Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Users who are viewing this thread

Oyunun yapısı basit olsun diye, yeni oyuncular oyunu öğrensin diye çıkardıkları bir çok özellik gibi bu da gitmiştir yokluğa.

Oyunun yapısı basit olsun diye, yeni oyuncular oyunu öğrensin diye çıkardıkları bir çok özellik gibi bu da gitmiştir yokluğa.
Maalesef böyle olmaya devam edicek.
Demeyin öyle :sad: Bakarsınız gelir 2.0 ile, eminim oyun erken erişimden çıkana kadar oyun dolu dolu ve düzgün olur.
Bu arada HDD’im sağ olsun singleplayer oynayamıyorum bile gerçi ama ne olursa olsun böyle ilginç yarışlar gibi özellikler veya niceleri yalan olmasın er geç SSD’ye geçerim.

Last edited:
Kodda at yarışı turnuvasının bahsi geçiyor ama vazgeçmiş olmaları muhtemel.
image.png

O zaman bir ara gelir. Hiçbir planlanan özelliğin kalktığını düşünmüyorum. Sorunları çözmekle uğraşıyorlardır.
At yarışları için tasarlanan bir turnuva haritasıysa, diğer bir soru aklıma geliyor.. Hangi medeniyete/kültüre özgü? Bence tüm calradia dünyasında her bir medeniyet bu tip bir turnuvayı düzenleyemeyecektir, dolayısıyla sadece bir medeniyet bu turnuvaları dönem dönem yapcaksa... At yarışlarının olduğu bu harita muzzam yapılmalı.

Az araştırdım denk geldiğim şu videodan ve ordan aldığım görsellere bir bakın. Zaten tarihi motifli bir yarışma olduğundan, bence bannerlord da bu videodakine şekilde yarış alanını geliştirebilir. Yüksek sütunlar, güzel dağlara da dayanan 2 katlı seyirci alanları, daha forslu soyluu/kral bölgesi, ritim tutan askerler, ortada kenarlarda bulunan askerler, bol seyirci, flamalar-bayraklar,açılan kapılarla birlikte yarışa koyulan katılımcılar, güzel işlemesi devasa heykeller vs..:

Fr5kf.png

Ox456.png
PTjm9.png

aKF2X.png

tSu_Y.png
M8oIm.png

OMxaF.png
YFd_-.png

TbwD4.png

WePp9.png

aG86o.png

P4nwh.png

i5GxW.png
vFKph.png

Not: Bu sadece ortam tasarımına yönelik bir dilek. At arabalarının nasıl sürüleceği, arabayı sürerken rakibe saldırıp saldıramayacağımız, tek at ve çok atlı modelleri kullanıp kullanamayacağımız, at/lara kampçı vurdukça onları hızlandırıp hızlandıramayacağımız, araçlarda rakibe hasar verici özellikler bulunup bulunmayacağı gibi bazı mekanik dileklerim de elbette olur ama bunlar ayrı mesele.

Last edited:
O zaman bir ara gelir. Hiçbir planlanan özelliğin kalktığını düşünmüyorum. Sorunları çözmekle uğraşıyorlardır.
At yarışları için tasarlanan bir turnuva haritasıysa, diğer bir soru aklıma geliyor.. Hangi medeniyete/kültüre özgü? Bence tüm calradia dünyasında her bir medeniyet bu tip bir turnuvayı düzenleyemeyecektir, dolayısıyla sadece bir medeniyet bu turnuvaları dönem dönem yapcaksa... At yarışlarının olduğu bu harita muzzam yapılmalı.

