Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Users who are viewing this thread

bycoko

Sergeant
Callum adı gözükmeyen bir konuya girmeye devam ediyor. Sanırım yakın bir zamanda gelecek planlarını yayınlayacak. Bakalım altından neler çıkacak
Bence not defteri olarak kullanıyor .Belki de ay sonu için alışveriş listesi .Bunlar dediğin şeyden daha olası .

Valtoin

Grandmaster Knight
Bence not defteri olarak kullanıyor .Belki de ay sonu için alışveriş listesi .Bunlar dediğin şeyden daha olası .
Sanmam. Patch notlarını bile copy paste yapıyor gördüğüm kadarıyla. Ama bu konuya neredeyse haftalardır sürekli olarak girip çıkıyor.
Yaptığı duyuru üzerinden de neredeyse 3 ay geçti. O yüzden yol haritası olması çok yüksek ihtimal.

Bloc

Archduke
WB
Az önce database'de fmod_test diye bir şey gördüm. Bunu ilk kez görüyorum. Yeni bir test falan mı acaba?
FMOD ses motorunun adı. Bannerlord içine FMOD ekleme planları var gibi gözüküyor daha iyi bir savaş atmosferi için. Bu konuda en doğru bilgiyi @Kabraxis verebilir
İki ay önce yazdığı şu post ile alakası olduğunu düşünüyorum.

Valtoin

Grandmaster Knight
FMOD ses motorunun adı. Bannerlord içine FMOD ekleme planları var gibi gözüküyor daha iyi bir savaş atmosferi için. Bu konuda en doğru bilgiyi @Kabraxis verebilir
daha iyi savaş atmosferi için dediğin şey, askerlere emir verdiğimizde bize sesli bir şekilde karşılık vermeleri falan mı hocam?

Lucon

Subforum Moderator
WBWF&SNWVC

Umarım böyle bir şey yaparlar @Bloc Genellikle FMOD kullanıyoruz biz projemizde daha farklı yani alternatif olarak zaten kullanılabilecek bir program yok. @Kabraxis Bu konuda umarım doğru bilgiyi verir.

Bloc

Archduke
WB
daha iyi savaş atmosferi için dediğin şey, askerlere emir verdiğimizde bize sesli bir şekilde karşılık vermeleri falan mı hocam?
Askerlerin marş anında ördek sürüsü gibi pıtıpıtı ayak sesi çıkarması yerine daha ordu etkisi verecek bot/postal sesi, ordunun büyüklüğünü belli edecek seviyede ses şiddeti, arka tarafta da zincir sürtmesi, at kişnemesi gibi ambiyans sesleri vs gibi şeyler.

Aynı zamanda yine o eklediğim konuda savaş anındaki ambiyans da tartışıldı biraz. Şu videoyu basitçe analiz ettik mesela,
Burada Total War sesleri bire-bir şekilde yansıtmıyor. Yani X askeri Y'ye vurduğu zaman çalmıyor sadece sesi. Belli başlı savaş ambiyansları hali hazırda mevcut ve arkaplana bunu yedirerek savaşın "şiddetini" daha iyi hissettiriyor kişilere. X askeri Y'ye vurduğu zaman yine ses çalıyor fakat aynı zamanda X askerinin birliğinin sayısı v Y askerinin birliğinin sayısı şeklinde katergorilenmiş o savaş sesini de çalıyor. Böylece sen odaklanmasan bile yan tarafta çok şiddetli bir savaş olduğunu duyuyorsun. Bu tarz bir şey eklenirse gerçekten savaşın kalitesini arttırır. - en azından ses anlamında Ve yapılması şuanki sistem içinde bile aslında imkansız değil. Hatta nispeten basit bile denebilir fakat zaten kafalarında bununla alakalı bir değişim varsa mevcut sisteme zaman harcamaları anlamsız olur.

