Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Users who are viewing this thread

benim aklıma da yapamadıkları için kaldırıldığı düşüncesi geldi ama linçlenmek istemedim
Aynı olayın bir benzeri kuşatma da var askerleri seçiyorsun nerede savaşa başlayacağını seçiyorsun(perk olmadan tüm kuşatmalarda var perk bunu alan savaşlarına ekleyecekti) yapılamayan bir şey değil, kendimce mantıklı bulduğum 2 fikir var
1.si oynanış mekaniğini perk olarak eklemek mantıksız geldi doğrudan başka bir sistem ile oyuna ekleyecekler.
2.si kuşatmalarda yükleme ekranı diğer savaşlara göre daha uzun sürüyordu bunun sebebini askerlerin savaşa nerede başlayacaklarını seçmekten kaynaklandığını fark ettiler ve bu perk i şimdilik ertelediler/kaldırdılar.
Bunlar sadece kendimce teorilerim bir yerlerden okuduğum bir şey değil umarım 1.si olmuştur da kaldırmışlardır.

Evet yanlış hatırlamıyorsam o perk olarak değil dümdüz oyuna eklenecekti Total War gibi
We have something in the works for battles that is similar to the siege deployment phase that is currently in-game. I'm not sure when it will be ready though.
29 Temmuzda yazdığına göre öncelikli bir şey değil

Çeviri: Kuşatmadaki konuşlandırma sistemine benzer bir sistem üzerinde çalışıyoruz, ne zaman hazır olur bilmiyorum

Last edited:
Yok 8 çekirdek düzeldi yok 5 çekirdek vardı 3 oldu bla bla... Performansta iyileşme gören var mı beta 1.5.4 de ? kötüleşme varsa bildirmeyin lütfen

"Significant performance improvements for the animation system. This will benefit situations with lots of animations such as battles and very populated town scenes."]

significant ya bu fark edilebilecek kadar significant mı ? deneyen eden kaldı mı bilmiyorum ama

Evet yanlış hatırlamıyorsam o perk olarak değil dümdüz oyuna eklenecekti Total War gibi

29 Temmuzda yazdığına göre öncelikli bir şey değil

Çeviri: Kuşatmadaki konuşlandırma sistemine benzer bir sistem üzerinde çalışıyoruz, ne zaman hazır olur bilmiyorum
Zahmetin için teşekkür ederim, umarım vazgeçilen bir sistem olmaz er geç eklenir.

Yok 8 çekirdek düzeldi yok 5 çekirdek vardı 3 oldu bla bla... Performansta iyileşme gören var mı beta 1.5.4 de ? kötüleşme varsa bildirmeyin lütfen

"Significant performance improvements for the animation system. This will benefit situations with lots of animations such as battles and very populated town scenes."]

significant ya bu fark edilebilecek kadar significant mı ? deneyen eden kaldı mı bilmiyorum ama
Hocam açıkçası oyunun ana haritasındaki anlık takılmalar dışında oyunun performansı beni çok tatmin etti. Görece verip konuşamayacağım maalesef en son 1.4.2 sürümünde girmiştim çünkü yanlış hatırlamıyorsam ama gerçek bir sorun yaşamadım. Önceleri şehirlerde kalelerde ufak ufak fps düşüşleri yaşıyordum onlar giderilmiş mesela bu çok hoş.

Bannerlord'da şehir-kale satın alma varmış doğru mu bu? (Belirli bir perk açılınca, barter yaparakmış sanırım) Yani gidip parası neyse verip bilmem kaç kişilik orduların savaşarak aldığı kale-şehirleri parasıyla alabiliyormuş oyuncu?! Eğer gerçekten varsa amacını anlayamadığım, tuhaf, gerçek dışı bir eklenti olmuş.

Bannerlord'da şehir-kale satın alma varmış doğru mu bu? (Belirli bir perk açılınca, barter yaparakmış sanırım) Yani gidip parası neyse verip bilmem kaç kişilik orduların savaşarak aldığı kale-şehirleri parasıyla alabiliyormuş oyuncu?! Eğer gerçekten varsa amacını anlayamadığım, tuhaf, gerçek dışı bir eklenti olmuş.
Var ve gayet güzel çalışan bir sistem. Bir tımar edinmek gerçekten pahalı oluyor ve ticaret yeteneğinin en sonunda açıldığı için öyle çok bir kolaylık da sunmuyor. Kaldı ki oyunun para sistemi dengeli olursa oyuncunun başından itibaren sunulsa bu sistem -demircilikle çok kolay para kazanılabildigi için baştan itibaren verilmesi saćma olur- sırıtmaz. Ayrıca feodalite ile tımar satışlarının Orta Çağ'da inanılmaz yaygın olduğu da bir gerçek. Gerçekdışı veya tuhaf bir eklenti değil, oyuna tat katan güzel bir mekanik.

Son 3 şehrimi takas edip krallığımın yerini değiştirdim.

1.5.4 de ticaret perklerinde böyle bir perk yok bannerlordperks den baktım öncesinde var gözüküyo tam olarak nasıl yapılıyordu anlatabilecek var mı? perk olmadan yapmayı deneyim bence de güzel bir olaymış kaldırmamışlardır umarım.

