Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Users who are viewing this thread

Biliyorlar, daha doğrusu çalışanları biliyor ama üst abiler Armağan bey falan kabul etmiyor olabilir. Çalışma modelleri şöyleymiş, checklist gibi. Yapılacaklar listesi var ve üstünden sırayla geçiyorlar, birini bitirip diğerine başlıyorlar. Bu inanılmaz yanlış, özellikle sandbox dediğimiz oyunlarda inanılmaz yanlış. Her şey birbirine bağlı. Diyelim diplomasi çatısı altında 3 tane A B C objektifleri var. TW hepsi diplomasi çatısı altında olduğu ve birbirine bağlı olduğu için A B Cye aynı anda başlaması gerekirken önce Ayı yapıyor, sonra A bitince Bye başlıyorlar falan. Bu şunu getiriyor, hepsi birbirine bağlı olduğu için Ayı bitirip Bye geçince, Bde oluşan sorun Ayı etkiliyor, bu sefer A'yı düzeltmeye çalışıyorlar falan. Zaten birde oyunu motorla aynı anda yapmaya kalkıştılar, daha büyük bir hata. Motorda değişiklik olunca oyun tamamen iptal oluyor gibi bişey. Yani bu oyunu 8 yıl geliştirdilerse 4 yılı zaten olan şeyleri düzeltmekle geçmiştir.

Bunu çalışanlarda söylüyor, mexxico mesela. Hatta @mexxico doğrulayabilirse güzelde olur

Edit: Bu arada mexxiconun sayfasına bakıyordum, 1.5.4 yakında geliyormuş 1.5.5de 3-4 hafta sonra betaya düşer demiş.

Edit 2: Yanlış anlamış olabilirim, 1.5.4 güncellemesi 2-3 haftaya geliyorda denmiş olabilir tam anlaşılmıyor

Ben bu kadar iddalı konuşmazdım, mexico ne dedim görmedi ama yani, şöyle düşün, güzel bir oyun çatısı altında 1A 2B 3C 4D 5E gibi bir sürü objektif var. 1A: performans, 2B: hikaye akışı/görevler, 3C: görseller, 4D... vs vs. Yani hali hazırde bir oyun olarak her yönüyle bir süreç işliyor. Oyun moturunu sıfırdan yaparak tüm bu süreçleri yapıyor olmaları da mantıksız gelmiyor bana. Bence "diplomasi" diyip 2 ay boyunca diplomasinin tüm temel fonksiyonlarını(A+B+C) oyuna eklemek yerine sadece bazılarını eklemek(A), tüm bir süreçte(Tüm süreç = oyun motoru içerindeki: 1A + 2B + ..) mantıklı olan. Ama gene bu da benim basit görüşüm. Süreç içerisinde neyi nasıl yazıyorlar onu biz bilemeyiz.

Biz şunu bilebiliriz, oyuna master sistemi gelecek mi gelmeyecek mi? Mp planları arasında bu varsa(önce bir kısmı gelcek dense bile), tamam iyi yapıyorlar deriz, çıktığında beklenen şekilde çıkmışsa süper oldu deriz. Diplomasiyi A+B+C fonksiyonelliğinde temel bir versiyonla bütün olarak yazıp çıkarmak da büyük sorunlara yol açabilir, parça parça yapmak da. Temel parçası mı olsun, temel mi olsun dersen parçası olsun ama hızlı olsun derim.Çünkü diplomasi tek bir konu değil tonla geliştirilecek şey var her zaman.

Tüm bu yanıt audience bilgi seviyem, mantık yürütmelerim ve şahsi düşüncelerime dayanmaktadır*

Ben bu kadar iddalı konuşmazdım, mexico ne dedim görmedi ama yani, şöyle düşün, güzel bir oyun çatısı altında 1A 2B 3C 4D 5E gibi bir sürü objektif var. 1A: performans, 2B: hikaye akışı/görevler, 3C: görseller, 4D... vs vs. Yani hali hazırde bir oyun olarak her yönüyle bir süreç işliyor. Oyun moturunu sıfırdan yaparak tüm bu süreçleri yapıyor olmaları da mantıksız gelmiyor bana. Bence "diplomasi" diyip 2 ay boyunca diplomasinin tüm temel fonksiyonlarını(A+B+C) oyuna eklemek yerine sadece bazılarını eklemek(A), tüm bir süreçte(Tüm süreç = oyun motoru içerindeki: 1A + 2B + ..) mantıklı olan. Ama gene bu da benim basit görüşüm. Süreç içerisinde neyi nasıl yazıyorlar onu biz bilemeyiz.

Biz şunu bilebiliriz, oyuna master sistemi gelecek mi gelmeyecek mi? Mp planları arasında bu varsa(önce bir kısmı gelcek dense bile), tamam iyi yapıyorlar deriz, çıktığında beklenen şekilde çıkmışsa süper oldu deriz. Diplomasiyi A+B+C fonksiyonelliğinde temel bir versiyonla bütün olarak yazıp çıkarmak da büyük sorunlara yol açabilir, parça parça yapmak da. Temel parçası mı olsun, temel mi olsun dersen parçası olsun ama hızlı olsun derim.Çünkü diplomasi tek bir konu değil tonla geliştirilecek şey var her zaman.
Ben çok basitleştirerek yazdım hocam, ama genel olarak geliştirmede olmaması gereken çok şey varmış diyelim

Çok beklemek, güncellemelerin hızlı gelememesi, halen çok fazla tamamlanmamış özelliğin bulunması vs zaten gayet normal eleştiriler. Onların da mantıklı yanıtı olabilir ama oyuncular olarak tabiki şu an olandan fazlasını istiyor ve bekliyoruz.

