Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Users who are viewing this thread

01:30 - 2:00 arasındaki çarpışma esnasında oluşan dumanlar ve bu dumanlardan belirsizlik içerisinde taaruz eden düşmanı durdurmaya çalışmak vs. çok güzel gözüküyor.. Çitlerden atlama animasyonu, silah doldurma animasyonu, top ateş edince irkilen karakter animasyonu vs. Baya güzel şeyler var. Tam S&Mde görmelik..

1 günde fiyatı neredeyse 5 katına çıkmış. İyi ki istek listesine eklemiştim....

Last edited:
battle_002'yi editörden açtım. Gelecek battle modunda belki bu haritayı oynarız. Görmek isteyen:
o72Vi.png

Birinci takım başlangıç alanı(mavi oklar spawn noktaları)

1ye4W.png

İkinci takım başlangıç alanı

ljp82.png

Takımların gidebilecekler istikametler ve 3 bayrak.
(Muhtemelen kuşatmaya benzer bir mantıkla bu üç bayrağı elde tutmaya yahut tüm rakipleri öldürmeye çalışacağız)

1Hodr.png

Bu da bir diğer battle haritası. Bazı eksiklikler var haritada. Sanki spawn alanları yatay eksende gibi düşünün; karşıt noktalarda konumlanmışlar(tabi nehir akıntı yönleri/AI vs değilse bunlar). Dikey eksende de iki uç konumdan birbirine bir köprü ile bağlanan 3-4 farklı adacık var. Toplamda gene 3 bayrak var. İlginç yapılar mevcut.

battle_002'yi editörden açtım. Gelecek battle modunda belki bu haritayı oynarız. Görmek isteyen:
o72Vi.png

Birinci takım başlangıç alanı(mavi oklar spawn noktaları)

1ye4W.png

İkinci takım başlangıç alanı

ljp82.png

Takımların gidebilecekler istikametler ve 3 bayrak.
(Muhtemelen kuşatmaya benzer bir mantıkla bu üç bayrağı elde tutmaya yahut tüm rakipleri öldürmeye çalışacağız)

1Hodr.png

Bu da bir diğer battle haritası. Bazı eksiklikler var haritada. Sanki spawn alanları yatay eksende gibi düşünün; karşıt noktalarda konumlanmışlar(tabi nehir akıntı yönleri/AI vs değilse bunlar). Dikey eksende de iki uç konumdan birbirine bir köprü ile bağlanan 3-4 farklı adacık var. Toplamda gene 3 bayrak var. İlginç yapılar mevcut.
Firmanın harita tasarımından anlayan birisini işe alması lazım gibi sanki. Dizaynlar hep birbirine benziyor

Haahhh aynı kaderi paylaşıyoruz tek değilsin. :smile: durmplay artısı fark etmemişti en son 50 TL idi istersen al çünkü en iyi gireceği indirim 100 TL olur herhalde. In game oyuncusu 85 di sabah baktığımda bir çoğu NA de desen 30 kişi yoktur sabah EU serverinde, neye güveniyorlar acaba?

01:30 - 2:00 arasındaki çarpışma esnasında oluşan dumanlar ve bu dumanlardan belirsizlik içerisinde taaruz eden düşmanı durdurmaya çalışmak vs. çok güzel gözüküyor.. Çitlerden atlama animasyonu, silah doldurma animasyonu, top ateş edince irkilen karakter animasyonu vs. Baya güzel şeyler var. Tam S&Mde görmelik..

War of Rights'ı daha önce oynamıştım. Harika bir oyun fakat oyun motoru Cry Engine olduğu için cephede ki atmosfer havası da ayrı bir tat katıyor. Hali hazırda aklımızda ki olan animasyon listesinde senin yazdıklarının bir çoğu var ve hatta daha fazlasının da olduğunu söyleyebilirim. Şu anda bile Bayonet Takma, Çıkartma ve Musket Doldurma animasyonları yapılmakta, bunun testlerini de gelecek testlerimizde gerçekleştirdikten sonra zaten video ile topluluğa yansıtacağız. Şu sıralar ses ve kodlama açısından pek çok büyük sorunları çözme peşindeyiz o bakımdan biraz zorluyor bizi bazı şeyler.

