Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Users who are viewing this thread

yeni gelmiş
teşekkürler.ufak tefek ama güzel özellikler eklenmiş bu kez.demircilikte sipariş üzerine üretim,köylerin ne ürettiginin simge ile belirtilmesi filan hoşuma gitti.kereste gerek oluyor,neredeydi kereste üretimleri diye 10dk düşünüyorduk,tektek geziyorduk yakındaki köyleri.bi önceki versiyondaki kasmalar filanda yok şimdilik bende.sanırım bu versiyondan memnun kalıcam :smile:

Bu kültür özellikleri çok iyi olmuş. Aslında notlar okunduğunda stability daha artmış gibi geliyor. Ayrıca bu artworkleri kim yapıyorsa ellerine sağlık benim çok hoşuma gidiyor

Şu fil beni gram heyecanlandıran bir şey değil. Ben daha oyunda lorduma Warband'deki gibi şu tarafa git diyemezken, şuna niye insanlar heyecanlanıyor anlayamıyorum.
Aslında haklısın. Ben de o kadar heyecanlanmadım. Burada nutuk çekmeye gerek yok. Herkes görüyo oyunun sorunlarını. O kadar gün sonra gelen güncelleme de fil ekleniyor, bilinen sorunlardan ses seda yok. Sadece fili oyunda görmek ayrı bi gülümsetti. Ancak filleri hangi kültüre verecekler onu merak ediyorum o kadar. (bir de modderlara farklı mount desteği sağlaması güzel)

Guzel bir arena sistemi de, ileride evrilecek yeni bineklere yonelik eklemeler de heyecan verici.

Sp icin de yol aliniyor ama ben sahsen dusman spawn sistemiyle ilgili tekrari onleyen guzel bir yama bekliyorum. Sp icin en oncelikli ve en buyuk yenilik beklentim bu su anda. Boyle bir sistem ne kadar ince dusunulurse(arena misali), ne kadar iyi hazirlanirsa o kadar da iyi.

Keske S&M modunda da barutlu silahlarin farkli isabet menzili, farkli sesleri, farkli dumanlari, farkli hasarlari, farkli isabet oranlari olsa da, ustalik sistemiyle entegre bir sekilde sunulsa diye mp ucin S&M ozelinde de beklentim var. Kim bilir, belki modlanabilirlik engelleri yavas yavas aşildikca, bunlar da gercek olur..

Birkac kisinin ustunde gidebildigi, bir surucunun kontrolundeki büyük filler nasil belki ilerde görülebilecek vr sahane olabilecekse(bi ihtimal), bunlar da zamanla gelebilir belki. Gemi savaşlari, farkli modlanabilir fonksiyonel binek formlari, ustalik sistemi, ozgurlukcu zengin kisisellestirme, tekrari bitiren dusman spaen sistemi vs. Sahane olurdu bunlar. Neyse şimdilik, yeni binegimiz hayirli olsun. Umut var

Ancak filleri hangi kültüre verecekler onu merak ediyorum o kadar.
Filler konusunda tarihi referanslara bakıldığında Sturgia, Battania, Vlandia, Khuzait ve Aserai otomatik olarak eleniyor.

Sturgia: Soğuk iklim filler donar orada. Yapmayın, etmeyin efendiler.
Battania: Filler ormanlık alanlarda pek kullanışlı olmayabilir. Battanialıların savaş stratejisi ve savaştaki üstünlükleriyle örtüşmeyen bir "araç" olur filler.
Vlandia: Ya bunlar ne anlar filden. Aslana binmeyi denemeleri daha gerçekçi geliyor.
Khuzait: Göçebe bir topluluk ve atlar onlar için elzem bir binek hayvanı olmaktan öte kültürlerinin bir parçası. Bu yüzden fillerin bu kültüre atanması Khuzaitlerin büyüsünü kaçırır gibi.
Aserai: "Egzotik" olarak develere sahip olduğundan filleri de alması pek mümkün görünmüyor. Bir de fil çok su tüketen bir hayvan ne işi var çölde.

