Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Users who are viewing this thread

O kadar çok laf dönüyor ki . Warbandın son sürümlerini oynayıp gelmiş insanlar . Gelişme sürecini hatim etmiş gibi gelip oho böyle oldu da daha bu kadarcık mı gelişti falan diye söylenmelerini eleştiri olduğunu bile düşünmüyorum. Kendi ülkemizin en büyük atılımlarından fanı olmayalım da ne yapalım? :grin: Söylediğim kişiler öyle fazla değil. Bir iki yorum yapanlar da değil. Sadece iyice ilerletmiş kötülemeye gelmiş insanlar onlar için söyledim.
Haklısın ama haksız olduğun yönler daha ağır basıyor.

Anlamıyorum türkiyede bir oyun yapımı rekabetimi varda bu insanlar onlara kıyasla kötü iş çıkarıyor ? Öyle bir izlenim var çoğu kişide.
Hocam Türkiye'deki başarıları tabii ki bizi de mutlu ediyor, ancak herkesin de dediği gibi oyunun pazar payını büyük ölçüde yurt dışı oluşturuyor. Bu yüzden globale ayak uydurmak zorundalar ve hızlanmaları gerek. Burada oyuna dümdüz yardıran birkaç kişi dışında zaten geri kalan olarak oyunu sevdiğimiz için buradayız. Oyunun var olan potansiyelinin doğru şekilde kullanılmadığını düşünüyor genel olarak herkes ve erken erişim için verilen tarihin yarısına gelinmesine rağmen içerik bakımından hala elle tutulur bir şey olmaması topluluğu hayal kırıklığına uğratıyor. Ayrıca firma da toplulukla nasıl iletişim kurulur ya bilmiyor ya da sallamıyor. Hiçbir şey net çizgilerle belirtilmiyor, bu zamana kadar hep hazır olduğunda çıkacak diye diye geldiler ama insanlar artık ertelenmeyecek bir tarih veya ne bileyim oyuna ve oyunculara umut olacak özelliklerin tanıtılmasını bekliyor. Velhasıl kelam şahsen daha profesyonel bir ea süreci bekliyordum ama hayırlısı diyelim :smile:

Steam sayfasında çok açık bir şekilde erken erişim için planlarının 1 sene olduğu yazıyor. İş hayatında olanlarınız varsa bu yaptığınız yorumların şuan bir bağlayıcılığı yok. 1 seneyi geçer eyvallah ama şuan sadece burası için değil globalde de bu konu üzerinden çol kötü ithamlar var

Steam sayfasında çok açık bir şekilde erken erişim için planlarının 1 sene olduğu yazıyor. İş hayatında olanlarınız varsa bu yaptığınız yorumların şuan bir bağlayıcılığı yok. 1 seneyi geçer eyvallah ama şuan sadece burası için değil globalde de bu konu üzerinden çol kötü ithamlar var
Yaptığımız yorumların nasıl bir bağlayıcılığı yok?

Anlamıyorum türkiyede bir oyun yapımı rekabetimi varda bu insanlar onlara kıyasla kötü iş çıkarıyor ? Öyle bir izlenim var çoğu kişide.
Ne yapalım kardeş Türkiye'de bu kadar büyük proje yok diye dünya çapındaki hedeefleri aşağıda mı tutalım? Neden daha iyisini hedeflemek varken "amaan nasıl olsa burda yapan yok takıl kafana göre" mi desinler? Ya da oyun pazarı sadece Türkiye'den mi ibaret? Bu kadar kaliteli projenin tabiki de oyun devleri ile karşılaştırması yapılacak. Yapılmasa zaten aşağılık psikolojisine kapılıp bizim ülke zaten çok geri kalmış çok bile yaptık deyip bırakmaları lazım. Ayrıca insanların ne yorum yapıp ne yapmayacağına bir zahmet karışmayın. Art niyetli ve saldırgan yorumlara zaten müdahale ediyoruz. Onun haricinde herkesin düşündüğü kendine.

Sen buralarda yenisin galiba. 1 sene süre verdiler. Hadi diyelim 6 ayda mucize oldu ve oyun uçtu gitti. Biz de mal gibi kaldık burada (inşallah öyle olur). Bundan öncesinde verilen sözlerin hiç bağlayıcılığı yok muydu? Hiç yayınlanan blogları, söz verilip de zamanında yetiştirilemeyen/eksik bırakan hususları inceledin mi? 1 sene süre verdiler diye 365. günün gece yarısına kadar kimse yorum yapmayacak diye bir şey yok.

