Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Users who are viewing this thread

Oyun içerisinde bir kaç şeyin eksikliğini çekiyorum artık :

Oyun da yönetim biçimleri, ünvanlar artık yerine oturtulmalı, kültür ve siyasi yapı altında devlet yasaları gruplandırılmalı, tam olarak uygulanması veya kaldırması (halk, senato/meclis veya derebeylerin bunlara karşı olumlu/olumsuz geri dönüşleriyle) hissettirmeli.

Örnek : Ben kuzeyli bir Kral olarak gidip imparatorluk kanunlarından kültürel yapıma en ters olan ama bana ayrıcalık sağlayan bir kanunu onaylatıp geçirirsem karşılığında hoşnut olmayan beyler veya halk ile uğraşmak zorunda kalmak isteyebilirim. İşte özellikle karakterlerin kazandığı onur, cesaret, kurnazlık gibi kişisel olgular buralardan rahatlıkla kazanılabilir.

İkincisi ise artık derebeylerin tek tip bir asker ağacı kullanmasının asgari düzeye indirilmesi, her derebeyin kendi spesifik askeri ağacına sahip olması şart.

İmparatorluk asker ağacı konusunda çeşitlendirilmese de olur lakin derebeylik sisteminde olan haneler Krallık hanesinin askerlerini kullanmamalı, mesela Kral'ın ordusu düzenli birliklerden oluşabilirken benim kalem veya şehrim sahil bölgesinde olduğu için askerlerim daha çok denizden gelebilecek tehditlere göre şekillenmeli veya dağlık bir bölgedeysem oraya göre şekillenmeli, yani kültür içinde kültürü, coğrafya içinde koşullar oturtulmalı böyle şeylerle.

3. Eksiklik şehir, kale veya köy projelerinin daha etkili bir sisteme sahip olması. Şuan ki hali ile pasifin de pasifi gibi duruyor.

Biliyorsunuz ki Game of thrones de Kings landing şehrini koruyan altın pelerinli bir çeşit polis birliği var, bu tarz birimleri spesifik binalar ile üretebilmeliyiz, şehir garnizonuna hangi tip asker üreteceğimize ve ne kadar bütçe ayıracağımıza dair detaylar sunan yapılar eklenebilir.

Sivil binalar da yine din/kültür etkileri ile halkı etkikeyebileceğimiz bir odak noktası olabilir.

Ekonomik binalar ile vergi/bankacılık foksyonları getirilebilir mesela.

Daha da önemlisi biz bu binaları görmeli ve bunlarda yaşanabilecek rutinleri görebilmeliyiz.

Benim gözümde oyunu eksik hissettiren en temel şeyler bunlar, umarım hiç olmazsa aralarından birisini tam sürümle görebiliriz :sad:
Oyunun bir yıl önce çıkmasına 16 gün kaldı. Warband da olan bannerlord da olmayan özellikler ve daha bir çok eklenmesi gereken şey var. En başta bunlar eklendikten sonra tekrar bı bugfix ve dengeleme süreci olacak. Bir senede tam sürüm görmek anlaşılan hayal oldu. Çarşamba günü bir post açıldı yabancı forumda çok güzel yol haritası hazırlamış.

https://forums.taleworlds.com/index...cess-roadmap-ready-for-you-taleworlds.440590/

Oyunun bir yıl önce çıkmasına 16 gün kaldı. Warband da olan bannerlord da olmayan özellikler ve daha bir çok eklenmesi gereken şey var. En başta bunlar eklendikten sonra tekrar bı bugfix ve dengeleme süreci olacak. Bir senede tam sürüm görmek anlaşılan hayal oldu. Çarşamba günü bir post açıldı yabancı forumda çok güzel yol haritası hazırlamış.

https://forums.taleworlds.com/index...cess-roadmap-ready-for-you-taleworlds.440590/
Hepsini okudum dostum ve çoğu olması gereken ayrıntılar okurken içimden en çok 'keşke' geçti.Yol haritası bu kadar süreden sonra sunulması lazım süre vermeselerde uyar.Yol haritası diyince çoğunu sarı renk beklerdim.İçinde kaybolacağımız br Bannerlord görmek dileğiyle.

Last edited:
Topluluk en sonunda kendi yol haritasını kendi yayınladı :grin: Bunun bir tık üstü bırakın şu oyunu deyip ellerinden almak olacaktır. Yorumlarda Valheim'den falan örnek vermişler. Bu oyunlar da erken erişimde yıl içinde gelecek 4 büyük güncellemeyi oyun çıktıktan 1.5 hafta sonra paylaştılar demişler. Üzüldüm onlar için bilmiyorlar ki biz bu konuları 1 yıldır konuşuyoruz, cevaplar hala aynı.

