Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Users who are viewing this thread

Bannerlord şu saatten sonra değil bomba, balon bile patlatamaz.

Argon'un senelerdir bu tartışma konularına uzun uzun mesajlar atıp aklındakileri aktardığını hatırlıyorum. Sanırım onun da diyecek bir sözü kalmamış artık :grin: İsabet oldu aslında, ben de bir iki kelam edip içimi dökmek için girmiştim zaten.

Oyundan ÇOK kısa süre içerisinde olağan üstü yenilikler, dengelemeler, eklemeler ve optimizasyonlar eşliğinde yeni ve büyük bir güncelleme yapmadan, hatta tam sürüm çıkışı yapmadan bir şey patlatmasını beklemek abesle iştigal. Kaldı ki oyun zaten patladı. Hem de balon gibi. Dokuz sene önce Mikail Yazbeck'in Bannerlord'u ağzından kaçırmasını, sonraki ilk senelerdeki büyük beklentileri, ardından gelen uzun bekleyişi düşününce, dokuz sene uğraşılan bir ürün için ortaya çıkan mal gerçekten hayal kırıklığı. İlk çıktığı hafta alıp yüz saat oynadıktan sonra dayanılmaz düzeydeki eksikliklerden dolayı oyunu rafa kaldırdım. Geçen hafta oyunu tekrar indirip yaklaşık bir yüz saat daha oynadım. Şimdi burada gecenin ikisinde herkesin sayfalardır yazdığı eksiklikleri sıralamanın anlamı yok. Ama anlam veremedim, aradan geçen on ay, yani neredeyse bir yıl içerisinde oyunda neden bir lokma bile değişiklik ve geliştirme yapılmadı? Tam pandemi sırasında çıkış yapan Bannerlord'un geliştiricileri sosyal mesafe kavramını yanlış anladı da, bilgisayarlarla aralarına mı mesafe koydular? Dokuz sene artı on aylık bir süre bir oyunu sadece "oynanabilecek" düzeyde geliştirmeye mi yetti? Şirket çalışanları, aşağı yukarı aynı kitlelere hitap eden ve an itibariyle çok kısıtlı ve eksik bir oynayışa sahip, üç-dört senede ortaya çıkartılan Crusader Kings III'ün anlık yirmi bin küsür oyuncu tarafından oynanırken on senelik çalışmalarının sonucu ürünün anlık on bin oyuncuyu ancak geçebildiğini gördüklerinde hiç mi hırslanmıyorlar? Geliştiriciler, oyuncular tarafından her defasında dillendirilen sorunları çözmek, eksiklikleri gidermek yerine oyuna ufak bir modla zaten kolaylıkla eklenebilen cheer efekti gibi zımbırtıları eklemeyi daha mı elzem görüyor? Kim bilir daha neler sorulur ama okuyan kimsenin şevkini kırmak istemiyorum. Ortada ya yeteri kadar bir uğraş yok, ya da mevcut yetersiz uğraşın çok az reklamı yapılıyor. Hülasa, yeterli uğraş yok. Eğleneyim diye oyun indiriyorum, dertleniyorum. Neden daha çok çalışmıyor ve uğraşmıyorsunuz?

Paradoxla(1995, 80 çalışanı, AB) Taleworlds aynı koşullarda oyun geliştirmediği için oyuncu sayılarını kıyaslamak pek doğru gelmiyor ürün geliştirme açısından bile olsa.

Yine de mesela TW nin Bannerlord haricinde bir oyuna başlayıp (warband zamanında bannerlorda baslayıp warbandın atıl kalması gibi, şimdi bannerlord zamanında bir duyurulmamış yeni oyun projesine başlayıp bannerlordun kısmen atıl kalması durumu) bannerlorda tam odaklanamaması dolayısıyla geliştirmeler istenildiği gibi değilse üzücü olur bu. Duyurulmamış proje Bannerlord DLC leri ilgili olmalı, çünkü Bannelord henüz topluluğun isteyeceği ortalama bir seviyenin çok berisinde. Güzel geliştirmelerle ilerisine de gidilir. Hem TW hem de devletimiz ekonomik zorluklara rağmen istesin yeter.

