Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Users who are viewing this thread

@dijiTurk Dediğin küçülme büyüme durumu gamepad'de mevcut.

Bununla birlikte çemberin içinde analog'un yönü ile hareket eden küçük(15x15 büyüklüğünde) bir circle var, seçime yardımcı olması için. Modlarken yaptığım değişiklikler bunu bozduğu için kapattım. Diğer önerilerine bakacağım.

Peki, @Lamkrin , @dijiTurk ve @sniparsexe şunu merak ettiğim için soruyorum. Eğer beta başından beri opsiyonel olsaydı, yeni görseli disable eder miydiniz?

Nasıl görüneceğine bağlı tabiki.Göz rahatsızlığı vermesin yeter çünkü ortaçağ oyununu ortaçağı görmek için oynuyoruz :grin:

Armağan bey sanırım en son yaptığımızdan çok memnunuz demişti geçen yıl
Geçen yıl geçen yıldır. Ben daha da iyisini tam sürümde bekliyorum. Zaten UI çalışanı alınmamışmıydı yakın zamanda?

@emrozdemir tamamdır. Yeni görsele alışırsam, yeterince iyi olursa, eskisini kullanmam. Disable etmezdim o yüzden. Benim açımdan estetik bir üstünlüğü kalmazsa eskinin, yeninin fonksiyonelliği esas olan.

Eğer opsiyonel olsaydı, şuanda bize gelen feedback'in %20'si belki daha azı gelecekti.
Bu konu doğru. Ama default olarak onunla başlayıp sonrasında eskiye geçirilmesi sağlanmış olsa da feedback gelirdi. Bahsettiğim gibi istatistik verisi alabilirsiniz eğer hali hazırda alınmıyorsa. Bu bile insight verir diye düşünüyorum. Zorlamaya gerek kalmaz.

Genel olarak Beta'ya koyulmasına karşı değilim zaten ama bu zamana kadar Beta branch içinde olup sonradan Main içine alınırken opsiyonel olan bir şey görmedim ben ( belki gözümden kaçmıştır ) o yüzden olaya opsiyonel başlaması gerektiğini düşünüyorum. Herhangi bir Git branchinde olduğu gibi, Beta Main'e merge oluyor diye düşünüyordum çünkü. Opsiyonel olacak bir şeyin Betada opsiyonel olması lazım haliyle önce. Yine UI üstünden örnek vermem gerekirse mesela, death skulls durumu inanılmaz rahatsız edici ve gereksiz MP için Skirmish dışında. Kapatılma şansı da yok. Doğrudan LIVE ile gördük bunu. Elbet MP olduğu için BETA diye bir şey yok ama bu durumun da rahatsız edilebilecek olduğu görülmeliydi önceden. MPde bunun dışında başka sıkıntılar da mevcut zaten ama o ayrı konu.

UI konusunda görüşümü belirtmem gerekirse bence sol üstte olması da aşağıda olması da çok sıkıntı değil. Herngi bir F tuşundan sonra diğer F tuşları zaten onun sub command olduğu için eski menünun durmasına ve yer kaplamasına gerek olduğunu düşünmüyorum.
Yani ilk unit seçildiği zaman alttaki gibi yatay görülebilir. (Sadece yeşile bakın)
f6hs7V.jpg

Herhangi bir komut tıklandığı zaman ise sub bilgiler gözükebilir. Mesela 1 ile unit seçildi, altta komutlar eskisinde olduğu gibi, sonra F1, sonra aşağıdaki görsel gibi. Böylece genişleme yapılması zorunlu olmaz ve bu da ekranın kaplanmasını ortadan kaldırır
xWABiY.jpg

Renkler ve boyutlar temsili elbette.

Ne seçilirse seçilsin zaten command'ın temizlenmesi gerekiyor tekrar komut verebilmek için (Yanlış alana girip F9a basan hiç duymadım. Ben yapmıyorum en azından ) O yüzden command menüsünü expand etmenin anlamı yok gibi.

