Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Users who are viewing this thread

Ben TW'e para verdim. Bloc'a değil. Bloc'un aldığı kararı tabi eleştirebilirsin. Bu dünyada eleştiriye açık olmayan bir şey yok. Ama sen para vardiğin TW'ü eleştireceğin yerde, kendi zamanından vakit ayırıp topluluğa beleş içerik sunan adamı eleştiriyorsun. Absürdlük burada.
Tw bloc ve bloc gibilerin istedigi modlanabilirlik adımlarını atmalı diyorum. Ama bloc, Twden istedigi her şeye erişimin sunulmasını da beklememeli. Bu durum ve benzeri* ( * ~bizden oyunu düzeltmemizi bekliyor TW, para da kazanmıyoruz) haksız tutumuyla, yaptıgının faydasız ve yersiz oldugunu ifade ediyorum. Twden de blockdan da beklentimi ifade ediyorum, özel/genel anlamda modlar hakkında.

Twye de düşen var bu konuda. Bloc'a da. Neden "sen nasıl bloc'â besmelesiz söz söylersin. sen kimsin" moduna giriliyor. Bence dile getirdiğim(çürümedi eleştirilerim halen, gayet mantıklılar) eleştiriler oldukça doğal ve de olması gerektiği yerde. Okunmak istenmiyor sadece.

Amerikalıların bir lafı var bildin mi;

I'm pretty calm but what you are saying was not my point.
I'm aware of the fact that some things, especially core things that are deep down in the RGL cannot be open-source. I don't want them to be open-source anyway. It wouldn't make sense.
Perhaps it wasn't clear, I was referring to claims that this internal keywording is done intentionally ( which was also something I objected in same letter thread back then ) and for easing everyone's mind, I wanted to hear that this wasn't done intentional and they are not adding new ones to restrict modders. Officially stating this would sound like a "too-obvious thing to say" for them but there are definitely some doubt-clouds floating around on this matter. But anyway, we will discuss this with Duh privately to avoid derailing I think. If they choose to voice this out loud, they can.

Also by restrict, I mean making things harder for them. Otherwise having an internal have no real restriction effect on modders since they can always extract the entire .dll content to another solution and recompile it. I'm pretty sure TW also knows this.

bizden oyunu düzeltmemizi bekliyor TW, para da kazanmıyoruz
Kim diyor bunu? Modcuların hiçbirinin böyle konuştuğunu ben görmedim.

TW neden blocun bahsettigini yapmıyor? Toplulugun istedigi dogrultuda beklenenleri yaparak yavaş yavaş oyunu geliştirecekse TW, neden bloc'un istedigini yapmıyor? Burada hem toplulugu hem de haklarını gözeten bir durum mu var yoksa?

anlıyorum :smile:
Anladıgını pek sanmıyorum.

Daha fazla uzatmak istemiyorum. Blocu etiketledim geribeslememdeki eleştiri getirdigim yerlerde. İsterse yanıt verme hakkına pek tabii sahip.

. mesela şuan ne konuşalım?

Şu an birşey konuşmak zorunda değiliz ki , oynayan birileri oyundan birşey vs. atar ne bileyim , redditi silmeden evel bannerlorddan foto , video falan paylaşıyorlardı mesela. Facebook grubunda da yine oyundan parçalar , kareler atıyorlar. Yani birşey yok bari eleştirelim saçma. Hele ki oyun yüklü değilse yorum yapanlar komik geliyor.

Erken erişim dediğimde para verdim diyen arkadaşlar , oyun kıyamete kadar bizde artık. Yapımcısı çiftlik bank gibi bir yere kaçmış değil , veya tam sürüm bu hadi yallah deyip bırakmış da değiller. Her projede böyle sorunlar olabilir , tw zaten bunu bildiğinden dolayı tam sürüm çıkarmadı erken erişim yaptı. Bir de şuradan bakın , erken erişim yapmasalar bugün hala warband oynuyorduk. Bannerlordun videolarına baktıkça of keşke çıksa oynasam diyorduk. Şu an belki buradakiler beğenmiyor olabilirsiniz ama benim için bu yarım hali bile warbanddan çok daha güzel iki savegame bitirdim. Warbandın en kral modunda bile 300. günlerde artık çok güçlü oluyordum ve hep kazanmak sıkıyordu ama bannerlordda 4500. Ve 2500. Günlere gelen iki savem oldu.

