Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Users who are viewing this thread

Ben bu yapılan gereksiz eleştirileri bir türlü idrak edemiyorum.

Ay şu yok, bu yok, AI mı, o da ne?

Ne bileyim,
"solid" bir eleştiri olsa hak vereceğim ama değil. Eleştiri yapmanın da belirli bir adabı var.

Arkadaşlar bu oyun Early Access olarak piyasaya sürüldü, satın almadan önce Bannerlord'un sayfasında bulunan "Early Access" ibaresini elbette ki görmüşsünüzdür. Bu oyunu alırken size hiç kimse hiçbir şey vaad etmedi, hiç kimse de kalkıp bu oyun tam bir şekilde piyasaya sürüldü de demedi.

Beni yanlış anlamanızı istemem,

Yeni bir özellik gelmiştir, bu özelliği iyi ya da kötü olarak eleştirebilmek herkesin hakkı zaten.
Ya da hali hazırda olan bir özelliğin uzun süredir göz ardı edilmesi... örnekler çoğaltılabilir.

Demem o ki,
oyun tamamiyle çıkmadan gereksiz eleştirilerinizi bir kenara koymanız. Yıkıcı değil yapıcı eleştiri yapmanız. Gerçekleşmeyecek olanı değil, gerçekleşebilme ihtimali olanı savunmanız.

Biraz sabır, biraz da destek. Olucak bu oyun, olucak.
Katılıyorum

Demem o ki, bu oyunun aslında önümüzde ki yılın sonunda çıkması gerekiyordu. Ortalama 1000 kişilik oyuncu kitlesi ile birlikte bu işi mükemmel bir şekilde yürütüp, önümüze bambaşka bir oyun sunulabilirdi ama olmadı, geçmişi düşünmenin de bir anlamı kalmadı. Yapmamız gereken şey hata yapmış ve ilerleme kaydedemeyen TW ekibini yıkıcı eleştiriler ile kötüleyerek, onların motivasyonlarını bozmak olmamalı. Destek olup, yapıcı eleştiriler ile birlikte bu çitayı yükseltmeliyiz. En sağlıklısı bu olur herkes için.
Alevleniyoruz arada ne yapalım dediklerine katılıyorum.

Ben oyun adam olana kadar Steam'de negatif yorum verdim. Sizleri de davet ediyorum negatif yoruma çevirmeye. Güncellemeler hızlanacaktı bir de aylarını harcadıkları refactor ile. Beceremiyorlar işi öyle gibi gözüküyor.

Eleştirenler oyunu sevdiği için, değer verdiği ve gelişmesini istediği için oyunu herkesten çok oynuyor ve eleştiriyor olabilir mı? Umrunda olmayan adam neden uğraşsın, neden kendini yorsun burada? Kötü der geçer.

Hiç steamdbye bakan yok mu üşendim su an.
Hotfixden sonra total 7 değiştirme olmuş dosyalarda
Ben bu yapılan gereksiz eleştirileri bir türlü idrak edemiyorum.

Ay şu yok, bu yok, AI mı, o da ne?

Ne bileyim,
"solid" bir eleştiri olsa hak vereceğim ama değil. Eleştiri yapmanın da belirli bir adabı var.

Arkadaşlar bu oyun Early Access olarak piyasaya sürüldü, satın almadan önce Bannerlord'un sayfasında bulunan "Early Access" ibaresini elbette ki görmüşsünüzdür. Bu oyunu alırken size hiç kimse hiçbir şey vaad etmedi, hiç kimse de kalkıp bu oyun tam bir şekilde piyasaya sürüldü de demedi.

Beni yanlış anlamanızı istemem,

Yeni bir özellik gelmiştir, bu özelliği iyi ya da kötü olarak eleştirebilmek herkesin hakkı zaten.
Ya da hali hazırda olan bir özelliğin uzun süredir göz ardı edilmesi... örnekler çoğaltılabilir.

Demem o ki,
oyun tamamiyle çıkmadan gereksiz eleştirilerinizi bir kenara koymanız. Yıkıcı değil yapıcı eleştiri yapmanız. Gerçekleşmeyecek olanı değil, gerçekleşebilme ihtimali olanı savunmanız.

