir. Ertelenmesi eklenecekse EA'i uzatmaktan başka bir şey yapmıyor. Gelmesi lazım artık unit vs dengesi oturdu artık bence

Bakınız Arda bey şu güne kadar işine gelmediği için şu forumdaki hiçbir yazıma cevap vermemiştir. Fakat bunu yazdığımı "tesadüfen" görüp cevap verebilir :lol: işte firmanın sihirbazlığı da bu. Şark kurnazlığı da denebilir. İşlerine gelmeyen her konuda kulaklarının üstüne yatıp 1 sene oyaladılar herkesi. Sözde 6 ayda maksimum 1 senede tam sürüme geçilecekti. Öyle bir yüzsüzlük ki çıkıp "aslında net tarih vermemiştik" diyorlar hala. Topluluk da saftirik olunca kimse sorgulamıyor da.

Neyse açık ve net söylüyorum bundan sonra nasıl kepaze olacaklarını takipte olmak için buralardayım. Milletin 100 150 lirasını cukkalayıp 1.5 sene oyalamakla bitmez bu iş. Kimse EA bahanesine sığınmasın. Armağan Yavuz'un sözü ortada. EA ilk çıktığında bir röportajda 6 ay ya da 1 sene gibi bir zamandan bahsetmişti. 6 ay nere 18 ay nere? Daha da devam ediyor.
İşine gelmemesinden ziyade sizin kullandığınız hatalı uslup buna sebep olmuş olabilir mi acaba ?
Cevaplayabilceği sorulari cevapliyor ama siz yapıci eleştiri yerine surekli aba altindan sopa gösterirseniz başta siz iletişimi kendiliğinizden kopariyorsunuz kışkırtarak cevap almaya çalışıyorsunuz.

Betalar son derece verimsiz bu çok açık. Sağlam falan gidiyorlar argümanı da artık tutmuyor. İlk başlarda ben de olumlu bakıyordum. '' yavaş yavaş ilerliyorlar, önce sıkıntıları çözüp, performansı arttıracaklar, sonra da içerik bombardımanı gelecek'' fikri hakimdi. Bir bombardıman geldi ama o da sadece oyun için olan hayallerimize geldi.

Performans iyileşsin ben de isterim ama şu aşamada performansı iyileştirdiler diye şirkete teşekkür edemeyeceğim.

Haziran bitiyor ama hala yerimizde sayıyoruz. Eğer oyunun ana aciliyetlerine el attıklarını görseydik kimse gelip sert eleştiri yapmazdı. Mesela kuşatma yapay zekası oyun çıktığından beri yerden yere vuruluyor, ama şirketin önceliği bu konu olmak yerine alakasız şeyler. Ne bu alakasız şeyler ne diye merak edersiniz herhangi bir patch notuna girmeniz yeterli.
Oyunun içeriği aylardır can çekişiyor ve tek bir ilerleme yok.

Spam
İşine gelmemesinden ziyade sizin kullandığınız hatalı uslup buna sebep olmuş olabilir mi acaba ?
Cevaplayabilceği sorulari cevapliyor ama siz yapıci eleştiri yerine surekli aba altindan sopa gösterirseniz başta siz iletişimi kendiliğinizden kopariyorsunuz kışkırtarak cevap almaya çalışıyorsunuz.
Ok.

Bu mantık bence yanlış. Bannerlord yaşayan bir dünya ve denge üzerine kurulu olduğu için 1 özellik birden fazla eklenmiş özellikle uyum problemleri yaşayabilir. Çok fazla özelliğin aniden eklenmesi demek, çok fazla karmaşa demektir. Böylesine bir karmaşa daha hızlı gitmesi gerekirken işleri içinden çıkılmaz hale sokup tamamen yavaşlatır. Konu bence sadece feedback değil. Gönderilmiş bir feedbackin çaresini kısa sürede etkili bir şekilde bulamıyorsan bir anlamı yok bence.

Bana kalırsa şuan ki ilerleyişleri doğru. Tuğlaları tek tek ve sağlam şekilde dizerek ilerliyorlar. Olası problemleri de birlikte çözüyorlar. Bence Tw'nin ihtiyacı olan şey, hız için ne kadar organize olma problemleri oluşacak da olsa programcı sayısı.
TW de çalışan , mod işleri ile bilinen insanlar durum kötü diyor dışarıdan bakan adam herşey doğru bence diyor hashhsshagah. Türkiye ye hoşgeldiniz burada herkes eşit. Bilgi konusunda.