Şu an oyun geliştirme aşamasında , tıpkı inşaatta olan evi almış gibiyiz. Ne kadar kızılsa da biz geliştirme sürecinin "parçasıyız". Oyun tam sürüm olduktan sonra beğenmezseniz basın sıfır puanı yorumunuzu yazın steame. Beni bağlamaz tw veya oyun ama forum yani burası , her güncellemede aynı şeyler sıkıyor.

OAMMTM.gif

@Valtoin @Unique @Bjorn The Hound sessizce sarılalım.

Şu an birşey konuşmak zorunda değiliz ki , oynayan birileri oyundan birşey vs. atar ne bileyim , redditi silmeden evel bannerlorddan foto , video falan paylaşıyorlardı mesela. Facebook grubunda da yine oyundan parçalar , kareler atıyorlar. Yani birşey yok bari eleştirelim saçma. Hele ki oyun yüklü değilse yorum yapanlar komik geliyor.
foto tarzı şeyler için benim bildiğim ayrı bir konu var (bannnerlord ekran görüntüleri ) o yüzden buraya atmak anlamsız olur.
Erken erişim dediğimde para verdim diyen arkadaşlar , oyun kıyamete kadar bizde artık. Yapımcısı çiftlik bank gibi bir yere kaçmış değil , veya tam sürüm bu hadi yallah deyip bırakmış da değiller. Her projede böyle sorunlar olabilir , tw zaten bunu bildiğinden dolayı tam sürüm çıkarmadı erken erişim yaptı. Bir de şuradan bakın , erken erişim yapmasalar bugün hala warband oynuyorduk. Bannerlordun videolarına baktıkça of keşke çıksa oynasam diyorduk. Şu an belki buradakiler beğenmiyor olabilirsiniz ama benim için bu yarım hali bile warbanddan çok daha güzel iki savegame bitirdim. Warbandın en kral modunda bile 300. günlerde artık çok güçlü oluyordum ve hep kazanmak sıkıyordu ama bannerlordda 4500. Ve 2500. Günlere gelen iki savem oldu.

oynanış süresine göre bakarsak benim şuan 402 saatim var. ben istiyorum ki bu süre 4000 saat olsun. ama olamıyor çünkü aynı save'i oynamaktan baydım, oyuna gerçek anlamda bir güncelleme gelse de kendimi oyuna salsam diye 14 aydır burada bekliyorum, bekliyoruz.
Şu an oyun geliştirme aşamasında , tıpkı inşaatta olan evi almış gibiyiz. Ne kadar kızılsa da biz geliştirme sürecinin "parçasıyız". Oyun tam sürüm olduktan sonra beğenmezseniz basın sıfır puanı yorumunuzu yazın steame. Beni bağlamaz tw veya oyun ama forum yani burası , her güncellemede aynı şeyler sıkıyor.
oyun geliştirme aşamasında, ama gelişiyor mu diye sorarsan cevabım hayır olur.

aynı eleştirileri görmek seni sıkmış olabilir, sana hak da verebilirim. ama bu konuya giren şirket çalışanları eleştirilerimizi görsün istiyorum ben şahsen.

Israrla "oyun yüklü olmadığı halde yorum yapanlar" dendiği için ufak bir cevap vereyim: Oyunun mevcut durumunun/Erken erişim sürecinin berbatlığını anlamak için oyunu oynamanıza, yüklü olmasına gerek yok. Warband oynamış, Bannerlord'un 1-2 oynanış görüntüsünü izlemiş, 1-2 ayda bir gelen "fixed" dolu yama notlarına bakmış birinin durumu anlamaması mümkün değil zaten.

Bu ve buna benzer yorumları TW erken erişimi açıkladığında ve erken erişim çıktığında yapıp durumu eleştirenlere kızanlar şu anda gerek Türkçe gerek yabancı forumda her gün yeni bir konu açıyor, yorum atıyor Bannerlord'un kötü durumu hakkında. Oyunun şuanki halinden memnunsan eğer tam sürüme çıktığında "optimizasyonu çözmüşler sonunda ya, neydi o öyle erken erişimde, sonunda adam olmuş oyun" deyip yine eleştirenleri eleştireceksin büyük ihtimal; yok "erken erişimde oyun daha, bi bitsin!" diyenlerdensen yukarıda yazdıklarım gibi sen de eleştirmeye başlayacaksın gibi görünüyor ama bir işe yaramayacak tam sürüm olduğu için.