Modlar gelir, sunucular şimdikinden çok daha akıcı hale gelir, sesli konuşma-izleme modu vs bir sürü yakın dönem içimn bahsedilen featurelar eklenir, tamam.

Peki ama,
Sınıf sistemi eğer iyileştirilmezse*, warbanddaki gibi olacak şekilde fakat sadece kültürle sınırlandırılacak bir sisteme geçilir mi?
Gelişmiş, iki boyutlu bir ustalık sistemini (diğer modlara da isteğe bağlı eklenebilir olacak şekilde yazıp) siege ve battle modunda resmi olarak uygularlar mı?
Sunucu kapasiteleri %50 artabilir mi, kaptan modunda daha fazla yapay zekaya daha fazla formatta komuta edebilme imkanı olur mu? Daha fazla mekaniklerle de birlikte?
Battle royale gibi her türlü populer modlar, 1er ortak avrupa sunucusunda vs resmi olarak bannerlorda eklenir mi?(en azından erişemeyen modculara da örnek olur)
2 boyutlu ustalık sistemi haricinde ufaktan bir lootlama sistemi de gelir mi?

Mp için mesela böyle şeyler çok önemli. Bunları yapmak için radikal kararlar almak gerek. Ve radikallik nadiren gereklidir. Kesinlikle iyi tasarlanarak yapılacak böyle ağır karar ve yatırımlar, bannerlorda çok ama çok fazla değer katacaktır.

*Şu anki sınıf sistemindeki kostümler zaten kişiselleştirilebilecek olacaksa, bence de artık warband tarzına dönülebilir(kültür limiti altında; sadece o kültürün ekipmanları arasında bir seçim usulü). Üstüne; ekle yetenek pasiflerini, ekle meslek(birim) ekipmanlarını... Karakter oluşturma penceresindeki karakter boyutu ve ağırlık ilişkilendirmesindeki pürüzleri de çöz, benimsetici seçimler sun ama sınırlama.. Oh mis. Kostüm ve silah kişiselleştirmeleriyle birlikte artık önemli bir eşik aşılmış olur.
Harita ve atmosfer, mod, diğer mekanikler, diğer özellikler, sunucu kapasitesi vs. vs. ile ilgili çalışmalara devam edilir. Ama böyle işlevsel, zorlu ve fakat aşırı kazançlı bir değim sürecine girilmeli illa. Oyun biraz daha iyileştirilip tamam bu bitti, bu bannerlord gidin warband oynayın, bu da bitti bu kadar -------> denmemeli asla. Bannerlord herkesi mutlu edebilir istenirse.

Sonuç olarak, işe alımlar devam ediyor ve daha fazlasını bekliyoruz. Bannerlordun çok eğlenceli bir oyun olması için isteklerimiz 3 aşağı 5 yukarı belli. Daha fazla yatırım kararı alınmalı ve bunlar yapılmalı bence. EAda da test etmeliyiz bazı büyük şeyleri en azından.. EA süreci uzayabilir ama böyle güzel testlerle vs..

Bu 1-2 hafta içnide muhtemel açıklayacakları şeyler de önemli bence bu doğrultuda. Topluluk cyberpunkdaki gibi açlıktan ağlıyor.
Yapmazlar veya yapılmaz demiyorum bu arada yapılmayabilir, yapılmalı diyorum. Bir miktar daha süre lazım bombayı patlatabilirler ama. İnanıyorum.

Yine de mesela TW nin Bannerlord haricinde bir oyuna başlayıp (warband zamanında bannerlorda baslayıp warbandın atıl kalması gibi, şimdi bannerlord zamanında bir duyurulmamış yeni oyun projesine başlayıp bannerlordun kısmen atıl kalması durumu) bannerlorda tam odaklanamaması dolayısıyla geliştirmeler istenildiği gibi değilse üzücü olur bu. Duyurulmamış proje Bannerlord DLC leri ilgili olmalı, çünkü Bannelord henüz topluluğun isteyeceği ortalama bir seviyenin çok berisinde.
Öyle bir yeni oyun planı varsa rezalet durum.