Biraz sabır, biraz da destek. Olucak bu oyun, olucak.
Hocam dediklerinin aynısını ben diyip duruyorum ama insanlar çok sinirli. Gördüğüm bir çok kişi hype trenine binmiş TWnin dediklerine inanmış falan. Oyun resmen 2016dan beri beklentinizin çok çok aşağısında çıkacağım diye bağırıyordu. En büyük yeri campaign, TW sürekli savaş gösterdi. Azıcık hype treninden inip gözlükleri bi silip bakınca oyunun ne olduğunu görüyordun. 2016 oynanışının üzerinde oynanmış olduğu çok belliydi mesela. Doğru beklentiler ile girdim, memnunum, daha iyi olabilir miydi? Olabilirdi. Çok daha iyi olabilirdi. Darısı 3. oyunun başına

Paralı asker derken beni mi kastettin emin değilim , ama inanın bu oyunu eleştiren güruh benden en az 5 kat fazla oynadı ve ben yokken sürekli forumda. Aynı kişiler sürekli sürekli eleştiriyor. Kalabalık değilsiniz sadece her yere aynı şeyi yazıyorsunuz , çok görünüyor. Beğenmiyorsunuz ama yine bizden çok oynuyorsunuz. Bizden çok forumdasınız. Doğru söylüyorum , bir iki seneye herkes zaten modlara geçer , nativede çok az kişi kalır. Çünkü herkesin ilgi alanı farklı. Kimi Got modu bekliyor kimi haçlı seferi. O yüzden istediğiniz kadar kötüleyin , bu oyun en geç bir sene sonra warbandın yerini tamamen alır.
Bi bitmediniz

Paralı asker derken beni mi kastettin emin değilim , ama inanın bu oyunu eleştiren güruh benden en az 5 kat fazla oynadı ve ben yokken sürekli forumda. Aynı kişiler sürekli sürekli eleştiriyor. Kalabalık değilsiniz sadece her yere aynı şeyi yazıyorsunuz , çok görünüyor. Beğenmiyorsunuz ama yine bizden çok oynuyorsunuz. Bizden çok forumdasınız. Doğru söylüyorum , bir iki seneye herkes zaten modlara geçer , nativede çok az kişi kalır. Çünkü herkesin ilgi alanı farklı. Kimi Got modu bekliyor kimi haçlı seferi. O yüzden istediğiniz kadar kötüleyin , bu oyun en geç bir sene sonra warbandın yerini tamamen alır.
En çok ilgilenen insanlar eleştiriyor doğal olarak zaten.Evet sizden daha çok forumdayız.

Doğru, firmaların suçu. Her yıl aynı muhabbetler yaşanıp duruyor, artık firmalara inanmayı bırakmalı oyuncular. Trailerlarada inanmayı bırakmalı. Oyun firmalarını dostunuz değil cebinize girmek için yer arayan kuruluşlar olarak düşünmek işe yarıyor denemenizi öneriyorum.
O yüzden savunuyorsunuz değil mi ? Firmalara güvenen biz değil sizsiniz bu oyunun düzeleceğine inanarak yada şuan ki gelişimden memnun olarak. Çeviri ile Mesaj yazan botlar gibi davranıyorsunuz yakındığınız konudan bize laf atıyorsunuz ne olur bitin be burası tartışma konusu hatırlatmama gerek var mı ? Eleştiri kötü bir şey değildir yerinde olduğu taktirde bizim milletimiz bazı şeyleri idrak edemiyor off. Bunu yazarak kim moral bozuyor ?? Ya abi anlamıyorum laf atıyorsunuz tamam okay aynı yerden aynı hatayı siz yapıyorsunuz neyin kafası ? İngilizce forumda geçen dalganın %1 i burda geçmiyor buna rağmen bütün forum yetkilileri orada daha ne kadar açayım konuyu