Uzun lafın kısası, yukarıda da yazıldığı gibi neredeyse 1.5 yıllık bir EA sürecinin ve 8 yıllık geliştirmenin ardından ortaya çıkan ürün buyken ve herhangi bir "yenilik" söz konusu değilken dönüp dolaşıp aynı şeylerin tartışılması gayet normal, sorunun cevabını da vermişsin zaten; okumadan geçmekte özgürsün.

Erken erişim dediğimde para verdim diyen arkadaşlar , oyun kıyamete kadar bizde artık.
Benim orada para ile ilgili yaptığım yorum, dijiTürk'ün açtığı konuya özel. Hepimiz burada koskoca adamlarız, TW 8 yıl aradan sonra erken erişim demiş. Gözümüz kör mü, beleyip oyunun nasıl olduğunu görseydik önce, ondan sonra paramızı ona göre harcasaydık. Ama tabi bu TW'ü eleştiri yemekten bağımsız tutmaz. Eleştiride kullanılan dilde önemli tabi. Toxic postların bu oyuna hiç bir faydası yok ama toxic postları da anlamaya çalışmak lazım ve Bannerlord'da, Warband'de var olan güzel bazı güzel özellikler olmayınca bu şekildeki toxic dil ile yazılmış eleştiriler de kaçınılmaz oluyor.

@Royalus :lol:

Last edited:
oyun geliştirme aşamasında, ama gelişiyor mu diye sorarsan cevabım hayır olur.

aynı eleştirileri görmek seni sıkmış olabilir, sana hak da verebilirim. ama bu konuya giren şirket çalışanları eleştirilerimizi görsün istiyorum ben şahsen.

Bazı yerlerde hak veriyorum zaten tamamen mükemmel demiyorum. Misal şimdi multiplayer açtım muhtemelen 2 maç sonra donacak kapatıp tekrar açmak zorunda kalacağım , bu çıldırtıyor sadece bir örnek.

Ama hiç gelişmiyor da diyemem , sisteminizi bilmiyorum da benim ekran kartım 1050den bile biraz düşük güçte laptp ekran kartı , ram belleğim 6gb. İlk çıktığında very lowa çekiyordum 720p kalitede 30 fps anca alıyordum. Efektler falan hep kapalıydı. Çok ciddiyim o ayarlarda (benim için fazla ama çoğu insana az gelebilir) 250 Küsür saat oynadım. Sonraki güncellemeler ile yavaş yavaş ayarları artırdım ve şu an 720p medium/kaplamalar high yapabiliyorum ve 40 fpslerde falan oluyor.. 1080p açmazdı bile ama low da olsa 1080p açıp kasmadan oynayabiliyorum.

Şimdi çoğu kişi bunu fark edemez çünkü çoğunuzda 1650 vs. ekran kartları vardır. İşlemci ve savaş büyüklğü de aynı şekilde en başından beri zaten yüksek ayarlarda oynuyordunuz ama alt sistemler bunu net fark edebiliyoruz. Oyuna onca şeyi ekledikten sonra bu optimizasyonu yapmak belki çok sorun çıkarabilirdi , bu yüzden halka açtılar ve geri dönüşlere paralel olarak optimize falan ettiler. Kendi tahminim artık bu optimizasyon falan hallolmaya yaklaştı gibi çünkü bi zahmet ben de bu pc ile high ayarda oynamayayım yani sınırları zorlamak gibi olur daha fazlası. (Not: daha 1.5.9 oynuyorum , bir sonraki sürüm daha iyi diyorlar.)

Bu yüzden muhtemelen içerik gelmedi , İnşallah bundan sonra tam sürüme doğru içerik de eklerler böylece oyun çıktığında hem daha fazla oyuncuya hitap edecek hem de yeni gelen içerikler sayesinde oyunu silmiş kişiler de bir bakayım deyip yeniden yükleyecek diye düşünüyorum. Ha pek içerik gelmezse teorim kısmen çürür ben de ters köşe olurum o zaman birşey diyemem. Ama fark edilmese de düşük sistemler için bayağı iyi hale geldi.