Az araştırdım denk geldiğim şu videodan ve ordan aldığım görsellere bir bakın. Zaten tarihi motifli bir yarışma olduğundan, bence bannerlord da bu videodakine şekilde yarış alanını geliştirebilir. Yüksek sütunlar, güzel dağlara da dayanan 2 katlı seyirci alanları, daha forslu soyluu/kral bölgesi, ritim tutan askerler, ortada kenarlarda bulunan askerler, bol seyirci, flamalar-bayraklar,açılan kapılarla birlikte yarışa koyulan katılımcılar, güzel işlemesi devasa heykeller vs..:

Fr5kf.png

Ox456.png

aKF2X.png

OMxaF.png

YFd_-.png

M8oIm.png

aG86o.png

P4nwh.png

PTjm9.png

vFKph.png

i5GxW.png

Not: Bu sadece ortam tasarımına yönelik bir dilek. At arabalarının nasıl sürüleceği, arabayı sürerken rakibe saldırıp saldıramayacağımız, tek at ve çok atlı modelleri kullanıp kullanamayacağımız, at/lara kampçı vurdukça onları hızlandırıp hızlandıramayacağımız, araçlarda rakibe hasar verici özellikler bulunup bulunmayacağı gibi bazı mekanik dileklerim de elbette olur ama bunlar ayrı mesele.

Seni üzmek istemem ama oyuna karşı çok umut dolusun. Belli ki oyunun geliştirilme yıllarında pek oyunla ilgilenmiyordun. Oyun geliştirilirken sırf daha basit olsun, yeni oyuncular anlasın diye bir çok güzel özellik oyundan kaldırıldı. Saymayım şimdi üzülmesin millet.

Korona-mavi vatan-egemenlik-adalet konularında taraf gözetmeksizin tüm dünyada ideal iyileşmeler yaşanmasını umayım en azından, ekonomiler hızlanır, bu da şirketlere yansır.

Ekleme:

"Kodda at yarışı turnuvasının bahsi geçiyor .."

Ustad bi baksana bizim turnuvalara benzer şekilde, direk aslanlara-timsahlara karşı yem edilme/vahşi hayvanlara karşı bir/birkaç kişiyle veya rekabet halinde hayatta kalabilirsen kazandığın, vahşi ve ölümcül cezalandırıcılık içeren farklı yarışmalar da kodlarda geçiyor mu?

Ekleme2:

Yukarıdaki video kesitindeki alanın bir tarafı kayalık dağa yaslı, diğer tarafı açık. Yaslı alan iki büyük kademeli, öbür taraf tek bölümden oluşuyor. Ayrıca yaslı tarafta dağda tıraşlama, oyulma var.

Buradan hareketle yeri gelmişken söyleyim:

Bannerlord'da dağları istediğimiz gibi kısmen tıraşlama, toprağı kazabilme, tünel yapabilme gibi özellikleri bekliyorum. Resmi ya da fanmade, mp oyunlarda çukur kazıp üstünü örterek rakipleri avlama gibi pahabiçilmez entertainment mekaniklerini istiyorum da istiyorum. Umutluyorum da umutlu..Potansiyel çok yüksek..

Last edited:
Paylaştığın görsel 'empire_hippodrome_a' klasöründen yani adından ve estetiğinden de anlaşıldığı gibi İmparatorluk hipodromu. Eğer ki at yarışlarını oyuna ekleyecek olurlarsa diğer kültürlere de gelir mi bilmem ancak sadece test amacıyla yapılmış olması olası. 12 MB'lık harita klasörü hala duruyor gerçi belli de olmaz gelecek planlarını bilmiyoruz. Örneğin kodda okçuluk turnuvası, duvarlara tırmanma çengeli ile tırmanma gibi tonla şeyin bahsi var ama bu oyuna geleceğinin kanıtı değil.

Korona-mavi vatan-egemenlik-adalet konularında taraf gözetmeksizin tüm dünyada ideal iyileşmeler yaşanmasını umayım en azından, ekonomiler hızlanır, bu da şirketlere yansır.

