Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Users who are viewing this thread

Neyi savunduğunuzu öğrenebilir miyim ? Bırakman gerek artık oynanma sayısı olayını takıntı olmuş sanırım .Neden anlamamazlıktan geliyorsun güzel kardeşim sen bana bu kadar yazsan ben cevap veremesem susar otururdum yerime amacını anlamış değilim

@Bloc bırak hocam manyak olursun
Öncelikle buna cevap veriyorum, nasıl bir Türkçe bu hiç anlamadım ama anladığım kadarıyla yazayım. Bannerlord ölü bir oyun değil onu savunuyorum. Ölü bir oyun olmadığını kanıtlamanın tek yolu oyuncu sayılıarını analiz etmek. Ben burada ölü oyun olmadığını tartışırken gelip bana oyuncu sayısı olsada kontent yok içeride falan dersen niye cevap vereyim? Ben oyunun iyi olup olmadığını, Warbandden iyi mi değil mi onu tartışmıyorum. Oyun ölü mü diye tartışıyorum sen gelip Bannerlord kötü diyorsu

En düşüğü bile seçmedim özellikle. Gün içindeki pattern çok belli. Peak 16 bin burada. 12-16 bin arasında gezmiyor yani
Evet, bu konuda aylık bakıyormuşum hiç dikkat etmedim. Fakat yine 100 bin kişi bile girse ölü bir oyun olmaktan çok uzak
AAA etiketinde satılıyor. Oyun Early Access'te ve 50$. Çoğu kişi sonrasında artacak diye bu fiyata aldı. RD2 60$. Taleworlds'ün Rockstar ile aynı kapasiteye yakında bir oyun yaptığını düşünüyorsan( etikete göre öyle) o zaman eleştiri de ona göre olmalı. Ki burada çoğu "kötü" yorum bile o kadar acımasız olmuyor. Ayırca Taleworlds publisher ile anlaşmadığı için çoğu oyundan daha fazla doğrudan parayı kendine alıyor.
Şuradan bakabilirsin istersen https://gamingshift.com/60-dollar-aaa-video-games
AAA oyun etiketi dediğin gibi 60 dolar. Bannerlord 50 dolar. Fiyat artışı olmayacağını söyledi zaten devler. Tekrardan söylüyorum. Ben yaptığınız eleştirilere yanlış demiyorum. Oyun 60 doları hakediyor mu hakkında bir tartışma yapmıyorum. Oyun bu haliyle iyi mi Warbandden falan diye tartışmalar yapmıyorum şu an. Ölü mü değil mi onu tartışıyoruz. Publisher olayını biliyorum fakat bu yinede bizim ödediğimiz fiyatın AAA olmadığını değiştirmiyor. Zaten 60 dolara ilk geçen firmalar kendi oyunlarını kendi yayınlayan firmalardı. Activision, EA falan
Anlarsın gayet. Oyun Singleplayerdan ibaret değil. Kaldı ki ben zaten Singleplayer oynayacak kişi sayısının Multiplayerdan az olduğunu iddia etmiyorum. Hiçbir zaman geçemez de zaten. Ama o gördüğün rakamlara multiplayer oyuncu sayısı dahil. Ve overall tüm rakamlar oyunun popülerliğini belli ediyor. Günde 200bin unique kişinin oynadığı bir oyunun sadece maks 500 kişisi Multiplayer oynamaz, datalar böyle olsa zaten Taleworlds multiplayer üstünde çaba da harcamazdı.
Bannerlordun serverları sıkıntılı, combat sistemini çoğu multiplayer oyuncusu beğenmedi, dengeleme yok, pre-made class sistemi hala oyunda, multiplayer oyuncularının çoğu saldı bile oyunu. Custom serverlar bile yok. 500 kişi oynadığını nerden öğrendin? Elimizde kesin bir sunucu bilgisi olmadan bunu öğrenmemizin imkanı yok. Ki bir sürü ayrı sunucu var

