Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Users who are viewing this thread

Yalnız bir müddet karıştırdım. Materyallerin her şeyini özelleştirebilme özelliğine bayıldım. Yani atıyorum elimde şuan bir aserai kral yatağı var. Yatağın döşemelerinden battaniyesine kadar 2 tık ile değiştirebiliyorum. Tahta yatak bir anda taştan veya yün yorgan bir anda altın kaplama olabiliyor. Çok fazla kurcalayamadım zamanla bir şeyler buldukça buraya paylaşırım.

senin oyunda sıkıntı var ya minimuma alsam bile öyle grafik olmuyor bende :grin: oyun dosyalarını doğrulamayı denesene belki düzelir
B
Umarım istediğimiz ve hayal ettiğimiz gibi olur. @sniparsexe bu arada Warband'i şahsen ben şuanda multiplayerın ayakta tuttuğunu düşünüyorum, tabi modların da etkisi var fakat multi olmasa şuanda Steam üzerinde halen anlık 5k oyuncu olacağını sanmam.
Herhangi bir modülden çok oyunculuya girip "mödüle uyumlu" ve "şifresiz" seçeneklerini kaldırarak anlık ne kadar oynandığına bakabilirsin. 1000'i geçmiyor, oyunu ayakta tutan kesinlikle mod topluluğu. Bu kadar eski bir oyunun bile hâla bu kadar canlı bir topluluğa sahip olması inanilmaz!

Yeni modding tool sahne tasarımcılarının işini baya kolaylaştıracak gibi duruyor. Merakımdan küçük bir şey deneyeyim dedim, onbeş-yirmi dakikada falan temel bir şeye benzeyen sonuç elde etmek gerçekten kolay oldu. Arayüzü falan çoğu oyun motoruna yakın olmuş zaten bazı noktalar dışında, adapte olmaları kolay olur diğer kişilerin. Benim gibi rastgele birisi değil de daha çok işini bilen birileri çok kaliteli sahneler ortaya çıkaracaktır kesinlikle ilerleyen vakitlerde.
oGr5Nc.jpg
j3LS8K.jpg
veO98g.jpg
Haritanın ne olduğu anlaşılmazsa diye şunu da bırakayım
CIh4vDMWoAAB5lM.png

Native konusunda; en azından Warband gibi saatlerce oynanması çok sıkmayacak şekle gelmesi gerekiyor. O hissi veremiyor oyun şu anda bana. Optimizasyona ve stabil hale önem verdiklerini anlıyorum ama eklenmesi gereken şeyler olduğu da ortada. Umarım yakında bunlara yönelirler. Şu an için çok fazla eksiği var benim gözümde.
Bu olusturdugun anakarayi ustundekilerle birlikte 19kere daha kopyalayıp birleştirir ve bir köşeden öbür köşeye köprü uzatirsan, mod içi testte bu köprüdeki at sürüşunde kaç fps alabilirsin? Harita en fazla ne kadar büyük olabilir? En büyük haritada dopdolu bir çevrede kaç fps alınabilir? Veya şunu sorayım direk, istenen sistem gereksinimlerinde oluşturulabilecek en büyük ve en yüksek cevre birimine sahip harita 1080p 60fps icin nasildir?

Yeni modding tool sahne tasarımcılarının işini baya kolaylaştıracak gibi duruyor. Merakımdan küçük bir şey deneyeyim dedim, onbeş-yirmi dakikada falan temel bir şeye benzeyen sonuç elde etmek gerçekten kolay oldu. Arayüzü falan çoğu oyun motoruna yakın olmuş zaten bazı noktalar dışında, adapte olmaları kolay olur diğer kişilerin. Benim gibi rastgele birisi değil de daha çok işini bilen birileri çok kaliteli sahneler ortaya çıkaracaktır kesinlikle ilerleyen vakitlerde.
oGr5Nc.jpg
j3LS8K.jpg
veO98g.jpg
Haritanın ne olduğu anlaşılmazsa diye şunu da bırakayım
CIh4vDMWoAAB5lM.png

Native konusunda; en azından Warband gibi saatlerce oynanması çok sıkmayacak şekle gelmesi gerekiyor. O hissi veremiyor oyun şu anda bana. Optimizasyona ve stabil hale önem verdiklerini anlıyorum ama eklenmesi gereken şeyler olduğu da ortada. Umarım yakında bunlara yönelirler. Şu an için çok fazla eksiği var benim gözümde.
Eline sağlık reis güzel olmuş :smile: Bende biraz baktımda merakımdan bu kit'e zaten pek anladığım yok editörlerden karışık geldi bana.Yakın zamanda güzel modlar çıkıcaktır :smile:

