Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Users who are viewing this thread

Her zaman diyordum hala da diyorum köy şehir tasarımları çok vasat Bannerlord un. Uzun zamandır girmiyordum o kadar güncelleme geldi, her güncellemeyle de yok şu krallığın köyleri eklendi yok bu krallığın şehirleri yenilendi gibisinden notlar görüp seviniyordum. Geçen gireyim bakayım dedim köy diye 4 5 hane ekleyip geçmişler. Yahu tmm köy bu aşırı büyük bir şey beklenmez zaten ama 4 5 hane eklemek nedir ya. Npc bile yok köyde doğru düzgün. Warband da bile köy sahneleri daha doluydu ya neredeyse. Bu arada oyunda beyaz at var mı? Oynadığım vakitler ilk zamanlar hiç görmüyordum. Şu an farklı renkte atlar görülüyor mu?

Bu işi bilmiyorlar
Bu gayet normal binlerce kaynak kodu olan unreal engine yada diğer oyun motorları ile yapılmadı .Baştan kendi oyun motorlarını yapmaları ve hiçbir kaynağın olmayışı onları yaparken öğrenmeye zorluyor .Yazılan kodların birbirine en iyi şekilde uyum sağlaması da deneme yanılmaya bağlı birazda .Şuan için bence süreç normal gidiyor .Oyun çıktığında üstüne çok şey eklemezse ve buna benzer bir oyun çıkarsa o zaman kötü yorum yapılabilir .Sonuçta para verip bir hizmet almak istiyorsun .Bu hizmetin (oyunun) eli yüzü düzgün olması elbette önemli .

Bu gayet normal binlerce kaynak kodu olan unreal engine yada diğer oyun motorları ile yapılmadı .Baştan kendi oyun motorlarını yapmaları ve hiçbir kaynağın olmayışı onları yaparken öğrenmeye zorluyor
AAA oyun fiyatına aldığım oyunu AAA oyunla karşılaştırırım ve onların çektiği zorluk beni ilgilendirmez, verdiğim paraya bakarım. Ayrıca oyun motoruyla cebelleşmelerinin harta tasarımlarının yerlerde sürünmesiyle bir ilgisi yok.

Oyun EAda olduğu sürece AAA kalitesini vermiyorlar diyemeyiz maalesef. Elbette hepimiz biliyoruz, oyun tam olarak full sürüme geçtiği zaman şu an önümüzde bulunandan çok farklı olmayacak - ama yine de zamanları var.

Bannerlord'un içinde çok garip detaylar var aslında. İnce denilebilecek detaylar. Mesela gece olduğu zaman menülerin üstüne otomatik mavimsi filtre ekleniyor gece olduğunu göstermek için. Oyunda zaten gece olduğu indike eden bin tane nokta varken böyle küçük bir detay koymaları şaşırtıcı geldi bana.
Sonra karşılaştığın haydutların tipine ve onların sana karşı olan gücüne göre söyleyecekleri şeyler değişiyor. Mesela orman haydutları biz sıradan avcılarız gibi şeyler söylüyorlar masum gözükmek için. Bu tarz 100 kişiden 5 kişinin fark edeceği detay noktaları eklemeye dikkat edip, çok afedersin öküz gibi ortada olan - kral veya lord olduğunda şehirdeki köylülerin gevşek gevşek konuşmasını ayarlayamamış olmaları cidden garip geliyor bana.

Ama tahminimce bu kişilerin insiyatifinde. Bu da gösteriyor ki işini yapmak ile işini severek yapmak arasında fark var. Çünkü şehir diyaloglarını ayarlayana görev şehir diyaloglarını ayarla olarak verilmiştir ve detaylar onun insiyatifine kalmıştır. Haydutları ayarlayan kişi bunun detaylarını düşünerek yaptığı için daha düzgün şeyler ortaya çıkmış, diğer arkadaş sadece iş bitsin diye işini yaptığı için böyle detaysız oyunun kendi içindeki uyumunu bile bozan bir şekilde bitmiştir. Aynı durum sahneler için de geçerli.

