Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Users who are viewing this thread

Umarım her pcde aynı artış görünür. Büyük ihtimalle aylardır yenilik gelmemesi hep bu optimizasyon çalışmalarından dolayıydu diye düşünüyorum. Umarım bundan sonra içerikle ilgili şeyler eklenir.

Hocam uzun zaman evvel Armağan Yavuz'un Jahrein ile yaptığı röportajı izlemiştim , yayını pek bilen olmayabilir, izlenmesi 1k falan zaten. O videoda hissettiğim kadarıyla Armağan bey biraz işkolik biri ve yapılan projenin her kısmına müdahil olan birisi sanırım. Oyun yapmayı ne kadar sevdiğini falan birkaç defa söylemişti. Yani müziğinden ana menü kodlarına , modellerden diyaloglara kadar her konuda muhtemelen sürece dahil oldu.
Ve yine (yanlış değilsem akademisyen temelden geliyor kendisi) oyunu yaparken de bir oyun şirketinden çok bir mühendis gibi düşündü sanırım. Özellikle modlanmaya bu kadar açık bir oyun serisi görmedim , yani direkt girişte hangi modu/modları seçeceğimizi belirten launcheri bile var oyunun. Hatta ana oyun dahi içeriklerini pek anlamadığım 4-5 farklı moda bölmüşler , muhtemelen bu bölmenin de bir mantığı vardır diye düşünüyorum.

Bu mühendis kafasıyla yönetiliyorsa cidden , sürekli şikayet edilen "önceliklerimiz" konusunda , hataları ve optimizasyon sorunlarını kast ediyordu bence. Sonuçta mühendis kafasıyla bakarsak yapılan şeyin önce temel hataları giderilmeli ki sonra tek tek yeni şeyler eklersin. Bir arabanın gövdesinde hata varken nasıl ki parçalarının montajını o gövde üzerine yapmazsak , oyunda da bunu yapmak istememiş olabilir diye sanıyorum. Yani koltuğu yerleştirmeden oradaki hatayı düzeltip sonra yerleştirir gibi.

Sizin dediğiniz şu gelecekte taleworldsun işlerini zorlaştıracak şey de başta yazdığım olabilir belki. Yani Armağan Bey'in oyunun her parçasına müdahil olması yavaşlamaya sebep olabilir zira warband gibi ufak bir oyun yok artık , daha kompleks işlerle çalışacak ve büyük bir şirket haline geldi taleworlds. Ha belki değildir tahmin yani , zan altında bırakmayayım kimseyi.

-.-.-.-.-.-.-.-

Şahsen ben sabırsız değilim bekleme konusunda , bence bannerlord sancılı bir süreç sonucunda da olsa başarılı bir şekilde çıkış yapmış bir oyun oldu. Resmi olarak oyunun son hali bu değil , yani daha umut var ve şahsen önümüzdeki birkaç ay içinde çok fazla yeni şey bekliyorum zira 1.6.0 yamasında performans bayağı iyi diye haberler gelmeye başladı. Hatta artık mpye el atılacağını tahmin ettiğimden oraya konu açtım şunları yapsanız daha güzel olabilir diye. Umarım tahmin ettiğim gibidir.
Benim Tahminim EA bitse dahi aslında EA'nın bitmeyeceği yönünde. Sadece sözde bir EA bitiş süreci göreceğiz. Bunu başarmak içinde mantıklı bakarsak ilk öncelik optimizasyon konusu. Çünkü tam bir oyunun stabil, kesintisiz bir oyun deneyimi sunması elzem. Bunu başardıkları zaman evet Tam sürüm çıkacak ama Rol Yapma olarak aynı ilerlemeyi görebileceğimizi düşünmüyorum. Oyun tam sürümle beraber bu öğeleri kazanmaya başlayacak gibi duruyor. Yani benim hislerim bu yönde. Tahminimse oyunun Gerçekten TAM gibi hissetireceği zaman 2023 yılı falan olacak herhalde.

