Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Users who are viewing this thread

Diyaloglar konusunda popüler olmayan bir fikir beyan edeyim. Bence çok önemli değil. Yani elbette önemli fakat eninde sonunda bunun düzeltileceği ortada ve bunun öncelik olmadığını düşünüyorum ben kişisel olarak. Öncelik oyunu şu kabuk yapısından çıkarmak olmalı ( buglar vs ayrı konu )
Keşke TW yarım yamalak da olsa yeni özellik eklese oyuna. Çünkü yarım yamalak da olsa o özelliğin sonradan cilalanıp oyunda olacağını görmüş oluruz oyuncular olarak. Fakat hiçbir doğru düzgün yeni özellik eklemeden bu şekilde aylar geçmesi hoş değil. Halbuki yapılabilecek, aylar sürmeyecek çok güzel özellikler var. Nexusmods'u açıp en çok kullanılan 20 moddan esinlenmek çok zor bir olay değil. İnsanlar o modları binlerce kez indiriyorsa sevdiği kullandığı için indiriyordur sonuçta. En somut "feedback" bu bana sorarsanız.
Modlar eklenti değil ihtiyaç başkan bunun anlaşılması lazım şirket tarafından.

Modlar eklenti değil ihtiyaç başkan bunun anlaşılması lazım şirket tarafından.
Demek istediğim o zaten benim de. Bir oyuncu kitlesinin %90'ı bir modu kullanıyorsa bu mod artık "opsiyonel" olmaktan çıkmıştır - bir şekilde oyuna eklenmesi gerekmektedir.
Çok uzağa gitmeye gerek yok, dönüp dolaşıp aynı şeye geliyorsun diyeceksiniz de, Bannerlord içinde Banner yok. Bannerlord içinde Banner olsun diye bile mod indiriyorsun. Normal bir olay değil bu. Ekle normal banner'ı. Sonra üstünde düzeltme mi yapacaksın? Yap, EA içindesin zaten, takıl kafana göre. Bu basit soru bile sorulunca "Var kafamızda bir plan" deniliyor. Var olsun, bu güzel de, ekle o süreçte dursun sen yine planını yap. Neden Mehmet Ali Erbil gibi parmaktan sonra yapıyorsun oyuncu kitlene sürekli. Ki çoğu özellik önerisinde bunu bile görmüyoruz, CM sessizliğine kaybolup gidiyor çoğu

Bence tam sürüme kadar/tam sürümden sonra oyun büyük çaplı özellik eklemeleriyle ne kadar evrilebilecek, hangi beklenen büyük özellkler getirilebilecek bunlar önemli.

Sadece spdan oluşan veya mpden oluşan veya bunlardan herhangi birinin mod destegi olmadan geliştirildiği bir oyun olsaydı bannerlord, blocun dediklerine katılırdım. Reddedilen diplomasiyi ekleyebileceklerdi de eklememek mi istediler yani anlamış değilim.

Demek istediğim o zaten benim de. Bir oyuncu kitlesinin %90'ı bir modu kullanıyorsa bu mod artık "opsiyonel" olmaktan çıkmıştır - bir şekilde oyuna eklenmesi gerekmektedir.
Çok uzağa gitmeye gerek yok, dönüp dolaşıp aynı şeye geliyorsun diyeceksiniz de, Bannerlord içinde Banner yok. Bannerlord içinde Banner olsun diye bile mod indiriyorsun. Normal bir olay değil bu. Ekle normal banner'ı. Sonra üstünde düzeltme mi yapacaksın? Yap, EA içindesin zaten, takıl kafana göre. Bu basit soru bile sorulunca "Var kafamızda bir plan" deniliyor. Var olsun, bu güzel de, ekle o süreçte dursun sen yine planını yap. Neden Mehmet Ali Erbil gibi parmaktan sonra yapıyorsun oyuncu kitlene sürekli. Ki çoğu özellik önerisinde bunu bile görmüyoruz, CM sessizliğine kaybolup gidiyor çoğu
Tabiki başkan demek istediğin o ve bunu bize en güzel sunan kişisin şuan yaptığın o güzel ihtiyaçlar ile beraber fakat şirket bunun farkında değil gibi geliyor bana.Dediğiniz gibi olsa cidden yarım yamalak gelsin yeterki yerini alsın orda sonrası için içimiz rahat olur.Son gelen 1.6.0'da 2 moddan direk alıntı yaptılar fakat oynayışı değiştirecek etken bir şey değil.Bize asıl sizinkiler gibi eklentiler lazım köyün yanında inek işareti değil oda olsun tamam ama asıl oynayışa etken olaylar lazım.

