Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Users who are viewing this thread

Bir şey sormak istiyorum. Kardeş evlendirme olayı hala yok mu? Evlilik ile ailelerimizi birleştirelim diyorum kimi öneriyorsun diyor kardeşimi öneriyorum öylece kalıyor.

Bir şey sormak istiyorum. Kardeş evlendirme olayı hala yok mu? Evlilik ile ailelerimizi birleştirelim diyorum kimi öneriyorsun diyor kardeşimi öneriyorum öylece kalıyor.
D-Dostum kral olarak tanınmamız yeni geldi :shock: O ne zaman gelir bilmiyorum artık :facepalm:

Şimdi bu biraz yanlış anlaşılabilir ama ben kardeş evlendirme değilde kardeş ile evlenme modeli istiyorum, crusader kings 3deki gibi sürekli kendi 1. derece ailenden biriyle çocuk yapıp aile ağacını dümdüz ilerletebilecek misin çok merak ediyorum ya bunu eklerler mi acaba

O kadar eksik varken gidip radial UI yapmışlar diye eleştirmek anlamsız olabilir çünkü UI kısmını yazan kişi ile diğer noktalara bakanlar aynı değil
Ayrıca bu doğru, Bannerlordun büyük ihtimalle en düzgün yeri UI'ı zaten

Gerekli mi böyle bir yol izlenmesi UI için? Yani koy seçeneği işte seçen öyle oynasın bende gereksiz buluyorum
Bence gereksiz. Burada "Ama EA :sad:" diyecekler olacaktır ama modcular bile yaptıkları modlarda daha fazla opsiyon koyuyorlar, zorlamaların insanları rahatsız edeceğini bildikleri için.

Aylardır bir iki zırh, iki üç savaş alanı eklenmiş olması da komik durmaya başladı. TWnin kendi oyun motorunu modcular TWden daha iyi kullanıyor. "O motoru yapmak da olay :wink:" diyecek arkadaşlar için de söyleyeyim, environment artists veya 3D modeller oyun motorunu yapmaz. Yani o kişilerden bağımsız olay.

kardeş ile evlenme modeli istiyorum
Haydaaaa :smile:

Şimdi bu biraz yanlış anlaşılabilir ama ben kardeş evlendirme değilde kardeş ile evlenme modeli istiyorum, crusader kings 3deki gibi sürekli kendi 1. derece ailenden biriyle çocuk yapıp aile ağacını dümdüz ilerletebilecek misin çok merak ediyorum ya bunu eklerler mi acaba
O kesinlikle olmaz :grin:

CK oynadıysan en az bir kere denemişsindir sadece 1. seviye aile fertleriyle evlenmeyi hocam :grin: bu gibi :grin:
Ck serisinin manyağıyım hastasıyım yani çok güzel hissettiriyor o zamanla interaktif bir şekilde gelişen sandbox olay örgüsünü. Bannerlordda böyle birşey görürmüyüz bilemiyorum traitler vesayre senin dediğin gibi o mekanikler falan. Ki Ck2 oynayan bilir Ck3 şuan içerik açısından az ama bannerlorddaki gibi kısır değil. Yani oyun gel beni oyna diyo sürekli oyna diyo sıkılmadan. Bir örnek vermek istiyorum İskandinavya da norveç krallığının altında bir kontu oynuyorum, zamanla dük olup çeşitli hainlikler vesayre derken batırdım save i olamadım. Kız çocuğum oldu zamanla işte onu mareşalimin altında eğitmesi için emir verdim. Askeri alanda çok yetenekli bir kız oldu işte traitler falan ondan sonra ben ölünce varisim o olduğu için o geçti başa. Otorite çeşitleri var kabile,yerleşik vesayre gibi.