Aynı durum sahneler için de geçerli.
Aynı durum Bannerlod'un tamamı için geçerli. Ben de ufak bir örnek vereyim; Warband'de bir lordun köyüne gidip köylüye sadaka verebiliyordun zor durumda olduğu için, köyün sahibi lord "benim tebaama sadaka vermişsin, kendi işine bak" diye atar yapıyordu sana veya ilgilendiğin leydi ile bir başkası ilgileniyorsa gidip duello yapıp haddini bildiriyordun, leydi ise seninle olan ilişki durumu ve kişiliğine göre ya seviniyor ya üzülüyordu bu duruma. Bannerlord'da ise bunlara yakın pek bir şey (hele diyalog) yok.

Bu arada; modcu arkadaşlar şurada paylaştığım, zamanında TW'nin tasarladığı ama büyük çoğunu oyuna eklemediği ve anladığım kadarıyla eklemeyi düşünmedikleri miğferleri oyuna ekleyebilir mi uğraşsalar?

Last edited:
Oyun EAda olduğu sürece AAA kalitesini vermiyorlar diyemeyiz maalesef. Elbette hepimiz biliyoruz, oyun tam olarak full sürüme geçtiği zaman şu an önümüzde bulunandan çok farklı olmayacak - ama yine de zamanları var.

Bannerlord'un içinde çok garip detaylar var aslında. İnce denilebilecek detaylar. Mesela gece olduğu zaman menülerin üstüne otomatik mavimsi filtre ekleniyor gece olduğunu göstermek için. Oyunda zaten gece olduğu indike eden bin tane nokta varken böyle küçük bir detay koymaları şaşırtıcı geldi bana.
Sonra karşılaştığın haydutların tipine ve onların sana karşı olan gücüne göre söyleyecekleri şeyler değişiyor. Mesela orman haydutları biz sıradan avcılarız gibi şeyler söylüyorlar masum gözükmek için. Bu tarz 100 kişiden 5 kişinin fark edeceği detay noktaları eklemeye dikkat edip, çok afedersin öküz gibi ortada olan - kral veya lord olduğunda şehirdeki köylülerin gevşek gevşek konuşmasını ayarlayamamış olmaları cidden garip geliyor bana.

Ama tahminimce bu kişilerin insiyatifinde. Bu da gösteriyor ki işini yapmak ile işini severek yapmak arasında fark var. Çünkü şehir diyaloglarını ayarlayana görev şehir diyaloglarını ayarla olarak verilmiştir ve detaylar onun insiyatifine kalmıştır. Haydutları ayarlayan kişi bunun detaylarını düşünerek yaptığı için daha düzgün şeyler ortaya çıkmış, diğer arkadaş sadece iş bitsin diye işini yaptığı için böyle detaysız oyunun kendi içindeki uyumunu bile bozan bir şekilde bitmiştir. Aynı durum sahneler için de geçerli.
İşin başındaki beyimiz bu olayları görmeyecek kadar kör mü? Hiç mi görüp bunlara önem vermek istemiyor anlamış değilim. Oyuna mekanik eklemek zordur tamam ama bu tür şeylerin yapılması çok mu zor? Bir diğer detay da ansiklopedi üzerindeki yerleşkelerin açıklamalarında yatıyor orayı da inceleyebilirsiniz.

veya ilgilendiğin leydi ile bir başkası ilgileniyorsa gidip duello yapıp haddini bildiriyordun,
Bu tarz bir şey kodların içinde var. Düello ve iftira atmak tarzı. Düşünülmüş belli ama eklenmesi düşünülüyor mu hala bilmiyorum. Ama bu verdiğin örnek mesela biraz daha "yeni özelliğe" giriyor. Yani sıfırdan birisi hadi ben bunu yapacağım diyemez eğer o haftalık/sprintlik görevler içinde değilse. Ama X görevini yaparken X'i en iyi şekilde, RP detayları ile yapmak gerçekten oyuna bir ilgi istiyor. Bu da dönüyor dolaşıyor mexxiconun dediğine geliyor zaten. Şirketin çoğu oyunu oynamıyor ki bilsin neyin iyi olacağını veya olmayacağını - bir kısmı gerçekten elinin altında klavye olan robotlar gibiler. Task gelir taskı yapar gerisini düşünmez şeklinde. O anki task olurken Y noktasında dengeyi bozmuş bozmamış adamın umrunda değil taskı yaptığı müddetçe çünkü umrunda değil oyun.