Oyunda acaba düzgün bir ittifak politikası planlanıyor mu yahu? Bu konuyla ilgili hiç bir açıklama hatırlamıyorum. Bir krallıkla müttefik olup oyunu ona göre sürdürmek mümkün olacak mı acaba?

Bir de gördüğüm kadarıyla 1.5.9 en sıkıntılı güncellemelerden biri olmuş durumda. Bu 5 serisi bitene kadar oyundan hayır yok anlaşılan. Sistemim gayet iyi olmasına rağmen oyunun seyrek de olsa, ara sıra donup devam etmesi, oto save'lerdeki donup kalmalar, npclerin bir anda hello kity pembesine bürünmesi, çok basit bir şekilde düzeltileceğini forumdan bir arkadaş göstermesine rağmen npc konumlarının görünmemesi (ki ancak 1.5.11'de bu sorununun düzeltileceği yazılmıştı) demirciliğin halen milyonerliğe giden yolu hemen açması, oyunu sadece bir savaş simülasyonuna çeviren içeriksizliği v.s. v.s.

Bu arada şu sıralar disco elysium ve far cry 5'e sarmış durumdayım ancak bannerlord bir türlü unutamadığım eski sevgili gibi benim için. Sürekli bir stalk halindeyim. Elimde çiçek tekrar kapısına giderim yani ilk fırsatta.

Ancak geliştirici ekibin iyi niyetine ve samimiyetine güvensem de neden kendi oyunlarını bu kadar öksüz bıraktıklarını bir türlü anlamıyorum. Tabirim biraz provakatif bulunabilir ama duygum böyle, kasıtlı bir kışkırtma yapmıyorum. Bütçe ve ekip yetersizliği olabilir, geliştirmeyi kilitleyen bilmediğimiz devasa bir yazılım sorunu olabilir, ekip içi uyumsuzluk ve görüş ayrılıkları olabilir, olabilir yani bunlar ancak yola deva edilmesini sağlayacak profesyonel bir mazisi var bu şirketin. Bir de cyberpunk gibi koftiden 9 yıl oyalanıp son iki senede apar topar bir şeyler yapılıp piyasaya sürülen bir oyun değil ki bu. Gerçekten 8 senenin gelişiminin nasıl olduğunu, nasıl çalışıldığını, adım adım oyunun nasıl olgunlaştırıldığını, sanat yönetiminden, yazılım ayağına kadar youtube videolarında bile izleyebiliyoruz. E nasıl oluyor da bu işler böyle oluyor yahu? Şirket yönetimi kendisine verilen öğütleri toplasa buradan köye yol olur. Öğüt işi ukalaca ve boş bir iş. Kabul.

E ama baba siz de bir söz verdiniz. Dediniz ki bu oyun 1 seneye tam sürüme çıkar. Çıkmadı.

Oyun satışlardan elde edilen 128 milyon dolar nerede. Bir deyiverin gari.

War of Rights'ı daha önce oynamıştım. Harika bir oyun fakat oyun motoru Cry Engine olduğu için cephede ki atmosfer havası da ayrı bir tat katıyor. Hali hazırda aklımızda ki olan animasyon listesinde senin yazdıklarının bir çoğu var ve hatta daha fazlasının da olduğunu söyleyebilirim. Şu anda bile Bayonet Takma, Çıkartma ve Musket Doldurma animasyonları yapılmakta, bunun testlerini de gelecek testlerimizde gerçekleştirdikten sonra zaten video ile topluluğa yansıtacağız. Şu sıralar ses ve kodlama açısından pek çok büyük sorunları çözme peşindeyiz o bakımdan biraz zorluyor bizi bazı şeyler.
Er geç sorunları aşarsınız diye umuyorum.
Sesler de önemli. Örnekteki oyunda seslerin de paı büyük, animasyonların da, motorun görsel avantajının da.

S&Mde farklı silah sesleri, ateşleme akabinde geri tepme animasyonu vs olacak mı merak ediyorum.

Farklı menzil ve güçte silahlar olsaydı...
Ustalık sistemi olsaydı...
Üstüne,
Zengin, bol animasyonlar
Çeşit çeşit, farklı ses efekleri
(piyano +21+bunch of mechanics)

..vs derken oluşacak eğlenceli, süper bir modda(S&M)

motorun sunacagı görsel mükemmelliği aramasak da olurdu. Görsel avantaj saglanmasa da olurdu.