Dediğine katılıyorum çoğunlukla bu performans değişiklikleri sistemimize bağlı olarak artıyor veya azalıyor. Ama yabancı forumda yazdıklarına göre 1.6.0 sürümünde çoğu kişide bir performans artışı olmuş. Yani anlatmaya çalıştığım ne kadar kişiden kişiye değişse de genel olarak bir performans artışı söz konusu.
Tamamdır bir çok kişi den artış var yorumu geliyorsa büyük ihtimal öyledir pek umudum olmasada.
Umarım her pcde aynı artış görünür. Büyük ihtimalle aylardır yenilik gelmemesi hep bu optimizasyon çalışmalarından dolayıydu diye düşünüyorum. Umarım bundan sonra içerikle ilgili şeyler eklenir.

Hocam uzun zaman evvel Armağan Yavuz'un Jahrein ile yaptığı röportajı izlemiştim , yayını pek bilen olmayabilir, izlenmesi 1k falan zaten. O videoda hissettiğim kadarıyla Armağan bey biraz işkolik biri ve yapılan projenin her kısmına müdahil olan birisi sanırım. Oyun yapmayı ne kadar sevdiğini falan birkaç defa söylemişti. Yani müziğinden ana menü kodlarına , modellerden diyaloglara kadar her konuda muhtemelen sürece dahil oldu.
Ve yine (yanlış değilsem akademisyen temelden geliyor kendisi) oyunu yaparken de bir oyun şirketinden çok bir mühendis gibi düşündü sanırım. Özellikle modlanmaya bu kadar açık bir oyun serisi görmedim , yani direkt girişte hangi modu/modları seçeceğimizi belirten launcheri bile var oyunun. Hatta ana oyun dahi içeriklerini pek anlamadığım 4-5 farklı moda bölmüşler , muhtemelen bu bölmenin de bir mantığı vardır diye düşünüyorum.

Bu mühendis kafasıyla yönetiliyorsa cidden , sürekli şikayet edilen "önceliklerimiz" konusunda , hataları ve optimizasyon sorunlarını kast ediyordu bence. Sonuçta mühendis kafasıyla bakarsak yapılan şeyin önce temel hataları giderilmeli ki sonra tek tek yeni şeyler eklersin. Bir arabanın gövdesinde hata varken nasıl ki parçalarının montajını o gövde üzerine yapmazsak , oyunda da bunu yapmak istememiş olabilir diye sanıyorum. Yani koltuğu yerleştirmeden oradaki hatayı düzeltip sonra yerleştirir gibi.

Sizin dediğiniz şu gelecekte taleworldsun işlerini zorlaştıracak şey de başta yazdığım olabilir belki. Yani Armağan Bey'in oyunun her parçasına müdahil olması yavaşlamaya sebep olabilir zira warband gibi ufak bir oyun yok artık , daha kompleks işlerle çalışacak ve büyük bir şirket haline geldi taleworlds. Ha belki değildir tahmin yani , zan altında bırakmayayım kimseyi.

-.-.-.-.-.-.-.-

Şahsen ben sabırsız değilim bekleme konusunda , bence bannerlord sancılı bir süreç sonucunda da olsa başarılı bir şekilde çıkış yapmış bir oyun oldu. Resmi olarak oyunun son hali bu değil , yani daha umut var ve şahsen önümüzdeki birkaç ay içinde çok fazla yeni şey bekliyorum zira 1.6.0 yamasında performans bayağı iyi diye haberler gelmeye başladı. Hatta artık mpye el atılacağını tahmin ettiğimden oraya konu açtım şunları yapsanız daha güzel olabilir diye. Umarım tahmin ettiğim gibidir.
launcher bir çok oyunda var :grin: hatta inanır mısın çoğunda steam workshop bulunmasına rağmen liste den mod seçip Otomatik indirip kurma hizmeti alabiliyorsun.