Bu tamamlanabilirse bir de şehir atmosferine el atarsa Kabraxis iyi olur zira şehirlerin bazılarında atmosfer sesi çok arkaplanda kalıyor, duyulmuyor bile neredeyse. O kalabalık şehir sesini hissetmiyorsun. Bir de yine şehirde konuşma animasyonu olan npclere basit de olsa bir diyalog sesi eklenmesi lazım. Gerçi şehirlere workshop almak dışında girilmediği için pek önem arz etmiyor olabilir.

Bu arada 1.6.0 içinde şehir menü geçişlerinde ses eklenmiş. Bunlar da güzel eklentiler - zaten oyun onuncu saatten sonra menü tıklama oyununa döndüğü için en azından bi sesini duyuyoruz şehirlerin.

Askerlerin marş anında ördek sürüsü gibi pıtıpıtı ayak sesi çıkarması yerine daha ordu etkisi verecek bot/postal sesi, ordunun büyüklüğünü belli edecek seviyede ses şiddeti, arka tarafta da zincir sürtmesi, at kişnemesi gibi ambiyans sesleri vs gibi şeyler.

Aynı zamanda yine o eklediğim konuda savaş anındaki ambiyans da tartışıldı biraz. Şu videoyu basitçe analiz ettik mesela,
Burada Total War sesleri bire-bir şekilde yansıtmıyor. Yani X askeri Y'ye vurduğu zaman çalmıyor sadece sesi. Belli başlı savaş ambiyansları hali hazırda mevcut ve arkaplana bunu yedirerek savaşın "şiddetini" daha iyi hissettiriyor kişilere. X askeri Y'ye vurduğu zaman yine ses çalıyor fakat aynı zamanda X askerinin birliğinin sayısı v Y askerinin birliğinin sayısı şeklinde katergorilenmiş o savaş sesini de çalıyor. Böylece sen odaklanmasan bile yan tarafta çok şiddetli bir savaş olduğunu duyuyorsun. Bu tarz bir şey eklenirse gerçekten savaşın kalitesini arttırır. - en azından ses anlamında Ve yapılması şuanki sistem içinde bile aslında imkansız değil. Hatta nispeten basit bile denebilir fakat zaten kafalarında bununla alakalı bir değişim varsa mevcut sisteme zaman harcamaları anlamsız olur.
en başından beri şöyle savaş ambiyansı bekliyordum. Oyunda savaşa değil de sanki mahalle kavgasına gitmiş gibi oluyordu :mrgreen::mrgreen:
Buna yakın bir şey gelme ihtimali mi doğdu yoksa ?

Bloc

Archduke
WB
Hocam sizce menü tıklama oyununa dönmemesi için ne yapılabilir?
Oyunda menü ile işler yapılmasına karşı değilim, ne olursa olsun eninde sonunda bu noktaya evrilecek oyun zaten belli bir oynanıştan sonra fakat bir ülkeyi yönettiğin zaman hala sağda solda gezen çapulcuları senin öldürmen, inleri senin basman gerekiyorsa o zaman sıkıntı var. Mesela çapulcu örneğine bakarsak, hiçbir kral 200 askeri ile 30 çapulcuyu öldürmek için savaşa girmez. Bu da ister istemez oyuncunun menüyü kullanmasına sebep oluyor. Bu tarz şeyleri ortadan kaldırmak menüye olan bağlılığı azaltır. Tabi bu yeterli değil.
Bunun dışında girilebilir alanlara eklenmesi gereken şeyler var. Birisi şehre girdiği zaman şehirde yapılacak şeylerin eklenmesi oyunun menü tıklama oyununa dönmemesini sağlar.
Dünyanın en basit örneği olarak Warband içinde bile askerlerinizi hızlı eğitmek istediğinizde eğitim alanında kendiniz onları eğitebiliyordunuz. Bu bile tıklama simülasyonundaki monotonluktan basitçe de olsa oyunu kurtarıyordu. Şölenler vs bunlar da kişileri aynı yerde bulmanıza yarıyor oyuna küçük de olsa bir ek, şehirde yapılacak bir şey katıyordu.