Ck serisinin manyağıyım hastasıyım yani çok güzel hissettiriyor o zamanla interaktif bir şekilde gelişen sandbox olay örgüsünü. Bannerlordda böyle birşey görürmüyüz bilemiyorum traitler vesayre senin dediğin gibi o mekanikler falan. Ki Ck2 oynayan bilir Ck3 şuan içerik açısından az ama bannerlorddaki gibi kısır değil. Yani oyun gel beni oyna diyo sürekli oyna diyo sıkılmadan. Bir örnek vermek istiyorum İskandinavya da norveç krallığının altında bir kontu oynuyorum, zamanla dük olup çeşitli hainlikler vesayre derken batırdım save i olamadım. Kız çocuğum oldu zamanla işte onu mareşalimin altında eğitmesi için emir verdim. Askeri alanda çok yetenekli bir kız oldu işte traitler falan ondan sonra ben ölünce varisim o olduğu için o geçti başa. Otorite çeşitleri var kabile,yerleşik vesayre gibi.
CK3 oynamak istiyorum ama öğremeye vakit yok, 3 daha kolaymış öğrenme olarak ona bakıcam sonraki yıl
Diyelim ki sadık olmak istiyorsun.Onlar içinde farklı yollar görevler vs. varmı?
var hocam, CK aşırı detaylı mantıklı olarak ne düşünüyorsan vardır. En azından CK2de

Diyelim ki sadık olmak istiyorsun.Onlar içinde farklı yollar görevler vs. varmı?
Görev diye birşey yok oyunda öncelikle. Güzel tarafı da orası bir bakımdan. İstediğini yapmakta özgürsün, sadık derken ona bağlı olmaktan bahsediyorsun galiba? Kralına hediye gönderebiliyorsun, ziyafet verip görüşü arttırabiliyorsun, mesela eventler de savaşa giderken kamp kurulmuş o kampta işte kralla sohbet edip arkadaş olabiliyorsun. vs vs gibi aslında ck2 de daha fazla bunlar. Ancak paradox çok hızlı geliştiriyor bu zamanda özellikle geliştirmeleri ücretsiz yayınlıyor :grin: :grin: :grin: Ondan sonra kralının konseyinde yer alabiliyorsun, kralın sana görüşü fazla olduğu için çok güveniyor. O yüzden mesela öldürmek istiyorsun, sana çok güvendiği için ona karşı bir haince planı daha kolay düzenleyebilirsin. Oğlu veya kızı da yok varis olarak krallıkta en çok toprağı olan ve puanı olan sensin. Sen kral olabilirsin vs vs diye gidiyor oyun eğer almak istiyorsanız öneririm çok eğleneceksiniz bunun garantisini iki gözüm kapalı veririm yani Mesela kralın seni vekilharcı yapıyor krallığın ekonomisinden sorumlusun.

İşte mesele bu.Bana 'hayır yok' demeniz lazımdı.Gözlerimde kan kalmadıki aksın...
Oyunda görev değil de seçilebilen olaylar var mesela ailen ile ilgili bilgili bir alime aile destanı yazdırıp şanlı olabilirsin. Herkes seni daha çok tanımaya başlar falan gibi...

Görev diye birşey yok oyunda öncelikle. Güzel tarafı da orası bir bakımdan. İstediğini yapmakta özgürsün, sadık derken ona bağlı olmaktan bahsediyorsun galiba? Kralına hediye gönderebiliyorsun, ziyafet verip görüşü arttırabiliyorsun, mesela eventler de savaşa giderken kamp kurulmuş o kampta işte kralla sohbet edip arkadaş olabiliyorsun. vs vs gibi aslında ck2 de daha fazla bunlar. Ancak paradox çok hızlı geliştiriyor bu zamanda özellikle geliştirmeleri ücretsiz yayınlıyor :grin: :grin: :grin: Ondan sonra kralının konseyinde yer alabiliyorsun, kralın sana görüşü fazla olduğu için çok güveniyor. O yüzden mesela öldürmek istiyorsun, sana çok güvendiği için ona karşı bir haince planı daha kolay düzenleyebilirsin. Oğlu veya kızı da yok varis olarak krallıkta en çok toprağı olan ve puanı olan sensin. Sen kral olabilirsin vs vs diye gidiyor oyun eğer almak istiyorsanız öneririm çok eğleneceksiniz bunun garantisini iki gözüm kapalı veririm yani Mesela kralın seni vekilharcı yapıyor krallığın ekonomisinden sorumlusun.
Benim yapıma uymaz o maalesef.Ölümüne bağlı kalırdım :grin: Ne kadar güzel yollar ve detaylar. :sad:
Farklı tür oyunlar ama, Mount & Blade asla o kadar detaylı olmayacak :grin: Savaşlarda mesela Bannerlord daha detaylı ama :grin:
Diğerlerine göre savaş hissiyatı katlıyor gidiyor tabi.Savaş öyle diye diğer herşey basit olmamalı yani bu kadar hissiyatlı ve kendi hikayemizi yazdığımız bu güzel oyunda neden başka konularda detaylı olmasın üzücü...
Oyunda görev değil de seçilebilen olaylar var mesela ailen ile ilgili bilgili bir alime aile destanı yazdırıp şanlı olabilirsin. Herkes seni daha çok tanımaya başlar falan gibi...
Ne diyeyim Lamkrin beyim diyecek söz yok.