İşin başındaki beyimiz bu olayları görmeyecek kadar kör mü? Hiç mi görüp bunlara önem vermek istemiyor anlamış değilim. Oyuna mekanik eklemek zordur tamam ama bu tür şeylerin yapılması çok mu zor? Bir diğer detay da ansiklopedi üzerindeki yerleşkelerin açıklamalarında yatıyor orayı da inceleyebilirsiniz.
Körlükten ziyade dikkat etmediğini düşünüyorum. Veya gidip tüm çalışanlara "Oyunu seveceksiniz!!!!" diyemez sonuçta. Bu da demektir ki bu çalışanlara detaylı görevler verilmesi lazım - yani tüm ince detayları düşünmesi lazım birisinin. Bunu kim düşünecek? Özelliklere karar veren Ürün müdürleri falan - onların da sayısı az ve işi çok. Bir günde iki şeye karar vermesi mi yoksa on şeye karar vermesi mi ikileminde on şeye karar verilmesini seçiyorlar işleri hızlandırmak için. Bu yüzden detaylar aradan kaçıyor ve geliştiricilerin insiyatifine kalıyor. Bannerlord ile Warband arasındaki "his" farkı da bundan kaynaklı bence. Warband'ı yapan takım gerçekten oyunu seven kişilerdi. Bannerlord için durum böyle değil gibi.
Ansiklopedi içindeki bilgiler biraz farklı bir nokta aslında. O durum için yazar tuttular. Bu kişi bir bakıma tüm Calradia Lore'unu yazdı bunların eline verdi. Yoldaşlar için de aynı şekilde - lordlar için de. Oyunun XML dosyalarında tüm lordların aşağı yukarı küçük açıklama yazıları olduğunu görebilirsin dosyalara bakarsan. Şey gibi , XYZ, hırslı, ABCnin kuzeni, savaş gazisi, yorgun yüz hatları var
İşte o ansiklopedi bilgileri de oradan geliyor. Kopyala yapıştır yani. Pek geliştirici insiyatifi yok orada - ama hoş detay tabi. Fakat yazar normalde oyunda olan detayın iki veya üç katını yazmış bu takıma, o kısım belli. Çoğu lordun leydinin karakteristik özellikleri falan var normalde çünkü.

Bloc'un dediklerine katılıyorum. Taleworlds'ün oyunu tam olarak çıkarmadan önce gerekiyorsa ayrı bir ekip oluşturup yalnızca bu konulara odaklanması lazım. Şu an ekibin içinde bulunduğu bir tasarım hatası var eğer işe bakacak olursak.

Mount&Blade serisi varoluşsal olarak SENİ bu savaşların merkezine, komutasına bir BİREY olarak koyuyor. Oyunun 2008'deki yapısı da bu, şimdiki yapısı da bu. Oradaki kişi sensin. Bu oyun Total War değil, Civilization değil. Bazı konularda buralardan esintiler görüyorum. Programlamayla ilgilenen ve oyun geliştiren biri olarak, bu tarz teknik ve sistematik şeyler bana da çok ilginç geliyor ancak burada yapılan şey oyunun mantığına, mentalitesine yedirilerek uygulanmak zorunda.

