Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Users who are viewing this thread

Ben genelde inceleme koymam ya çok sevdiğim bir oyuna yada gıcık olduğum bir oyuna koyarım Bannerlord u ilk champaign den sonra olumsuz olarak verdim.

( çünkü sadece olumlu oyu geçen olumsuz oylar bir işe yarıyor yani çok olumlu oyda az olumsuz oyda bir işe yaramaz ama olumsuz oy vermek olumlu oydan daha çok işe yarayacaktır

Dcde modellere baktım, defend the virgin tarzı da dahil, nice güzel modeller nice güzel modlarla karşımıza gelecek kimbilir...

"2+2Mastery sistemi opsiyonunu" aktif etme ya da kapatma..
Dev ve cüce boyutlarina kadar genis yelpazede saldiri hizi-hareket hizi, güç, can vs ye etki eden "advanced karakter ozellestirmesi opsiyonunu" aktif etme yada kapatma GİBİ ;
bazı özgün özelliklerin sunucularda tercihe bağlı olacak aktif edilebileceği > custom lagsiz sunucular = kan ve can verecek mpye umarım bu güzel modellerle birlikte..

Dereceli girecekler ve 1e1 gerçekçilik arayanlar 2+2mastery sys. ve advanced cha. customization i kapatarak sunucu kurabilir, böylece oyunda muhteşem bir entertainment alanı engellenmemiş olur, herkes mutlu olur umarım. Umutluyum.

Bu EG'yi nasıl yorumlarsınız bilmem ama ben insanların oyundan soğumaları saikiyle kötü inceleme bile yapmadıklarını düşünüyorum.

*EG - Ekran Görüntüsü
Oyunu sonradan alan kişiler genelde inceleme bırakmıyor, neredeyse tüm oyunlarda bu tablo var

Demek istediğin sen yokken biz vardık aslanım mı anlamadım ama bu benim oyundan hiç bir beklentim olmadığını gösterir ki ben uzunca süreler vakit geçirdim bu forumda. Ben mesajımı genel olarak yazdığım için yapmadığın şeyi üstüne alarak cevap yazman gerekmezdi ben yaptım mı ? diye sormak yerine.

Tartıştığımız konular sıfırlanarak geri karşımıza çıkınca ister istemez gerile biliyoruz sebebi farklı olsada sizin ( yada bazılarınızın ) gibi.

Oyunun bitmeyeceği konusu tamamen dalga konusu böyle bir şey düşünülemez cevap vermemen gereken asıl konu bu gibiler olmalı.

Ben sana şu işi yap sana 100 TL deyip bitirdiğinde 50 TL versem ne düşünürsün ? Armağan reis oyunu zorlasa tam sürüm olarak çıkaracakmıştı ( biliyorum böyle bir kelime yok ) .

Eleştirilerimizi şirket yetkilisine mi yapıyoruz? yoksa kendi aramızda lak lak yaparak mı dile getiriyoruz? bu düzeyi belirtiyor işte. İngilizce forumda yetkililerin baktığı hale yapılan eleştiriler burada kinden kat kat ağır eğer görüyorsanız .

Bakın hala oynama süresi ile kaşılaştırıyorsunuz anladım istatistik seviyorsunuz ama bu bir oyunun kötü yada iyi olduğunu anlamak için bir yol değildir. Bannerlord tabi ki de Warbanddan daha güzel bir oyun ama bu oyun Warband ile karşılaştırma kefesine girebilmesi için 15 € fiyat etiketinde olması lazım, peki öyle mi ? hayır 3 katı daha büyük bir proje. ( MB RPG değildir bazı insanlar bunu anlamıyor sadece elementleri barındırıyor o kadar ) Türüne yakın ve 50 € etikete sahip oyunlarla karşılaştırabiliriz burası işte oyunun seviyesini belirler ki yanına yaklaşabileceği bir oyun dahi yok üstelik 50 € dan ucuzları katsak dahi. Burada ki savunmanız ise şu EA tamam EA ama bu oyunun belli bir gelişme hızı olmalı ki EA mantığından çıkmasın değil mi ? bu cevap bir çok savunmanızı çürütüyor zaten. TW nin hızı bu tamam ama biz eleştirimizi yaparsak bu iş hızlana bilir şuan yaptığımız gibi bir birimiz ile tartışırsak ancak boş laflaşma olur.