Ayrıca TW E-spor muhabbetleri yüzünden multiplayer'i bir kişi oynasa bile geliştirmeye devam edecek. Bu hızda 2 yıla biter zaten
Sistem yetmiyor gibi garip varsayımlarına girmeyeceğim ama iki oyunu karşılaştırmak gayet doğru bir hareket. Doğrudan devam oyunu çünkü - ( hatta Warbanda göre eksik) Mekanikler aynı, oyun aynı. Warband oynayan kişiler modlar ile oynuyor veya klanları ile multiplayer oynuyor. Sistem yetmiyor ajitasyonu yok ortada.
CS 1.6 oynayan kişilerin 90%'ının sistemleri olmadığı için CSGO oynamadığını düşündüğün için bu tartışmayı da uzatmayacağım - Counter Strike 1.6 kült olmuş bir oyun çünkü. Age of Empires 2nin kült oyun olduğunu bilmeden AoE2 oynayanların sistemleri olmadığı için Age of Empires 3 oynamadıklarını iddia etmek gibi saçma bir bakış açısı.
Burada genelleme yaparak konuşuyoruz. Aşağı yukarı 13-14 tane hala Warband oynayan arkadaşım var. Türk değiller bu arada. Bunların 9-10 tanesi sistemleri olmadığı için hala Warband oynuyor. Discord sunucularına gir görüyorsun sistemim olmadığı için hala Warband oynuyorum diyenleri, özellikle mod discordlarına. Multiplayer oyuncuları Bannerlordun combat sistemi güzel olmadığından (multiplayer oynayan çoğunluğa göre) Warband oynamaya devam eder büyük ihtimalle zaten.

C.S 1.6 kült olmuş bir oyun doğru (Aslında Warband multiplayer'da kült olmuş bir oyun kısmı) fakat bu oynayan herkesin oynamak istediği anlamına gelmiyor. CS 1.6 serverlarına gidersende (bu konuda özellikle Türk serverlarına) CS:GO oynamak isteyen ama oynayamayan çok fazla kişi var. Bu nedenle zaten CS 1:6'nın CS:GO assetleriyle kurulmuş serverları hep full oluyor, ve onlardan yüzlerce var

Daha fazla ölü oyun mu değil miyi tartışmak istemiyorum. Tek isteğim okurken sadece "Ölü mü değil mi" konusunda tartıştığımızı göz önüne almanız, başka konularda tartışmadım zaten az çok bu threadi takip ediyorsanız oyun hakkındaki fikirlerimi biliyorsunuzdur

Daha fazla ölü oyun mu değil miyi tartışmak istemiyorum. Tek isteğim okurken sadece "Ölü mü değil mi" konusunda tartıştığımızı göz önüne almanız, başka konularda tartışmadım zaten az çok bu threadi takip ediyorsanız oyun hakkındaki fikirlerimi biliyorsunuzdur
Benim "oyun ölü" diye bir yorumum yok zaten. Boşuna savunmuşsun o kadar. Eğer sorsaydın fikrimi söylerdim.

Oyun ölü mü? Değil. EAdaki bir oyunun zaten bu kadar hızlı ölmesi demek baya baya ortaya çöp koyulması anlamına gelir ki durum bu değil. Ortadaki üründen oyunun EA olduğu bariz ama o ayrı konu. Ama oyunu yüzbinlerce insan çılgılar gibi de oynamıyor.
Oyun ölüyor mu? Evet. Bunun aksini iddia edecek değilsindir sanırım. İstatistiksel olarak ortada. Her oyunda çıkış sonrası aktif oyuncu sayısında düşüş olmasına rağmen Bannerlorda bu uçurum çok büyük ve düşmeye devam ediyor. Modding tools ile küçük bir stabilite yakaladılar gerçi bir süre.