Çok basit gelebilir ama yoldaşların isimlerini random oluşturup aynı hikayeleri kullanmak bile aslında design anlamında bana göre yanlış bir karar. Bizler çok sıradan hikayelerde bile karakterler iyi yazılmış ise onlarla bir bağ kurabiliyoruz. Warband bunun en bariz örneğidir mesela. Warband'i biraz oynayan Jeremus'u, Bunduk'u hatırlar. Random bir isimle yoldaş kullandığında ve rastgele hikaye oynattığında bu tercihi ya da tasarımı yapanların açıkçası game design mantığıyla çok yaklaşmadığını, işe fazla teknik/mühendis kafasıyla baktığını gösteriyor.

Ve bu yapımcının suçu da değil.

Bu işin en iyi çözümü, oyunun temel özellikleri bittiği gibi oyundan zevk alan ve game design hakkında bilgisi olan insanların oyuna sağlam bir cila çekmesi. Bu yapılabilir ve öyle çok da zaman almaz. Yoldaşların random özelliklerini iptal edersin, hikayelerini yazarsın, biraz üzerinde durursun al sana Warband'de bile elde edilebilmiş olan etki.

Düğün sequenceları vs. bunlara girmiyorum bile. Ancak benim Taleworlds'e nacizane önerim, böyle bir niyetleri varsa bunu sonraki bloglarda açık bir şekilde ifade etmeleri. Belki sadece buna adanmış bir blog. Ben şu an bu özellikler çıkmadı diye oyunu oynamıyorum. Acayip oynayasım var ama oyun ruhunu geri kazanmalı. Bunun yolu da bu iş için yola çıktıkları, oyunun varoluşsal olarak sunmak istediği şeyi tekrar hatırlayıp bunun üzerine çalışmaya başlamaları. Zor değil, gayet kolay yapılabilir bir şey bu. Snowball etkisini çözmekten daha kolay bir şey hatta.

AAA oyun fiyatına aldığım oyunu AAA oyunla karşılaştırırım ve onların çektiği zorluk beni ilgilendirmez, verdiğim paraya bakarım. Ayrıca oyun motoruyla cebelleşmelerinin harta tasarımlarının yerlerde sürünmesiyle bir ilgisi yok.
Şimdi gelip türkiyede kur fiyatı öyle de böyle diyenler olur. Yurtdışı fiyatı da 3A bandında.
Bu tarz 100 kişiden 5 kişinin fark edeceği detay noktaları eklemeye dikkat edip, çok afedersin öküz gibi ortada olan - kral veya lord olduğunda şehirdeki köylülerin gevşek gevşek konuşmasını ayarlayamamış olmaları cidden garip geliyor bana.
Bunu bende anlamıyorum. Kabak gibi bariz şeyleri niye bu zamana kadar düzeltmediler, eklemediler inan anlamıyorum.

Last edited:
Benim için en önemlisi modlanabilirlik .Bloc modlarla uğraştığı için daha iyi bilgisi vardır bu konuda .Modlar bir süre sonra oyunu istenilen yere getirebilir .Bethesda oyunlarını örnek verebilirim .Bethesada oyuna bugfix bile atmadı yıllarca .Skyrim da bugfix için bile 2 gb bir mod vardı .Son zamanda da skyrim mekaniklerini kullanarak yapılan bir mod ile apayrı bi oyun yapıp yayınladı modcular .Skyrim içerik açısından yada oynanış açısından çok iyi bir oyun değil fakat modlar sayesinde 10 yıl sonra bile hayla adınından söz ettiriyor .Modlanabilirliği yeterince güzelse zaten çoğu kişinin istediği içerikler modlar sayesinde gelir .Modlamayı güzel yaptıkları sürece oyundaki içerik ve çeşitliliğin sürekliliği sağlanır .

