Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Users who are viewing this thread

Bayağı yanlış bir söz bu arada :grin: KucukEnistenin dedigi gibi, Blizzard Bioware CDPR, EA tamamiyle. Ubisoft. Valve Activision Take-Two stüdyolarının bazıları daha çok sayılır
Ana fikre odaklanın hocam :smile:

Her gün aynı şeyi söylenince havadan sudan konuşmuş olmuyor musun zaten? Günlük basit konuşmalar. Ben biraz daha farklı eleştiriler veya çözümler bekliyorum.
Farklı ne eleştiri yapılacak daha? Neredeyse oyunun inciğine cıncığına kadar konuşuldu zaten. Kimisi de haklı olarak foruma bile uğramıyor artık, şurada 3-5 kişi oyundan konuşuyoruz. Kasmayalım bu kadar.

hocam eleştiri yapıyoruz dinleyen yok,öneri veriyoruz sallayan yok,birşey soruyoruz bir iki geliştirici hariç cevap veren yok.açıkçası biz farklı şeylerde konuşuruz ama kendimiz çalıp kendimiz oynuyoruz burada.
Dostum sorun bu zaten kimsenin iplediği yoksa daha çok aynı şeyleri yazarak iplenmeyi bekleyemezsin. Ben açıkçası yabancı forumdan yeni haberlerin veya yeni tartışmaların burda da tartışıldığını görmek için geliyorum. İsyanınızda haklısınız ama şahsen ben her gün "8 yıl çalışıldı bu çıktı, 9 ay oldu çıkalı böyle böyle" gibi mırıldanmaları görmek sıkıcı geliyor. Bunları yazmak oyunu mükemmel bir hale sokmuyor veya görenler "ah yazık buna hemen düzeltelim durumu" demiyor. Özellikle multi kısmı nedense Türk forumda çok çok az konuşuluyor. Ve ne yazık ki sp de de günde en az biri bir kere "8 yıl, 9 ay " muhabbeti yapıyor. Bu bir eleştiri bile değil :grin: . Sadece acı bir gerçeği belirtiyorsun ki matematiği olan herkes bunu zaten siz söylemeden de anlayabilir.

Forumu uzun süredir takip eden kemik bir kadro var ve bu kadronun arasında zaman zaman muhabbetler dönüyor. Bu konu da zaten bu yüzden açıldı. İnsanlar girip güncellemelerden bahsediyor, moderatörlerin yaptığı yorumları paylaşıyor, oyunun gidişatı hakkında konuşuyor. 9 yıl 8 ay muhabbeti de bunlardan sadece bir tanesi. Nasıl her girdiğinde bu muhabbeti yapan birini görüyorsan biz de her fırsatta üzerine vazife olmasa da ne konuşmamız gerektiğini söyleyen biriyle karşılaşıyoruz. Eleştri veya değil insanlar burada eleştri, öneri yapmaktan sıkıldı bir salın da içlerini döksünler. 8-9 ay muhabbeti yapanların hepsinin konuşacak başka yeri olmadığı için buradaki arkadaş çevresiyle derdini paylaşmaya geliyor. Çok rahatsız olan raporlayıp yoksay tuşuna bassın.

Dostum sorun bu zaten kimsenin iplediği yoksa daha çok aynı şeyleri yazarak iplenmeyi bekleyemezsin. Ben açıkçası yabancı forumdan yeni haberlerin veya yeni tartışmaların burda da tartışıldığını görmek için geliyorum. İsyanınızda haklısınız ama şahsen ben her gün "8 yıl çalışıldı bu çıktı, 9 ay oldu çıkalı böyle böyle" gibi mırıldanmaları görmek sıkıcı geliyor. Bunları yazmak oyunu mükemmel bir hale sokmuyor veya görenler "ah yazık buna hemen düzeltelim durumu" demiyor. Özellikle multi kısmı nedense Türk forumda çok çok az konuşuluyor. Ve ne yazık ki sp de de günde en az biri bir kere "8 yıl, 9 ay " muhabbeti yapıyor. Bu bir eleştiri bile değil :grin: . Sadece acı bir gerçeği belirtiyorsun ki matematiği olan herkes bunu zaten siz söylemeden de anlayabilir.
iyide tepki vermezsen de birşeylerin değişmesini bekleyemezsin.mesela oyun ilk çıkacağı zaman türkçe çıkmayacak dendi,karşılığında çok fazla tepki gördü ve türkçe çıktı.bence göze alamadılar eğer ses seda çıkmasaydı bugün ingilizce oynuyorduk.yani görenler ah yazık demesede millet gidişattan memnun değil belki de çalışma yöntemimizi değiştirmeliyiz diyebilir.
8 yıl muhabbetinde sana hak versem de ben dahil bunu söyleyenlerde haksız değil.koskoca bir 8 yıl hatta warbanddan sonra ufaktan başladıklarını söylemişlerdi buda 10 yıl eder düz hesap.10 yılda gelen oyun ortada o yüzden bunu her fırsatta dile getirmekten daha normal birşey görmüyorum.
yeni haberleri bende görmek isterim de yeni haber mi var? arada bir küçük yol haritaları paylaşılıyor onun dışında bir yeni haber görmedim ben.
mp konuşulmuyor olabilir tercih meselesi,ben sp oyuncusuyum gidip mp konuşamam istesemde.