O kadar eksik varken gidip radial UI yapmışlar diye eleştirmek anlamsız olabilir çünkü UI kısmını yazan kişi ile diğer noktalara bakanlar aynı değil. Ama Taleworldsün yakın zamanda uyguladığı "Ya tamam şöyle az oynayın bakalım olmadı seçim yapmayı ekleriz ya" tavrı çok lüzumsuz olmaya başladı. Bunun opsiyonel eklenmesi gerektiğini bilmemek için oyun oynamayı falan bilmiyor olmak lazım. Geliştiricisi de farkında bunun.
Meali: ( Video paylaşılmadan önce Callum ile bu konuyu konuşmuştum. PC kullancılarının radial veya eski sistem arasında seçim yapmak isteyeceklerinin farkındayım. Ben de aynı şekilde düşünüyorum. Şimdilik geri dönüş toplamak amacıyla seçim kısmını implement etmedim ama yapılması mümkün ve toplantılarda dile getireceğim bu isteği ) Hal böyleyken birilerinin geri dönüşünü beklemek çok anlamsız. MPde de bile bile lades oldukları durumlar var. Amaçlarını anlamak zorlaşıyor.

Callum'un konuyla olan alakasını anlamadım ama. Yani kendisi Community Manager, Product Manager değil. Oyunla ilgili kararları da o alıyorsa vah haline oyunun. Ama şu an ki garip durumlar daha anlaşılır olur benim için.
Beni tag'lemişsin buraya, yanıt vereyim.

Opsiyonu ben şahsen kendim de kullanırım dedim. O quote ettiğin post'a bakarsan video blog post'u ve o video'ları Callum hazırlıyor. Callum video'yu yayınlamadan önce konuştuk ve ikimiz de opsiyonel olması daha iyi olur dedik ve hak verdik. Bu BETA'da opsiyonel olmak zorunda olduğu anlamına gelmiyor.

I'll bring this disucussion up internally and if it gets approved, I'll add the option before beta goes to live.

Burada opsiyonel olduğunu kesinleştirdiğimizde Beta, Live'a geçmeden ekleyeceğim dedim. BETA'da yeni feature'ları ve mekanikleri test ediyoruz. Tam yeri BETA değilde neresidir?

Eğer ben de opsiyonel olarak kullanacaksam ve oyuncular da opsiyon'u istediyse, ilk yapacakları iş opsiyonu kapatıp, eski halini oynamaktır. AMA opsiyon'u eklemezsek en azından feedback alabiliriz ve feature'ı herkes için daha iyi bir hale getirebiliriz. Eğer kimse feature'ı test etmeyecekse ne BETA'nın anlamı var, ne Early Access'in anlamı var, nede oyuncularla bu şekilde iç içe feedback toplamamızın anlamı var.

Fark ettiysen bu feature BETA da, Live'da değil. Ve daha 24 saat olmadan, feedback'e göre order'ın yeni version'ı yayınladık ve daha olumlu feedback aldık, bu feedback ve evrim süreci devam edecek. Eğer kimse test etmeseydi feature'ı nasıl feedback alıp daha iyi bir version yapabiliriz?