Bakınız Arda bey şu güne kadar işine gelmediği için şu forumdaki hiçbir yazıma cevap vermemiştir. Fakat bunu yazdığımı "tesadüfen" görüp cevap verebilir
Üzerinde sorumlu olmadığım, teknik detaylarını bilmediğim ve şirketin açıklanmasını istemediği gibi durumlarda doğal olarak cevap veremiyorum. Soruna cevap vermeyecek boş bir cevap vereceğime hiç vermemem sanırım herkes için daha doğrusu.

joJ56f.jpg
Son zamanlarda bu başlığa bakışım.. Ne zaman girsem birileri 'muted'.

Son zamanlarda bu başlığa bakışım.. Ne zaman girsem birileri 'muted'.
Ortam gergin.

@MArdA TaleWorlds benden be bi soru geldin madem, perk'lerı ne zaman dengelemeyı düşünüyorsunuz? Planlarda bu var mı? Misal Smithing absürt bir gelir sağlarken, trading gerçek zaman çabası bağlamında bence hiç ödül verici değil. Hatta buraya odaklandığım için önceki kayıtlarda tuzağa düşmüş gibi hissettim. Tüm gelir kapılarına da nerf gelmemesi gerekiyor ayrıca. Trading biraz başlarda kolay gelir oldu diye banhammer misali nerf geldi diye düşünüyorum. 3-4 ayda bir kendimi güncel tutmak için giriyorum genellikle ama bir değişiklik hala göremediğim için sorma ihtiyacı hissettim.

@MArdA TaleWorlds benden be bi soru geldin madem, perk'lerı ne zaman dengelemeyı düşünüyorsunuz? Planlarda bu var mı? Misal Smithing absürt bir gelir sağlarken, trading gerçek zaman çabası bağlamında bence hiç ödül verici değil. Hatta buraya odaklandığım için önceki kayıtlarda tuzağa düşmüş gibi hissettim. Tüm gelir kapılarına da nerf gelmemesi gerekiyor ayrıca. Trading biraz başlarda kolay gelir oldu diye banhammer misali nerf geldi diye düşünüyorum. 3-4 ayda bir kendimi güncel tutmak için giriyorum genellikle ama bir değişiklik hala göremediğim için sorma ihtiyacı hissettim.
MP tarafında yakında bir değişiklik olacak. SP tarafı konusunda bir bilgim yok. Belki @SadShogun biliyordur.

Benden be bi soru geldin madem, perk'lerı ne zaman dengelemeyı düşünüyorsunuz? Planlarda bu var mı? Misal Smithing absürt bir gelir sağlarken, trading gerçek zaman çabası bağlamında bence hiç ödül verici değil. Hatta buraya odaklandığım için önceki kayıtlarda tuzağa düşmüş gibi hissettim. Tüm gelir kapılarına da nerf gelmemesi gerekiyor ayrıca. Trading biraz başlarda kolay gelir oldu diye banhammer misali nerf geldi diye düşünüyorum. 3-4 ayda bir kendimi güncel tutmak için giriyorum genellikle ama bir değişiklik hala göremediğim için sorma ihtiyacı hissettim.

Merhaba, singleplayer perklerinin üzerinden tekrardan geçilmesi planlanıyor. Perkleri dengelemekte smithing gelirleriyle trading gelirlerini ayarlanması konusunu maalesef anlamadım.
Burada perkten kasıt genel olarak "trade" ve ya "smithing" oynamanın dengelenmesi mi yoksa özellike aşırı avantaj sağlayan perkler olduğunu mu düşünüyorsun?

Burada perkten kasıt genel olarak "trade" ve ya "smithing" oynamanın dengelenmesi mi yoksa özellike aşırı avantaj sağlayan perkler olduğunu mu düşünüyorsun?
Kesinlikle, "kazanç / oyuna harcanan gerçek zaman" formülünü hesaba kattığımızda Trading'in perkleri yetersiz kalıyor. Mevcut arz/talep dengesi değiştirmek yerine perklere daha fazla avantaj getirilse bahsettiğim formülde trading daha cazip olur. Şu anki haliyle yağmacılık veya trading pek avantajlı durmuyor. En azından bu oyunda yeterince savaştan sıkılmış biri olarak hadi bir de ticaret deneyeyim dediğimde hiç keyif alamadım. Bir amacı yok.

Yani, Smithing'in nerflenmesinden ziyade, ticaret yapmak isteyen oyuncular için biraz daha seçenek sunulması gerektiğini düşünüyorum. Akla da ilk olarak perk geliyor. Başka sistemler de getirilebilir tabi.