Last edited:
O yüzden savunuyorsunuz değil mi ? Firmalara güvenen biz değil sizsiniz bu oyunun düzeleceğine inanarak yada şuan ki gelişimden memnun olarak. Çeviri ile Mesaj yazan botlar gibi davranıyorsunuz yakındığınız konudan bize laf atıyorsunuz ne olur bitin be burası tartışma konusu hatırlatmama gerek var mı ? Eleştiri kötü bir şey değildir yerinde olduğu taktirde bizim milletimiz bazı şeyleri idrak edemiyor off. Bunu yazarak kim moral bozuyor ?? Ya abi anlamıyorum laf atıyorsunuz tamam okay aynı yerden aynı hatayı siz yapıyorsunuz neyin kafası ? İngilizce forumda geçen dalganın %1 i burda geçmiyor buna rağmen bütün forum yetkilileri orada daha ne kadar açayım konuyu
Kesinlikle.

Bu oyunu ve şirketi elestriyorsak bunun bir sebebi var öyle değil mi? Yani eleştirinin olumsuz birşey olduğunu mu savunuyorsun anlamadım? Herkes oyunun kendisinin istediklerini yapmasını istiyor, ama o işler öyle yürümüyor işte maalesef. Eleştiri yapıcı ve sonuç eksenli olursa bu iyi bir şeydir dostlar, sürekli aynı kişiler vesayre vesayre demişsin evet aynı kişiler olabilir demek ki bu kişiler oyunun daha iyi olmasını istiyor. Adamın işi gücü yok mu burda havaya sapanla taş atsın. Oyunun iyi olmasına bakalım. Temennimiz o yönde olsun objektif ve olumlu olmaya çalışalım. Neticede de oyun bu ve herkes gibi ister türk olsun ister başka uyruklu bir şirket her daim elestirilmeli kimse veya hicbirsey inanılmaz değildir. Herşeyde eleştirilecek şey vardır. Bu oyunda da inanılmaz fazla özellikle. Cyberpunk 2077 bir hafta erteledi örnek vermek gerekirse dünyanın ve yılın oyunu diyorlar ama erteliyorlar yani büyük şirketlerin büyük sorunları oluyor bu kadar tekdüze davranmamali kimse.

?
Firmalarla güvenen ben olsaydım şu an bu tartışmayı yapmazdık, forumdaki nefret trenine atlardım. Laf atmayı amaçlamıyorum, siz aktif değilken biz burada tartışıyorduk. Neyse..

Yaptığın eleştiriye katılmak zorunda mıyım? Benim beğendiğim bir şeyi sen beğenmemiş olabilirsin, veya tam tersi olabilir. İstediğim kişiye cevap yazabilme hakkım yok mu? Yakındığınız konudan bize laf atıyorsunuz derken, yazdığınız her şeyde bir kandırıldık teması var. Kötü bir şey değil, gayet doğal bir şey. Firmalara inanmak bir çok kişinin yaptığı bir şey. Ben inanmadım. Oyun gamescomda görülmeye başladığı her yıl gelip hype trenine binmeyin oyun beklentinizin aşağısında çıkacak yazdım kaç kere, öyle oldu.

Evet eleştiri iyi bir şeydir. Eleştiri yapanı eleştirmekde iyi bir şeydir. Tartışma ortamı oluşturmaktır, dediğiniz gibi burası tartışma yeri. Tartışma olmayacak ne olacak? Farklı fikirler çarpışmayacak ne olacak? Tartışma dediğiniz farklı fikirlerin çarpışmasıdır. Nefret trenine atlayıp her yapılan olumlu şeye bile olumsuz cevap veriyorsanız bende sizi eleştirme hakkına sahibim. Farkı fikirlere saygı duymayacaksanız hiç tartışma yapıyoruz demeyin. Benim yaptığım tartışma başlatmaktır. Fikirlerimi sunuyorum ve siz karşı argüman sununca "ne olur bitin be, off, bizim milletimiz bir şeyleri idrak edemiyor" falan diye mantıksız argümanlarla geri cevap vermiyorum, aksine şu an olduğu gibi mantıklı cevap vermeye çalışıyorum ki tartışma ortamı devam etsin.

Oyunun tamamlanacağını neden düşünüyoruz?