Sonuç olarak güzel bir çalışma olmuş ama emeklerine yazık olacak. Benim için en iyi seneryo işini iyi yapan bir modderin bu listeyi kendine hedef belirlemesi olacaktır. Bannerlord+ gibi bir mod çıkartıp normalde olması gereken şeyleri güzel bir şekilde eklese ve toplulukla geliştirmeye devam etse bağış bile toplar. Şahsen Bannerlord'u tekrar yüklemek için bu tarz modları bekliyorum. Resmi güncellemeler artık ilgimi çekmiyor ve önümüzdeki 3-4 ay boyunca da çekmeyecek gibi gözüküyor.

Çok esnek, beklentileri karşılayacak nitelikte bir custom sunucu desteği bu hafta yayimlansa; yeni modlarin gelisim aşamasında olacak sunucularıni düzenli olarak test etmek için hemen birçok oyuncu oyunu tekrar yukler/geri döner.

3-4 ay beklemeden sen de donerdin eminim. Bu nitelikte bir özel sunucu desteği hemen gelir miii.. Tabi asıl mesele bu.
soon, ne kadar s00n..

Çok esnek, beklentileri karşılayacak nitelikte bir custom sunucu desteği bu hafta yayimlansa; yeni modlarin gelisim aşamasında olacak sunucularıni düzenli olarak test etmek için hemen birçok oyuncu oyunu tekrar yukler/geri döner.

3-4 ay beklemeden sen de donerdin eminim. Bu nitelikte bir özel sunucu desteği hemen gelir miii.. Tabi asıl mesele bu.
soon, ne kadar s00n..
Bu konu için hiçbir zaman ''Yakında'' demediler. Tam sürüm ile birlikte her şey rayına oturduktan sonra geleceğini söylediler, fazla uçuk beklentilerin var.

Topluluk en sonunda kendi yol haritasını kendi yayınladı :grin: Bunun bir tık üstü bırakın şu oyunu deyip ellerinden almak olacaktır. Yorumlarda Valheim'den falan örnek vermişler. Bu oyunlar da erken erişimde yıl içinde gelecek 4 büyük güncellemeyi oyun çıktıktan 1.5 hafta sonra paylaştılar demişler. Üzüldüm onlar için bilmiyorlar ki biz bu konuları 1 yıldır konuşuyoruz, cevaplar hala aynı.

Sonuç olarak güzel bir çalışma olmuş ama emeklerine yazık olacak. Benim için en iyi seneryo işini iyi yapan bir modderin bu listeyi kendine hedef belirlemesi olacaktır. Bannerlord+ gibi bir mod çıkartıp normalde olması gereken şeyleri güzel bir şekilde eklese ve toplulukla geliştirmeye devam etse bağış bile toplar. Şahsen Bannerlord'u tekrar yüklemek için bu tarz modları bekliyorum. Resmi güncellemeler artık ilgimi çekmiyor ve önümüzdeki 3-4 ay boyunca da çekmeyecek gibi gözüküyor.
" This is an excellent post that will be ignored by TW :grin: "
Adamlar bile göz ardı edileceğini biliyor. :grin:

Bu konu için hiçbir zaman ''Yakında'' demediler. Tam sürüm ile birlikte her şey rayına oturduktan sonra geleceğini söylediler, fazla uçuk beklentilerin var.
Erken erişimin 1-1.5 yıl surecegi ve sunucu dosyalarının da erken erişim sonuna doğru verileceği tahmin edildiyse.. İster istemez soon oluyor. 1yil tamamlandı sayılır. Yakında olması olası ve TW soon'u 3-5 aydır ortalama : l

Esas ifade etmek istediğim sunucu dosyalarını bekleyen çok kişi var. crpg modunu yapanlar mesala; dosyalar gelsin, birkaç haftaya modu mpye taşırız muhtemelen demişler. Sp de demosunu yapmışlar kendi sistemlerine bağlamışlar bile:

*cRPG/DTV

Maalesef..

Erken erişimin 1-1.5 yıl surecegi ve sunucu dosyalarının da erken erişim sonuna doğru verileceği tahmin edildiyse.. İster istemez soon oluyor. 1yil tamamlandı sayılır. Yakında olması olası ve TW soon'u 3-5 aydır ortalama : l

Esas ifade etmek istediğim sunucu dosyalarını bekleyen çok kişi var. crpg modunu yapanlar mesala; dosyalar gelsin, birkaç haftaya modu mpye taşırız muhtemelen demişler. Sp de demosunu yapmışlar kendi sistemlerine bağlamışlar bile:

*cRPG/DTV
Uçuk beklentiden kastım haftaya custom server yayınlanması. Yoksa o çok bekleyenlere ben de dahilim, çıkar çıkmaz sunucularının ön plana çıkması için harita vb. hazırlamaya başlayanlar var. Kısacası custom server Warband'ın ana çok oyunculu kitlesini döndürebilecek nadir şeylerden biri. Yine de 3-5 aya çıkacak olmasını beklemek bile iyimser geliyor bana, az çok bir yıl var gibi.

