Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Users who are viewing this thread

Epeydir oyundaki gelişmeleri takip etmemiştim. Devasa boyutlu güncellemeler olduğunu görünce bakayım dedim ancak (kartopu sorunu gibi) hala temel yapısal konular üzerinde çalışıldığı anlaşılıyor. Oyun için öngörülen 1 yıl içinde erken erişimden çıkma durumu gerçekleşmeyecek galiba. Ancak aklıma takılan bir şey var, anladığım kadarıyla oyuncuların özellik olarak eklenmesi istediği pek çok şey oyunun dengelerini bozacağı için eklenmeyecekmiş. Sorum şu; madem bu kadar pamuk ipliğine bağlı bir kodlamayla hazırlanıyor bu oyun, o zaman bu modlama konusu ne anlama geliyor? Bir takım görsel eklemeler, silah v.s. neyse de diğer modlar oyunu bozmayacak mı? Yani elimizde modlamaya elverişli bir oyun yok diye anlıyorum. Bu konulardaki bilgisizliğimi de mazur görün ancak hassas dengeleri olan bir oyun modlamayla iyice çığrından çıkıp oynanmayacak hale gelme riski taşıyorsa oyunun modlamaya elverişli olması konusu da biraz havada kalıyor sanki. Yeni harita yeni kıyafet v.s. eklenebilir ancak kapsamlı bir mod oyun içi dengeleri bozup mesela çözümü için ciddi vakit harcanan kartopu sorununu bir anda tekrar ortaya çıkarabilir mi demek bu?

Oyunun inceleme oranları veya oynanma sayısına bakarak ölçmek yerine kaç tane Warband oyuncusu bu oyunu oynuyor, kaçı beğenmiş ona baksanız? Steam'den ben de olumlu inceleme attım. Gelin görün son iki haftada Warband'ı 20.5 saat, Bannerlord'u 1.3 saat oynadım.
Çok haklısın özellikle bu konu hakkında, belki farkedilmiyor ama çoğunluk sadece oyunun mazide bıraktığı hissiyat ve hatır için alıp iyi yorum bıraktı.Seneler önce yanlış bi şekilde yapılan erken açıklamayla millet beklentiye girince ve üstüne de ertelenen günlerin arkası gelmeyince ''Napalım EA da olsa elimizde bişey var, bununla sakız gibi oynar, modlar dururuz'' diyor ve iyimser şekilde pozitif inceleme bırakıp bi kısmı modding toolsta takılırken diğerleri de son ürünü bekliyorlar.

Açıkcası oyundan kaldırılan tonla özellikten ve bürünülen ''bunları da modcular yapsın'' havasından sonra pek olumlu bakamıyorum ben çıkacak son ürüne; gitgide Bethesda mentalitesi sis gibi iniyor Ankara'ya.Umarım böyle bir tabloyla karşılaşmayız 2-3 sene sonra.

Diğer bir konu da: feast,gergin görünüşlü adam, köylülerin jenerik replikleri vs. gibi bu oyuna has adeta catchphrase olan şeylerin kaldırılması, yani burda mantık arıyorum ama yok bulamıyorum, geliştiricilerin de bunu açıklayabileceklerini pek sanmıyorum.
Yani düşünsene Fallout Interplay'dan Bethesda'ya geçtiğinde ''yok abi neden (War,War never changes) sloganını tekrar tekrar kullanalım, yeni bi oyun bu hemi de 3d'' mi dediler yoksa bunun marka değerine ciddi bi katkısının olduğunu ve yükte hafif pahada ağır da olsa (çok az emekle) oyuncuların bundan fazlasıyla zevk alabbilecekleri bi motivasyon kaynağı olarak mı gördüler? Cidden ilginç...

Last edited:
çoğunluk sadece oyunun mazide bıraktığı hissiyat ve hatır için alıp iyi yorum bıraktı.

Kesinlikle katılıyorum, bunu yapanlardan biri de benim. İlk çıkışın gazı ve büyük bir özlemle iyi bir yorum bıraktım. Belki de yanlış yapmışızdır, değiştirmeliyiz.

İrili ufaklı şeyleri yazmak çok sürer. Oyun aşırı eksik. Warband' neyse Bannerlord o. Hatta Warband'taki özelliklerin bazıları bile yok.
Kralsınız, kral gibi hissetmiyorsunuz. Düşman kralı öldürüyorsunuz, bir şey fark etmiyor. İlişki olayı daha da berbatlaşmış.
Warband'ta kendi krallığınızı oluşturduğunuzda nam ve onurunuza göre lordlar geliyordu, Bannerlord'ta yok.
Her şey modlamaya o kadar hazırlamışlar ki oyun içeriğini çok eksik bırakmışlar. Bağışlayın beni ama sanki demişler ki;
"Biz yapalım da modcular halleder gerisini"
Moderatörler, topluluk yöneticileri, forum sakinleri, kusura bakmayın, bunca sene bekledim, yerin dibine de gömerim.

Her şey modlamaya o kadar hazırlamışlar ki oyun içeriğini çok eksik bırakmışlar. Bağışlayın beni ama sanki demişler ki;
"Biz yapalım da modcular halleder gerisini"
Ben aşağıdaki iletiye takıldım, mantıklı geldi. Modcular yapacak da denge işi nasıl olacak.. :unsure:? Nereden baksan sıkıntı gibi bakalım ne olacak bu işin sonu.
Bu konulardaki bilgisizliğimi de mazur görün ancak hassas dengeleri olan bir oyun modlamayla iyice çığrından çıkıp oynanmayacak hale gelme riski taşıyorsa oyunun modlamaya elverişli olması konusu da biraz havada kalıyor sanki.