1-) Armağan Yavuz yaptığı işi yarıda bırakacak bir kişi değil.
2-) Developerların çoğu Mount & Blade'i sevdiği için orada
3-) Erken erişim bir oyunu satıp sonradan iptal etmek yasal olarak bir suç sayılıyor bazı ülkelerde
4-) Genel olarak TaleWorldsün yapısı böyle. Warband aynı şekildi.

Siz oyunun tamamlanmayacağını, yada eksik tamamlanacağını neden düşünüyorsunuz?

1-) Oyun TWnin söz verdiği gibi çıkmadı
2-) Çok yavaş gelişiyor
3-) Oyun 8 yıldır gelişmesine rağmen bu düzeyde
ve bir kaç argüman daha. Bu argümanlar mantıklı sayılabilir, fakat hiç biri oyunun tamamlanmayacağı anlamına gelmiyor. Hepsi oyunun geç tamamlanacağı anlamına geliyor. Eğer TaleWorlds kesin bir şekilde oyunu 1 yılda tam hale getireceğiz deseydi buna katılırdım. Fakat TW hedefimiz 1 yılda bitirmek dedi, Yani tamamlanması 5 yılda sürebilir, 10 yılda. Bannerlorddan gelen para onlarca yıl yeter TWye.

Ayrıca sizle ne zaman bir tartışmaya girsem demediğim şeyleri demiş gibi davranıyorsunuz. Ben gelişimden memnunum diye bir şey demiş miyim bakar mısınız? Demedim.

Hemen birde "Eleştiri kötü bir şey değildir" kısmına dalmak istiyorum. Doğru, eleştiri kötü bir şey değildir. Fakat sizin yorumlarınıza baktığımda sürekli tabiri caizse "boş" eleştiriler görüyorum. İşe yarayacak eleştiriler yaptığınızı neredeyse hiç görmedim. Daha doğrusu, kullandığınız dil yanlış bence. Hatta profilinize baktığımda eleştiri düzeyinde bir yorum göremiyorum bile. Verdiğiniz cevaplar, yaptığınız argümanlar sürekli iğneleyici dilde yapılmış. Buda bir tartışma tarzı, fakat insanların düşündüğü kadar etkileyici değil. Bunu İngilizce forumda çok görüyoruz. İğneliyici yazıp işe yarayacağını düşünenler çok fazla. Büyük ihtimalle bir çalışan gelip yazdığınız şeyleri okusa der ki "Ha tamam nefret trenine binmiş biri buradan kayda değer bişey çıkmaz"

Bannerlordu sevmemiş, eksik bulmuş olabilirsiniz, şahsen bende eksik buldum ama Mount & Blade kafasıyla bir oyun ne kadar kötü olursa olsun seveceğimden sevdim. Warband'den fazla sevdim mesela. Fakat bu forumlarda Warbande kutsal oyun gibi bakıldığı için Bannerlord Warbandden iyi bence dediğin an nefret treni gelip seni çiğniyor. Oysaki Warbandi Bannerlordan 17 kat daha fazla oynadım (1700 saate 100 saat) ve hala objektif baktığımda Bannerlordun, Warbandden daha iyi olduğunu düşünüyorum.

Vaktim boldu, bol bol yazdım. Umarım okursunuz hepsini

Laf atmayı amaçlamıyorum, siz aktif değilken biz burada tartışıyorduk. Neyse.
Bu nasıl bir ego dostum? Sana karşı gelen hiçbir tepkiye şaşırmamalısın bence.
Yani tamamlanması 5 yılda sürebilir, 10 yılda.
Söylediğin bu cümle yeterli değil mi işte sabır taşımıyız biz? Sekiz ayda bu hale geldi insanlar.
1-) Armağan Yavuz yaptığı işi yarıda bırakacak bir kişi değil.
2-) Developerların çoğu Mount & Blade'i sevdiği için orada
3-) Erken erişim bir oyunu satıp sonradan iptal etmek yasal olarak bir suç sayılıyor bazı ülkelerde
4-) Genel olarak TaleWorldsün yapısı böyle. Warband aynı şekildi.
Zaten o yüzden umut doluydu herkes.Açıklamalar vs. çok hayal kurdurdular.Sekiz ay oldu artık insanlar elle tutulur bir ilerleme göremedi.Zaten görseydi bu kadar tepki almazdı.
Eleştiri veya ineleyici tepkiler bunlar insanların karekter tepkimeleriyle alakalı.Hareretli bir insan ile sakin bi insanı kıyaslayamayız zaten.Büyük bir forum burası ve her çeşit insan var doğal olarak.Okuyup hiçbir zaman birşey yazmışlığı olmayan insanlarda var.İne neden birbirimize batıyor tek anlamadığım bu.