Peki, @Lamkrin , @dijiTurk ve @sniparsexe şunu merak ettiğim için soruyorum. Eğer beta başından beri opsiyonel olsaydı, yeni görseli disable eder miydiniz?
Demek istediğim bu ayrıyetten.Değişim olduğu zaman tepki nedeni komple alışmışlıktan kaynaklı oluyor.

Bununla birlikte çemberin içinde analog'un yönü ile hareket eden küçük(15x15 büyüklüğünde) bir circle var, seçime yardımcı olması için. Modlarken yaptığım değişiklikler bunu bozduğu için kapattım. Diğer önerilerine bakacağım.

Edermiydim etmezmiydim şuan belli oldu diyebilirim. :grin: çünkü ilk baştaki şeffaflık çok koyu ve gerçekten kötüydü ama şuan şeffaflık iyi. Biraz da yıllardır alışık olduğumuz emir komuta arayüzü de o olduğu için böyle düşünmek istemiş de olabilirim kendi adıma.

Kesinlikle, emeğinize ve iletişiminize saygım sonsuz hocam. Feedback istediğiniz için zorunlu yaptınız bunu anlayabiliyorum şahsen ben feedbackimi verdim hem burada hem patch notlarında uygulayıp uygulamamak size kalmış ben dediğim gibi mümkün olabildiğince az şey görmeye çalışıyorum ekranda sol üst ve şeffaf ideal oluyor benim için. Ekranda kapatabildiğim kadar şey kapatıyorum sinematik görüntü oluşması için zaten. Ortada olup hafifde olsa siyahlık olunca o sinematik deneyim benim için kayboluyor ondan her zaman sol üsttekini seçerim mesela.

Ama kapatabilir yapsaydınız bu konuşmalar hiç gerçekleşmeyecekti büyük ihtimalle, ve dediğiniz gibi beta test yeri olduğu için değişmeyecek şekilde yaptığınız için saygı duyuyorum bu fikre.

Bence şu son hali gayet güzel duruyor bu arada, kişisel tercihim değil dediğim gibi. Sinematik deneyim arıyorum ondan

Bu konu doğru. Ama default olarak onunla başlayıp sonrasında eskiye geçirilmesi sağlanmış olsa da feedback gelirdi. Bahsettiğim gibi istatistik verisi alabilirsiniz eğer hali hazırda alınmıyorsa. Bu bile insight verir diye düşünüyorum. Zorlamaya gerek kalmaz.

Genel olarak Beta'ya koyulmasına karşı değilim zaten ama bu zamana kadar Beta branch içinde olup sonradan Main içine alınırken opsiyonel olan bir şey görmedim ben ( belki gözümden kaçmıştır ) o yüzden olaya opsiyonel başlaması gerektiğini düşünüyorum. Herhangi bir Git branchinde olduğu gibi, Beta Main'e merge oluyor diye düşünüyordum çünkü. Opsiyonel olacak bir şeyin Betada opsiyonel olması lazım haliyle önce. Yine UI üstünden örnek vermem gerekirse mesela, death skulls durumu inanılmaz rahatsız edici ve gereksiz MP için Skirmish dışında. Kapatılma şansı da yok. Doğrudan LIVE ile gördük bunu. Elbet MP olduğu için BETA diye bir şey yok ama bu durumun da rahatsız edilebilecek olduğu görülmeliydi önceden. MPde bunun dışında başka sıkıntılar da mevcut zaten ama o ayrı konu.

UI konusunda görüşümü belirtmem gerekirse bence sol üstte olması da aşağıda olması da çok sıkıntı değil. Herngi bir F tuşundan sonra diğer F tuşları zaten onun sub command olduğu için eski menünun durmasına ve yer kaplamasına gerek olduğunu düşünmüyorum.
Yani ilk unit seçildiği zaman alttaki gibi yatay görülebilir. (Sadece yeşile bakın)
f6hs7V.jpg

Herhangi bir komut tıklandığı zaman ise sub bilgiler gözükebilir. Mesela 1 ile unit seçildi, altta komutlar eskisinde olduğu gibi, sonra F1, sonra aşağıdaki görsel gibi. Böylece genişleme yapılması zorunlu olmaz ve bu da ekranın kaplanmasını ortadan kaldırır
xWABiY.jpg

Renkler ve boyutlar temsili elbette.

