Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Users who are viewing this thread

Açıkçası ben de bazı görsel konularda çok şikayetçiyim. Ayrıca renkler daha canlı, aydınlıklar daha parlak, karanlık saatler daha dark olmalı.. vs vs(birden fazla mp haritasında kasvetli bir hava hakim, oysa ancak 1 tanesine yakıştırıyorum-hatta onda da kasvetin fazlasını bekliyorum)..

Ama görsel eksikler ne kadar giderilecek.. Kaplama mesafesini artırabilecek miyiz ayarlardan? Bunlar ayrı konu. Benim daha çok öncelediğim şey
bu konudaki 3 madde. Warbandın eğlenceli ruhu..

Görselden önce buradaki 3 maddede önemli iyileştirmeler/eklemeler bekliyorum. Ayrıca gene aynı konudaki diğer her şey de benim nazarımda değerli. Ne kadar iyileştir BL, bilmiyorum.

Kaplama mesafesini artırabilecek miyiz ayarlardan?
Aylarca yükleme mesafesinin yerlerde süründüğünden bahsetmiş birisi olarak, oyundaki nehirlerin downgrade edildiğini görünce hiç umudum kalmadı artık. Texture kalitesini dahi düşürürlerse şaşırmam

Uzun zamandır oyuna girmiyordum ben de tam sürümü bekleyenlerdenim. GB lık güncellemeleri gördükçe seviniyordum iyi oyunu gittikçe geliştiriyorlar geliştirecekler diye bir yandan da ümitleniyorum. Bugün heves ettim o kadar güncelleme aldı bir gireyim değişikliklere bakayım dedim. Köy şehir sahne tasarımları beni çok rahatsız etmişti oyunun ilk çıktığı zamanlar girdiğimde çok boş ve ruhsuz sahnelerle karşılaşmıştm. Köylere üç dört hane koyup salmışlar şehirler desen bomboştu.Npc bile koymamışlar doğru düzgün. Şimdi girdiğimde hiçbir şey değişmediğini gördüm çok canım sıkıldı. Yahu bu oyuna karşı hep karşı koyamadığım bir beklenti içerisindeyim sürekli gelişecek abi böyle kalmaz diyorum. Sanırım bu serinin bendeki yeri ayrı olduğu için duygusal davranıyorum. Umarım ilerleyen zamanlarda sahneleri elden geçirirler diyeceğim ama o kadar çok elden geçmesi gereken şey var ki buna sıra geleceğini sanmıyorum hiç ?

Uzun zamandır oyuna girmiyordum ben de tam sürümü bekleyenlerdenim. GB lık güncellemeleri gördükçe seviniyordum iyi oyunu gittikçe geliştiriyorlar geliştirecekler diye bir yandan da ümitleniyorum. Bugün heves ettim o kadar güncelleme aldı bir gireyim değişikliklere bakayım dedim. Köy şehir sahne tasarımları beni çok rahatsız etmişti oyunun ilk çıktığı zamanlar girdiğimde çok boş ve ruhsuz sahnelerle karşılaşmıştm. Köylere üç dört hane koyup salmışlar şehirler desen bomboştu.Npc bile koymamışlar doğru düzgün. Şimdi girdiğimde hiçbir şey değişmediğini gördüm çok canım sıkıldı. Yahu bu oyuna karşı hep karşı koyamadığım bir beklenti içerisindeyim sürekli gelişecek abi böyle kalmaz diyorum. Sanırım bu serinin bendeki yeri ayrı olduğu için duygusal davranıyorum. Umarım ilerleyen zamanlarda sahneleri elden geçirirler diyeceğim ama o kadar çok elden geçmesi gereken şey var ki buna sıra geleceğini sanmıyorum hiç ?
Burada ki çoğu kişi bu hisler içerisinde. Herkes bu oyundan çok şey istemiyor sadece belli başlı şeyleri çok güzel yapmasını istiyorlar ama... onu dahi yapamayacak kadar aciz bir halde oyun.

Aklıma gelmişken yazmak istiyorum.. Kuşatma araçlarını(herhangi bir yeni sistemde ele alınmamış şu anki halinde bile) kullanmak daha uzun süre alsa ama isabeti ve zoomu artsa çok iyi olur. Haritada rakipler uzakta değil ama ne olası isabet alanı göstergesi oluşuyor, ne yeterince zoom yapılabiliyor ne düzgün isabet ettirilebiliyor.. Hal böyle olunca, seri seri ateşlenen kuşatma silahlari ile sadece ve sadece boşa sıkıyorum %95 oranla..

Anlamı kalmıyor..