Benim sayfalardır demek istediğim oyuncu ilgisini kaybediyor ve EA güncellemeleri bunu durdurmuyor uzun zamandır. İnsanlar ne SP ne de MP geliştirmelerinden memnun. EAdaki bir oyunun böyle olmaması lazım. Senin benim gibi adamlar TW'nin geliştireceğini ve toparlayacağını düşündüğü için oynamaya devam ediyor. Bazıları çoktan bıraktılar oynama olayını. Mount&Blade ile alakası olmayıp EAda oyunu eline almış oyuncu kitlesini tamamen kaybetmeye yaklaşıyor oyun. Problem burada.
İnsanların eleştirmesi bu yüzden iyi. Ne kadar eleştri o kadar fazla görünürlük. Ne kadar görünürlük varsa da o kadar hızlı ve düzgün düzeltmeler yapılacak.

Benim sayfalardır demek istediğim oyuncu ilgisini kaybediyor ve EA güncellemeleri bunu durdurmuyor uzun zamandır. İnsanlar ne SP ne de MP geliştirmelerinden memnun. EAdaki bir oyunun böyle olmaması lazım. Senin benim gibi adamlar TW'nin geliştireceğini ve toparlayacağını düşündüğü için oynamaya devam ediyor. Bazıları çoktan bıraktılar oynama olayını. Mount&Blade ile alakası olmayıp EAda oyunu eline almış oyuncu kitlesini tamamen kaybetmeye yaklaşıyor oyun. Problem burada.
Kesinlikle katılıyorum. TW'ün isminin hatrına insanlar hala umutlarını korumaya devam ediyor. Oynama kısmında ise ben bırakalı çok oldu. Hala oyuna geri başlatacak bir güncelleme bekliyorum ama bu tavizi de bağımsız yapımlar hariç hiçbir oyunda vermedim. Sorunda buradan kaynaklanıyor zaten.

Öncelikle buna cevap veriyorum, nasıl bir Türkçe bu hiç anlamadım ama anladığım kadarıyla yazayım. Bannerlord ölü bir oyun değil onu savunuyorum. Ölü bir oyun olmadığını kanıtlamanın tek yolu oyuncu sayılıarını analiz etmek. Ben burada ölü oyun olmadığını tartışırken gelip bana oyuncu sayısı olsada kontent yok içeride falan dersen niye cevap vereyim? Ben oyunun iyi olup olmadığını, Warbandden iyi mi değil mi onu tartışmıyorum. Oyun ölü mü diye tartışıyorum sen gelip Bannerlord kötü diyorsu

Evet, bu konuda aylık bakıyormuşum hiç dikkat etmedim. Fakat yine 100 bin kişi bile girse ölü bir oyun olmaktan çok uzak

AAA oyun etiketi dediğin gibi 60 dolar. Bannerlord 50 dolar. Fiyat artışı olmayacağını söyledi zaten devler. Tekrardan söylüyorum. Ben yaptığınız eleştirilere yanlış demiyorum. Oyun 60 doları hakediyor mu hakkında bir tartışma yapmıyorum. Oyun bu haliyle iyi mi Warbandden falan diye tartışmalar yapmıyorum şu an. Ölü mü değil mi onu tartışıyoruz. Publisher olayını biliyorum fakat bu yinede bizim ödediğimiz fiyatın AAA olmadığını değiştirmiyor. Zaten 60 dolara ilk geçen firmalar kendi oyunlarını kendi yayınlayan firmalardı. Activision, EA falan

Bannerlordun serverları sıkıntılı, combat sistemini çoğu multiplayer oyuncusu beğenmedi, dengeleme yok, pre-made class sistemi hala oyunda, multiplayer oyuncularının çoğu saldı bile oyunu. Custom serverlar bile yok. 500 kişi oynadığını nerden öğrendin? Elimizde kesin bir sunucu bilgisi olmadan bunu öğrenmemizin imkanı yok. Ki bir sürü ayrı sunucu var

Ayrıca TW E-spor muhabbetleri yüzünden multiplayer'i bir kişi oynasa bile geliştirmeye devam edecek. Bu hızda 2 yıla biter zaten

Burada genelleme yaparak konuşuyoruz. Aşağı yukarı 13-14 tane hala Warband oynayan arkadaşım var. Türk değiller bu arada. Bunların 9-10 tanesi sistemleri olmadığı için hala Warband oynuyor. Discord sunucularına gir görüyorsun sistemim olmadığı için hala Warband oynuyorum diyenleri, özellikle mod discordlarına. Multiplayer oyuncuları Bannerlordun combat sistemi güzel olmadığından (multiplayer oynayan çoğunluğa göre) Warband oynamaya devam eder büyük ihtimalle zaten.