Bir çok mesajımda belirttiğim gibi EA Gate 3 gibi olur oyun eposide haline ve ilk bölümü EA de ,çoğu şeyi eksik ama lanet ettirmiyor oyun çalışıyor çıktığında yapabileceğin her şeyi yapabilme imkanın var , bannerlord gibi sadece 2 dile yer vermiyor ki kendi dilini bile zorla yalap şalap eklemiş bir firma bir çok dil eklemiş ve hala oylama ile seçilen dilleri eklemeyi vaad ediyor. Sadece bağış ile oyun yapan bir firma 200 bin dolar ile dünyanın en iyi RPG si sayılabilecek bir oyun ortaya çıkarmışlar. Bu noktada 5M satan TW ne yapıyor ? diye sormak lazım
Ortamın sakinleşmesi için biraz bekledim yazmadan, tekrar ilkine cevap vereyim o anlamda değil yani oyunu bayağı uzun zamandır eleştiriyoruz zaten anlamında dedim

100 TL 50 TL mantıklı bir örnek sayılabilir, fakat tam olarak uymuyor. Oyun zaten dediklerinin 1/2si kadar yakın bile çıkmadı neyse onu geçelim. Bu daha çok bitirince 100 tl vericem diyip başta 20 TLsini verip sonra her ay 10 TL vermek gibi. Taksit taksit, updateler ile ödüyorlar gibi. Kızmak gayet doğal, eleştirmek gayet doğal fakat sen sonunda 50 TL az almıyorsun sadece daha yavaş alıyorsun.

Orada verdiğim saati istatistik olarak kullanmadım, Warband'e daha çok zaman harcadığımı fakat objektif bakınca Bannerlordun daha iyi bir oyun olduğunu (bence) sayısal veri ile desteklendirdim. Warband 10 yıl önce çıktı. Warband yine bütçesine göre pahalı bir oyundu. Ayrıca ben fiyat ile karşılaştırma mevzusunu anlamıyorum. Sana standart bir AAA oyundan daha fazlasını veren indie oyunlar 3 katı daha ucuza çıkıyor fakat kimse verdiği zevke göre pahalı demiyor. Bu konu Bannerlorda gelince hemen fiyat mevzusu açılıyor. Fiyat / performans mevzusu açılınca inanılmaz basit bir argüman vermek zorunda kalıyorum, hiç sevmiyor olmama rağmen. "Kimse silah zoruyla aldırmadı"

Forumlarda oyunu tekrardan tabiri caizse "boş" eleştirmenin hızına bir yararı olmayacak. Oyunun gelişimini inceleyen bir çok kişi oyunun gelişim hızında çıkınca bir değişiklik olmadı diyor. Zaten eğer eleştiri yapılınca hızlansaydı Bannerlord şimdiye tamamlanmıştı o kadar eleştiri yedi.

Vallahi sizi bilmiyorum ama Baldurs Gate 3 çoğu kişiye bayağı bir lanet ettirdi, oyun çok buglı çıktı bir sürü sorunu vardı. Episodik mantığına katılıyorum fakat TWnin öyle bir şey yapma ihtimali yok Bannerlordun türü yüzünden. Yapmaları en mantıklı şey oyunu çıkartmamak olurdu büyük ihtimal. Ayrıca kickstarter öyle işlemiyor. 200 bin dolar ile yapmıyorlar. 200 bin doları kredi çekmek için kullanıyorlar. Bankadan yüklü bir kredi çektiler oyunu tamamlamak için. Ayrıca buraya ülkeye bağlı know-how mevzusu giriyor oraya hiç dalmayalım.

Baldur's Gate 3'ün Bannerlord kadar backlash yememesinin sebebi adamlar açık açık "Çok fazla sorunu ve çok bug'ı olacak haberiniz olsun" dediler. Hatta çok söylediler bunu. TW ise işte kassak full çıkartırız falan diye bildiğin yalan söyledi (veya akıllarında gerçekten but tama yakın bir oyundu) ve backlash yedi çok fazla. Larian hala cebinize değil gönlünüze bakan sayılı firmalardan :grin:. Divinity OS2 ile bunu hala kanıtlıyorlar

Oyunu sonradan alan kişiler genelde inceleme bırakmıyor, neredeyse tüm oyunlarda bu tablo var

Ortamın sakinleşmesi için biraz bekledim yazmadan, tekrar ilkine cevap vereyim o anlamda değil yani oyunu bayağı uzun zamandır eleştiriyoruz zaten anlamında dedim

100 TL 50 TL mantıklı bir örnek sayılabilir, fakat tam olarak uymuyor. Oyun zaten dediklerinin 1/2si kadar yakın bile çıkmadı neyse onu geçelim. Bu daha çok bitirince 100 tl vericem diyip başta 20 TLsini verip sonra her ay 10 TL vermek gibi. Taksit taksit, updateler ile ödüyorlar gibi. Kızmak gayet doğal, eleştirmek gayet doğal fakat sen sonunda 50 TL az almıyorsun sadece daha yavaş alıyorsun.