Last edited:
Demek istediğin sen yokken biz vardık aslanım mı anlamadım ama bu benim oyundan hiç bir beklentim olmadığını gösterir ki ben uzunca süreler vakit geçirdim bu forumda. Ben mesajımı genel olarak yazdığım için yapmadığın şeyi üstüne alarak cevap yazman gerekmezdi ben yaptım mı ? diye sormak yerine.

Tartıştığımız konular sıfırlanarak geri karşımıza çıkınca ister istemez gerile biliyoruz sebebi farklı olsada sizin ( yada bazılarınızın ) gibi.

Oyunun bitmeyeceği konusu tamamen dalga konusu böyle bir şey düşünülemez cevap vermemen gereken asıl konu bu gibiler olmalı.

Ben sana şu işi yap sana 100 TL deyip bitirdiğinde 50 TL versem ne düşünürsün ? Armağan reis oyunu zorlasa tam sürüm olarak çıkaracakmıştı ( biliyorum böyle bir kelime yok ) .

Eleştirilerimizi şirket yetkilisine mi yapıyoruz? yoksa kendi aramızda lak lak yaparak mı dile getiriyoruz? bu düzeyi belirtiyor işte. İngilizce forumda yetkililerin baktığı hale yapılan eleştiriler burada kinden kat kat ağır eğer görüyorsanız .

Bakın hala oynama süresi ile kaşılaştırıyorsunuz anladım istatistik seviyorsunuz ama bu bir oyunun kötü yada iyi olduğunu anlamak için bir yol değildir. Bannerlord tabi ki de Warbanddan daha güzel bir oyun ama bu oyun Warband ile karşılaştırma kefesine girebilmesi için 15 € fiyat etiketinde olması lazım, peki öyle mi ? hayır 3 katı daha büyük bir proje. ( MB RPG değildir bazı insanlar bunu anlamıyor sadece elementleri barındırıyor o kadar ) Türüne yakın ve 50 € etikete sahip oyunlarla karşılaştırabiliriz burası işte oyunun seviyesini belirler ki yanına yaklaşabileceği bir oyun dahi yok üstelik 50 € dan ucuzları katsak dahi. Burada ki savunmanız ise şu EA tamam EA ama bu oyunun belli bir gelişme hızı olmalı ki EA mantığından çıkmasın değil mi ? bu cevap bir çok savunmanızı çürütüyor zaten. TW nin hızı bu tamam ama biz eleştirimizi yaparsak bu iş hızlana bilir şuan yaptığımız gibi bir birimiz ile tartışırsak ancak boş laflaşma olur.

Bir çok mesajımda belirttiğim gibi EA Gate 3 gibi olur oyun eposide haline ve ilk bölümü EA de ,çoğu şeyi eksik ama lanet ettirmiyor oyun çalışıyor çıktığında yapabileceğin her şeyi yapabilme imkanın var , bannerlord gibi sadece 2 dile yer vermiyor ki kendi dilini bile zorla yalap şalap eklemiş bir firma bir çok dil eklemiş ve hala oylama ile seçilen dilleri eklemeyi vaad ediyor. Sadece bağış ile oyun yapan bir firma 200 bin dolar ile dünyanın en iyi RPG si sayılabilecek bir oyun ortaya çıkarmışlar. Bu noktada 5M satan TW ne yapıyor ? diye sormak lazım

Last edited:
Şu an vaktim yok sadece "Siz yokken biz burada tartışıyorfuk kısmına cevap vereceğim müsait olunca cevap veririm diğerlerine okuyamadım.

O cümle eleştiri yapmayacaksınız gidin demeneydi, yani eleştiriyi çok uzun zamandır yapıyoruz anlamında dedim. Hakaret veya ego anlamında değil

Back
Top Bottom