C.S 1.6 kült olmuş bir oyun doğru (Aslında Warband multiplayer'da kült olmuş bir oyun kısmı) fakat bu oynayan herkesin oynamak istediği anlamına gelmiyor. CS 1.6 serverlarına gidersende (bu konuda özellikle Türk serverlarına) CS:GO oynamak isteyen ama oynayamayan çok fazla kişi var. Bu nedenle zaten CS 1:6'nın CS:GO assetleriyle kurulmuş serverları hep full oluyor, ve onlardan yüzlerce var

Benim kelime mi yanlış anlayarak anlatmaya başladın istersen geriye bak hani Türkçen benden daha iyi ya .Kendi kendine gelin güvey oluyorsun ,okuyan kişiler versin kararı :smile: Benim ima ettiğim kelime yi yanlış anlayarak benim elim daha güçlü yazmaya başladın ben ise sana hayır, güçsüz demedim.Sadece elinin güçlü olması ile değişen bir şey olmaz dedim .

Last edited:
E1.6.0 ne zaman gelir? Neyle gelir sizce?
İyimser senaryo düşünürsek, Rebellion özelliğinin gelmesini umuyorum oldukçada hoş olur ve altta yazanların hepsi

Orta senaryo düşünürsek, yeni eşyalar eklenir, bi kaç klan eklenir, dengeleme yapılır diplomacye, deve texturei düzeltilir, sayısız bugfix, crashfix, perk tree kısacası önceki updateler gibi olur

Yanlış düşünüyorsun. Oyun SPden ibaret değil. Hatırı sayılır bir kısım Warbandı sadece Napoleonic DLCden biliyor ve oynuyordu mesela. MP hakkında Betadan beridir binlerce yorum feedback var. MP'yi competitive yapmak için Taleworlds SPye harcadığı emekten daha fazlasını harcıyor çünkü nihai amacı eSports'a uygun bir oyun yaparak turnuvalar vs bir şekilde sisteme adapte olmak. Mantıklı da.
MP'nin oyuncu sayısının düşük olması Taleworldsün aldığı bazı kararlar ve oyuncuların beğenmemesi. Betadan beridir resmen yalvaran "pro" oyuncular var, hazır class sistemi kaldırılsın diye. Neyse bunlar ayrı konu ama özetle oyunun MPsi de önemli.

Hype ile alakası olduğunu ben de söylüyorum zaten. Fall Guys Twitch PR başarısıdır ama. Bannerlord ile kıyaslanacak bir şey değil.
Burada oyuncu sayısını belirtiyor olmamız, her ne kadar hype ile güzel bir rakam kazanmış olsalar da, böyle giderse Mount&Blada:Barberlord gibi yeni oyunda bu rakamları yakalayamayacaklar. Bu da şirkete zarar verecek. Çünkü insanların olayın balon kısmını görmeye başladı EA ile. Oyuncu sayısı senin oyununun başarısını gösteren bi datadır bu arada. Warband: 5,308 24-hour peak iken 12,741 24-hour peak olması üzücü. Bu rakam hem yaklaşık 5000 aktif peak kullanıcıyı Bannerlorda çekememişler demek hem de 10 yılda sadece 4-5 bine yakın yeni kullanıcıyı tutmayı başarmışlar demek çünkü Warband'ın datalarına bakarsan eğer Bannerlord çıkmadan önce 10-11 bin bandında seyrediyormuş anlık kullanıcı sayısı. Bannerlordu oynayan kişilerin sayısının azalması da insanların sıkılması zaten. Umarım EA sonrası bu durumu değiştireceklerdir. Hızları yavaş da olsa üstünde çalıştıklarını görüyorum ben.