Ama hiç gelişmiyor da diyemem
ben derim. oyun bence erken erişim ama geç gelişim :smile:
Bu yüzden muhtemelen içerik gelmedi , İnşallah bundan sonra tam sürüme doğru içerik de eklerler böylece oyun çıktığında hem daha fazla oyuncuya hitap edecek
benim de son umudum çıkışa doğru atak yapmaları. ama ea boyunca aldıkları '' ımm çok karmaşık, ımm öncelik değil'' tavrı yüzünden çoğu kişi şimdiden umudu kesti.

söylemeden geçmiyim, optimizasyon konusunda yol katedildi bence de.

Bu ve buna benzer yorumları TW erken erişimi açıkladığında ve erken erişim çıktığında yapıp durumu eleştirenlere kızanlar şu anda gerek Türkçe gerek yabancı forumda her gün yeni bir konu açıyor, yorum atıyor Bannerlord'un kötü durumu hakkında.
Sobelendim. EA'sin başında gerçekten benim umudum vardı; devblog'larda bahsedilenlerin, Warband'de olanların oyuna ekleneceğinden ama hatalı çıkmışım.

Sobelendim. EA'sin başında gerçekten benim umudum vardı; devblog'larda bahsedilenlerin, Warband'de olanların oyuna ekleneceğinden ama hatalı çıkmışım.
Hepimiz aynı durumdayız. Benim nisan 2020'deki mesajlarıma baksanız kafayı yersiniz. Bu hızla devam etseler, 2-3 aya refactor işini tamamlayıp sağlam zemine oturtup üstüne her ay dolu içerik ekleseler 1 yıla on numara oyun olur diye yorumlar yazmıştım. Her patch notlarını tek tek okuyup inceliyordum. Uzun sözün kısası her ay birisi çıkıp "yeav kötü yorumlardan da bıktık başka şey konuşun yeav" deyip gidiyor. Konuşulacak bir şey kalmadı. Biz bu devlete bir günde küsmedik :grin:

Bazı yerlerde hak veriyorum zaten tamamen mükemmel demiyorum. Misal şimdi multiplayer açtım muhtemelen 2 maç sonra donacak kapatıp tekrar açmak zorunda kalacağım , bu çıldırtıyor sadece bir örnek.

Ama hiç gelişmiyor da diyemem , sisteminizi bilmiyorum da benim ekran kartım 1050den bile biraz düşük güçte laptp ekran kartı , ram belleğim 6gb. İlk çıktığında very lowa çekiyordum 720p kalitede 30 fps anca alıyordum. Efektler falan hep kapalıydı. Çok ciddiyim o ayarlarda (benim için fazla ama çoğu insana az gelebilir) 250 Küsür saat oynadım. Sonraki güncellemeler ile yavaş yavaş ayarları artırdım ve şu an 720p medium/kaplamalar high yapabiliyorum ve 40 fpslerde falan oluyor.. 1080p açmazdı bile ama low da olsa 1080p açıp kasmadan oynayabiliyorum.

Şimdi çoğu kişi bunu fark edemez çünkü çoğunuzda 1650 vs. ekran kartları vardır. İşlemci ve savaş büyüklğü de aynı şekilde en başından beri zaten yüksek ayarlarda oynuyordunuz ama alt sistemler bunu net fark edebiliyoruz. Oyuna onca şeyi ekledikten sonra bu optimizasyonu yapmak belki çok sorun çıkarabilirdi , bu yüzden halka açtılar ve geri dönüşlere paralel olarak optimize falan ettiler. Kendi tahminim artık bu optimizasyon falan hallolmaya yaklaştı gibi çünkü bi zahmet ben de bu pc ile high ayarda oynamayayım yani sınırları zorlamak gibi olur daha fazlası. (Not: daha 1.5.9 oynuyorum , bir sonraki sürüm daha iyi diyorlar.)