Orada verdiğim saati istatistik olarak kullanmadım, Warband'e daha çok zaman harcadığımı fakat objektif bakınca Bannerlordun daha iyi bir oyun olduğunu (bence) sayısal veri ile desteklendirdim. Warband 10 yıl önce çıktı. Warband yine bütçesine göre pahalı bir oyundu. Ayrıca ben fiyat ile karşılaştırma mevzusunu anlamıyorum. Sana standart bir AAA oyundan daha fazlasını veren indie oyunlar 3 katı daha ucuza çıkıyor fakat kimse verdiği zevke göre pahalı demiyor. Bu konu Bannerlorda gelince hemen fiyat mevzusu açılıyor. Fiyat / performans mevzusu açılınca inanılmaz basit bir argüman vermek zorunda kalıyorum, hiç sevmiyor olmama rağmen. "Kimse silah zoruyla aldırmadı"

Forumlarda oyunu tekrardan tabiri caizse "boş" eleştirmenin hızına bir yararı olmayacak. Oyunun gelişimini inceleyen bir çok kişi oyunun gelişim hızında çıkınca bir değişiklik olmadı diyor. Zaten eğer eleştiri yapılınca hızlansaydı Bannerlord şimdiye tamamlanmıştı o kadar eleştiri yedi.

Vallahi sizi bilmiyorum ama Baldurs Gate 3 çoğu kişiye bayağı bir lanet ettirdi, oyun çok buglı çıktı bir sürü sorunu vardı. Episodik mantığına katılıyorum fakat TWnin öyle bir şey yapma ihtimali yok Bannerlordun türü yüzünden. Yapmaları en mantıklı şey oyunu çıkartmamak olurdu büyük ihtimal. Ayrıca kickstarter öyle işlemiyor. 200 bin dolar ile yapmıyorlar. 200 bin doları kredi çekmek için kullanıyorlar. Bankadan yüklü bir kredi çektiler oyunu tamamlamak için. Ayrıca buraya ülkeye bağlı know-how mevzusu giriyor oraya hiç dalmayalım.

Baldur's Gate 3'ün Bannerlord kadar backlash yememesinin sebebi adamlar açık açık "Çok fazla sorunu ve çok bug'ı olacak haberiniz olsun" dediler. Hatta çok söylediler bunu. TW ise işte kassak full çıkartırız falan diye bildiğin yalan söyledi (veya akıllarında gerçekten but tama yakın bir oyundu) ve backlash yedi çok fazla. Larian hala cebinize değil gönlünüze bakan sayılı firmalardan :grin:. Divinity OS2 ile bunu hala kanıtlıyorlar
Zaten üstün körü bir örnek vermiştim , anlatmak istediğim anlaşıldıysa sorun yok.
Maalesef EA olduğu halde alarak bunu kabul etmiş sayıldık teknik olarak haksızız .erkes beklemediği yerden yedi ben kendi adıma pişman değilim ama şirketin umursamazlığı sinir bozucu .

İndie oyunlar bir kaçı hariç nasıl AAA ları geçiyor ? Ubisoft AC yaparken indie firma Hades yapıyor , sen hadesten daha çok zevk alıyorsan bu senle alakalıdır ekseriyet bütçesi , olanakları ve ismi olmasından AAA oyunu tercih eder .

Zevk e göre pahalı derken sanırım ucuz demek istedin ben öyle değerlendirerek cevap vereceğim. İndie oyunlar biraz zevk meselesi bu yüzden herkese hitap etmez bu yüzden indie oyun sana göre ne kadar iyi olsada bazıları hariç senin sevdiğin bir oyun olarak kalır ,kime söylesen hee fena değil belki denerim yada bu ne böyle diye tepki verir .

Cidden anlayamadım demek istediğini özel den açabilirsen ekstra olarak cevaplaya bilirim anladığım kadarı ile devam edeceğim.

Fiyat olarak MB ne indie kaldı nede 3A yani MB den beklenmeyecek bir fiyat elimizde mevcut dolayısı ile insanlar demek ki adamlara fazla para ya mal oldu ve büyük bir iş yaptılar ki 3A oyun fiyatına çıkarma kararı aldılar diye düşündürdü. Sonucu ise malum o yüzden eleştiriliyor bence haklı bir eleştiri ilk defa böyle bir olayla karşılaştım.

Haklısın burada tartışmak bize bir yarar getirmez ama bu firmaya iyi iş yaptılar deyip gerçeği yanıltma gerekçesi de vermez .