Bu arada top atışı sonrası veya bomba patladıktan sonra farklı yogunluklarda duman görmemiz mümkün olacak mı? Misal ben görüş engellemek için ateş yakıp duman çıkarmak bile isterim.

Son yamayı deniyorum. Kuşatmadaydım.

Nedeni bu mudur bilmem amma, siege_12 haritasında yere kızgın küp fırlattım. (1 düşmanı 2 takım teammates kovalıyordu. Takım arkadasımın kalkanına çarparak ya da içinden geçerek; tam aralarına düştü küp). Kalkana ya da yereçarpma/düşme anında sunucu gg oldu. Başka bir şeyden de olabilir tabi. Sadece bende o ana denk geldi.

Update 2: Kaptan modundayım.. Yürüme hızım koşma hızımdan fazla. Çok çok hızlı yürüyorum.. 2. elde normale döndü..

Last edited:
Konunun taa ilk açıldığı zamanki soruyu tekrar yöneltmek istiyorum. Yeni güncellemeyi de geçtim olması gereken güncelleme nerede? Gelecek güncelleme de öncekiler gibi boş içerikten mi ibaret olacak?

Ayrıca attığım yerden itibaren 3-5 saniyelik izlemenizi istediğim bir video var:

Sorum ise TW ekibinin diğer üyeleri armut mu topluyor? Malum Ankara'nın armudu meşhur. (!)

Bence eğer Bannerlord UEde yazilsaydi, aynı şekilde kolayca bazı değişikleri topluluk için uygulardi. UE çok beğendiğim bı motor, kolaylaştırıcı bir sürü arayüz/özellik sunuyor. Ben bile tutorial izleyerek basit oyunlar yapabilirim, kolaylaştırıcı standart temel yapısıyla. Tabi önemli olan karmaşık/zor ozellikleri oyuna eklemek ki uede de bu sıkıntı.

TW ue gibi hazır ve kolaylaştırıcı tonla opsiyona sahip bir motora sahip değilse ki değil, temel- hızlı olması beklenen değişiklikler zaman alabilir(zor ozellikler ise ue aksine hiç var edilemeye bilir :'( )

[ Videodan sonra diyorum ki.. Umarım TW ve Epic anlaşır, UE5de ortak bir mb devam oyunu yaparlar; bannerlord remastered gibi bir şey. ]

Last edited:
Yeni Beta bu hafta yine yok.

Yarının resmi tatil olmasından dolayı ertelendiğine yemin edebilirim ama kanıtlayamam :wink:
bence gelmese de olur. bırakalım uzun bir süre daha yama atmasınlar. belki geldiğinde adam akıllı bir güncelleme olur en azından. içi boş bug/fix yamalar görmekten ciğerimiz soldu.

1.6.0 a kadar 2 beta gelebilir. İkisi de battlesiz vs normal tarzda.. Esas büyük güncelleme 1.6.0da olabilir.

Yani 3ay sonra gelebilir beklediğimiz güncelleme

1.5.10 ve 11 kesin gelecek bence. Ozan abi bir kaç özelliğin bu iki sürümde geleceğinden(tahmin etmişti) bahsetmişti yabancı forumda. Kendi fikrim 11 den sonra 1.6'ya geçseler de pek birşey değişeceğini düşünmüyorum.

Bence eğer Bannerlord UEde yazilsaydi, aynı şekilde kolayca bazı değişikleri topluluk için uygulardi. UE çok beğendiğim bı motor, kolaylaştırıcı bir sürü arayüz/özellik sunuyor. Ben bile tutorial izleyerek basit oyunlar yapabilirim, kolaylaştırıcı standart temel yapısıyla. Tabi önemli olan karmaşık/zor ozellikleri oyuna eklemek ki uede de bu sıkıntı.

TW ue gibi hazır ve kolaylaştırıcı tonla opsiyona sahip bir motora sahip değilse ki değil, temel- hızlı olması beklenen değişiklikler zaman alabilir(zor ozellikler ise ue aksine hiç var edilemeye bilir :'( )

[ Videodan sonra diyorum ki.. Umarım TW ve Epic anlaşır, UE5de ortak bir mb devam oyunu yaparlar; bannerlord remastered gibi bir şey. ]

M&B için en iyi motor şu anki motor, sadece M&B için tasarlanmış TW'nin özel motoru çünkü...

Back
Top Bottom