Oysa örneğin bir balista kırılabilir-tamir edilebilir olsa ve tamir etmek ile atışa hazır hale getirmek, ikisi birden yeteri uzun sürse: ve bu uzun uğrasa rağmen sonuçta etkili ve güçlü bir atış olsa >>> bu çok değerli olurdu. Anlamlı olurdu. (Ustalık sistemi gibi bı sistemde hele çok daha anlamlı çeşitlendirilmeler olurdu).

Benzer durum kayalarda da var.
Kayaların atım mesafesi ayarlanabilmeli. Bir de alan hasarı veren yanar yağ küpü gibi küpler etkinlesmeli.

Fırlatılabilir eşyalarda da pek memnun değilim. Bana kalsa, kim neyde anlamlı fark ve rahatlık kazanmak isterse, onda(fırlatılabilirse fırlatılabilir/okculuksa okçuluk/tek elliysr tek elli/dayanıklılıksa dayanıklılık vs) bu istediğini oyunda alabilmeli.

Tercihlerini isterse sıfırlayıp, başka bir kombinasyonda, anlamli kisisellestirmelerle mutlu olabilmeli.

oyundaki hekiimlik serserilik ve mühendislik becerileri bir türlü artmıyor hepsinin nasıl çalıştığınıda gayet iyi biliyorum 300 saatim var oyunda fakat bu kısımdan artık cidden bıktım neden yükselmiyor bu yanımda hekimlik beceresi veyahutta serseri ve mühendislik becerisi taşıyan yoldaşda taşımıyorum ??

aynı hisler içerisindeyim :cry:

Arayüz warbandı andırıyor. Ellerinde bu eski halinin dosyaları mevcutsa keşke map yapıp warband lordlarını ekleyip warband remastered diye sunsalar ,hem o eski emekleri boşa gitmez , hem de eski videolardaki bannerlordun daha sıcak bir atmosferi var gibiydi. Nedense bannerlordda bir şehir hariç hiçbirşeyle bağ kuramadım oyunda. Ha bu haliyle bile severek oynuyorum o ayrı ama warbanddaki duyguyu yaşatmıyor
Umarım gelir beyim köylere artık etken birşeyler warband'ın arkasında bırakılmaz son serisi.

Tek umudum temmuzda nasipse askere gidip gelicem 6 ay sonra geldiğimde farklılık görmek istiyorum artık beyim.
Valla beyim şöyle bi ciddi ciddi düşündüm de ne farklılık olabilir o zamana kadar, aklıma bir şey gelmedi. Forumda geçenlerde bir muhabbet vardı, bir yerde açıklandımı bilmiyorum, ben orayı kaçırdım ama 'bu senenin 3. çeyreğinin sonuna doğru tam sürüme çıkma hedefi' gibi mesajlar gördüm. Eğer öyle bir şey olursa, sen askerden hayırlısıyla dönünce çok güzel modlar çıkmış olur. Yine yüzlerce saatimizi çalar bu oyun :smile:

Valla beyim şöyle bi ciddi ciddi düşündüm de ne farklılık olabilir o zamana kadar, aklıma bir şey gelmedi. Forumda geçenlerde bir muhabbet vardı, bir yerde açıklandımı bilmiyorum, ben orayı kaçırdım ama 'bu senenin 3. çeyreğinin sonuna doğru tam sürüme çıkma hedefi' gibi mesajlar gördüm. Eğer öyle bir şey olursa, sen askerden hayırlısıyla dönünce çok güzel modlar çıkmış olur. Yine yüzlerce saatimizi çalar bu oyun :smile:
Koca bir inşallah diyeyim dostum :grin:

oyundaki hekiimlik serserilik ve mühendislik becerileri bir türlü artmıyor hepsinin nasıl çalıştığınıda gayet iyi biliyorum 300 saatim var oyunda fakat bu kısımdan artık cidden bıktım neden yükselmiyor bu yanımda hekimlik beceresi veyahutta serseri ve mühendislik becerisi taşıyan yoldaşda taşımıyorum ??
Aynı şey yanlış hatırlamıyorsam tek elli perkini geliştirirken benim başıma gelmişti. Skill ağacı güncellendiğinde oku kılıç ile bloklamayı denemek sitedim. Bunun içinde tek elli becerisini baya bir yükseltmem gerekiyordu. Ama belki 800-900 tane adam kesmeme rağmen yarısına bile gelememiştim. Son seviye yapmak için 300 yıl boyunca kılıç falan savurmak gerekiyor herhalde. Bu da işi grinde çeviriyor ve zevk falan bırakmıyor. En son benim gibi pes edip vazgeçiyorsunuz.