E
Yalnız bir müddet karıştırdım. Materyallerin her şeyini özelleştirebilme özelliğine bayıldım. Yani atıyorum elimde şuan bir aserai kral yatağı var. Yatağın döşemelerinden battaniyesine kadar 2 tık ile değiştirebiliyorum. Tahta yatak bir anda taştan veya yün yorgan bir anda altın kaplama olabiliyor. Çok fazla kurcalayamadım zamanla bir şeyler buldukça buraya paylaşırım.
Evet ya gerçekten sonsuz kombinasyon falan yapabiliyorsun. Türkçeyi yok edebilirim şu an ama her şeyin her şeyini değiştirebiliyorsun çok güzel

@dijiTurk Güzel soru - yani sorunun kendisi biraz fazla spesifk ama genel anlamıyla bir test yaptım şimdi belki sorularına cevap olur.

16x16lık bir terrain oluşturdum. Bu 16x16 araziden oluşuyor. Arazinin her biri 256km^2 civarı olabilir ama emin değilim, oyunun çökeceğini düşündüğüm için çok dikkat etmedim o sayılara.

Heightmap dandik olduğu için detaylar kayboldu tabi bu büyüklükte ama harita şöyle bir şey. Haritanın büyüklüğünü anlatabilmek için insan boyunda adamlar koydum sahneye ( Sarayburnu tarafına ) adamları haritada işaretledim çünkü gözükmüyor
RvT7gm.jpg
2KmuDZ.jpg

Oyun uzaklığı ile Sarayburnu - Üsküdar Sahil uzaklığı
sk6AHW.jpg

Yeşillik olsun diye ortaya attığım objeler surlar falan
s12k5h.jpg
Xo4baq.jpg

Harita ciddi anlamda geniş. Sol uçtan at ile tam hızda sadece surlara gitmem 3 dakika 37 saniye sürdü. Orman alanını özellikle düzlemiştim ama engebeler koyulursa şehire ulaşmak ordu ile 10-15 dakika alabilir.
FPS ölçmedim zaten hem Editörden oynuyorum hem de FPS doğru bir kıstas değil bilgisayardan bilgisayara değiştiği için ama ormanda çok fazla obje olmasına rağmen gözle görülür bir problem yaşamadım. Şehiri dolduracak boş zamanım olsa bu daha net anlaşılır sanırım ama maalesef o kadar zaman harcayamam.

@dijiTurk Güzel soru - yani sorunun kendisi biraz fazla spesifk ama genel anlamıyla bir test yaptım şimdi belki sorularına cevap olur.

16x16lık bir terrain oluşturdum. Bu 16x16 araziden oluşuyor. Arazinin her biri 256km^2 civarı olabilir ama emin değilim, oyunun çökeceğini düşündüğüm için çok dikkat etmedim o sayılara.

Heightmap dandik olduğu için detaylar kayboldu tabi bu büyüklükte ama harita şöyle bir şey. Haritanın büyüklüğünü anlatabilmek için insan boyunda adamlar koydum sahneye ( Sarayburnu tarafına ) adamları haritada işaretledim çünkü gözükmüyor
RvT7gm.jpg
2KmuDZ.jpg

sk6AHW.jpg

s12k5h.jpg
Xo4baq.jpg

Harita ciddi anlamda geniş. Sol uçtan at ile tam hızda sadece surlara gitmem 3 dakika 37 saniye sürdü. Orman alanını özellikle düzlemiştim ama engebeler koyulursa şehire ulaşmak ordu ile 10-15 dakika alabilir.
FPS ölçmedim zaten hem Editörden oynuyorum hem de FPS doğru bir kıstas değil bilgisayardan bilgisayara değiştiği için ama ormanda çok fazla obje olmasına rağmen gözle görülür bir problem yaşamadım. Şehiri dolduracak boş zamanım olsa bu daha net anlaşılır sanırım ama maalesef o kadar zaman harcayamam.
Editorler gercekten anlasilir gorunuyor. Ufak bir zaman ayirmayla yol kat edilir. Bu arada goruntulerle ugrastigin,paylastigin icin cok tesekkurler. Emege saygi.