Bu yüzden muhtemelen içerik gelmedi , İnşallah bundan sonra tam sürüme doğru içerik de eklerler böylece oyun çıktığında hem daha fazla oyuncuya hitap edecek hem de yeni gelen içerikler sayesinde oyunu silmiş kişiler de bir bakayım deyip yeniden yükleyecek diye düşünüyorum. Ha pek içerik gelmezse teorim kısmen çürür ben de ters köşe olurum o zaman birşey diyemem. Ama fark edilmese de düşük sistemler için bayağı iyi hale geldi.
Zaten hiçbir söylemimiz ''böyle oyun mu olur bu yahu'' olarak yazıldığı gibi düz şekilde birebir değil sevmeyen adamın bırak oyunu forumda işi yok zaten dostum.Valtoin birkaç gün önce çok güzel bir benzetme yapmıştı oyunun durumu ile ilgili oda şuydu ''mücevherimiz var ama afrikalı kabileler gibiyiz'' gibi bir tabir söz konusu cidden.Sadece üzüyor bu durum bizi ağır yıpratıyor.

Katılmadığım/öncülüğünü yapmadığım tek büyük konu bu oldu için de olmadığım halde en büyüğü oldu, abi neler dönüyor burda.:grin: Block un ürünü kendi ürünü o yüzden ister verir ister vermez hiçkimse de bir şey diyemez. Bu kararını beğenmiyorsan bloc u sevmezsin olur biter, burada dillendirdin ve sana cevap vermiyorsa bitir yani. Konunun ne olduğu da karıştı bence bırakın daha fazla yorum atmayı bu konu hakkında. @dijiTurk

Valla taleworldsün modding dcsinde bile sallamislar bloca gereksiz bir sekilde, duh bile gitmis opensource yapsaydi daha iyi olur gibi konusmus bide valla komik (Orada Taleworldsü temsil ederek) , uzun bir sekilde yazardimda gerek yok, bloc her türlü hakli, ha ben orayida görene kadar bloc 1-2 ay takilir sonra günceller modu en kötü diye düsünüyordum (arada sinirleniyor cünkü, ama sonra geri dönüyordu hepimiz gibi) ama oraninda halini gördükten sonra elimi ayagimi cekerdim. Bunun gibi bir özelligin oyuna eklenmesi lazimken bloc gelistirmeyi durdurdugunda tw a yükleneceklerine bloc a yükleniyorlar. Taleworlds alismis, modcular yapar diye. Blocun bahsetmek istedigini ise anlayan yok. Taleworldsün artik koyun kuzu texture i atmaktansa, artik oyuna eklenmesi gereken seyleri kendi eklemesi gerektigini anlamiyorsa community. Orada taleworldsü temsil eden arkadasta utanmiyorsa yazdiklarindan. (Bannerlord online modu cikinca bile akillanmadilar ki ne beklediysek). Yapilacak en iyi sey blocun yaptigini yapmasi modcularin.

Valla taleworldsün modding dcsinde bile sallamislar bloca gereksiz bir sekilde, duh bile gitmis opensource yapsaydi daha iyi olur gibi konusmus bide valla komik (Orada Taleworldsü temsil ederek) , uzun bir sekilde yazardimda gerek yok, bloc her türlü hakli, ha ben orayida görene kadar bloc 1-2 ay takilir sonra günceller modu en kötü diye düsünüyordum (arada sinirleniyor cünkü, ama sonra geri dönüyordu hepimiz gibi) ama oraninda halini gördükten sonra elimi ayagimi cekerdim. Bunun gibi bir özelligin oyuna eklenmesi lazimken bloc gelistirmeyi durdurdugunda tw a yükleneceklerine bloc a yükleniyorlar. Taleworlds alismis, modcular yapar diye. Blocun bahsetmek istedigini ise anlayan yok. Taleworldsün artik koyun kuzu texture i atmaktansa, artik oyuna eklenmesi gereken seyleri kendi eklemesi gerektigini anlamiyorsa community. Orada taleworldsü temsil eden arkadasta utanmiyorsa yazdiklarindan. (Bannerlord online modu cikinca bile akillanmadilar ki ne beklediysek). Yapilacak en iyi sey blocun yaptigini yapmasi modcularin.
Bunu duymamıştım hiç yazık!

Düğün sahnesi oyuna eklendi mi? Epeydir takip etmiyorum. Aylar önce Warband'de bulunan sahneleri ekleyeceklerini söylemişlerdi. Hala eklenmediyse de gerçekten verdiğim paraya yazık. Bu kadar zor olmamalı.

Back
Top Bottom