-.-.-.-.-.-.-.-

Sadece mühendis kökenli yöneticilerin olduğu durumlarda bu yaşanıyor maalesef dediğin gibi. Benim de tecrübelerimle sabittir bu ki ben de bir mühendisim. Konusu açılmışken mühendis-yönetici hayali kuran kardeşlerim ikinci dal olarak ekonomi, işletme, endüstri alanlarını okumazını rica ve tavsiye ediyorum. Hem kariyeriniz hem çalışanlarınızın mutluluğu adına çok önemli artılar katacaktır bu. Ben sonradan idrak ettim şimdi biraz zor oluyor. Ve önümüzde az bir yol kaldı inşallah siz iş hayatınıza (buraya yazılacak çok şey var da) "iktidarsızlıkla" devam etmeyeceksiniz. Konusu açılmışken kaçırmayayım dedim.

@blwpark bu konuda hem buradaki arkadaşlarla yaptığımız discord yayınında da hem o yazıda da benzer şeyleri anlattım. TW'nin başındakilerin iyi ve güvenilir insanlar olduğu konusunda zaten hem fikiriz - ha tabii benim kişisel hayal kırıklıklarım oldu ama bu konuda ben de yeterince zeki davranmadım ve ön almadım o konular karışık. Ancak sorun olarak yazdığım şeyler de önemli ve iyi bir oyun üretmenin önünde gelecekte ve bugün de TW'nin önünde engel olacak / oluyor. Bunları zaten defalarca da tartıştık siz de biliyorsunuz. Şirket büyüdükçe araya giren katmanların çoğalması oyuncu ile son kararı veren arasında iletişim kopukluğuna neden oluyor (Warband'da böyle değildi, oyuncu direkt son karar verenle muhattap oluyordu) bu katmanların çoğalması da ürünün kalitesini gameplay'i oyuncu memnuniyetini direkt baltalıyor. Bu noktada ya sorumluluklarınızı şirkette güvendiğiniz insanlara dağıtıp geri çekileceksiniz ki bu bizde olmadı yoksa bu yapılmazsa bence ürün kalitesi direkt kötü etkilenebilir zamanla. Yani iyi bir ürün yaparsanız şirket kazanıyor ve büyüyor ama sonraki oyunlarınızda işler zorlaşıyor çünkü uğraşmak zorunda kaldığınız formalite işler artıyor katmanlar çoğalıyor belki başarma hırsınız ve oyunlara ayırmak istediğiniz zaman azalıyor (zaten başarılı oldunuz artık, gençlikteki kadar istek / enerji / hırs kalmadı) ve oyundan oyuncudan kopuyorsunuz. Karışık konular. Discord yayınında uzun uzun konuştuk bunları.

Oh be Türkçe yazmak ne kolaymış:smile:
Dürüstlüğünüz ve samimiyetinizin her zamanki hali için teşekkürler ilk olarak hocam.Anlattıklarınız baya ciddi olaylar ve içinde bulunduğumuz durumu özetliyor.Değişir umarım bu durum tek beklentim bu çünkü baya sıkıntılı birşey bu biz oyuncular için.Araya katman olarak girenlerde ciddi sorun var bu işin insanları değiller şahsi görüşüm.

Dürüstlüğünüz ve samimiyetinizin her zamanki hali için teşekkürler ilk olarak hocam.Anlattıklarınız baya ciddi olaylar ve içinde bulunduğumuz durumu özetliyor.Değişir umarım bu durum tek beklentim bu çünkü baya sıkıntılı birşey bu biz oyuncular için.Araya katman olarak girenlerde ciddi sorun var bu işin insanları değiller şahsi görüşüm.
O kişilerin yapabilecekleri çok şey yok. Şimdi ben bir şeyler yazınca onları suçluyor gibi oluyorum yanlış anlaşılma oluyor üzülenler kırılanlar oluyor. Dün ondan artık bu konuları tartışmayalım dedim en son herkes görevini yapmaya çalışıyor dedim şimdi burada yine konuyu açmış oldum da Türkçe özetlemek için. Araya girenler ne kadar istekli olursa olsun üzerlerine binen iş başarması çok zor bir şey ve hiç bir zaman Warband'daki kadar 0 katman olması gibi etkili sonuç alınmaz.