Ne yapalım kardeş Türkiye'de bu kadar büyük proje yok diye dünya çapındaki hedeefleri aşağıda mı tutalım? Neden daha iyisini hedeflemek varken "amaan nasıl olsa burda yapan yok takıl kafana göre" mi desinler? Ya da oyun pazarı sadece Türkiye'den mi ibaret? Bu kadar kaliteli projenin tabiki de oyun devleri ile karşılaştırması yapılacak. Yapılmasa zaten aşağılık psikolojisine kapılıp bizim ülke zaten çok geri kalmış çok bile yaptık deyip bırakmaları lazım. Ayrıca insanların ne yorum yapıp ne yapmayacağına bir zahmet karışmayın. Art niyetli ve saldırgan yorumlara zaten müdahale ediyoruz. Onun haricinde herkesin düşündüğü kendine.

Senin gibi yorumumu alıp karışmadım değil mi? Burada kimin yorumuna düşüncesine çıkıştım. Önce kendi yazdığının mantığıyla konuşursan iyi olur. Ben bir iki kişi gördüm oyunu gerçekten aşağılayan onlar için yazdım.

Çoğu "Oyun devleri" bile birbiriyle karşılaştırılmıyor benim nerede karşılaştırma yaptığımı gördün. Üstelik kaçınırımda alakası yok çünkü. Pazarının türkiye olup olmamasıda fark etmiyor. Çıkan işe bakarsak olmayan bir standart kurdular. şu zamandan sonra bir türk oyunu çıksa bile başarısı bu oyunla karşılaştırılacaktır. Benim vurgulamak istediğim rekabet olmadıgından daha iyiye gitmediği (imkanlardan tut sermayeye kadar okadar çok şey etkilerki rekabet).

@Makaveli23'ün de dediği gibi söz verilip, beklenti oluşturulup sonra çıktığında fos olan bir dolu şey var. En basitinden Armağan Yavuz, Enis Kirazoğlu ile yaptığı bir röportajda "Zorlasak tam sürüm çıkartırız ama oyunda dengeleme yapmak için erken erişime açıyoruz", "Tam sürüm gibi hissettirecek" açıklamaları sonrasında çıkarttıları oyun daha 6 aydır adam olmadı. Bundan sonraki 6 aya herkes şüpheyle yaklaşmakta haklıdır.

Modlama araçları bu hafta gelir mi belli olmaz ama testler devam ediyor..:

Bu hararetli ortamda beklemeye devam ederken, başlatıcıdan eğlencenin doruklarına doğru uzanan, çokoyunculu oynayışla ilgili bir konu açtım. Sonraki güncellemeyi beklerken uğrayabilirsiniz.

@Makaveli23'ün de dediği gibi söz verilip, beklenti oluşturulup sonra çıktığında fos olan bir dolu şey var. En basitinden Armağan Yavuz, Enis Kirazoğlu ile yaptığı bir röportajda "Zorlasak tam sürüm çıkartırız ama oyunda dengeleme yapmak için erken erişime açıyoruz", "Tam sürüm gibi hissettirecek" açıklamaları sonrasında çıkarttıları oyun daha 6 aydır adam olmadı. Bundan sonraki 6 aya herkes şüpheyle yaklaşmakta haklıdır.

Oyunun alpha sürümüne hiç katılmadım ama betaya adım attığım ilk günlerde az oyuncu sayısına rağmen felaket bir çokoyunculu oynayış vardı. 7-8 yıl sonra tabiki şaşkınlık yarattı. Şu an ise o beta ile erken erişim arasında büyük fark var. Geç çıkan ve tam sürüm konusunda da gecikebilecek bir oyun ilerlemiyor demek değil, dünyanın ve şirketin durumu sonuçta gelişimi etkiliyor. Bu konuda esnerim.

Ama rekabetçiliği/oyundaki özellikleri kısmayı tamamen bir seçenek olarak sunmaları lazım, dereceli maçlarda olmalı, normal oyunlara ise her türlü eklentiyi katılabilmeli; dolayısıyla tarihi/gerçekçi bir oyunda gerçekçiliğe takılıp eğlence unsurlarını ıskalanmamalılar. Bu beni üzer..

Yok o team fortress olayı, yok bu pubg modu, o oyun farklı bannerlord farklı vs diyerek savaş alanına bir doktor, bir mühendis vs koymaktan bile çekinmek büyük hata olur benim gözümde(Bu karşıt düşünceleri, başka oyuncular söylüyor ama bu haliyle kalacak bir bannerlordun devamlı yükselmesi, büyük bir kitleye sürekli hitap eder kalması fevkalade zor, bu konuda güzel eklenti fikirlerine karşıt bu oyuncuların genel düşünceleri: "bannerlord çok yavaş gelişiyor/dengeleme lazım/şu detay lazım vs.." olarak kalıyor malesef.. Seçenek sunarak sadece rekabetçilik için oyunu sınırlamalarını isterim sorun yok, ama başka oyunlardaki güzel olaylar neden Bannerlordda da benzer şekilde olmasın?