Hocam sıkıcı geliyorsa okumazsın olur biter. Türkçe forum adam akıllı iplendi mi de millet sorular sorsun, güle oynaya öneri yapsın. Ona rağmen tonla öneri konusu var Türkçe forumda. Açıp okusunlar bir zahmet. Zaten üç cevaptan en az biri "Tarih vermeyi doğru bulmuyoruz." veya "Bir şey demem doğru olmaz." oluyor, o da ayda yılda bir kere. Ayrıca bence herkes yapıcı eleştiri yapacak diye bir durum yok. Küfür, hakaret, saygısızlık vs. yapmadığı sürece "oyun kötü" eleştirisi yapmak ve çözüm sunmamak gayet normal geliyor bana. Sonuçta oyunu sevdiğimizden buradayız, kafa dağıtmaya giriyoruz. Yazmak için kriter belirlemeye gerek yok.

Tek oyunculu tarafın düzeleceğine -çok yavaş da olsa- benim umudum var ancak çok oyunculuyu toparlayabileceklerini ve Warband gibi bir hava yakalayabileceklerini hiç sanmıyorum. Dönemsel ve mekaniksel farklılıklar dışında da çok oyunculunun temelinde çok büyük sorun var bence. Warband'da da çok oyunculuyu topluluk yaşattı, Bannerlord'da da öyle olursa büyük ayıp olur ki Napolyon modu yapılmaya başlandı bile. Tamam belki Tw resmi destek verebilir -ki kesinlikle vermeli de- ancak ne zaman yeni modlar görüp scriptli sunuculara destek göreceğiz? Daha önemlisiyse Persistent Kingdoms gibi bir rol modunun resmi olarak çıkarılması. Şu an Warband'ın çok oyunculusuna ayakta tutan bir mod varsa kesinlikle odur. Biraz önce bir sunucuda anlık 198 oyuncu gördüm ki sunucularda 200 kişi sınırı olmasaydı bu artar giderdi. Onun dışında 30 kişilik birkaç sunucu daha vardı yaklaşık olarak 350 kişi falan sadece bu modu oynuyor. Bunlar dışında oyunda ruh yok ya, ben Bannerlord girdiğimde o atmosferin ruhunu hissedemiyorum. Hani atmosferi iyi hoş da... (özellikle yağmurlu kaptan haritası) ama ruhsuz geliyor. Ya bilmiyorum... Umarım Pk gibi bir şeye resmi destek ve düzgün içerik gelir de rol yapmanın tadına varırız.

Last edited:
@argon45 benden bahsediyorsan, güncellemeleri olabildiğince erken görmek istiyorum ama EA süreci uzayabilir. Sadece Bannerlorda yormuyorum genel olarak bir acele/yetiştirememe var bu ara sektörde. Yanlış mı? Bence artık güzel şeyler yapılacaksa biraz daha beklemenin zararı yok.

@Rkar resmi siege ve battle moduna geliştirme bazlı yetenek etkisi ve meslek ekipmanları sence iyi gitmez mi? PW hakkında görüşlerine katılıyorum.

Sıkmayacak tarzda olduğunu düşündüğüm bir tartışma mesajı atayım..

Aşağıda paylaştığım spoilerlardaki görsellerin oyununu ucuza alıp yükleyebildim ve de 1-2 gündür ana görevlerle güzelce dolaşabildim.. Keşke bannerlordda da olsa dediğim çok şey gördüm.

Bannerlordda olsa yakışacak örnek bir feature misal, bunu Sword & Musket modunda görmek isterdim..;
Tüfek kullanırken tabanca çıkartınca, karakter tüfeği çift elle kullanmayı bırakıp, sol eline tüfeği alarak tabancayı sağ eline alıyor. Hareket ve tabanca kullanımı böyle devam ediyor.
nfA5L.jpg

Veya bunu* gördüğümde, buradaki kadar kaliteli olmasa da, çok daha karanlık Bannerlord sahnelerinde ışıkla aydınlanmış böyle odak-güzel-karanlık bölgeler olsa dedim. Hayvan sesleri vs eşliğinde.. Ki daha öncede bu konuda vs yazmıştım bunu bol bol.
o2jke.jpg

Bir sürü güzellik gördüm, bazıları Bannerlorda yakışırdı, illa aynı kalitede olmak zorunda değil. :roll:

@RZERO hocam konuşacak konu oldu mu konuşuluyor burada, şu an konu yok. Mesela kartopu muhabbeti çıktığnda bayağı konuşuldu veya kamera modu. 1.5.6 çıkıncada konuşulur
Dostum bence olması gereken de bu zaten, ama olan şu birisi bunlarla ilgili konuşuyor ortaya güzel eleştiriler koyuyor ve ordan birisi diyor ki "kardeşim hiç umut etme 8 yıl 9 ay olmadı şimdi mi yapıcaklar"