Ne seçilirse seçilsin zaten command'ın temizlenmesi gerekiyor tekrar komut verebilmek için (Yanlış alana girip F9a basan hiç duymadım. Ben yapmıyorum en azından ) O yüzden command menüsünü expand etmenin anlamı yok gibi.
Bu görseller keyboard için olabilir, opsiyonel olarak geri eklenirse bar stili, eklerken bu şekilde eklemeye bakabiliriz ama bar sisteminin getirdiği sıkıntı gamepad ile kullanılamaz olması. Bu radial sistemi gamepad ile emir vermeyi mümkün kılıyor. Burada verdiğin örnekler keyboard için sıkıntı olmayacaktır ama gamepad için sıkıntı yaratacaktır.

Gamepad'de analog stick ile seçim yapılabilmesi için çember diziliminin durması gerekiyor. Yukarıda bir post'da gamepad ile emir vermenin örneğini paylaştım. Gayet hızlı ve tatmin edici. En azından bu UI değişikliğinin bir amacı olan gamepad desteğini verdiğinin temsili. Gamepad ile emir verme durumu ile feedback'iniz varsa, daha iyi olabilir derseniz tabii onu da dinlerim.

@Lamkrin Ben kapatırdın ve kapatsaydın feedback'ini verecek kadar deneyimlemeyecektin diye düşünüyorum. Yanılıyorsam beni düzelt tabii.

@sniparsexe Feedback önemli, kâle aldığım için denedim feedback'ini, bence daha iyi bile oldu. Bu değişiklikleri tartışmaya açacağım şirkette doğal olarak. Ve senin de durumun @Lamkrin ile aynı olduğunu düşünüyorum. Yanılıyorsam sen de beni düzelt. Ayrıca, UI'ı tamamen kapatmak için "ui.toggle_ui" command'ini deneyebilirsin. Tam sinematik olur o zaman :smile: İlerde keyboard shortcut olarak gelecek(bu shortcut'ı da feedback sonucu ekledim bu arada)

Estetik:
Komut sistemindeki görseller anlaşılır mı
Hangi seçimi yapmakta olduğum anlaşılır mı
Ekranda rahatsız edici duruyorlar mı(kötü konum veya fazla büyük olma durumu)
Komutu tarif eden özel çizimler var mı
Komutu onaylayınca FX vs özel animasyonları çıkıyor mu

Fonksiyonellik:
İstediğim seçimi kolay onaylıyabiliyor muyum
Seçimler arası geçiş hızlı ve basit mi
Dolu dolu bir sürü seçim seçeneği mevcutmu
Asker bölme vb zorlayıcı seçimlerle nasıl baş edilecek, yeterince kolay oluyor mu

vs

-Şu FX midir nedir, özel alev animasyonları vs eklense -onayladığımız komut butonu seçilip ekrandan kabolurken- mesela bu yeni sistemde olsa, büyük bir avantaj getirir, yeniyi kullanmam için.
-Görsel-komutu destekleyen özel çizimler(eskisinde bir parça bu vardı) bir şekilde olacak mu
-Nasıl konumlanacak..