DC yi kontrol ediyorum çok güzel kıyafetler, sceneler yapılmaya başlanmış bile. Şu bol gecikmeli süreçte, böyle böyle oyanalacaz artıkın.
2.0.0 versiyonunda tam sürüm bekliyorum ben bu arada. (tam sürüm ama geliştirmeler devam edecek tabiki, sadece temel istekler oyuına gelmiş olacak, 6-12 ay içerisinde, umarım)

Edit: Bu arada mexxiconun sayfasına bakıyordum, 1.5.4 yakında geliyormuş 1.5.5de 3-4 hafta sonra betaya düşer demiş.

Edit 2: Yanlış anlamış olabilirim, 1.5.4 güncellemesi 2-3 haftaya geliyorda denmiş olabilir tam anlaşılmıyor
1.5.4 test aşamasındaymış yani kritik bir bug ile karşılaşılmazsa muhtemelen bu hafta çıkar, 1.5.5 ise 2-3 hafta sonra betaya düşermiş yazdığına göre. Anladığım kadarıyla 1.5.5 daha zengin içeriklerle gelecekmiş.

1.5.4 test aşamasındaymış yani kritik bir bug ile karşılaşılmazsa muhtemelen bu hafta çıkar, 1.5.5 ise 2-3 hafta sonra betaya düşermiş yazdığına göre. Anladığım kadarıyla 1.5.5 daha zengin içeriklerle gelecekmiş.
Patch notları var mı 1.5.4 ün?

Sizler için birkaç scene çalışması toparladım, bakın neler var ilk haftadan:

_CybR.png

gQDnS.png

atNRO.png

JvEcK.png

4n3G7.png

G5E_7.png

J4Xpj.png

ZbIuB.png

EYQs1.png

Keşke TW bunları direkt alsa eklese oyuna. Efsane vakit kurtarır, tabi önce kendi yaptıklarının kalitesinde mi ona baksınlar. Çünkü farketmediğimiz detaylarla dolu sahneler, masa üzerinde yemek var mesela mevsime göre değişiyor kışın direkt yok yemekler falan.

3-5 yeni köy sahnesi eklendi yerine belirli bir taraf seçip (Vlandia örneğin) önce o ülkenin bütün köy-kale-şehir; açık arazi vb. tasarımlarını bitirip "Bu yamayla birlikte Vlandia Krallığı'nın bütün sahne tasarımları bitti" deyip sonra da diğerlerine geçseler daha iyi olurdu gibi. Birbirinden farklı olmayacaksa 2016'da "Bütün sahneler eşsiz, hepsi birbirinden farklı" gibi bir açıklamada bulunmamaları gerekirdi, gerçi buna benzer havada kalmış bir sürü açıklama oldu ya neyse.
Warband crosshair'in gelmesi iyi olmuş ama tam Warband'ınki gibi değil, biraz üstünkörü yapmışlar; 2017 Gamescom'dakini getirseler daha iyi olurdu açıkcası. Oyun ilk erken erişim olarak açıklandığında/çıktığında oyunu modculara bırakacaklar gibi görünüyor demiştik ama gerçekten oyunu modcuların tamamlaması bekleniyor gibi.

Biraz da modellerle ilgili bir şeyler koyayım. Bir sürü güzel miğferler yapılmakta şu an, ama ben bu ikisini paylaşayım yeter. tw forum - modding discord kanalında hepsini görebilir dileyen.

214c44d94fb25c7205c86ca929a83777.gif
IMB4j.png

Sen yanlış çalıştığına emin olsan bile ne deniyorsa onu yapmak zorundasın. O yüzden başındaki adamın vizyonu ile sınırlısın.
Bunun farkındayım, demek istediğim baştakiler farkında mı onu merak ediyorum. Oyun geliştirme sürecinde bulunmadım daha önce, o yüzden bu konuda direkt doğru-yanlış diyemiyorum.

Biliyorlar, daha doğrusu çalışanları biliyor ama üst abiler Armağan bey falan kabul etmiyor olabilir. Çalışma modelleri şöyleymiş, checklist gibi. Yapılacaklar listesi var ve üstünden sırayla geçiyorlar, birini bitirip diğerine başlıyorlar. Bu inanılmaz yanlış, özellikle sandbox dediğimiz oyunlarda inanılmaz yanlış. Her şey birbirine bağlı. Diyelim diplomasi çatısı altında 3 tane A B C objektifleri var. TW hepsi diplomasi çatısı altında olduğu ve birbirine bağlı olduğu için A B Cye aynı anda başlaması gerekirken önce Ayı yapıyor, sonra A bitince Bye başlıyorlar falan. Bu şunu getiriyor, hepsi birbirine bağlı olduğu için Ayı bitirip Bye geçince, Bde oluşan sorun Ayı etkiliyor, bu sefer A'yı düzeltmeye çalışıyorlar falan. Zaten birde oyunu motorla aynı anda yapmaya kalkıştılar, daha büyük bir hata. Motorda değişiklik olunca oyun tamamen iptal oluyor gibi bişey. Yani bu oyunu 8 yıl geliştirdilerse 4 yılı zaten olan şeyleri düzeltmekle geçmiştir.

Bunu çalışanlarda söylüyor, mexxico mesela. Hatta @mexxico doğrulayabilirse güzelde olur

İzledikleri yol yanlış olabilir tabii ve eğer öyleyse nasıl bu kadar bihaber olabiliyorlar merak ediyorum. Yani hiç mi danıştıkları kimseler yok veya hiç mi geliştirici takımla ilgilenmiyorlar, görüşlerini almıyorlar şaşırtıcı gerçekten. Neyse, ben oyuna kafa yormayı bıraktım. Tam sürümden de çok bir beklentim yok, modlar çıksın oynayayım yeter.

Back
Top Bottom