Ekleme:

Ustad bi baksana bizim turnuvalara benzer şekilde, direk aslanlara-timsahlara karşı yem edilme/vahşi hayvanlara karşı bir/birkaç kişiyle veya rekabet halinde hayatta kalabilirsen kazandığın, vahşi ve ölümcül cezalandırıcılık içeren farklı yarışmalar da kodlarda geçiyor mu?

Ekleme2:

Yukarıdaki video kesitindeki alanın bir tarafı kayalık dağa yaslı, diğer tarafı açık. Yaslı alan iki büyük kademeli, öbür taraf tek bölümden oluşuyor. Ayrıca yaslı tarafta dağda tıraşlama, oyulma var.

Buradan hareketle yeri gelmişken söyleyim:

Bannerlord'da dağları istediğimiz gibi kısmen tıraşlama, toprağı kazabilme, tünel yapabilme gibi özellikleri bekliyorum. Resmi ya da fanmade, mp oyunlarda çukur kazıp üstünü örterek rakipleri avlama gibi pahabiçilmez entertainment mekaniklerini istiyorum da istiyorum. Umutluyorum da umutlu..Potansiyel çok yüksek..
Potansiyeli o kadar yüksek ki, ama.. işte... Bu arada o at yarışlarını oldu da eklediler diyelim, texture ları değiştirip her kültüre aynısını copy paste yapıp oynayın derlerse üzülürüm. Dediğin gibi her kültürde(bu kültür tasarımın da) at yarışı olduğunu zannetmiyorum. Her kültüre farklı farklı entertainment mekanikleri koymaları daha iyi olur. Ama bir dakika! Doğru, bu oyun bannerlorddu değil mi :/ Neyssss

Potansiyeli o kadar yüksek ki, ama.. işte... Bu arada o at yarışlarını oldu da eklediler diyelim, texture ları değiştirip her kültüre aynısını copy paste yapıp oynayın derlerse üzülürüm. Dediğin gibi her kültürde(bu kültür tasarımın da) at yarışı olduğunu zannetmiyorum. Her kültüre farklı farklı entertainment mekanikleri koymaları daha iyi olur. Ama bir dakika! Doğru, bu oyun bannerlorddu değil mi :/ Neyssss
Belki de gerçekten her kültüre özel şeyler vardır ve bunlar da oyunun tam sürüme çıktığında gelecek olan onlarca devrimsel nitelikteki büyük yeniliklerin arasındadır(!)

Ekleme:

Turnuvalarla ilgili at yarışları, okçuluk yarışları, mızrak dövüşü geçiyor benim gördüğüm kadarıyla.

Ne geliyorsa başımıza casual oyunculardan geliyor zaten ya. Burada Bannerlordun sıkıntısı türünün tek örneği olması (direkt Mount & Blade serisi diyelim) bu yüzden casual bir oyuncu bu tür oyun görüp oynamak isterse sadece Mount & Blade çıkıyor karşısına. Ya beyni yetmiyor ya öğrenmekle uğraşmak istemiyor oyun bok gibi diye oyuna sallıyor sonra. Yapımcılar bunlardan kaçmak için oyunları basitleştiriyor, Allahtan paradox falan hala sağlam yapıyor oyunlarını.

Abi eğer hayatında sadece FPS oynamışsan sen o strateji oyununu öğreniceksin, başta yapamayacaksın doğal şeyler bu oyunun bok gibi olduğu anlamına gelmiyor

Ne geliyorsa başımıza casual oyunculardan geliyor zaten ya. Burada Bannerlordun sıkıntısı türünün tek örneği olması (direkt Mount & Blade serisi diyelim) bu yüzden casual bir oyuncu bu tür oyun görüp oynamak isterse sadece Mount & Blade çıkıyor karşısına. Ya beyni yetmiyor ya öğrenmekle uğraşmak istemiyor oyun bok gibi diye oyuna sallıyor sonra. Yapımcılar bunlardan kaçmak için oyunları basitleştiriyor, Allahtan paradox falan hala sağlam yapıyor oyunlarını.