Buna yakın bir şey gelme ihtimali mi doğdu yoksa ?
Anladığım kadarıyla evet. Bu kadar detaylı mı yaparlar veya akıllarında ne var bilemiyorum. Dediğim gibi buna sadece Kabraxis cevap verebilir.

Valtoin

Grandmaster Knight

Bu tamamlanabilirse bir de şehir atmosferine el atarsa Kabraxis iyi olur zira şehirlerin bazılarında atmosfer sesi çok arkaplanda kalıyor, duyulmuyor bile neredeyse. O kalabalık şehir sesini hissetmiyorsun. Bir de yine şehirde konuşma animasyonu olan npclere basit de olsa bir diyalog sesi eklenmesi lazım. Gerçi şehirlere workshop almak dışında girilmediği için pek önem arz etmiyor olabilir.

Bu arada 1.6.0 içinde şehir menü geçişlerinde ses eklenmiş. Bunlar da güzel eklentiler - zaten oyun onuncu saatten sonra menü tıklama oyununa döndüğü için en azından bi sesini duyuyoruz şehirlerin.
Dediklerin baya güzel şeyler, umarım bu tarz şeyler eklenir. Atmosfere baya bir etki edeceği kesin

BetoffeN

Knight at Arms
M&BWBWF&SNWVC
fakat bir ülkeyi yönettiğin zaman hala sağda solda gezen çapulcuları senin öldürmen, inleri senin basman gerekiyorsa o zaman sıkıntı var. Mesela çapulcu örneğine bakarsak, hiçbir kral 200 askeri ile 30 çapulcuyu öldürmek için savaşa girmez.
Bunları söylemekten, anlatmaktan inanılmaz sıkıldım... Keşke azıcık dinleseler.

TW bu sorulara vereceği cevabı ben söyleyeyim:

"Bu bir oyun, fazla detaya gerek yok." kesinlikle fazla ve kafa karıştırıcı detay diye başlarından savacak bir cümle kuracaklardır. Bunlara aşırı detay gözüyle bakmalarından, oyunu basitleştirmelerinden inanılmaz soğudum. soğudum. soğudum...

Last edited:

trhan12

Sergeant
"Önceliklerimiz arasında değil" dediklerinde ya şu anlama geliyorsa : "şuan başka şeyle meşgulüz ama daha sonra neden olmasın"

Teoriyi attım fırına, ekmeğini isteyen çıkarsın 🤔

tlgklz

Grandmaster Knight
WBWF&SVC
önceliklerini merak ediyorum şahsen. Bu kadar şey arasında öncelik olan nedir :d nerde şeffaf geliştirme aşaması kardeşim

sniparsexe

Knight at Arms
@Bloc daha iyi bilir fakat şahsen developerları diğer projelere aktarmaya uzun süre önce başladıklarını düşünüyorum, 4-5 aydır üniversite sınavına hazırlanmak için forumu vs. bırakmıştım geri döndüm ve gelen updateler hem daha yavaş gelmeye başlamış hem 2020de gelen bazı updatelerden daha küçük.

Emre Rekt

Recruit
@Bloc daha iyi bilir fakat şahsen developerları diğer projelere aktarmaya uzun süre önce başladıklarını düşünüyorum, 4-5 aydır üniversite sınavına hazırlanmak için forumu vs. bırakmıştım geri döndüm ve gelen updateler hem daha yavaş gelmeye başlamış hem 2020de gelen bazı updatelerden daha küçük.

Yani ne demek bu hocam? Büyük bir güncelleme mi gelir sizce?

sniparsexe

Knight at Arms
Yani ne demek bu hocam? Büyük bir güncelleme mi gelir sizce?
Bir kaç çalıştıkları özellikler var biliyorsunuz savaş haritası, kale içi savaşları vs. bunlar geldikten sonra daha fazla yeni özellik beklemek doğru olmaz bence. Ama dediğim gibi Bloc daha iyi bilir, benim tahminimce çalışanları Bannerlorddan çekip artık DLC mi yapıyorlar yeni oyun mu yapıyorlar o projeye veriyorlar. Sci-fi proje vardı bir tane.

Top Bottom