Gecenin biri denmiş bu arada ama o datalar UTC. UTC gece bir Türkiyede gece dört oluyor Avrupada gece iki oluyor ama Kaliforniya'da 18:00 oluyor Washington'da 21:00 oluyor. Sydneyde 12:00, Bejingde 9:00 oluyor. Peak time'ın peak olma sebebi time zonelar arasında ortak zaman paydasına denk geliyor olması ve oyuncu kitlesinin yoğun olduğu yerlerde available saat olması sadece. O yüzden mantıksız bir bakış açısı saate göre kıyas yapmak :smile:
TaleWorlds ün Multiplayer konusunda böyle bir yol izlediklerini düşünmüyorum, zira saçma olur. Elbette multiplayer'a emek gösterip daha iyi hale getirecekler. Ancak ana hedeflerinin bu olduğunu zannetmiyorum. Çünkü bu serinin hedefi MP kitleden çok SP kitledir. 2008 den bu yana kitleyi bu yönde etkiledi. Ayriyetten sizin deyiminizle SP nazaran daha çok kafa yormuş olsalardı SP yerine direk SP'sız sunucu tabanlı bir oyun çıkartırlardı. İlk M&B'de MP yok. Öncelik maalesef SP olmak zorunda.
E1.6.0 ne zaman gelir? Neyle gelir sizce?
Ben E2.0 kadar ufak tefek şeyler göreceğimiz kanısındayım.

Last edited:
TaleWorlds ün Multiplayer konusunda böyle bir yol izlediklerini düşünmüyorum, zira saçma olur. Elbette multiplayer'a emek gösterip daha iyi hale getirecekler. Ancak ana hedeflerinin bu olduğunu zannetmiyorum. Çünkü bu serinin hedefi MP kitleden çok SP kitledir. 2008 den bu yana kitleyi bu yönde etkiledi. Ayriyetten sizin deyiminizle SP nazaran daha çok kafa yormuş olsalardı SP yerine direk SP'sız sunucu tabanlı bir oyun çıkartırlardı. İlk M&B'de MP yok. Öncelik maalesef SP olmak zorunda.
Saçma olacak bir şey yok. Devir değişiyor. Warband'da bile turnuvalar düzenleyerek bi esports tabanı hazırlamaya çalıştılar. Bükreş Turnuvası ile en fazla katılımı gördüler.
Ranking, Matchmaking ve gömülü klan sistemini Bannerlorda ekleyerek zaten somut bir şekilde esports temelli amaçlarını belli ediyorlar. SPden daha çok MPyi önemsediklerini görmek için "Beta" adı altında yaptıkları MP denemelerine bakman yeterli. Şu an EA'da SPde herkesin aylarca kızdığı sinirlendiği tüm problemler Beta'da oyuncu kitlesine sunularak düzeltilebilirdi ama bunu istemediler. MP daha önemliydi. MPde esports hedefliyor olmaları SPyi çöpe attıklarını göstermiyor ama, onu kast etmiyorum. Multiplayer anlamında esports hedefleri var ama.

Saçma olacak bir şey yok. Devir değişiyor. Warband'da bile turnuvalar düzenleyerek bi esports tabanı hazırlamaya çalıştılar. Bükreş Turnuvası ile en fazla katılımı gördüler.
Ranking, Matchmaking ve gömülü klan sistemini Bannerlorda ekleyerek zaten somut bir şekilde esports temelli amaçlarını belli ediyorlar. SPden daha çok MPyi önemsediklerini görmek için "Beta" adı altında yaptıkları MP denemelerine bakman yeterli. Şu an EA'da SPde herkesin aylarca kızdığı sinirlendiği tüm problemler Beta'da oyuncu kitlesine sunularak düzeltilebilirdi ama bunu istemediler. MP daha önemliydi. MPde esports hedefliyor olmaları SPyi çöpe attıklarını göstermiyor ama, onu kast etmiyorum. Multiplayer anlamında esports hedefleri var ama.
Elbette ki devir değişiyor, elbette oyun e-spor yönünde adım atmalı. Bunlar dışında da sanırım aynı fikirdeyiz.
Peki bu sürümden neler bekliyorsunuz?
Kesin bir fikrim yok. Dediğim gibi büyük birşey beklemiyorum. Harita falan gelebilir, formasyon yönünde değişiklik yapılabilir.