RvT7gm.jpg
2KmuDZ.jpg

sk6AHW.jpg

s12k5h.jpg
Xo4baq.jpg

Yanıt için sağol, harita dediğin gibi büyüğe benziyor, önerilen sisteme yakın bir sistemim var sanırım, yapabilirsem kaliteli bir heightmap icini otomatik yerlestirme ile cesitli ağaç ve bitkilerle tamamen doldurup köşeden köşeye patika cekip 1080de 60fps alabilecegim en büyük harita boyutunu bulmaya calisacam. Eğer yapabilirsen bir şey daha rica edicem..Bir de bdo haritasını bire bir aynı boyutta bulup editöre aktarabilirmisin? Orada at koşturabilir misin. O harita epeyi büyük.

Yanıt için sağol, harita dediğin gibi büyüğe benziyor, önerilen sisteme yakın bir sistemim var sanırım, yapabilirsem kaliteli bir heightmap icini otomatik yerlestirme ile cesitli ağaç ve bitkilerle tamamen doldurup köşeden köşeye patika cekip 1080de 60fps alabilecegim en büyük harita boyutunu bulmaya calisacam. Eğer yapabilirsen bir şey daha rica edicem..Bir de bdo haritasını bire bir aynı boyutta bulup editöre aktarabilirmisin? Orada at koşturabilir misin. O harita epeyi büyük.
Hocam içini istediğiniz gibi eşyaları tek tek koyarak da dekore edebilirsiniz yani tamamen tüm özgürlüğü veriyor sana, biraz zahmetli olur tabi ama bayağı işinize yaracaktır diye düşünüyorum.

Ne olduğunu bilmiyorum bunun ama heightmap bulabilirsen ( siyah beyaz olan ) bana gönder bi ara bakmaya çalışırım.

Ağaç bitkiler vs genelde çok sıkıntı yaratmıyor gördüğüm kadarıyla, statik objeler düzgün çalışıyor yani. Aklında Skyrim tarzı bir şey var galiba, bunun yapılması olası evet - haritaları parçalara bölerek yapılabilir gibi yani. Portal geçişleri olması gerekiyor ama yine de.

Hocam içini istediğiniz gibi eşyaları tek tek koyarak da dekore edebilirsiniz yani tamamen tüm özgürlüğü veriyor sana, biraz zahmetli olur tabi ama bayağı işinize yaracaktır diye düşünüyorum.
Hızlıca dev haritayı test etmek için böyle düşünüyorum tabi ki detaylı büyük haritalar yapmaya caliscam. Soon TM.

Ne olduğunu bilmiyorum bunun ama heightmap bulabilirsen ( siyah beyaz olan ) bana gönder bi ara bakmaya çalışırım.

Ağaç bitkiler vs genelde çok sıkıntı yaratmıyor gördüğüm kadarıyla, statik objeler düzgün çalışıyor yani. Aklında Skyrim tarzı bir şey var galiba, bunun yapılması olası evet - haritaları parçalara bölerek yapılabilir gibi yani. Portal geçişleri olması gerekiyor ama yine de.
Black desert online haritası :smile: Bir uçtan bir uca 45dk filan Atina göre tabi. Dev bir harita. Pw gibi warband modları, bannerlord da ne kadar büyük haritalara sahip olabilir diye düşündüğümden soruyorum açıkçası.

Onu tahmin etmek zor. Yani out of the box solution denen herhangi bir ek uğraşa gerek kalmadan ne kadar büyük bir harita yapabileceğini zaten videolarda falan söylüyorlar. Ama PW gibi modlar isterlerse Warband'da olduğu gibi normal editörün yapamadığı şeyleri de yapabilirler diye düşünüyorum. Editör işlerini kolaylaştıracaktır ama orası kesin. Warband editörüne göre çağ atlamış deniliebilir bence.
Yine de özel bir editör olduğu için dökümana ihtiyacı var. Tutorial falan zamanla çıkmaya başlar. Asset konusunda çoktan güzel bir döküman hazırlamış Kingdom of Arda'nın yapımcısı.

İnternette Bdo heightmap ina bakındım, bulamadim. Gelistirici sirketle kontak kurup bir umut istedim. Bakalım, şansımıza. Test edecek kadar sinirli paylassalar bile şahane olurdu.

Bende toolslarda gözükmüyor ya. Clienti bir kaç defada açıp kapattım. Başka bir şey yapmak gerekiyor mu? Betada giriyorum oyuna

Back
Top Bottom