Benim için en önemlisi modlanabilirlik .Bloc modlarla uğraştığı için daha iyi bilgisi vardır bu konuda .Modlar bir süre sonra oyunu istenilen yere getirebilir .Bethesda oyunlarını örnek verebilirim .Bethesada oyuna bugfix bile atmadı yıllarca
Modların oyunu bir yere getirmesine bel bağlamak sakıncalı.
"Ben Osmanlı modunu bekliyorum" şeklinde mod beklemek ile "Ya bir modcu oyuna diyalogları eklesin/düzeltsin de oyun vaat ettiği roleplay duygusunu versin" arasında çok kalın bir çizgi var. Oyun şu an vaat ettiği şeyleri veremiyor ve bu kafa yapısına sahip olmaya devam ederse TW, veremeyecek de.
Oyunda çok detay atlanmış durumda, eksiği çok, uğraş az. Özellik olarak lanse ettikleri şeylerin çoğu da üstün körü yazılmış, çok düşünülmemiş sığ şeyler. Derinlik yok.
Mesela, Bannerlord Online'ın normal MPden kat ve kat daha fazla oyuncu sayısına sahip olması BO'nun başarısı olmakla beraber TWnin başarısızlığıdır. Çünkü BO gösteriyor ki oyuncu kitlesi TWnin dayattığı oyun mekaniklerini istemiyor, başka şeyler istiyor. Ki bu MP için böyle - daha MP modları çıkmadı bile sen düşün.
Şu an modsuz oyunu oynayacak bir kişi dahi bulamazsın eğer kendisi inat etmiyorsa. Neden? Çünkü oyunu "oynayabilmek" için modlara ihtiyacın var resmen. Bu durum çok çok çok sıkıntı işte. Olay renkler zevkler meselesi değil. Birisi senin oyununu oynarken iki saat sonra sıkılmamak için mod kullanmak zorunda kalıyorsa - ve bu modlar tamamen gönüllü, boş zamanlarında para almadan bunu yapan kişiler tarafından yapılmışsa işte o zaman gerçekten çok sıkıntı bir pozisyondasın demektir ve oturup "Bir şeyleri yanlış yapıyoruz herhalde" demen lazım şirket olarak. Oyun motoru satmıyor TW. Oyun satıyor, ve AAA fiyatında yapıyor. Skyrim ile karşılaştırılması yanlış çünkü Skyrim bitmiş kaliteli RP elemenleri olan güzel bir AAA oyunudur. Çıktığı zaman da hak ettiği etkiyi yaratmıştır. Üstüne çıkan modlar "ek"tir ve onlar olmadan da oyunu keyif alarak oynayabilirsin. Bannerlord içinde bu durum mümkün değil şu an için. Elbette "Yo ben oynuyorum" diyebilirsin veya diyen vardır - kolay gelsin derim. Click simulator olarak oyun oynamaktan zevk alanlar da elbet vardır sonuçta - ben karışamam.

Modların oyunu bir yere getirmesine bel bağlamak sakıncalı.
"Ben Osmanlı modunu bekliyorum" şeklinde mod beklemek ile "Ya bir modcu oyuna diyalogları eklesin/düzeltsin de oyun vaat ettiği roleplay duygusunu versin" arasında çok kalın bir çizgi var.
Bu çizgiyi bas bas bağırıyoruz ama dinleyen yok.

Oyun EAda olduğu sürece AAA kalitesini vermiyorlar diyemeyiz maalesef.
Hocam sen yapma bari ya, oyun EA bile değil EA görmek istiyorsanız örnek çok ama MB bunlardan biri değil. Warbandın bir sürü sorunu vardı ama fiyatı sadece 30TL idi Bannerlord 5 katı olmasına rağmen EA bir oyun bile değil Başka söylenecek söz yok.

Son mesajına tamamen katılıyorum.

Bloc yazın çok güzel ve gayet açıklayıcı bunun için teşekkür ederim .Ben youtube ve bloglardan takip ediyorum şuanda oyunu .İlk gün oynadığımda çok sorunluydu bu yüzden iade ettim .Full sürüm çıkmadan almayı da düşünmüyorum .Umarım full sürüm herkesin gönlünce olur .

İşte ortada rekabetin olmaması böyle bir şey. Oyun devlerinden bir marka çıkıp şu oyunun çakmasını yapsa da görse şu firma oyun nasıl yapılır. Hem ortada az çok rekabet olur

Back
Top Bottom