Resmi güncellemeler artık ilgimi çekmiyor
gerçekten durum tam olarak bu. 1.5.9 'un gelmesi tam 35 gün sürdü, geldiğinde getirdiği elle tutulur bir şey yok. şunun şurasında 2 hafta sonra 1 yıl olacak oyun çıkalı ama güncellemeler hala yerinde sayıyor. bir ara söylediğin ''bunlar güncelleme değil,cilalama'' cümlesi her geçen gün daha mantıklı duruyor.

gerçekten durum tam olarak bu. 1.5.9 'un gelmesi tam 35 gün sürdü, geldiğinde getirdiği elle tutulur bir şey yok. şunun şurasında 2 hafta sonra 1 yıl olacak oyun çıkalı ama güncellemeler hala yerinde sayıyor. bir ara söylediğin ''bunlar güncelleme değil,cilalama'' cümlesi her geçen gün daha mantıklı duruyor.
Cilala mı? Bir şey yok ki cilalansın.

Görünen köy kılavuz istemiyor maalesef. 1-2 sayfa önce gönderilen GOT modunun videosu 6 aydır çıkan yamalardan 10 kat daha heyecan verici gözüküyordu. Şu saatten sonra oyunu stabil yapıp çıkartsalar bir şey kaybetmem. Yeter ki modding tools'u adam etsinler. Modculara uygun hale getirip eksikleri gidersinler. Hatta oyunu geliştirmeyi bırakıp modculara yatırım yapsalar bile heyecanım daha fazla olurdu :grin:

ben cilaladıklarına, tam sürüme içerik sakladıklarına inanmak istiyorum ama gerçek şu ki ekip, kuzait askerlerinin khuzait_fighter template değerlerini bile düzeltmekten aciz kalmış görünüyor. Yahu kaç kişi çalışıyor orada, bu kişilerin ekip liderleri ne iş yapıyor orada.

edit: bazı kuzait askerlerinin (özellikle ağır kargıcı) son bir ay boyunca hiçbir şey yememiş gibi gözükme sorunundan bahsetmiştim. Çözümü fazladan yazılan bir sıfırı silmek :grin: . Kim bilir kaç güncellemedir devam ediyor bu sorun.

ben cilaladıklarına, tam sürüme içerik sakladıklarına inanmak istiyorum ama gerçek şu ki ekip, kuzait askerlerinin khuzait_fighter template değerlerini bile düzeltmekten aciz kalmış görünüyor. Yahu kaç kişi çalışıyor orada, bu kişilerin ekip liderleri ne iş yapıyor orada.

edit: bazı kuzait askerlerinin (özellikle ağır kargıcı) son bir ay boyunca hiçbir şey yememiş gibi gözükme sorunundan bahsetmiştim. Çözümü fazladan yazılan bir sıfırı silmek :grin: . Kim bilir kaç güncellemedir devam ediyor bu sorun.
Olayın kişilerin sayısı veya vasfı ile alakası yok. Dediğin gibi bir sıfır silmekmiş çözüm. Fakat -tamamen farazi konuşuyorum- o sıfırın silinmesi gerektiğini söyledikten sonra silinmiyorsa, düzelttiğin halde update geldiğinde düzelmemiş haldeyse, güzel ve yapımı kolay fikirlerin varken kulak ardı ediliyorsa veya şuan için önceliğimiz değil deniyorsa bu tarz olayların yaşanması gayet doğal. Bunlar gibi onlarca örnek verilebilir. Şuana kadar projenin berbat yönetildiğine kimse itiraz edemez herhalde. Dolayısıyla yönetim ve ekipler arasındaki iletişim kötü olunca işler kısır döngüye biner gider.

Olayın kişilerin sayısı veya vasfı ile alakası yok.
Tam olarak bundan bahsetmek istemiştim. Üşenmedim oturdum Taleworlds çalışanlarının linkedin profillerine baktım, çok büyük bir çoğunluğu "vay... şuradan buradan" mezun diyeceğiniz kişiler. Bu kişiler nasıl bir yönetim altında çalışıyor tahmin edemiyorum. Anlam veremiyorum sürecin bu kadar kötü yönetilmesine. Sadece tam sürüm hype'ını öldürmemek için içerik sakladıklarını düşünmek istiyorum.

Back
Top Bottom