"Bunun opsiyonel eklenmesi gerektiğini bilmemek için oyun oynamayı falan bilmiyor olmak lazım" demişsin, bunu kim diyor? Hangi TW çalışanı şuana kadar "bu zorunlu olacak ve opsiyonel yapmayı düşünmüyoruz" dedi? Şuan kesin bir bilgi yok, şirket içinde konuşacağız, tartışacağız. Ben benim kişisel tercihimi belirttim ve iç toplantılarımızda da dile getireceğim. Ama ne UI nede farklı bir konuda, kesin konuşabilecek tek kişi Armağan abi dir. Geri kalan herkes ancak fikrini dile getirebilir veya şirket içi konuşmaya açabilir. Bizim de yaptığımız bu.

"Hal böyleyken birilerinin geri dönüşünü beklemek çok anlamsız" lütfen bunu bana açıkla. 24 saat içinde feedback alıp güncelleme yaptık, bu değişiklikleri kendi kafamıza göre yapmadık, insanların feedback'ine göre yaptık ve pozitif feedback aldık.

Last edited:
Beni tag'lemişsin buraya, yanıt vereyim.

Opsiyonu ben şahsen kendim de kullanırım dedim. O quote ettiğin post'a bakarsan video blog post'u ve o video'ları Callum hazırlıyor. Callum video'yu yayınlamadan önce konuştuk ve ikimiz de opsiyonel olması daha iyi olur dedik ve hak verdik. Bu BETA'da opsiyonel olmak zorunda olduğu anlamına gelmiyor.

Burada opsiyonel olduğunu kesinleştirdiğimizde Beta, Live'a geçmeden ekleyeceğim dedim. BETA'da yeni feature'ları ve mekanikleri test ediyoruz. Tam yeri BETA değilde neresidir?

Eğer ben de opsiyonel olarak kullanacaksam ve oyuncular da opsiyon'u istediyse, ilk yapacakları iş opsiyonu kapatıp, eski halini oynamaktır. AMA opsiyon'u eklemezsek en azından feedback alabiliriz ve feature'ı herkes için daha iyi bir hale getirebiliriz. Eğer kimse feature'ı test etmeyecekse ne BETA'nın anlamı var, ne Early Access'in anlamı var, nede oyuncularla bu şekilde iç içe feedback toplamamızın anlamı var.

Fark ettiysen bu feature BETA da, Live'da değil. Ve daha 24 saat olmadan, feedback'e göre order'ın yeni version'ı yayınladık ve daha olumlu feedback aldık, bu feedback ve evrim süreci devam edecek. Eğer kimse test etmeseydi feature'ı nasıl feedback alıp daha iyi bir version yapabiliriz?

"Bunun opsiyonel eklenmesi gerektiğini bilmemek için oyun oynamayı falan bilmiyor olmak lazım" demişsin, bunu kim diyor? Hangi TW çalışanı şuana kadar "bu zorunlu olacak ve opsiyonel yapmayı düşünmüyoruz" dedi? Şuan kesin bir bilgi yok, şirket içinde konuşacağız, tartışacağız. Ben benim kişisel tercihimi belirttim ve iç toplantılarımızda da dile getireceğim. Ama ne UI nede farklı bir konuda, kesin konuşabilecek tek kişi Armağan abi dir. Geri kalan herkes ancak fikrini dile getirebilir veya şirket içi konuşmaya açabilir. Bizim de yaptığımız bu.

"Hal böyleyken birilerinin geri dönüşünü beklemek çok anlamsız" lütfen bunu bana açıkla. 24 saat içinde feedback alıp güncelleme yaptık, bu değişiklikleri kendi kafamıza göre yapmadık, insanların feedback'ine göre yaptık ve pozitif feedback aldık.
Küçültülünce daha bir güzel göründü. Ben ilki gibi şeffaf yapmanızı öneriyorum çünkü büyük savaşlarda ve realistikte oynuyorsan, ayrıca dengeli bir ordu yapmışsan anlık kararlar hayat kurtarıyor ve bu kadar koyu olunca tam olarak durumu anlayamıyorsun ben sağ üst ölüm şeyleri kapalı oynuyorum daha güzel göründüğü için ekrana bakmam gerekiyor sürekli mesela. Ekranın ortasında olması konsol veya işte kol için güzel ama klavye mouse için iyi değil