İngilizce forumda da dediğim gibi oyun daha geliştirilmeye devam edecek (muhtemelen en az 6 ay en çok 12 ay, tabii benim son 1.5 ayım). Sabırlı bir şekilde araya farklı oyunları da koyarak beklentinizi zamana yayarak beklemekten başka bir yol yok. Zaten modlar gelince farklı isteklerinizi karşılayan modlar da olacak. Vanilla normal olarak her tür farklı isteği karşılamayacaktır. Biraz daha zamana ihtiyaç var.

Last edited:
O kişilerin yapabilecekleri çok şey yok. Şimdi ben bir şeyler yazınca onları suçluyor gibi oluyorum yanlış anlaşılma oluyor üzülenler kırılanlar oluyor. Dün ondan artık bu konuları tartışmayalım dedim en son herkes görevini yapmaya çalışıyor dedim şimdi burada yine konuyu açmış oldum da Türkçe özetlemek için. Araya girenler ne kadar istekli olursa olsun üzerlerine binen iş başarması çok zor bir şey.

İngilizce forumda da dediğim gibi oyun daha geliştirilmeye devam edecek. Sabırlı bir şekilde araya farklı oyunları da koyarak beklentinizi zamana yayarak beklemekten başka bir yol yok. Zaten modlar gelince farklı isteklerinizi karşılayan modlar da olacak. Vanilla normal olarak her tür farklı isteği karşılamayacaktır. Biraz daha zamana ihtiyaç var.
Modların neler sunmasını gerektiğini az çok biliyoruz hocam ama oyunun kendisindende doğal olarak beklediğim olayların 15 aydır gelmemesi aşırı üzüyor bizi.Bu olayın en büyüğüde diyalog kısmında bir hareket olmaması.Eşimizle ayrı diyaloglar , klan üyelerimizle ayrı diyaloglar emir ve komutalar , oğullarımızla ayrı diyaloglar vs .vs. hocam.Diyalog kısmı hiç gelmedi aşırı üzücü bir durum bu.Oyunun grafiklerinden vs herşeyden memnunum sadece item çeşitliliği vs gibi birşey olursa olur ama diyalog kesinlikle lazım hocam şahsi görüşüm.Oyundaki en büyük boşluk şu an bu.Şehire vali atıyoruz tek sorumuz şehirde durum nasıl böyle böyle.Şehirde şöyle yap çetecilere müsade verme vs. gibi cidden lazım diyaloglar yapılan bu kadar şeyden sonra zor olacağını düşünmüyorum ki oyunun dengesini bozacak birşeyde yok diyalog kısmında benim düşündüğüm.Fon olsa kredi çekip yatırıcam cidden o duruma geldim.Dediklerinizi anladım suçlama gibi birşey söz konusu değil sadece Warband'da olan Bannerlord'a 10 yıl tecrübeler sonucu playerların doğrultusunda oyuna uygun birşeyler istiyoruz fantezik boyutu tabiki modlara kalır ama diyalog hocam lazım lütfen..Mücevherimiz var ama parmağımıza takılacak altın kısmı yok şuan.Yalvarıyorum cidden.

Diyaloglar konusunda haklısınız gerçekten dediğiniz sıkıntı var ancak bu konu için işte dediğim tepeye bu isteklerinizi iletmeniz lazım. Ben her konuda tepeye suggestion taşıyamıyorum, tartışılacak isteklerin sayısı arttıkça hepsine ayrılan süre düşüyor. Kendi adıma yapabileceğim sorumluluk alanlarıma odaklanmaya oradaki sorunları çözmeye çalışıyorum. Bu tür rahatsızlıkların suggestion olarak tepeye iletilmesi lazım. Oyun çok kapsamlı. Herkesin farklı konularda haklı beklentileri var. Bu beklentilerin bir sıraya sokularak tek tek halledilmesi lazım.