Argon'un senelerdir bu tartışma konularına uzun uzun mesajlar atıp aklındakileri aktardığını hatırlıyorum. Sanırım onun da diyecek bir sözü kalmamış artık :grin: İsabet oldu aslında, ben de bir iki kelam edip içimi dökmek için girmiştim zaten.

Oyundan ÇOK kısa süre içerisinde olağan üstü yenilikler, dengelemeler, eklemeler ve optimizasyonlar eşliğinde yeni ve büyük bir güncelleme yapmadan, hatta tam sürüm çıkışı yapmadan bir şey patlatmasını beklemek abesle iştigal. Kaldı ki oyun zaten patladı. Hem de balon gibi. Dokuz sene önce Mikail Yazbeck'in Bannerlord'u ağzından kaçırmasını, sonraki ilk senelerdeki büyük beklentileri, ardından gelen uzun bekleyişi düşününce, dokuz sene uğraşılan bir ürün için ortaya çıkan mal gerçekten hayal kırıklığı. İlk çıktığı hafta alıp yüz saat oynadıktan sonra dayanılmaz düzeydeki eksikliklerden dolayı oyunu rafa kaldırdım. Geçen hafta oyunu tekrar indirip yaklaşık bir yüz saat daha oynadım. Şimdi burada gecenin ikisinde herkesin sayfalardır yazdığı eksiklikleri sıralamanın anlamı yok. Ama anlam veremedim, aradan geçen on ay, yani neredeyse bir yıl içerisinde oyunda neden bir lokma bile değişiklik ve geliştirme yapılmadı? Tam pandemi sırasında çıkış yapan Bannerlord'un geliştiricileri sosyal mesafe kavramını yanlış anladı da, bilgisayarlarla aralarına mı mesafe koydular? Dokuz sene artı on aylık bir süre bir oyunu sadece "oynanabilecek" düzeyde geliştirmeye mi yetti? Şirket çalışanları, aşağı yukarı aynı kitlelere hitap eden ve an itibariyle çok kısıtlı ve eksik bir oynayışa sahip, üç-dört senede ortaya çıkartılan Crusader Kings III'ün anlık yirmi bin küsür oyuncu tarafından oynanırken on senelik çalışmalarının sonucu ürünün anlık on bin oyuncuyu ancak geçebildiğini gördüklerinde hiç mi hırslanmıyorlar? Geliştiriciler, oyuncular tarafından her defasında dillendirilen sorunları çözmek, eksiklikleri gidermek yerine oyuna ufak bir modla zaten kolaylıkla eklenebilen cheer efekti gibi zımbırtıları eklemeyi daha mı elzem görüyor? Kim bilir daha neler sorulur ama okuyan kimsenin şevkini kırmak istemiyorum. Ortada ya yeteri kadar bir uğraş yok, ya da mevcut yetersiz uğraşın çok az reklamı yapılıyor. Hülasa, yeterli uğraş yok. Eğleneyim diye oyun indiriyorum, dertleniyorum. Neden daha çok çalışmıyor ve uğraşmıyorsunuz?
Her sene insanlar ısrarla bu oyun ne zaman gelecek diye sorduğunda hazır olunca çıkacak,içimize sinmesini istiyoruz,mükkemmelliyetçiyiz biraz diye diye 10 sene bekledik.gelen oyun bir anda erken erişim olarak geldi biz tam bir oyun beklerken.hadi dedik diğer oyunları da bu aşamalardan geçti faydası olur.olmadı.9 ay da en büyük gelişmelerden biri koyun animasyonunun değişmesi.ya kimse demedi bizim oyun uzay boşluğu kadar boş.bırakın şu saçmalıkları gelin oyuna adam gibi bişeyler ekleyelim diye?
Açıkçası artık eleştirmek bile anlamsız gelmeye başladı.

Buarada Eğer yeni bir proje yapıcaz diyip bannerlordu kenara attılarsa vah şirketin haline.

Ben ofise geçtiklerinde güncellemeler toparlayacak inanıyorum. Daha iyi olacak TW için.

zaten steamde de %20 indirimde
İndirimlerin birkaç gün önce başlaması ve ana indirim etkinliğinde kış temalı WARLORD paketinin vs panolarda boy göstermesi olağan bir durum, olasılık devam etmekte.
Yetiştiği takdirde, pazartesi mi çıkar güncelleme yoksa salı günü bu indirim etkinliğinde mi orası belirsiz.