Harbiden çok mantıklı dediğin. Beta sürümün mantığı zaten düzgün çalışmasa da hatası da olsa test etmek ve geri dönüş almak değil mi?Ne diye gidip iki tane üften püften özelliğimsi şey için 1 ay bekletip hayal kırıklığı yaratıyorsun.
Baştan iletişimi kur, stabil oyun isteyen gitsin stabil sürüme devam etsin, yeni özellikleri denemek isteyen, hata geri dönüşü vermek isteyen beta oynasın de oyuncular da buna ayak uydursun. Sen de Bi güzel testini yapmış ol dene kafana göre at koştur.
Beta adı altında sürüm değiştirip duruluyor sadece.

Banner kısmı ve sonrasına tamamen katılıyorum. Modların ihtiyaç hale gelmesini de çok haykırdık burada ama nafile.

1.5 ay sonra modcu olarak, reddedilen Diplomasiyi veya reddedilen başka bir fikri eklesen çok ilginç olur diye düşünüyorum :smile: "Aa o kadar da zor değilmiş herhalde" demelerine sebep verebilir.
Üff bide bir mod yapıp şirkete dlc olarak satıyormuş ahhahaha, bu beni mutlu ederdi.

Diyalog konusunun tam sürüme saklandığını düşünüyorum. Çünkü tam sürüme aylar var daha. Oyuna diyalogları eklerlerse tam sürüm çıkmadan bütün diyalogları aylarca göreceğiz. Artık ezberleyeceğiz hatta. Bu da tam sürümdeki oyun deneyimini baltalar.

Ben de yeni özelliklerin kısa zaman aralıklarıyla sürekli eklenip -dengesiz de olsa- geri dönüşlerle düzeltilmesi taraftarıyım. En azından en ufak yenilik için 1 ay boyunca yeni beta beklenmemiş olur. Ama bu yenilikler arasında diyalog olmamalı kesinlikle.

Ha bir de işin şu kısmı var, diyaloglar ne kadar oyuna yedirilebilir? Yani sırf diyalog olsun diye metin eklemek değil de, ben oradaki metinlerden birini seçtiğimde oyunda bunun karşılığını görmek isterim. Atıyorum bir tüccarla aramdaki konuşmadan sonra bana indirim yapması gibi.

Atıyorum şu olacak mı: Ben bir lord'un kızıyla evlendim. Sonra bu lordun bağlı olduğu ülkeyle savaşa girdik ve birbirimize kağıt üzerinde düşmanız. Ben bu lordla karşılaştığımda oyun otomatik olarak saldır/kaç/asker gönder mi diyecek? Yoksa lord benim damadı olduğumu yapay zekayla çözümleyip daha önce oraya eklenen bir metin yardımıyla "Şimdilik yoluna git, bir daha karşılaşmayalım" diyebilecek mi? Yani gerçekten diyalog konusunda işin bu kadar detayına girilecek mi? Bu olmayacaksa eğer size söyleyeyim, kimse oradaki eften püften diyalogları okumaz bile.

Çok çok çok uç bir örnek verdim belki ama kısacası diyalogların altı doldurulmalı. Eğer bir rp ise bu, oyunda karşılığı olmalı.

Bir şeyler yazmakta gayet iyi olduklarını düşünüyorum ben. Warband'de bile ayrıntılı metinler vardı. Öyle ki, Bannerlord'a başladığım ilk gün 1 saatten fazla ansiklopedide yazı okumuştum

Üff bide bir mod yapıp şirkete dlc olarak satıyormuş ahhahaha, bu beni mutlu ederdi.
#eger secilen modlarin ureticileri para alacaksa
+
#gene secilen bu modlarin degerlendirilmesi(ve ayrica varsa gelistirilecek[ufak iyilestirmeler veya daha fazlası] kisimlarini ekleme surecleri yapilcaksa) zorunlu olacaksa

ki bence bu ikisi de olur oyle bi durumda;

parasi nda degilim(guzel is cikartan, freelancer gibi, para kazansin), fakat fakat her bir modun kodunu degerlendirmek, uygun degilse duzeltme istemek, sonra iyilestirme yapilacaksa bunlara resmi olarak kaynak ayirmak gerekecek ki bu surec, her bir guzel mod icin seri seri işletilemeyecekse; bence bu durumda modu iceri almaya gerek yok.