Abi eğer hayatında sadece FPS oynamışsan sen o strateji oyununu öğreniceksin, başta yapamayacaksın doğal şeyler bu oyunun bok gibi olduğu anlamına gelmiyor
Paradox HoI 4 ile o çukura düştü bile hocam, fakat CK III falan yeniden toparladılar sanırım bir nebze. Şu casual muhabbetinden etkilenmeyen yok neredeyse. Hardcore olsun demiyoruz ama ortasını tutturun yahu, her şey arcade oyuna dönüyor gibi.

Çok doğru, oyunun amacı zaten deneye deneye öğrenmek veya keşfetmek değil mi? Dediğin olayı kendi arkadaşım için warband' i öğretirken yaşadım. Adam daha karakter yaratma ekranında hicbir şey yapmadan geçti. Istek yoksa adamda ne kadar basit yaparsan yap oynamaz zaten insan.

Bannerlordun şu anki dövüş mekanikleri bile(ping ve sunucu kaynaklı oldugunu düşündüğüm o hafif ağır hareket edişe rağmen) birçok basit/hızlı benzer oyun dövüş mekaniklerinden çok daha eğlenceli. Bunun en nihayi halinde warban akıcılığında oynanabilir hale geldiğini düşünün, listedeki önemli bir eğlence maddesine gönül rahatlığıyla tik atılmış olcak.

Ama işte çevrenin güzel görünmesinden, spdeki hikaye zenginliği ve çokluğu, seslendirmeler/müzikler, çok fonksiyonel bir modlanabilirlik ve özel sunucu desteği, daha gelişmiş karakter oluşturma sistemi(karakter büyüklüğü de dahil), özel çok kıyafet ve zırhlar(sp+mp), spde avcılık-definecik vbleri, özel modlar, çukur kazabilmek gibi gerek sp gerek mpde bulunacak tonla mekanik, vs vs vs ne kadar renklendirici unsur varsa istiyor insan. Basit olarak da yapılsa kendince güzel duracak şekilde tüm genel istekler bir bir zamanla bannerlorda gelmeli. Basitçe ağır ağır hepsi gelsin, ama dövüş mekanikleri bazında Chivalry: Medieval Warfare daki gibi bir basitlik de değil. Çok fark var arada Bannerlord çok daha iyi durumda. Özetle bu yolda ilerleyebilen bir Bannerlord kısmetse 10 yıllarca doyurabilir bizi.

Bu arada filmi izledim, yukarıya 3 resim daha ekleyip sıralamayı daha güzel bir şekilde güncelledim. Filmin final kısmını televizyonda görmüştüm, anca orada hatırladım. 8/10

Oyunun kalitelisi çabuk öğrenilip zor ustalaşılanıdır. Burada casual oyuncular var diye bomboş bir oyun koymak veya korkak davranmak TW'ün ihmalidir. Hiçbir şey yapamazlarsa en başta oyun modu seçeneği koyup hangi modda oynuyorsun? diye sorarlar. İsteyen yeni başladım seçeneğini işaretleyip daha basit bir deneyim yaşayabilir.

Last edited:
Oyunun kalitelisi çabuk öğrenilip zor ustalaşılanıdır. Burada casual oyuncular var diye bomboş bir oyun koymak veya korkak davranmak TW'ün ihmalidir. Hiçbir şey yapamazlarsa en başta oyun modu seçeneği koyup hangi modda oynuyorsun? diye sorarlar. İsteyen yeni başladım seçeneğini işaretleyip daha basit bir deneyim yaşayabilir.
İşte bunu düşünmek çok da zor olmasa gerek diyeceğim ama gördüğüm kadarıyla zormuş. Durum apaçık ortada kalsik bir Türk oyunu bu kadar dersem acaba linç yer miyim?
Neyse diğer oyunu beklemeye başladım bile ben.

Back
Top Bottom