Ama umduğum yeni modlar gibi büyük eklemeler gelmese bile, görsel eklentilerle çok kapsamlı bir bilgilendirme yapılır diye düşünüyorum.

Kesinlikle dostum zaten benim umudumu kıran bu durum.Dokuz ayda gelinen nokta bu kadar.
oysa ki ne hayallerimiz vardı be hocam.
Ben ofise geçtiklerinde güncellemeler toparlayacak inanıyorum. Daha iyi olacak TW için.
belki ufaktan bir faydası olur ama çokta önemli değil sanki.hatta bir ropörtaj yapılmıştı oyun çıktığı zaman geliştiricilerle.bizi çok etkilemiyor falan demişlerdi yanlış hatırlamıyosam.

oysa ki ne hayallerimiz vardı be hocam.

belki ufaktan bir faydası olur ama çokta önemli değil sanki.hatta bir ropörtaj yapılmıştı oyun çıktığı zaman geliştiricilerle.bizi çok etkilemiyor falan demişlerdi yanlış hatırlamıyosam.
bu direkt kendini avutma şekli, evde ne olursa olsun bir ofis şirket havası olmadığı için o verimle çalışamıyorsun

ayrıca TW bannerlordu yarıda bırakıp başka bir projeye başlayacak kadar büyük bir hata yapmaz, hem maddi hem manevi çok zarar görür repütasyonu.

bu direkt kendini avutma şekli, evde ne olursa olsun bir ofis şirket havası olmadığı için o verimle çalışamıyorsun

ayrıca TW bannerlordu yarıda bırakıp başka bir projeye başlayacak kadar büyük bir hata yapmaz, hem maddi hem manevi çok zarar görür repütasyonu.
verim olayına katılıyorum ben online ders bile dinleyemiyorum,üni moduna bile giremiyorsun oturduğun yerden fjskfds
ama kendi söyledikleri de ortada sallamıyolardır herhalde.buarada 8 yıl ofiste oturdular da ne oldu çok mu memnunuz fldksds

evet bende sanmam yeni bir oyun yapacaklarını şu aşamada ama belli de olmaz.belki de bannerlord onların gözünde 3 güncelleme sonra istediği kıvama gelecek hangimiz bilebiliriz.

verim olayına katılıyorum ben online ders bile dinleyemiyorum,üni moduna bile giremiyorsun oturduğun yerden fjskfds
ama kendi söyledikleri de ortada sallamıyolardır herhalde.buarada 8 yıl ofiste oturdular da ne oldu çok mu memnunuz fldksds

evet bende sanmam yeni bir oyun yapacaklarını şu aşamada ama belli de olmaz.belki de bannerlord onların gözünde 3 güncelleme sonra istediği kıvama gelecek hangimiz bilebiliriz.
Son cümlene katılıyorum, ancak ofis ortamının yararı olmasa ne gereği var o zaman değil mi? Elbette teknik açıdan da sosyalleşme açısından da önemli bence. Ders örneğin buna en iyi örnek gibi.

bknz. CDPR adamlar koronadan dolayı oyunu testerlar'ına test ettiremedi. Gerçi onun başka etmenleri var ama yine de ofis ortamı artı sağlıyor.

Son cümlene katılıyorum, ancak ofis ortamının yararı olmasa ne gereği var o zaman değil mi? Elbette teknik açıdan da sosyalleşme açısından da önemli bence. Ders örneğin buna en iyi örnek gibi.

bknz. CDPR adamlar koronadan dolayı oyunu testerlar'ına test ettiremedi. Gerçi onun başka etmenleri var ama yine de ofis ortamı artı sağlıyor.
zaten mantıken dediğin gibi herşey evden halloluyorsa ofise ne gerek var :grin:
elbette ofise geçmeleri oyun için iyi olur burda hemfikiriz.ama biz ne kadar etkisini hissederiz işte orda şüphelerim var hocam :grin:
TW nin çalışma hızı hepimizin malumu.