Bu 3ü eski sistemi herekse bıraktılabilir, diğer unsurlar da dikkat edilerek yenide yer bulursa

@sniparsexe Feedback önemli, kâle aldığım için denedim feedback'ini bence daha iyi bile oldu. Bu değişiklikleri tartışmaya açacağım şirkette doğal olarak. Ve senin de durumun @Lamkrin ile aynı olduğunu düşünüyorum. Yanılıyorsam sen de beni düzelt. Ayrıca, UI'ı tamamen kapatmak için "ui.toggle_ui" command'ini deneyebilirsin. Tam sinematik olur o zaman :smile: İlerde keyboard shortcut olarak gelecek(bu shortcut'ı da feedback sonucu ekledim bu arada)
Tamamen UI kapatmayı denedimde o zaman ya atım ölüyo ya ben Sadece can ve crosshair lazım oluyor bana onun dışında gereksiz bence :grin: Feedbackleri umursadığın için çok sağol bu arada hocam, haftasonunda bide :grin: Ben sinematik deneyimi umursamam bile sol üstteki olanı tercih ederdim bu arada alışkanlıktan değil daha çok sol üstte olunca daha güzel görünüyor bence

Bu görseller keyboard için olabilir, opsiyonel olarak geri eklenirse bar stili, eklerken bu şekilde eklemeye bakabiliriz ama bar sisteminin getirdiği sıkıntı gamepad ile kullanılamaz olması. Bu radial sistemi gamepad ile emir vermeyi mümkün kılıyor. Burada verdiğin örnekler keyboard için sıkıntı olmayacaktır ama gamepad için sıkıntı yaratacaktır.

Gamepad'de analog stick ile seçim yapılabilmesi için çember diziliminin durması gerekiyor. Yukarıda bir post'da gamepad ile emir vermenin örneğini paylaştım. Gayet hızlı ve tatmin edici. En azından bu UI değişikliğinin bir amacı olan gamepad desteğini verdiğinin temsili. Gamepad ile emir verme durumu ile feedback'ini varsa, daha iyi olabilir derseniz tabii onu da dinlerim.

@Lamkrin Ben kapatırdın ve kapatsaydın feedback'ini verecek kadar deneyimlemeyecektin diye düşünüyorum. Yanılıyorsam beni düzelt tabii.

@sniparsexe Feedback önemli, kâle aldığım için denedim feedback'ini, bence daha iyi bile oldu. Bu değişiklikleri tartışmaya açacağım şirkette doğal olarak. Ve senin de durumun @Lamkrin ile aynı olduğunu düşünüyorum. Yanılıyorsam sen de beni düzelt. Ayrıca, UI'ı tamamen kapatmak için "ui.toggle_ui" command'ini deneyebilirsin. Tam sinematik olur o zaman :smile: İlerde keyboard shortcut olarak gelecek(bu shortcut'ı da feedback sonucu ekledim bu arada)
Deneyimlemeyecektin derken deneyimleyecektin yazmak istedin heralde. Deneyimleyecek kadar bağlamında ne kadar süre deneyimlemek gerekiyor anlamadım.

Deneyimlemeyecektin derken deneyimleyecektin yazmak istedin heralde. Deneyimleyecek kadar bağlamında ne kadar süre deneyimlemek gerekiyor anlamadım.
İlk gördükten sonra hemen ayarlarda kapanıyor mu diye bakıp, ayarı bulup kapatır mıydın öyle sorayım. Deneyimlemek, normal bir oynayış içerisinde o arayüz ile oynamak. Eğer normal olarak 2 saat oynuyorsan, o 2 saat içersindeki savaş senaryolarını bu arayüz ile deneyimlemek.

İlk gördükten sonra hemen ayarlarda kapanıyor mu diye bakıp, ayarı bulup kapatır mıydın öyle sorayım.
Şu anki şeffaf haliyle deneyimlemeye devam ederdim kesinlikle. Aksi takdir de diğer haliyle nedense direk kapatmak isterdim diye düşünüyorum.