Last edited:
Oyunun tepesindeki kişi kendi oyununda diyalogların gerçekten çok kötü olduğunun farkında değil mi? Armağan bey iyi bir insan olabilir fakat bazı hareketlerine anlam veremiyorum

Oyunun tepesindeki kişi kendi oyununda diyalogların gerçekten çok kötü olduğunun farkında değil mi? Armağan bey iyi bir insan olabilir fakat bazı hareketlerine anlam veremiyorum
Belki şu an öncelik olarak onu görmüyordur. Dediğim gibi zamana yayıp bu konudaki isteklerinizi yazarak bekleyin. Elden başka bir şey gelmez. Daha zaman var.

Hocam teşekkürler seviliyorsunuz.Enteresan cidden diyelim ki yönetim kısmında 15 kişi var 1'ide çıkıp demiyormu aaa diyalogları unuttuk :roll: Gelicekse sorun yok başkan zaman olayında gayet başarılıyız player'lar olarak.

Hocam teşekkürler seviliyorsunuz.Enteresan cidden diyelim ki yönetim kısmında 15 kişi var 1'ide çıkıp demiyormu aaa diyalogları unuttuk :roll: Gelicekse sorun yok başkan zaman olayında gayet başarılıyız player'lar olarak.
Valla garanti de veremiyorum tabii. 1.5 ay sonra ben de oyuncu olarak aranıza gelir sizle beklerim:smile: Öylesi daha stressiz.

İşkolik olmak kötü bir şey değil. Armağan Bey'in tecrübesi zaten geçmişe dayanıyor ki Türk Oyun Endüstrisi içinde ismi geçen önemli bir iş adamı ve tecrübeli usta bir mühendis.

Fakat eleştiriye gelecek olursak bazı şeyleri kısıtlayacak adımlar atılıyorsa ve bu kısıtlamaları zamanı gelince yayınlamayı düşünüyorsa yine bir bildiği var demektir keza oyun yapımcılığı hususunda bir şeyi yapmak hiç kolay değildir.

Görevler eksik, yan görevler eksik, senaryosunu daha çok alternatif hale getirecek senaryolar yazılmalıdır veya buna ayıracak vakit yoksa toplulukta bunu yapacak ve senaryo yazabilecek insanları bulmalılar diye düşünüyorum ki her Patch'te 10-15 görev gelmesi kötü olmaz. Diyaloglar için bir şey diyemem. Ama @mexxico abimin bizlerle bazı konularda aynı fikirde olduğuna hemfikirim.

Daha yazacak çok şey var ama konuyu bozmayayım.

Belki şu an öncelik olarak onu görmüyordur. Dediğim gibi zamana yayıp bu konudaki isteklerinizi yazarak bekleyin. Elden başka bir şey gelmez. Daha zaman var.
Bahsettiğin indie şirket için bir süre dinlemeye mi çekileceksin ve aklında bir şeyler var mı?

Valla garanti de veremiyorum tabii. 1.5 ay sonra ben de oyuncu olarak aranıza gelir sizle beklerim:smile: Öylesi daha stressiz.
Doğrudur hocam beklemedeyiz :grin:
İşkolik olmak kötü bir şey değil. Armağan Bey'in tecrübesi zaten geçmişe dayanıyor ki Türk Oyun Endüstrisi içinde ismi geçen önemli bir iş adamı ve tecrübeli usta bir mühendis.

Fakat eleştiriye gelecek olursak bazı şeyleri kısıtlayacak adımlar atılıyorsa ve bu kısıtlamaları zamanı gelince yayınlamayı düşünüyorsa yine bir bildiği var demektir keza oyun yapımcılığı hususunda bir şeyi yapmak hiç kolay değildir.