Sp icin en cok istenen 5 ozelligin resmen gelistirilme cabasinda varim, fakat spde tutan en cok tutan 5modun ana oyuna entegre edilme cabasinda ben yokum.

Modcu, icerigini her ilerletmek istediginde, degerlendirme sureci gececek haybiye.

Ben ozel beklentiler neticesinde, modlanabilirlik imkaninin resmen genisletimesine kaynak ayrilmasindan yanayim.
Burada da sinirsiz bir genişleme talebi hakkaniyetli degil, twnin kendi cikari ilk ve once gelir.

Dolayısıyla, in iyi modculara tw bir olcek yardimiyla para versin. Varım. Tum tutan modlarin degerlendirilmeye alinmasi ise, en cok istenen ve marjinal faydasi en yuksek resmi gelistirmeleri yavaslatir. Mod eger yeni bir oyun sunmuyorsa, bu degerlendirmeye girmemeli, ancak sunabildigi taktirde dlc olup olmayacagi degerlendirilmeli.

Zaten halihazırda yapılmış ve ulaşılabilir bir modun ihtiyaci, hangi ozel alanlarda hangi modlanabilirlik imkani saglanmasi istedigini belirtmek olmalı. Modu yapanlar, para kazanabilir, tw bunu saglayabilir, bu ayrı.

*turlu kelime hataları fixed (rest are welcome)

Last edited:
Diyalog konusunun tam sürüme saklandığını düşünüyorum. Çünkü tam sürüme aylar var daha. Oyuna diyalogları eklerlerse tam sürüm çıkmadan bütün diyalogları aylarca göreceğiz. Artık ezberleyeceğiz hatta. Bu da tam sürümdeki oyun deneyimini baltalar.

Ha bir de işin şu kısmı var, diyaloglar ne kadar oyuna yedirilebilir? Yani sırf diyalog olsun diye metin eklemek değil de, ben oradaki metinlerden birini seçtiğimde oyunda bunun karşılığını görmek isterim. Atıyorum şu olacak mı: Ben bir lord'un kızıyla evlendim. Sonra bu lordun bağlı olduğu ülkeyle savaşa girdik ve birbirimize kağıt üzerinde düşmanız. Ben bu lordla karşılaştığımda oyun otomatik olarak saldır/kaç/asker gönder mi diyecek? Yoksa lord benim damadı olduğumu yapay zekayla çözümleyip daha önce oraya eklenen bir metin yardımıyla "Şimdilik yoluna git, bir daha karşılaşmayalım" diyebilecek mi?
Beklentimi fakat dile getirmediğimi tam anlamı ile dile getirmişsiniz. Desteklemeden edemedim. Hoş bir anlam ifade etmeyeceğini de biliyorum ama nefsim körelsin. İlerlediğim her kapıda aynı noktaya varacaksam diyalog neyime. Bir sonuç doğursun ki ayrıntı atlamamak için dikkat kesileyim.

Benim açımdan bu EA sürecinde yaşanan en güzel şey mexxico seni tanımak oldu. Developerlar zaman zaman yorumlarda bulunurdu cevap verirlerdi ama sen direkt kendi başlıklarını açarak toplulukla iletişime geçtin. Mray'de ayrı bir noktada bu açıdan topluluk gözünde. Duh'ı saymıyorum o zaten bizden sayılır. Yolun açık olsun. Yapacağın her işte başarılar dilerim.

Kalradya'daki herkese ansiklopedi üzerinden rahatlıkla ulaşabilmek, kimin nesi olduğunu, karakter özelliklerini, yeteneklerini görebilmek bir tek beni mi rahatsız ediyor? Bu noktada oyun hileliymiş gibi geliyor. Yani tamam krallar ve o krallıkların önde gelen 1-2 klan liderine dair bazı bilgileri görelim ama kaynanatasını, kaynını, eniştesini, dayısını, çoluğunu çocuğunu her birinin tüm detaylarını bilmek oyunun dünyasını tek düze kılan temel sebeplerden biri gibi geliyor.