Gamepad'de analog stick ile seçim yapılabilmesi için çember diziliminin durması gerekiyor. Yukarıda bir post'da gamepad ile emir vermenin örneğini paylaştım. Gayet hızlı ve tatmin edici. En azından bu UI değişikliğinin bir amacı olan gamepad desteğini verdiğinin temsili. Gamepad ile emir verme durumu ile feedback'ini varsa, daha iyi olabilir derseniz tabii onu da dinlerim.
Doğru, ben zaten keyboard adına verdim o öneriyi. Eski UI bilgisayar kullanıcıları için de karışık olabiliyor çünkü ( tanıdığım kişilerden biliyorum ). Gamepad açısından circular bir dizayn zaten olması gereken. Burada ona karşı bir şey söylenmesi mantıksız olur. PC ile konsol arayüzlerinin farklı olması normal. Gamepad açısından verebileceğim bir öneri yok sanırım, kullanmıyorum çünkü. Gamepad kullanmadığım için onun için yapılmış bir arayüzü de kullanmazdım ve değiştirirdim ben.

Asker bölme nasıl yapılıyor bu sistemde?
Seçenekler çoğalırsa(tut ki modcular da aynı sistemi kullanmak zorunda), her bir yuvarlak git gide küçülecek mi? Bu kolay anlaşılırlığı zorlar idi.

Aklıma bir oyun gelse göstercem de şu an gelmiyor. Normalde bu seçimlerin her birinin minnacık olup, üstüne gelinenin kocaman olarak ekranda belirginleşmesi yakışır bence[ana komut yuvarlakları diğerlerinden daha büyük olacak şekilde]. Yani şu an gamepad için olan bu yeni versiyondaki büyüme-küçülme anın seçimini belli ediyor ama tamamının %75 daha az yer kaplayıp, üstüne gelindiğinde, yalnızca üstünde durulanın şu ankinin belki 3 katı büyük gözükmesi gibi düşünün. Bu büyük olanın konumuda sol orta ile karakter arasına gidebilir vs. Böyle bir şey de denenebilir. Böyle bir şeyin benzerini bir yerlerde gördüm ama aklıma gelmiyor.

@dijiTurk gamepad ile formation bölme şu şekilde

Yuvarlakların boyutu değişmeyecektir ama belli bir süre sonra üst üste binebilir. Aynı sıkıntı bar'da da var, bir süre sonra ekran dışına taşabilir. Yeni order'ı ekleyen modcu eğer gerek hissederse yeni order categorisi ekleyebilir.

@emrozdemir yani sadece komutu seçene kadar ki yol değişiyor, asker paylaştırma yeni sisteme dahil değil, tamam. Katagori fazlalaşırsa da benim açımdan değil ama gamepad/controller açısında(sadece üç ana buton/katagori oluyorsa) sorun olur belki.

Peki, saydamlaştırma dışında bu yuvarlakların dizilimi değişemez mi? Yatay olarak tek sıra dizilseler ve ana katagorideki yuvarlakta oldukları belli olsa, içerdeki seçim dairesel olarak gözükmese de yatay düzlemde seçilse? Gamepadde bu mümkün mü? > /karakteri olabildiğince kapatmayacak tarzda olunması istenirse/

Yahut, apexdeki gibi bir büyük daire içerisinde aşağıdaki 3 ana katagori yuvarlağı değil de, içerdekiler eklense?
-G1lr.png

X katagorisi gene aşağıda kalır diğer ikisiyle birlikte, Xin içindekiler ise yukarıda ana çemberde apexteki gibi seçilebilir mi? > /daha anlaşılır ama ekrana yaygın bir tarz istenirse/

İyileştirme çalışmaları için bu ve benzerleri düşünülebilir, alternatifleri düşünmeye çalışıyorum.

Last edited:
@dijiTurk gamepad ile formation bölme şu şekilde

Yuvarlakların boyutu değişmeyecektir ama belli bir süre sonra üst üste binebilir. Aynı sıkıntı bar'da da var, bir süre sonra ekran dışına taşabilir. Yeni order'ı ekleyen modcu eğer gerek hissederse yeni order categorisi ekleyebilir.

Hocam size teşekkür ederim. Türkçe forumda gelip geri dönüş alan pek yok alışık değiliz. Böyle geri dönüş almaya devam edersiniz umarım.
İçi seni dışı beni hocam :grin:
Gercekten baya hızlı.

Back
Top Bottom