Bir çok videosunu izledim bizzat kendimde oynadım hiç bug görmedim tabi bug yok demiyorum ama benim sinirimi bozacak kadar değilmiş.TW ye gelince tabi ki de yok ama çareler fikirler tükenmez , oyunu tamamen çıkaracaklarına onun bunun yayınına bilmem Nesine krallık ta yönetim değiştirebileceksiniz kendi krallığınızı kura bileceksiniz gibi söylemlerde bulunmak yerine ki çıktığı zaman bulunmuyordu mekanikler neyin kafası ise artık herneyse düzgün eklenmiş belli bir senaryo oynata bilirdi sandbox düzgün çalışana kadar askıya alına bilirdi o zaman kimse bu kadar eleştirmemiş olurdu. Ben sadece anlık düşünüp yazıyorumum üstüne kafa yorduktan sonra her türlü bir şey bulunabilirdi bu haline göre bin kat iyi.

Evet o derin mevzulara hiç girmeyelim EA EA diyorlarya o yüzden bi düzgün örnek göstermek amacıyla yazıyordum .

Oyun bence tam olarak alpha sürümü bile değil örneğin warband'ı warband yapan RP ve kuşatma yapmaktı lakin bunda RP'nin r si bile yok bir sorum var diyorsun sorun yok kuşatmanın k'si var diğerleri yok kuşatma araçlarını kullanmıyorlar ,kapıyı kırmayı karakter öldükten sonra kendileri yıkmaya çalışıyor ,merdivenleri teker teker kullanıyorlar , nice olan buglar,optimizasyon sorunu,en azından biraz hikaye'yi yansıtsa,az görev çeşitliliği,en önemlisi 2 unsur RP ve kuşatmanın tam olarak olmaması tamam savaşalım savaşmasına da bir süre sonra artık sıkıyor 30 saatlik bir ömrü var bir save'in

Bu iç kapıyı kılıçlarla kırmak yerine tıpkı iç kapının orayada koçbaşı gibi bir düzenek yerleştirseler aı ve biz dev baltaları yerden alsak kapıya vursak kapıda delikler oluşssa oradan düşman okçuları oklasa felan filan falan :smile: sizcede iyi olmaz mı ?

Bu iç kapıyı kılıçlarla kırmak yerine tıpkı iç kapının orayada koçbaşı gibi bir düzenek yerleştirseler aı ve biz dev baltaları yerden alsak kapıya vursak kapıda delikler oluşssa oradan düşman okçuları oklasa felan filan falan :smile: sizcede iyi olmaz mı ?
Bi baltacı ekip falan olabilir belki. Mantıken iyi de olur. Ben yukarından atılan taşlardan kaçmak için uzaktan okla falan vuruyorum mesela kabaca 2 ok 1 kılıçla eş değer hasar veriyor. ?

Kuşatmada koçbaşını durdurmak için tepesinden taş atan bir adam bile yok o taşlar resmen süs diye duruyor orda ona da bir el atsalar keşke
Maalesef orası henüz çalışmıyor. :sad:
kapıda delikler oluşssa oradan düşman okçuları oklasa
Bazı kuşatmalarda kapının önündeki askerlerin arkasında okçular var hem merdivenle düşman yukarı çıkarsa vuruyorlar hemde kapı kırılırken kıranlara vuruyorlar diye biliyorum.

1.5.4'de kapsamlı bir güncelleme olmuş galiba. Ama nedir diye bakayım dedim hemen her handa 65 yaşında hiç bir yeteneği olmayan bir yoldaş olması dışında dikkat çekici bir şey göremedim yahu :smile:

nedir bu olay, benim anlamadığım bir fonksiyonu mu var bu adamın? bazı hanlarda aynı adamdan 3 tane gördüm :smile:

Ek: Bir de 20 dakika kadar dolandım haritada ama durduk yere çöküp attığı için üşenip tekrar girmedim. stabilite konusu hala büyük problem anladığım kadarıyla, 5 çapulcuya dalayım dedim ekran simsiyah oldu savaş haritasında grafiklerde de problem vardı. handa gezerken her yerden toz toprak kaldırıyor kahraman, atım toprak zeminde koşarken sanki tahta bir platformda geziyormuş gibi ses çıkıyor. Bu nasıl güncelleme yahu?

Kuşatmada koçbaşını durdurmak için tepesinden taş atan bir adam bile yok o taşlar resmen süs diye duruyor orda ona da bir el atsalar keşke

Ok tuşlarıyla kayaları ne kadar ileri atabilecegimizi, istikamet on gosterim iziyle görüp ayarlayabilsek..