Krallar ve nam salmış klan liderlerine dair bazı bilgileri görebilsek fakat gerisi tanıştıkça, ilişkimiz geliştikçe görünür hale gelse tanıştığımız karakterlerle olan ilişkimiz, bağımız daha anlamlı hatta anlamlıdan öte daha kullanışlı bir hale gelir gibi geliyor. En nihayetinde bugün olduğu gibi geçmişte de kontak ağına sahip olmak, önemli kişileri tanımak çok önemli bir araç. Bu noktada charm, steward gibi yeteneklerin bu ilişki gelişimindeki etkisini düşündüğümüzde bu yetenek çok daha kıymetli bir hale gelebilir diye düşünüyorum. Burası biraz hayal gibi olacak ama klan üyeleriyle tanıştığımız zaman klan liderlerine dair sorular sorup, o klan üyesi, lideri ve bizim karakter özelliklerimize göre değişkenlik gösteren düzeyde bilgi alabilsek keşke. Tabii bu fikir çok fazla diyalog ve hesaplama gerekiyor. Buna ek olarak handa hancı, yoldaş, notable, gezgin ve şehirde yaşayan insanlarla etkileşime geçerek kişiler hakkında daha fazla bilgi aldıkça o karakter hakkında ansiklopedide daha fazla bilgiyi görüntüleyebilsek keşke. Oyunda sol altta habire o öldü, bu öldü diye mesaj çıkacağına tanıdığımız kişilerin haberlerinin bildirimini görmek bu bildiriyi daha kullanışlı ve anlamlı hale getirebilir.

Bu tip oynanış değişiklikleri olduğunda bir oyunu açmak, daha yavaş ve sindirerek oynamak ve uzun süre devam ettirmek daha önemli bir hale geleceğini tahmin ediyorum.

Düşmanlarla veya ait olduğumuz krallıktaki kişilerle "şurada, şu savaşta beraber veya karşılıklı savaşmıştık" gibi algılamalar ve diyaloglar gelecekse eğer bunların "yakın zamanda" belirtilen genel haritada yapılacak olan (tabiri hatalı söylüyor olabilirim) bölgeleştirme, şehir, kale ve köylerin alanlarının belirlenmesinden sonra eklenebileceğini düşünüyorum. Bu yüzden diyalogların en sona bırakılması mantıklı geliyor.

Kalradya'daki herkese ansiklopedi üzerinden rahatlıkla ulaşabilmek, kimin nesi olduğunu, karakter özelliklerini, yeteneklerini görebilmek bir tek beni mi rahatsız ediyor? Bu noktada oyun hileliymiş gibi geliyor. Yani tamam krallar ve o krallıkların önde gelen 1-2 klan liderine dair bazı bilgileri görelim ama kaynanatasını, kaynını, eniştesini, dayısını, çoluğunu çocuğunu her birinin tüm detaylarını bilmek oyunun dünyasını tek düze kılan temel sebeplerden biri gibi geliyor.
Bilmiyorum ama CK 3 de de bu mevcut ta Asya dan Avrupa’da ki adamın tüm özellliklerini görüyorsun :grin:. Karısının , çoluğunun falan dahi. Aslında derin düşünürsen bilmek sana bir şey kazandırmıyor, oyun gerçek hayat değil simülasyon , bu yüzden değişen pek bir şey olmuyor görmesek bile. MB de bu hiç ama hiç önemli değil bana sorarsan çünkü CK 3 de Zeki karakterlerle soy kurabiliyorsun biraz cheat gibi kalıyor ama dengelemesi bozuk diyemem. CK 3 övmeye başlamayayım burada o yüzden kısa kesiyorum, bence görmenin bir önemi yok.

Bu konu ansiklopedi devblog'unda çok tartışılmıştı. Ben Warband'de lordların cevaplarına göre kişiliklerini belirleyip not alıp öyle oynardım oyunu.

Edit:
another option will be added later and player will be able to create new clans from his companions (of course limited to time / player clan tier / etc).

Global forumda yazdı mexxico, kendi krallığımızı kurduğumuzda, yoldaşlardan clan oluşturma özelliği oyuna ileride eklenecekmiş. Tabi hangi patch ne zaman hiç bir bilgi yok şu an ama güzel gelişme.

Last edited:
Back
Top Bottom