1.5.4 de ticaret perklerinde böyle bir perk yok bannerlordperks den baktım öncesinde var gözüküyo tam olarak nasıl yapılıyordu anlatabilecek var mı? perk olmadan yapmayı deneyim bence de güzel bir olaymış kaldırmamışlardır umarım.
Görünen o ki, güzel olan perkler kalkmaya başlamış, çok üzücü.

Ticaret perkinin sonlarındaysa elde etmesi uğraştırır sanırım fakat ticaret ağırlıklı oynayan oyuncular yine çok zorlanmandan bu perke erişip rahatlıkla satın alımlara başlayabilir. @Rkar "gerçek dışı-tuhaf değil" e cevaben: Ortaçağda tımar satışları koca bir kalenin-şehrin satılması değil, feodal lordların kendilerine bağlı vasallarının topraklarını vs. satmasından ibaret genel olarak; fakirleşmiş baronlar bir ihtimal çaresizlikten tımarları olan ufak bir alanı satıyor olabilir diğer soylulara en fazla. Benim anladığım kadarıyla bayağı kaleler-şehirler el değiştiriyor ki anlamsız ve tuhaf, ayrıca oyunda karakterler satmak zorunda kalmasalar bile parayı bastırınca rahatça satacakları için yine tuhaf hele ki oyunda milyonlarca dinarla gezen oyuncuları düşününce; oyuna tat kattığını hiç sanmıyorum. (Bu arada kastedilen diplomasi yoluyla toprakların takas edilmesi vs. değil. Baya parasını bastırıp satın alınması olayı)

Last edited:
Ticaret perkinin sonlarındaysa elde etmesi uğraştırır sanırım fakat ticaret ağırlıklı oynayan oyuncular yine çok zorlanmandan bu perke erişip rahatlıkla satın alımlara başlayabilir. @Rkar "gerçek dışı-tuhaf değil" e cevaben: Ortaçağda tımar satışları koca bir kalenin-şehrin satılması değil, feodal lordların kendilerine bağlı vasallarının topraklarını vs. satmasından ibaret genel olarak; fakirleşmiş baronlar bir ihtimal çaresizlikten tımarları olan ufak bir alanı satıyor olabilir diğer soylulara en fazla. Benim anladığım kadarıyla bayağı kaleler-şehirler el değiştiriyor ki anlamsız ve tuhaf, ayrıca oyunda karakterler satmak zorunda kalmasalar bile parayı bastırınca rahatça satacakları için yine tuhaf hele ki oyunda milyonlarca dinarla gezen oyuncuları düşününce; oyuna tat kattığını hiç sanmıyorum. (Bu arada kastedilen diplomasi yoluyla toprakların takas edilmesi vs. değil. Baya parasını bastırıp satın alınması olayı)
Milyon dinar olayı oyunun dengesine giriyor. Onu yok saydığımızdaysa Orta Çağ ile bireb örtüşmese de güzel bir sistem. Her mekaniğin altında simülasyon gerçekçiliği aramaya gerek yok. Keyifli mi, o zaman gerekli. Tamamen gerçekdışı olmamasının eklenmesi veya oyunda tutulması için yeterli bir sebep olduğunu düşünüyorum
@Emre DANACI kaldırdıklarını pek sanmam, dengelemek için rafa kalkmış veya oyunun başından beri verilen bir özellik olabilir. Test edip görmek gerek

O dengelemeyi biraz zor yaparlar gibi görünüyor, zira EA'nın başından beri durum aynı.Açıkcası güzel bir sistem olduğunu düşünmüyorum, dediğim gibi oyunu basitleştiren bir sistem, heleki ticaret ağırlıklı oynayanlar için. Kaldı ki M&B aynı zamanda bir ortaçağ simülasyonu da sayılabilecek bir oyun; simülasyon olmasa bile Vlandia topraklarında bir köy-kale-şehri bir yabancının satın alması oyun içinde ne kadar mantıklı olabilir ki? Bu sistem kalacaksa en fazla şöyle olabilir, bir krallığa katıldıktan sonra aynı krallıkta maddi sıkıntılar yaşayan bir klana para teklif edilerek tımarı satın alınabilir; bu sırıtmaz açıkcası fakat şuanki halinin keyifli olduğunu düşünmüyorum, gerçi konuşmanın da bir anlamı yok; eklendiyse çıkarmayacaklardır artık.

Ticaret perkinin sonlarındaysa elde etmesi uğraştırıyor demektir o zaman çok sorun yaratmaz herhalde
Açmak için 225 ticaret puanı gerekiyor geliştikten sonra ticaret kasmıyorum ama 300 saat oynadım ben açamadım denk gelirse denerim demiştim deneyemeden kalkmış. :grin: Bu arada yapay zekalar kendi arasında yerleşke ticareti yapamıyor sadece oyuncu ile yapılıyor bu olay, demircilik kullanmadıkça milyon parayla gezmek kolay değil.
@argon45 1.5.4 de ne o perk var nede lordlarda tımar takas etme kaldırılmış gibi gözüküyor.

Back
Top Bottom