Görevler eksik, yan görevler eksik, senaryosunu daha çok alternatif hale getirecek senaryolar yazılmalıdır veya buna ayıracak vakit yoksa toplulukta bunu yapacak ve senaryo yazabilecek insanları bulmalılar diye düşünüyorum ki her Patch'te 10-15 görev gelmesi kötü olmaz. Diyaloglar için bir şey diyemem. Ama @mexxico abimin bizlerle bazı konularda aynı fikirde olduğuna hemfikirim.

Daha yazacak çok şey var ama konuyu bozmayayım.
Kesinlikle başkan katılıyorum madem zaman sıkıntısı vs. var.Bunu yapacak insanlar cidden var sizin gibi.Keşke...

Doğrudur hocam beklemedeyiz :grin:

Kesinlikle başkan katılıyorum madem zaman sıkıntısı vs. var.Bunu yapacak insanlar cidden var sizin gibi.Keşke...

Ben Kalradya'ya has senaryo yazabilirim ama bu konuda firma tarafından eğer ihtiyaç varsa talep gerekiyor. Ayrıca, bunu ben yapamasam da yapabilecek insanlar var.

Zamanında bir developer; diyalogların early acces sürecin son safhasında geleceğini, diğer özelliklere göre küçük ve diğer yeni eklenecek özelliklerle çakışmaması için en uygun vakit olduğunu belirtmişti, bu doğru mu eğer cevap verebilirseniz?

Zamanında bir developer; diyalogların early acces sürecin son safhasında geleceğini, diğer özelliklere göre küçük ve diğer yeni eklenecek özelliklerle çakışmaması için en uygun vakit olduğunu belirtmişti, bu doğru mu eğer cevap verebilirseniz?
Böyle bir şey doğruysa neden belirtilmiyor illa YouTube un derinliklerine mi inmeliyiz bir iki şey öğrenebilmek için :grin:

1.5 ay sonra modcu olarak, reddedilen Diplomasiyi veya reddedilen başka bir fikri eklesen çok ilginç olur diye düşünüyorum :smile: "Aa o kadar da zor değilmiş herhalde" demelerine sebep verebilir.

Diyaloglar konusunda popüler olmayan bir fikir beyan edeyim. Bence çok önemli değil. Yani elbette önemli fakat eninde sonunda bunun düzeltileceği ortada ve bunun öncelik olmadığını düşünüyorum ben kişisel olarak. Öncelik oyunu şu kabuk yapısından çıkarmak olmalı ( buglar vs ayrı konu )
Keşke TW yarım yamalak da olsa yeni özellik eklese oyuna. Çünkü yarım yamalak da olsa o özelliğin sonradan cilalanıp oyunda olacağını görmüş oluruz oyuncular olarak. Fakat hiçbir doğru düzgün yeni özellik eklemeden bu şekilde aylar geçmesi hoş değil. Halbuki yapılabilecek, aylar sürmeyecek çok güzel özellikler var. Nexusmods'u açıp en çok kullanılan 20 moddan esinlenmek çok zor bir olay değil. İnsanlar o modları binlerce kez indiriyorsa sevdiği kullandığı için indiriyordur sonuçta. En somut "feedback" bu bana sorarsanız.

Tabi Taleworldsün kendi development şeklini de değiştirmesi lazım biraz. Mesela son 1.6 içinde eklendiği söylenen "Demircilik İşleri" güzel bir eklenti. Dengesi nasıl, kendisi nasıl çalışıyor bilmiyorum ama güzel eklenti. Bunun eklenmesi normalde aylar almaz. Tahminimce dengesini vs ayarlamak için ekstra zaman harcıyorlar. Fakat bu durum yanlış, daha doğrusu bu durum Beta branchinin anlamını yitirmesini sağlıyor. Normalde olması gereken, bir özelliği ayarlarsın, hata ( crash vs gibi ) olmadığına emin olursun testlerde, sonra denge vs işlerini Beta branchi içinde feedback ile dengelersin. Normalde Beta branch içine her gün bir patch bile gelebilmeli. Fakat TW Beta branchi Release ile aynı zaman güncelliyor resmen. Bu çok anlamsız bir olay.

Back
Top Bottom