Benim eleştirdiğim kısım, güzel bi eleştiriye boş yorumla cevap verilmesi. Bu adam mal değil bu da biliyor oyunun şu an ki aşaması ne aşamalardan geçtiğini. Örneğin dijiTurk arkadaşın forum takibi benim çok hoşuma gidiyor. Ama geçenlerde de rastladım adama gelen cevap "imkansız bir şey istiyorsun bu adamlar şunu şöyle bu kadar yapabiliyor". Bu başlığı özel olarak takip etmemin nedeni gerçekten hoş tartışmaların olmasıydı. Devlerin iplemese bile modcuların çıkarabileceği çok güzel fikirler var.

Forumdan bunu tam anlamıyla beklemek yanlış ama dediğim gibi bende eleştirerek yanlışları gidermeye çalışıyorum :grin:.

Benim eleştirdiğim kısım, güzel bi eleştiriye boş yorumla cevap verilmesi.
Bu konuda çok haklısın.Post paylaşmasam da yorum yapmasam da bu foruma her gün girip okuyorum yorumlarınızı.Forum güzel paylaşımlar güzel yorumlar güzel ama bir arkadaş var her eleştiri postunun altına kendi oyununda yaşadığı sorunu her gün yazıyor.Onun harici bir problem yok

Gelen güncellemelerden memnun musunuz? Bazı arkadaşlar 1.5.6 ve 1.5.7 güncellemesi kartopu falan diyorlar bu tam olarak nedir?
kendi adıma konuşayım ben memnun değilim.
1.5.6 ile kartopu etkisi düzeltilecek,bu bir krallığın bir anda güçlenip diğer krallıkları temizlemesini ortadan kaldıracak.
1.5.7 ile de isyan özelliği gelecek deniyor tabi bunlar yüzde yüz değil ama şuan için bunları biliyoruz.başka ne gibi yenilikler gelir o konuda da bilgi yok.

Gelen güncellemelerden memnun musunuz? Bazı arkadaşlar 1.5.6 ve 1.5.7 güncellemesi kartopu falan diyorlar bu tam olarak nedir?
Nötrüm, TWden ne geliceğini tahmin edebildğim için beklentilerimi hep düşürüyorum ve genelde memnun kalıyorum ama bazen bana bile "e niye 1 ay bekledik" dedirten updateler geliyor (2 tane geldi şu ana kadar)

1.5.6 ile çok fazla bug temizliği ve kartopu düzenlemesi gelicek yani bir krallık güçlenmeye başlayınca durdurulamaz olup tüm dünyayı ele geçiriyor veya 1-2 krallık kalıyor sadece haritada o düzenlenecek. Fotoğraf modu gelicek 1.5.6 ile ekstradan buda hoş. Ekstra savaş sahneleride eklenecek
1.5.7 ile Valtoin dediği gibi isyan gelicek, 1.5.7 ile kesin gelicek diye biliyorum ben. Ayrıca süvari yapay zekasına geliştirmeler yapılacak diye biliyorum

Kartopu hakkıdna daha fazla bilgi istiyorsan bir çalışanın ingilizce yazdığı şeyi çevirmiştim onu okuyabilirsin: https://forums.taleworlds.com/index...artopu-etkisi-hakkındaki-postu-çeviri.434552/

@Rkar resmi siege ve battle moduna geliştirme bazlı yetenek etkisi ve meslek ekipmanları sence iyi gitmez mi? PW hakkında görüşlerine katılıyorum.
Pw veya Pk dışında Warband'ın çok oyunculu modunda sağlam kitle oluşturmuş modlarda (Crpg ve Mercenaries) tam dediğin gibi olmasa da skill dağıtma sistemi var. Keza Nw'deki bu tarz oynanış farklılıklarına izin veren sunucular çok revaçta. Bana sorarsan Tw'nin kesinlikle resmi bir destek getirmesi gerek ama ana oyunun basitliğini sevenler için her zaman şu anki basit sistemi de tutmalı.
Ayrıca şöyle bir durum da Native her zaman basit olmak durumunda. Sunucu üzerine script yazıp resmi olmayan farklı sunucular için bu şart. Ancak dediğin Warband içinde inanılmaz rağbet görüyor, farkli modülle resmi olarak gelmesi çok hoş olabilir ama Native'e de kesinlikle gelmemeli.

Last edited:
Ben memnum değilim. Şu yoldaşları daha fazla kullanmamıza yarayacak patch bile 2-3 güncelleme sonra gelecekmiş. Ayda bir güncelleniyor oyun artık. 2-3 ay sonra gelecek yani, o da belki... Hayırlısı.

yine sessizlik hakim.galiba bugün de gelmeyecek güncelleme.bi ara güncellemelerde ne olacağı ile ilgili videolar geliyordu onlarda kesildi.nedenini bilen var mı?

Back
Top Bottom