İki hafta önce çocuklar şampanya patlatıyordu battle terrain sistemi gelecek diye, Warband'da vardı yahu o özellik.
Battle-Terrain System Warband'te yoktu. Warband'te olan şey haritada üzerinde bulunulan arazinin niteliğine göre random bir sahne oluşturulmasıydı. Bannerlord'da ise Battle-Terrain System ile campaign haritası bölgelere ayrılacak ve her bölgeye özel harita yapılmasıyla savaşın yapılacağı sahne haritada gördüğümüz coğrafyanın aynısı olacak (Tabii sahne haritadan daha büyük olacağı için kaçınılmaz olarak daha detaylı olacak). Ayrıca tarafların savaşa başlama yerleri de harita üzerindeki bulundukları yere karşılık geleceğinden, haritada bir partiye nereden yaklaşacağımız önem kazanacak ve işin içine gerçekçilik ve immersion'ın yanında strateji boyutu da girecek. Battle-Terrain System'i çok yanlış anlamışsınız ve aslında gerçekten çok büyük bir güncelleme olacak, o yüzden kaçırmamanızı istedim ve bir düzeltme yapmayı gerekli gördüm.

Battle-Terrain System Warband'te yoktu. Warband'te olan şey haritada üzerinde bulunulan arazinin niteliğine göre random bir sahne oluşturulmasıydı. Bannerlord'da ise Battle-Terrain System ile campaign haritası bölgelere ayrılacak ve her bölgeye özel harita yapılmasıyla savaşın yapılacağı sahne haritada gördüğümüz coğrafyanın aynısı olacak (Tabii sahne haritadan daha büyük olacağı için kaçınılmaz olarak daha detaylı olacak). Ayrıca tarafların savaşa başlama yerleri de harita üzerindeki bulundukları yere karşılık geleceğinden, haritada bir partiye nereden yaklaşacağımız önem kazanacak ve işin içine gerçekçilik ve immersion'ın yanında strateji boyutu da girecek. Battle-Terrain System'i çok yanlış anlamışsınız ve aslında gerçekten çok büyük bir güncelleme olacak, o yüzden kaçırmamanızı istedim ve bir düzeltme yapmayı gerekli gördüm.
+1

Düzelttiğin için teşekkürler. Peki Battle Terrain sistemi çok mu gerekliydi, belki öyleydi belki değildi ama asıl önemli olan bu değil. Battle-Terrain sadece bir örnekti, burada Warband'da olup Bannerlord'da olmayan veya Bannerlord'a eklendiği için çığlıklarla sevinen birçok özellik sayılabilir. Temel problem zaten yeni bir oyunla gelişmesi gereken mekaniklerin genel anlamda gerilemesi ve Taleworlds'ün bu konuda açıklama yapmaması.

Battle-Terrain System'in getirdiği yenilik sadece bölgeye göre alan mı olacak acaba. alakası olup olmadığını bilmiyorum ama mesela devam eden bir savaş var, biz ona dahil olduğumuzda savaş sıfırdan başlıyor. bunun yerine o an devam eden bir savaşa katılmak falan olabilir mi acaba bu sistemde.

Last edited:
Düzelttiğin için teşekkürler. Peki Battle Terrain sistemi çok mu gerekliydi, belki öyleydi belki değildi ama asıl önemli olan bu değil. Battle-Terrain sadece bir örnekti, burada Warband'da olup Bannerlord'da olmayan veya Bannerlord'a eklendiği için çığlıklarla sevinen birçok özellik sayılabilir. Temel problem zaten yeni bir oyunla gelişmesi gereken mekaniklerin genel anlamda gerilemesi ve Taleworlds'ün bu konuda açıklama yapmaması.
Rica ederim. Bence gerekliydi, ben hep böyle bir şeyin hayalini kuruyordum ama karmaşık diye neleri yapmadıklarını görünce bu kadar büyük bir değişikliği istemek aklımın ucundan dahi geçmemişti ama bunu kendilerinin düşünüp yapmaları en şaşırtıcı kısım oldu ve bu da oyun hakkında umutlanmama yol açtı. Neden gerekli derseniz, zaten olması gereken bu yani random bir sahne atmak ya da çok az bir sahne havuzundan arazi tipine göre harita seçmek işin kolayına gitmekti ve hangi haritanın geleceğini önceden bilememek, düşmana yaklaşım açımızın bir önemi olmaması falan aslında saçma olan şeylerdi. Yeni gelen sahneler üzerinde uğraşılmış sahneler olursa, bu değişiklik gerçekten tadından yenmeyecek.

Ben sadece açıklamanızdaki bir kısmı düzeltmek istedim, diğer kısımlarla ilgili bir problemim yok. Olması gereken özelliklerin eksikliği ve iletişimsizlik gerçekten can sıkıcı ancak bazı özelliklerin olmaması, hiç olmayacakları anlamına gelmiyor. Anladığım kadarıyla önce sistemi sarsacak değişiklikleri yapmak istiyorlar. Diyalog, RPG öğeleri vs. gibi değişiklikler sisteme etkisi olmayan şeyler olduğundan oyunun çalışmasını bozacak etmenler değil. Oyun çıkmaya yakınken oyunu bozacak bir sistem değişikliği işi yokuşa süreceğinden ben bu durumu anlaşılabilir buluyorum.

Ayrıca tarafların savaşa başlama yerleri de harita üzerindeki bulundukları yere karşılık geleceğinden
Böyle olacağına emin miyiz? Sanki neresinden savaşa başlarsak başlayalım, o bölge içerisinde olduğumuzdan dolayı belirlenmiş spawn noktasında doğacağız gibime geliyor benim.

Back
Top Bottom