Küçültülünce daha bir güzel göründü. Ben ilki gibi şeffaf yapmanızı öneriyorum çünkü büyük savaşlarda ve realistikte oynuyorsan, ayrıca dengeli bir ordu yapmışsan anlık kararlar hayat kurtarıyor ve bu kadar koyu olunca tam olarak durumu anlayamıyorsun ben sağ üst ölüm şeyleri kapalı oynuyorum daha güzel göründüğü için ekrana bakmam gerekiyor sürekli mesela. Ekranın ortasında olması konsol veya işte kol için güzel ama klavye mouse için iyi değil
Katılıyorum. Şurada bahsetmiştim o durumdan: https://forums.taleworlds.com/index...ack-to-the-old-order-menu.434832/post-9582714

Bu sebeple kendi boş zamanımda oyunu modlayıp, siyah arka planı kaldırdım. Nasıl duruyor görmek için. Örneğin:

(imgur göremiyorsanız, imgur -> imgurp deneyebilirsiniz)

Katılıyorum. Şurada bahsetmiştim o durumdan: https://forums.taleworlds.com/index...ack-to-the-old-order-menu.434832/post-9582714

Bu sebeple kendi boş zamanımda oyunu modlayıp, siyah arka planı kaldırdım. Nasıl duruyor görmek için. Örneğin:

(imgur göremiyorsanız, imgur -> imgurp deneyebilirsiniz)

Bana çok fark yok gibi göründü açıkcası. Ben direkt şu tarz şeffaflıktan bahsediyorum:

lcoIt.png

Hatta oyunda var mı hiç bakmadım ama order menüsünü tamamen kapatma eklenirse güzel olur opsiyonel olarak. Ben zaten komutları ezberledim kapalı oynarım

Hangi TW çalışanı şuana kadar "bu zorunlu olacak ve opsiyonel yapmayı düşünmüyoruz" dedi?
Uzun uzun yazmışsın hocam açıklama için teşekkürler - de zaten lafım sana değildi, o kısımda yanlış anlaşılma olmuş herhalde. Senin bu konuda yazdıklarını da okudum zaten. Orada demek istediğim: geliştirici olarak sen de farkındasın bunun yaratabileceği sıkıntıların. Kafana göre opsiyonel yapamayacağın için dile getirmişsin belli ki zamanında ama dursun bu şekilde denilmiş. Burada hatalı gördüğüm kişi sen değilsin, dursun bakalım feedback alalımcı tavır. Bunu MPde gördüğüm için de söylüyorum. Bu tarz bir yaklaşım var ve bence sağlıksız. PC userları için UI/UX prensibi olarak ters bir şeyden feedback almak ne kadar mantıklı tartışılır tabi ama vardır konsol ile oynayanlar da belki.

Madem biraz cevap vermek durumunda kaldım, benim görüşüme göre şu şekilde ilerlenebilirdi:
Eklenir, opsiyonel yapılır. Beta'da bile olsa.
Kaç kişinin o UI tipi kullanıldığının metrikleri alınır, buna göre gerçekten üstünde bir değerlendirme yapılmasının gerekliliği görülür. Eğer kimse kullanmaya bile yeltenmemişse development time harcanmasına gerek olmayabilir.
PC userlar arasında bile cidden çok tercih ediliyor ve seviliyorsa ona göre üstünde zaman harcayıp mükemmel hale getirilebilir.
Bunlar dışındaki feedbackler zaten geliyor her türlü forumda. Kötü olmuş, iyi olmuş, şunu böyle yapın gibisinden.

Wireshark ile dinlemedim Bannerlordu hiç ama Beta userlarından bilgi almak sizin işinize yarar diye düşünüyorum eğer alınmıyorsa. GPDR kapsamında izin alındığı zaman tabi.

Son sözün Armağan abide olduğunun da farkındayım. Armağan abi de aklındakinin en iyisini istediği için dönüp dolaşıp tüm order UI'ı sıfırdan yazılıp aynı şekilde bir şeye de gelebilir, yaşanmamış bir olay değil :smile:

Back
Top Bottom