Ofise geçmelerini daha çok bekleriz
Yazın vaka sayıları düşmüşken bile adamlar geçmediler ofise, şimdi her gün vakalar patlıyor. Hazirana kadar aşı falan da olsa millet ortalık durulmayacak, yani yakın zamanda ofise geçmeleri imkansız bana göre.

Bu arada ben de oyuna artık şöyle böyle demekten yorulmuş bulunmaktayım. Ne halleri varsa görsünler diyorum çünkü şimdi forumda yapılan öneriler, Bannerlord çıkmadan önce defalarca yapıldı ve neredeyse hiçbirini oyunda göremedik. 8 sene geliştirdiler oyunu anladık, o kadar geliştirme süresinden sonra erken erişim dediler şaşırdık onu da anladık, ama Armağan Yavuz Enis'le yaptığı röportajda "Oyunu biraz daha zorlasak tam sürüme çıkartırız", "Tam sürüme yakın bir deneyim olacak", "Biz dengeleme yapmak için ea çıkartıyoruz" falan derse kimse kusura bakmasın millet burada sinirlenmekte haklı. Oyunu kaç senedir bekliyorum, forumu da takip ediyorum senelerdir, TW'ü de severim ama şu anki ürün benim gözümde kaliteli bir 2020 oyunu değil asla. İlk zamanki hype ile oynadım, iyice soğudum bir iki hafta oynamayınca oyunu silmeye karar verdim, nereden baksan mayıs-haziran'dan beri bilgisayarımda oyun yok. Bir eksiklik hissetmedim. Her güncelleme zamanı forumda gezindim, saçma sapan yok beşik modeli yok koyun kaplaması yok şehirde dikilen ve seni karakter yaratma ekranına postalayan berber derken adam akıllı bir tane özellik eklenmediğini gördüm. Pek bir umudum yok artık, KoA modu ve kaliteli modlar çıkana kadar oyunu yüklemeyi düşünmüyorum. Gönül isterdi ki güncellemelerle heyecanlanıp oyunu indirsem de tadına varsam ama nerede. Bana artık bannerlord için fikir belirtmek gereksiz geliyor ve zamanımı çalıyor. Forumu sadece takip ediyorum. Sözün özü birkaç kişi dışında millet de bıktı ki oyunu oynayan doğru düzgün kalmadı, ya bir an önce toparlanmalılar ya da böyle kabulleneceğiz ve modlar çıkana kadar dolu içerik falan göremeyeceğiz.

Ben Bannerlord'u uzun süre oynamamak üzere sildim ama güncellemeleri takip edeceğim. 2020'de çıkmış bir strateji oyununda diplomasinin neredeyse hiç olmaması oyundan iyice soğuttu beni. Bu sırada CP 2077'yi oynayım dedim oyundan beklediğim role play zenginliği ile karşılaştığım role play arasında dağlar kadar fark var maalesef öyle ki benim için RPG noktasında oyun, hayaller Fallout New Vegas gerçekler Crysis 2 oldu neredeyse. Şöyle eskiye bakıyorum da sağlam bir RPG oyunu oynamayalı çok uzun yıllar geçti be.

Sağlam iki ayaklı bir ustalık sistemi gelsin, zaten koordinasyon da rol kabiliyeti de bireysel benimseme ve katkı da artar.

VSFf5.png

Buradaki istatistiksel görselde, aralık başlarında gözükenden çok daha fazla olumlu dönüşün seyri için, güzel bir güncellemeye ihtiyaç var:
nMq51.png

Hatta kalp ritmini takip eden elektronik bir sistemin görseli gibi düşünün, her bir güncelleme o kadar elektrik aldırmalı ki, kalbin attığı gözüksün. Bannerlordu yaşatalım...

One new good news is I suggested showing reasons of war / peace votings to player and it is approved. So we will be showing why a voting is started by a clan about war / peace probably 2 patches later. It will be something like "We should declare war aganist X because we have stronger armies compared to them and we can enlarge our territories" or "We should make peace aganist X because currently we are at war aganist several enemies". Of course there will be 4-5 different war & peace reasons with better wording & grammer.

Back
Top Bottom