Bir kuşatmaya gireyim 1 saat kadar evvel, yeni haritaya denk geldim. Çöldeki haritadan sonra bunda da iyileşmeler gördüm. Çok hoş bir harita olmuş. Kendi büyüklük sınıflaması ve ekosistemindaki en işlevsel harita olabilir.
nVa1l.jpg

>Ana bina ve tepedeki süs binası hariç tüm kuleler kullanıma açık + çoğunda kuşatma silahı var (daha önce böyle olmadıgından yakınıyordum. darısı dolaşılamayan/catısı kuşatma silahları ile kullanılamayan büyük ana binanın başına).
>Bazı kulelere; kalenin en derin ve hakim noktalarından, en dıştaki bayrağı ve birkaç bölgeyi birden görüp savunmaya yarayacak şekilde konum aldırılmış. Olduşça etkin kule konumlandırması güzel olmuş.
>Bana "acaba" derdirten sıradışı coğrafi engeller ve patikalar var.
>Şirin, etrafı güzel gözüken güzel bir yenilik olmuş.

Geleyim eksikliğe.. Bayrak/alan ele geçirme konusuna..:

-Kuşatmada, savunan takım için "başıboş bayrak savunmasından başka bir şey yoktu" . Oysa bir sistem dahilinde, öncelikleri belirleyip, "planlı savunma yapmak", + "kaybedileni geri almaya çalışmak" gerek. Bunların yoklugunu hissediyorum.

>>>> Bence, sadece bayrak savunmak değil, kaybedilen bayrakları geri almak icin de savunan takıma imkan tanınmalı. (Bayraklar bir kere düşman tarafından ele geçirilince savunanlar tarafından tekrar geri alınamıyor ki bu saçma. )
>>>> Savunan takım, geri aldığı her bir bayrak için yarım yıldız kazanmalı misal. Veya, tüm bayrakları geri alırsa hiç bayrak kaybetmemiş gibi olmalı. Yahut, kalenin dışındaki en uzak bayraklar en fazla yıldız getirecek şekilde, geri alınan her bayragın farklı yıldız kazanımları olmalı: en uzak bayragı geri alabilen savunan takım önemli miktarda yıldız kazanmalı.
>>>> Bayrak geri almaca olacaksa: koruma süresi de olmalı.(ör geri alınan bayrak 1dk boyunca tekrar düşman tarafından alınamaz " anlamında bir süre)
>>>> En uzaktaki/kale dışındaki bayrak alınırsa; düşmanın spawn noktası tekrar ilk haline dönmeli, düşerse; mevcut duruma göre güncellenmeli.

>>>>>Saldıran takım, G bayragına(son bayrak) kadarki tüm bayrakları ele geçiririr geçirmez(sadece G kaldıgı an); +10 dk süre eklenmeli toplam oyun süresine (30+10).

Bunun dışında gene bayrakla ilgili:
>>>>> Cografi olarak merdiven(sabit veya bireysel merdiven) koymaya uygun her yerden(kalenin tüm çevresinden/dıştan içeri/içten dışa merdivenler kullanılabilmeli; fiziki engel olmayan yerlerde); kaleye girilebilecekse; saldıran takım oyuncuları; sıralı ilerleyişlerinde/sıralı bayrak alışlarında; normal hızda bayrak ele geçirmeli. Sıra dışında(A B C .. G ye dogru olan sıra dışında, Aya degil direk E yi almaya gidilirse) bayrak ele geçirme süresi normal sıralı ele geçirmeye göre 2 kat fazla olmalı, yani bu durumda 2 kat fazla süre o bayragı almak için çabalamalı. Ayrıca, savunanların bu sıra-dışı kazanılmış bayrakları geri alması da 2 kat hızlı olmalı.

Son olarak; sanki oyun daha bi rahattı, pingim daha bi azdı. Bağlantı ve akışkanlıkta iyileşme gördüm sanki..
Simdi yeni haritayla ilgili birkaç görsel atıcam, ilgili konuya..

Last edited:
Moderatörler aramızdaki hainlere kimin patron olduğunu göstermiş sanırsam :smile:

Acaba ne konuda daha ne kadar saçmayacaklar onu merak ediyorum bu saatten sonra...
Kanka yanlışıkla oldu şimdi oyundan bahsediyim optimazsyonu vasat yapay zeka çöp grafikler idare eder içerik vasat
Hissediyorum linç tayfa yaklaşıyor
@Bloc
Bu kod temelindeki değiştirme muhabbetini halletilermi büyük modlar bekliyomda

Last edited:
Back
Top Bottom