Last edited:
Peki neden adamların dertlerini üstümüze alıp burada tartışıyoruz ? Bırakın da yapımcılar düşünsün değil mi ? Biz burada para verip aldığımız oyununun eksiğinin kapanması için eleştirilerimizi yazıyoruz. Savunmak size bir şey kazandırmaz eğer Mod değil iseniz ,sonuçta bizi bu konuda aydınlatması gereken kişi o siz değilsiniz, hani dişe dokunur bir şeyler belirtseniz ha öylemiymiş ? der başka sorunları tartışırız. Burada cevap yazanların yaptığı şey ise tek bir konuya eğrilip diğerlerini görmezden gelerek kişisel atışmaya çevirmek istiyorlar bunun adı nedir bilmiyorum ama bu size bir şey kazandırmaz biz burada şirkete sesimizi duyurmaya çalışıyoruz çünkü para verip bir hizmet aldık para alınır alınmaz hizmet bitmiyor bildiğiniz üzere. Yani EA olduğu için oyunun sorunlarını burada belirtiyoruz şirketin kötü yanlarını burada belirtiyoruz ki bir şey olsun bir hareketlenme olsun. Siz ise çıkıp kör bir savunma yapmaya çalışıyorsunuz ben bir şeylerin değişmesini istiyorum sen memnunsan beni ilgilendirmez ben hoşlanmadığım olayı burada söylemek ve belirtmek istiyorum. Bunun dışında ki tartışmalar bize bir şey kazandırmaz ( diğerlerinin de kazandırmayacağı da aşikar ama oyunun yapımcısının dertlerini üstüne almak hiç mantıklı değil )

Benim kelime mi yanlış anlayarak anlatmaya başladın istersen geriye bak hani Türkçen benden daha iyi ya .Kendi kendine gelin güvey oluyorsun ,okuyan kişiler versin kararı :smile: Benim ima ettiğim kelime yi yanlış anlayarak benim elim daha güçlü yazmaya başladın ben ise sana hayır, güçsüz demedim.Sadece elinin güçlü olması ile değişen bir şey olmaz dedim .
Ya hocam, sana elin güçsüz falan mı diyorum Allah aşkına? Biz orada elma tartışıyoruz sen armut diyorsun cevap bekliyorsun. Neyse uzatmayalım bunu daha fazla.

O anlamda demedim ki bir oyun az oynandığı için kötü olamaz o açıdan eleştirecek kadar bilgisiz değilim , ne desek boş hocam .

Oyunun yaz Ortalarına kadar tam sürüme ulaşması pek olası görünmüyor ama ulaşabilirse ben tamamım, eleştirilerim bir yana bu oyunu EA olmasını kabul ederek aldık eleştiriyorsam kişisel olarak söylüyorum sevdiğim içindir ,dediğim gibi bu halde olmasını beklemiyorduk
Katılıyorum. Kos koca 7 ay geçti 210 gün eder 1.0 yükleyeyim ne fark bulucam acaba herhalde 1 haftada çıkan modlar ile daha fazla düzenleme yapılmıştır...

Abi nerde bu 200bin falan filan oyuncu
Oyunu günde 5000 kişi oynuyorsa ben birşey bilmiyorum.
Hiç bir multiplayer modu dolmuyor gün içinde
Gece de 12 den sonra sadece hızlı savaşta 3 e 3 falan oynanıyor kimseler yok oyunda siz hangi rüyayı görüyorsunuz 200 bin kişi oynasa 1/10 multi atsa 20 bin eder. Hadi onu da ikiye böl 10 bin. Günde 2 şer saat oynasınlar multi de her dk 1000 kişi lazım 1000 yav 1000 sana ben ne diyom 3 kişi ile ok atıyoz birbirimize

Back
Top Bottom