Kesinlikle, "kazanç / oyuna harcanan gerçek zaman" formülünü hesaba kattığımızda Trading'in perkleri yetersiz kalıyor. Mevcut arz/talep dengesi değiştirmek yerine perklere daha fazla avantaj getirilse bahsettiğim formülde trading daha cazip olur. Şu anki haliyle yağmacılık veya trading pek avantajlı durmuyor. En azından bu oyunda yeterince savaştan sıkılmış biri olarak hadi bir de ticaret deneyeyim dediğimde hiç keyif alamadım. Bir amacı yok.

Yani, Smithing'in nerflenmesinden ziyade, ticaret yapmak isteyen oyuncular için biraz daha seçenek sunulması gerektiğini düşünüyorum. Akla da ilk olarak perk geliyor. Başka sistemler de getirilebilir tabi.
Her ne olursa olsun demircililte javelin satışı filan dengelenmeli bence. Ayrıca ben bir saveimde ticaret oymadım ticaret skilli yüksek yoldaşlarım ciddi gelir getiriyordu. Her yeni karavanda penaltı olmasına rağmen. Belki bu kaldırılabilir.

Yapıcı eleştirilere cevap verdiklerine katılmıyorum, bir kaç gün önce iğneleme yaptığım için moderasyonu oyalamaktan 4 puan ceza verildi bana. Oyunun çıkmamasına tepki gösteren arkadaşlara "uğraşıyorlar vatan hainleri hepinizi reportluyorum" gibi şeyler yazmıştım fakat reportlamamıştım :grin:.

Yanılıyor olabilirim ama postalnikov adlı arkadaşa da yukarıda yazdıklarından ötürü mute atılmış olabilir.

Bir kişi iki kişi değil memnuniyetsiz olan eleştiren. Ellerinde bir çekiç var yaşadıkları her probleme çivi muammelesi yapıyorlar.

Sanki oyunun arkasında benim ismim var, zararı bana dokunacak sanki, sanki ben çalışıyorum TW'de iş ararken CVme yazarken bu geliştirme süreci benim aklıma gelip bana tereddüt ettirecek sanki.

Beğenmediğiniz yorumları yapanları banlayın susturun ceza verin devam edin böyle başaracaksınız.

Ortam gergin.

Ortam gergin dedin ya aklıma bu geldi. Az ortamı gerginlikten kurtaralım.

Peki MP için ne zaman perkleri eklemeyi düşünüyorsunuz? Yani bu konuda daha önce MP kısmında konusu açıldı diye hatırlıyorum ama buradan da sormak istiyorum. Yakın zamanda MP için böyle planlama var mı? @SadShogun

Arkadaşlar oyuna gelecek olan yenilikler için nereye bakmamız gerek? Sürümlerle gelen yeniliklerden bahsetmiyorum. Gelecekte gelmesi beklenen büyük güncellemeleri kastediyorum.

Kazanç / oyuna harcanan gerçek zaman üzerinde kapsamlı iyileştirmeler olacağını söyleyebilirim. Bu oyun çıkışından önce düzeltmek istediğimiz önemli alanlardan.

Oyundaki farklı alanların karakter (ve klan) gelişimindeki birim zaman maliyetini dengelemek için uzun vadeli çalışmalar yürütüyoruz. Bunun içinde uzun dönemli testler, buradaki harcanan zamanların gerçek kazanımlarla karşılaştırılması gibi yöntemler kullanılıyor. Bunlar maalesef zaman alan işler ancak üstünde çalışıldığı bilgisini vermek isterim. Öğrenme oranı üzerinde yakın zamanda yaptığımız değişiklik genellikle olumlu karşılandı bunun gibi sistemi daha anlaşılır kılan (basitleştirmeyi kastetmiyorum) değişiklerin üzerinde çalışıyoruz.
Bunların ne zaman görücüye çıkacağına dair bir bilgi şu an için veremiyorum.

Burada tabii ki, her şey anlamsızlaşana kadar "nerflemek" ilk çözüm değil. Yinede oyunu bozan/deneyimi kötü yönde etkileyen bir şeyleri hızlıca düzeltmek istediğimizde genelde "nerf" yolunu tercih ettiğimiz bence doğru. Bunun iki iyi sebebi var, ilki "nerf"'in diğer sistemleri de dengesizleştirmemesi açısından daha güvenli bir yol olması, ikincisi ise oyuncu beklentilerini gerçekçi olmayan seviyelere alıştırmaması.
Oyundaki kazanımlara değeri onlara harcanan çaba veriyor, amaç bu çabayı ortadan kaldırmadan sadece "amaçsız" ve "bitmek bilmez" bir his vermesini engellemek.

Back
Top Bottom