Deep rock galactic kendi içinde halihazırda tamamlamak üzere olduğu mis gibi birçok oyun türüne sahipken ve saatlerce oynayış imkanı sunarken, neden çok daha zorlayıcı/çılgınca ve kademeli farklı bir modu oyuncularına getirdi?(aynı görevde 3 kere birbirini takip eder vaziyette yerin daha derinlerine idip rastgele görevler yapılıyor ve bunu yaparken oyun başından sonuna kadar cephane yenileme vs yok, 3 kademeyi de tek bir oyun serisinde ama sırayla oynatıyor). Çünkü sürekli iyileştirmeye tabi tuttuğu oyununda neyin eğlenceyi arttıracağını gördü ve yaptı. Kademeli ya da seri halindeki farklı maçları yapmak da, kuşatmada doktoru vs vs vs eklemek de, ustalık sistemini getirmek de lazım. Olsun rekabetçi sistem seçenekler üzerinden; herkes için standart sade ve basit, normal karşılamalarda ise eğlence unsuru gözetilsin, dev gibi bir karakter ya da cüce ile düşman avlayabileyim sahada... Varsın geciksin oyun ama bunlar olsun. Benim beklentim bu.

Last edited:
Senin gibi yorumumu alıp karışmadım değil mi? Burada kimin yorumuna düşüncesine çıkıştım. Önce kendi yazdığının mantığıyla konuşursan iyi olur. Ben bir iki kişi gördüm oyunu gerçekten aşağılayan onlar için yazdım.

Çoğu "Oyun devleri" bile birbiriyle karşılaştırılmıyor benim nerede karşılaştırma yaptığımı gördün. Üstelik kaçınırımda alakası yok çünkü. Pazarının türkiye olup olmamasıda fark etmiyor. Çıkan işe bakarsak olmayan bir standart kurdular. şu zamandan sonra bir türk oyunu çıksa bile başarısı bu oyunla karşılaştırılacaktır. Benim vurgulamak istediğim rekabet olmadıgından daha iyiye gitmediği (imkanlardan tut sermayeye kadar okadar çok şey etkilerki rekabet).
Ben insanlarla konuşurken yüzüne konuşurum bu seni rahatsız ettiyse senin yaptığın yorumlara cevap vermeyelim madem ya da ortaya laf atalım kime giderse, birisi cevap verdiğinde de "ben sana demedim" deyip sıyrılalım. Cümlelerinden anlam çıkarmak konusunda çok zorlandım. Bu sebeple cevap vermemeyi tercih ediyorum. Ayrıca "öyle bir izlenim var çoğu kişide" diye laf atıp "bir iki kişiye söyledim" diye dönmen de bir tık güldürdü :smile:

Paramı geri alabilseydim almayı çok isterdim. Başarısız ve kötü management içerisinde geliştirilen bir oyun. Artık gram umudum kalmadı her gün aynı şeyleri tekrarlıyoruz forumda biz değişiyoruz onlar değişmiyor. Tartışıp duruyoruz ama bir şey değişmeyecek. Keşke paramı geri alabilsem de Bannerlord'u tamamen umursamayı bırakabilsem..

Buralarda yeni değilim. Warbandin erken erişiminden Bannerlordun da betasından beri oynuyorum. Toy da değilim senelerdir iş yapıyorum. İlk kez müşteri de olmuyorum. Ben 1 sene sonra teslim bir iş alıyorsam müşterinin bana 6 ay sonra şurası neden şöyle demesinin hukuksal ve etiksel bir bağlayıcılığı olamaz. Hele ki bir sözleşmeye bağlı olmayan iş için böyle yorumlar bana abes kaçıyor. Bahsettiğim eleştri veya önerileriniz değil gördüğüm bazı ithamlar. Ben daha profosyonel yaklaşıyor olabilirim belki ama gereksiz buluyorum.