Imperial: Bununla birlikte Büyük İskender ve Timur'dan yola çıkarak fillerin İmparatorluk medeniyetlerinin kullanıma verilmesi mümkün geliyor. İmparatorluğa ait üç devletten birine atamak gibi bir durum söz konusu olur mu bilemiyorum ama Batı İmparatorluğu askeri bir lider ve devlet yönetimi anlayışına sahip olduğundan ötürü daha yakın gibi geliyor. Ama dediğim gibi böyle bir ayrıma gidileceğini sanmıyorum.

Ekleme: Bir de diğer medeniyetlerin savaşlarda üstün birlikleri var fakat imparatorluğun öne çıkan bir birliği yok. Kültür özelliklerinin değişimiyle kuşatma aletleri noktasındaki avantajları da gitti. Ki bu imparatorluk için önemli bir avantajdı. Mobil balista gelmeyecekse ki sanmıyorum filler bu noktada oluşan boşluğu doldurur gibi.

Last edited:
Filler konusunda tarihi referanslara bakıldığında Sturgia, Battania, Vlandia, Khuzait ve Aserai otomatik olarak eleniyor.

Sturgia: Soğuk iklim filler donar orada. Yapmayın, etmeyin efendiler.
Battania: Filler ormanlık alanlarda pek kullanışlı olmayabilir. Battanialıların savaş stratejisi ve savaştaki üstünlükleriyle örtüşmeyen bir "araç" olur filler.
Vlandia: Ya bunlar ne anlar filden. Aslana binmeyi denemeleri daha gerçekçi geliyor.
Khuzait: Göçebe bir topluluk ve atlar onlar için elzem bir binek hayvanı olmaktan öte kültürlerinin bir parçası. Bu yüzden fillerin bu kültüre atanması Khuzaitlerin büyüsünü kaçırır gibi.
Aserai: "Egzotik" olarak develere sahip olduğundan filleri de alması pek mümkün görünmüyor. Bir de fil çok su tüketen bir hayvan ne işi var çölde.

Imperial: Bununla birlikte Büyük İskender ve Timur'dan yola çıkarak fillerin İmparatorluk medeniyetlerinin kullanıma verilmesi mümkün geliyor. İmparatorluğa ait üç devletten birine atamak gibi bir durum söz konusu olur mu bilemiyorum ama Batı İmparatorluğu askeri bir lider ve devlet yönetimi anlayışına sahip olduğundan ötürü daha yakın gibi geliyor. Ama dediğim gibi böyle bir ayrıma gidileceğini sanmıyorum.

Ekleme: Bir de diğer medeniyetlerin savaşlarda üstün birlikleri var fakat imparatorluğun öne çıkan bir birliği yok. Kültür özelliklerinin değişimiyle kuşatma aletleri noktasındaki avantajları da gitti. Ki bu imparatorluk için önemli bir avantajdı. Mobil balista gelmeyecekse ki sanmıyorum filler bu noktada oluşan boşluğu doldurur gibi.
İmparatorluklar bence hazır sadece çeşitlik gerektiriyor. Çünkü hem tarih hemde oyunun senaryosunda imparatorluklar çöküşte. Yani imparatorluklar diğer ülkelere göre biraz daha zayıf olmalı. Fil diğerlerine uymadığı gibi imparatorluğa da uymaz. Daha çok balista vs onlara gider. Tek mantıklı seçenek yeni kültürler ama mantıklı olanı Tw için mantıklı olanı değil. TW neler oluyor?

İmparatorluklar bence hazır sadece çeşitlik gerektiriyor. Çünkü hem tarih hemde oyunun senaryosunda imparatorluklar çöküşte. Yani imparatorluklar diğer ülkelere göre biraz daha zayıf olmalı. Fil diğerlerine uymadığı gibi imparatorluğa da uymaz. Daha çok balista vs onlara gider. Tek mantıklı seçenek yeni kültürler ama mantıklı olanı Tw için mantıklı olanı değil. TW neler oluyor?
Callum şöyle bir not düştü az evvel. Bir kişi sadece filler üzerinde çalışıyormuş fakat bir hata sonucu paylaşılmış fil ve her hangi bir mod bunu kullanırsa telif haklarını ihlal eder gibisinden.

Back
Top Bottom