Sonra mevcut ileri atma mesafesinin 3 katı uzağına kadar atabilsek(ama uzaklaştıkça on gosterim alanında düşebileceği potansiyel alan buyumeli)..

Bu kayaları üretip getiren birileri olsa ve kayalarin stoklandigi yeni yerler inşa edilip/kaldırılabilir olsa;

hem kocbasina vb yapilara normal saldirilara gore biraz daha fazla hasar vermek icin hem de düşman askerlerini katledebilmek icin daha fazla kullanilirlardi.

Benim hatrimda var birkaç vaka bu konuda.. Kocbasi oldukça yakın oluyor ama kayayı firlattiginda yetisemiyor asla. Kayayı, örneğin, 50 adım öteye taşınan gerek ki kocbasi hedeflenebilsin. Bu da riskli ve oradaki kaya blogunu/stoğunu atıl bırakıyor.

Yapılsın bi meslek birimleri, olsun hammadde tedarikçisi, nakliyeci ve mühendis takımlarda.. Ayarlanabilir fırlatma menzili ile birlikte mesafe arttikca genişleyen potansiyel düşme alanı ekranda belirsin.. Mastery system ile birlikte sunulsun hatta tüm bunlar.. O taşlar/kayalar olması gerektiği gibi savaş alanında görünür olur.

Ok tuşlarıyla kayaları ne kadar ileri atabilecegimizi, istikamet on gosterim iziyle görüp ayarlayabilsek..

Sonra mevcut ileri atma mesafesinin 3 katı uzağına kadar atabilsek(ama uzaklaştıkça on gosterim alanında düşebileceği potansiyel alan buyumeli)..

Bu kayaları üretip getiren birileri olsa ve kayalarin stoklandigi yeni yerler inşa edilip/kaldırılabilir olsa;

hem kocbasina vb yapilara normal saldirilara gore biraz daha fazla hasar vermek icin hem de düşman askerlerini katledebilmek icin daha fazla kullanilirlardi.

Benim hatrimda var birkaç vaka bu konuda.. Kocbasi oldukça yakın oluyor ama kayayı firlattiginda yetisemiyor asla. Kayayı, örneğin, 50 adım öteye taşınan gerek ki kocbasi hedeflenebilsin. Bu da riskli ve oradaki kaya blogunu/stoğunu atıl bırakıyor.

Yapılsın bi meslek birimleri, olsun hammadde tedarikçisi, nakliyeci ve mühendis takımlarda.. Ayarlanabilir fırlatma menzili ile birlikte mesafe arttikca genişleyen potansiyel düşme alanı ekranda belirsin.. Mastery system ile birlikte sunulsun hatta tüm bunlar.. O taşlar/kayalar olması gerektiği gibi savaş alanında görünür olur.
??

Oyunun 2 yıla kadar çıkmayacağını düşünmek nedense şuanda öneri yapmayı mantıksız gösteriyor bana. Öneriler boşa gidiyor gibi sanki.

Oyunun 2 yıla kadar çıkmayacağını düşünmek nedense şuanda öneri yapmayı mantıksız gösteriyor bana. Öneriler boşa gidiyor gibi sanki.
Aksini düşünüyorum, eğer tam sürüm o kadar geç çıkacaksa tam da öneri, yapboz vakti. Dün insan akıllı oynamak üzere(ufak fak ilerletecem) yeni kayıt oluşturdum. Arayuzlerde, oynayista iyileştirmeler dolayısıyla ilerleme, hemen göze çarpıyor. 7 ay değil 3,5 ayda beklerdik bunları belki amma ilerliyor gene de |•

(Son olarak gördüğüm kadarıyla bir sürü öneri yapılıyor hem Türkçe forumda hem de yabancı forumda yalnız bunu yapan üyeler şunu bilmiyor; aynı öneriler çok daha detaylı olarak yapıldı 8 yıl içinde ve büyük çoğunluğu eklenmedi oyuna, beklentiniz olmasın yani öneriler konusunda)

Büyük yapılan öneriler çok çok mantıklı bir şey değilse kabul edilmez bence asla. Mesela oyun çıktığından beri yabancı forumda dünya tansiyonu savaş suçları ve casus belli sistemi öneriyoruz geri dönüş bile almadık çünkü bir çok şeyi bozar bu, oyuna 1 yıl daha bile ekleyebilir TWnin hızıyla. Modcular yapar büyük ihtimalle.
--
Bunun dışında database'de Steam başarıları hakkında bişeyler eklenmiş gibi duruyor, daha doğrusu test edilmiş gibi, sonradan kaldırılmış yanlış anlamadıysam
TUJ7K.png

_UDh5.png
n4ckH.png

Back
Top Bottom