Buralarda yeni değilim. Warbandin erken erişiminden Bannerlordun da betasından beri oynuyorum. Toy da değilim senelerdir iş yapıyorum. İlk kez müşteri de olmuyorum. Ben 1 sene sonra teslim bir iş alıyorsam müşterinin bana 6 ay sonra şurası neden şöyle demesinin hukuksal ve etiksel bir bağlayıcılığı olamaz. Hele ki bir sözleşmeye bağlı olmayan iş için böyle yorumlar bana abes kaçıyor. Bahsettiğim eleştri veya önerileriniz değil gördüğüm bazı ithamlar. Ben daha profosyonel yaklaşıyor olabilirim belki ama gereksiz buluyorum.
O zaman 6 ay sonra hicbir şeyin değişmediğini görünce gereksiz yorum yapmadığımızı söyleyip özür dilersin. Veya 10 yıldır ertelenen oyunun erken erişimi ertelenmeyecek değil tabii ki ertelenecek bu sefer de onu savunmayın :smile:

Ben 1 sene sonra teslim bir iş alıyorsam müşterinin bana 6 ay sonra şurası neden şöyle demesinin hukuksal ve etiksel bir bağlayıcılığı olamaz. Hele ki bir sözleşmeye bağlı olmayan iş için böyle yorumlar bana abes kaçıyor. Bahsettiğim eleştri veya önerileriniz değil gördüğüm bazı ithamlar. Ben daha profosyonel yaklaşıyor olabilirim belki ama gereksiz buluyorum.
Hocam iyi de bu tam bahsettiğiniz forma uyan bir durum değil ki. Burada 1 sene sonra teslim edilecek iş yok, burada süreç içerisinde geliştirilen bir ürün var; yani oyuna 365. günde 60 gb güncelleme gelip bir anda dopdolu içerikler görecek halimiz yok. Öyle olsaydı oyun 1 sene sonra tam sürüme çıkardı zaten. Buradaki sorun 1 senelik ea sürecinin profesyonelce ve müşteriye güven veren şekilde yürütülmemesi. Verilen bazı sözlerin tutulmaması, zamanlamada sürekli ertelemeye başvurmaları ve net konuşulmaması elbette rahatsız eder müşteriyi. Bu yüzden verdiğiniz örneği bu duruma uygun bulmuyorum. 6 ayın koca 2 ayı zaten refaktöre gitti, ondan sonra da gözle görülür bir hızlanma veya değişim göremedim ben. Haliyle şu durum müşterinin güvenini sarsıyor. Herkes sen ben gibi forumda da takılıp "ekonomik sıkıntıları vardır", "az adamları var" vs. tarzında kâr amacı güden bir şirkete empatiye girişmiyor haklı olarak. TW'ün prestiji de lekeleniyor aynı zamanda, eğer oyuna 1-2 ufak tefek yenilik ekleyip release edeceklerse ben bir dahaki oyunlarına daha temkinli yaklaşırım, şimdiki gibi ilk gün koşup almam belki de hiç almam.

Oyun ilk çıktığında ben de ciddi anlamda gelişeceğini düşünüyordum, reddit'te kodları inceleyen elemanların yazdıklarını görüp potansiyeli taşıyabileceğine inanıyordum, ancak şimdi gerçekten umudum azaldı. Umarım oyun ea süreci sonunda beni haksız çıkarır, gerçekten istiyorum bunu.

Ben insanlarla konuşurken yüzüne konuşurum bu seni rahatsız ettiyse senin yaptığın yorumlara cevap vermeyelim madem ya da ortaya laf atalım kime giderse, birisi cevap verdiğinde de "ben sana demedim" deyip sıyrılalım. Cümlelerinden anlam çıkarmak konusunda çok zorlandım. Bu sebeple cevap vermemeyi tercih ediyorum. Ayrıca "öyle bir izlenim var çoğu kişide" diye laf atıp "bir iki kişiye söyledim" diye dönmen de bir tık güldürdü :smile:

Sen bir tık gülerken ben sana kahkaha attım. Uzatmaya gerek yok . Yeri burası değil o yüzden senin gibi aksi olamam iyi forumlar :grin:

Paramı geri alabilseydim almayı çok isterdim. Başarısız ve kötü management içerisinde geliştirilen bir oyun. Artık gram umudum kalmadı her gün aynı şeyleri tekrarlıyoruz forumda biz değişiyoruz onlar değişmiyor. Tartışıp duruyoruz ama bir şey değişmeyecek. Keşke paramı geri alabilsem de Bannerlord'u tamamen umursamayı bırakabilsem..
Benim en merak ettiğim konudur bu konuşuyoruz konuşuyoruz da nerelerde kuru laf yapıyoruz nerelerde yardımcı olabilecek şeyler üretiyoruz, üretince de dikkate alınıyor muyuz? mesela bu threaddan illa ki bir fikirler çıktı hangileri görülüp dikkate alındı? Yoksa bizim aklımızdakileri önceden düşündüler de zaten yapıyorlar mı? Mesela forumdaki tavsiyeleri okumak için vakitleri var mı yoksa da çalışan alsınlar vs. diye söylenip duruyoruz fakat maalesef her detayı bilmiyoruz bu yüzden yazdığın yoruma katılmak veya katılmamak arasındayım.
Fakat oyun bende kalacak ve parasını verecek olsalar bile bir kuruşunu bile geri almak istemem ne olursa olsun, neye göre kime göre hangi şartlar altında başarısız ve kötü bir management var bilemiyorum o kadar ay geçmesine rağmen vermek istemediğim bir yargı.
Yine oyunla,TW ile ilgili olarak @Wattman'in de dedikleri doğru
Not: Wattman hocam aynı şeyleri tekrarlamamak adına quote yapmıyorum bu konular dönüp dolaşıp aynı sonuçlara,yorumlara dönüyor

Benim en merak ettiğim konudur bu konuşuyoruz konuşuyoruz da nerelerde kuru laf yapıyoruz nerelerde yardımcı olabilecek şeyler üretiyoruz, üretince de dikkate alınıyor muyuz? mesela bu threaddan illa ki bir fikirler çıktı hangileri görülüp dikkate alındı? Yoksa bizim aklımızdakileri önceden düşündüler de zaten yapıyorlar mı? Mesela forumdaki tavsiyeleri okumak için vakitleri var mı yoksa da çalışan alsınlar vs. diye söylenip duruyoruz fakat maalesef her detayı bilmiyoruz
Hocam haklısın yani buraya gelip adam almamızı önerdiler deyip harekete geçmezler. Bilmediğimiz bir çok şey vardır elbet ama umarım bir şekilde toparlanır her şey. Ancak nasıl olursa olsun güncellemeleri bir şekilde hızlandırmalarının(üstünkörü olması dışında tabii :smile: ) ve dolu özellikler getirmelerinin gerek olduğunu düşünüyorum ki süreci sorunsuz tamamlasınlar, hem bizim için hem de onlar için.

Verdiğin örnek ile bu durum çok anlamsız. Ben bir daire satın alıp 1 yıl içerisinde tamamlanacak diye anlaşma yaptıysam ve 6 ay sonra daha temeli yeni yeni kurumaya başlarsa insan bir sorar "ulan ne oluyor?" diye.

Ayrıca ben bu oyunun zaten 1 yıl içerisinde tamamlanacağına ilk duyurdukları zaman bile inanmadım. TW'de öyle bir potansiyel göremiyorum, üstüne de çeşitli olumsuzluklar oldu. Benim sıkıntım bana deseler ki "kardeşim bak biz 1 yıl dedik şu süre zarfında şunu şunu yapabildik, tahmini bir süre daha böyle olacak. Fakat bak bunları bunları planladık, şunların yapım aşamasında bu durumdayız, 1 yıla yetiştiremeyebiliriz ama bütün önerilerinizi bakın şöyle uyguluyoruz". Ben şu konuya girip tek kelime bile etmem. Ben zaten 2 yılı çoktan gözden çıkarttım. Benim asıl sorunum her şeyin sonunda "ulan 2 yıl bekledik ama adamlar işi hakkıyla yaptı helal olsun" diyebilmek.

Modlama araçlarıyla ilgili beklentileriniz neler? Daha araçların ilk sürümü gelecek ama siz gene tam sürümmüş gibi beklentinizi yazar mısınız?

Ben şöyle ufak bir kaç bir şey yazacağım:

Modlama araçlarında toprağı kazabilcez mi?
Devasa haritalar yapabilecez mi?
Haritalarımızı oyunda herhangi bir SP haritası yerine kullanabilecez mi?
Mp+Sp için herhangi bir harita yapıp steam atölyesinde paylaşabilecek miyiz?
Herhangi bir .obj vs dosyasını haritamıza ekleyip bu haliye haritayı SP da kullanabilecez mi?
Herhangi bir modelleme kaynağından(UE blender vs) alınacak herhangi bir model sorunsuz import edilebilcek mi?
Öğretici türkçe video serisi olacak mı? ( TR dökümanyasyon haricinde)

Ekleme:

-Bilgisayarımızı zorlayacak kadar çok model/entry eklenebilecek mi? Yoksa 20 tane model eklediğimizde bizi durduracak kötü bir sınırlama olacak mı?
-Düzinelerce ekleme yapılmış bir harita ne kadar optimize olacak?

Last edited:
Back
Top Bottom