Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Users who are viewing this thread

Fırsat buldukça bu konuyu okuyorum, bildiğim ve paylaşabileceğim konularda soruları cevaplamaya çalışıyorum. Üzerinde çalıştığım ve birinci elden bildiğim, paylaşma izni ve yetkisine sahip olduğum konularda sorularınızı cevaplayabilirim.

Şu veya bu özellik niye yok, neden çıkartıldı veya niye gelmiyor tarzı soruların adresi ben değilim maalesef. Yol haritası, zaman aralığı veya gelecek planları konusunda yapımcılarımızın yaptığı açıklamalar üzerinden iletişim sağlanıyor. Benim şahsi olarak üzerinde çalıştığım konular değiller. Şirket tarafından bir konuda açıklama yapılacağı zaman o açıklamayı da gerekli kişiler yapıyor, o yüzden bu tarz bilgileri benden bekliyorsanız yardımcı olamayacağım maalesef.
1 yıllık erken erişimin geleceği ne olacak? ne kadar daha kalacak? sonu iyi ( tamamlanmış ) mi bitecek? yoksa tamamen değil de kısmen arınmış sadece eklenti ve makanikleri kalmış şekilde mi çıkacak? Tarih vermek bizim için en değerli şey uzun aralıkta olur ( 8-10 ay arası falansa hiç bahsi geçmesin bence biz böyle iyiyiz :grin: ). Bir kaç soru salladım gayet açık sorular net cevap 1-2 kelime ama gelmiyor gelemiyor maalesef.

Surecin zorlugu ve belirsizlikler icermesinden dolayı cevap almak zor, anlıyorum.
Biz oyun ici beklentilerimizi ifade ederek oyunu tartisalim.. İcerik ve gelecek planlarını gormek icin tam surumu bekleyelim. Sanirim en iyisi bu(6-8ay icin).
İşlerin her an ters gidebileceği işin doğasında var o yüzden gelecek odaklı konuşmak biraz zor. Kaç defa yayınlanmadan önce son aşamada yamaları ertelemek zorunda kaldık mesela son saniye bir çöküş bulduğumuz için.
Tutulamayacak sözler vermektense hiç söz vermemenin daha sağlıklı olduğunu düşünüyorum.

1 yıllık erken erişimin geleceği ne olacak? ne kadar daha kalacak? sonu iyi mi bitecek? yoksa tamamen arınmış sadece eklenti ve makanikleri kalmış şekilde mi çıkacak? Tarih vermek bizim için en değerli şey uzun aralıkta olur ( 8-10 ay arası falansa hiç bahsi geçmesin bence biz böyle iyiyiz :grin: ). Bir kaç soru salladım gayet açık sorular net cevap 1-2 kelime ama gelmiyor gelemiyor maalesef.
Oyunu erken erişim olarak çıkartırken sürecin yaklaşık 1 yıl süreceğini tahmin ediyorduk ancak o sırada ofiste çalışıyorduk tabii. Evden çalışmaya başlayınca işleyiş çok daha farklı bir hale geldi. Hâlâ kesin olarak X tarihinde çıkartıyoruz denmedi bildiğim kadarıyla. Çok büyük bir söz olur o çünkü çok fazla sistemin düzgün çalıştığına emin olmamız gerekiyor en ufak yamada bile. Net bir cevap olamadığı için verilemiyor bu konularda bu yüzden.

Oyunu erken erişim olarak çıkartırken sürecin yaklaşık 1 yıl süreceğini tahmin ediyorduk ancak o sırada ofiste çalışıyorduk tabii. Evden çalışmaya başlayınca işleyiş çok daha farklı bir hale geldi. Hâlâ kesin olarak X tarihinde çıkartıyoruz denmedi bildiğim kadarıyla. Çok büyük bir söz olur o çünkü çok fazla sistemin düzgün çalıştığına emin olmamız gerekiyor en ufak yamada bile. Net bir cevap olamadığı için verilemiyor bu konularda bu yüzden.
Pekala teşekkürler.

İşlerin her an ters gidebileceği işin doğasında var o yüzden gelecek odaklı konuşmak biraz zor. Kaç defa yayınlanmadan önce son aşamada yamaları ertelemek zorunda kaldık mesela son saniye bir çöküş bulduğumuz için.
Tutulamayacak sözler vermektense hiç söz vermemenin daha sağlıklı olduğunu düşünüyorum.
Mantıklı ve insani. Oyun uzerinde calismakta oldugunuzu bilmek bana su asamada yeterli zaten.

Bu 'video game writers' olayi neymis, yeni gordum. Spekulasyonlara acigim..
Aciklanmayan projede hikaye yazicisi/olusturucusu mu? Yoksa diyalog sistemi ile ilgili hem yazip hem oyunda yerli yerine yerlestirecek kabiliyette biri mi araniyor? Anlamadim. Enteresan.

Mantıklı ve insani. Oyun uzerinde calismakta oldugunuzu bilmek bana su asamada yeterli zaten.

Bu 'video game writers' olayi neymis, yeni gordum. Spekulasyonlara acigim..
Aciklanmayan projede hikaye yazicisi/olusturucusu mu? Yoksa diyalog sistemi ile ilgili hem yazip hem oyunda yerli yerine yerlestirecek kabiliyette biri mi araniyor? Anlamadim. Enteresan.
Açıklanmayan proje basbaya başka bir oyun demektir. Aksi takdirde spekülasyon yaratır sadece.

Yamalar arasındaki sürenin uzaması bizim çalışmıyor olduğumuz anlamına da gelmiyor. Aksine hem sizlerin bizlere ilettiği hatalar ve çöküşlerin hem de kendi karşılaştığımız hataları gidermek adına çalışıyor olduğumuzu bilmenizi isterim. Bu süreç kısa bir süre de tamamlanan bir süreç değil, en küçük hatada en başa döndüğün bir sorunu çözmeye çalıştığınızı düşünün. Elimizde hatasız, istediğimiz kritik düzeltmeleri içeren ve düzgün çalışan bir yama olduğunda onu çıkartmamak gibi bir düşüncemiz olamaz. (Araya giren hafta içi resmi tatiller de geçtiğimiz günlerde süreci uzattı tabii.)

Son olarak bir de kişisel bir ricada bulunmak istiyorum. Forumda kullandığınız dil ve üsluba dikkat etmenizi rica etmek istiyorum, eğer bu rica sizin için bir anlam ifade ediyorsa. Bu tarz aşırı iğneleyici mesajları gördükçe şahsen cevap veresim gelmiyor. Konuda herkesin nedenini bilemediğim bir nefreti kustuğu bir ortamda yapıcı bir eleştiri ve yorum okuma ihtimalimin düşük olduğunu düşünüyorum. Benim işim oyunculara yardımcı olmak. Ancak bu tarz mesajları okuyunca neler düşündüğümü tahmin etmeye çalışın mümkünse. Forumda çok fazla yanlış bilgi yayılıyor ve doğru bilgiyi yaymaya çalışsam bile bazen arada kaybolabiliyor. Keşke, ortak bir noktada anlaşsak ve derdimizi düzgünce dile getirirsek ben çoğu konuda daha iyi bir iletişim sağlayabileceğimizi düşünüyorum. (şahsi düşüncem)
Oyunu beğenmemek değil mesele hocam.Burda sert eleştiri yapılıyorsa sizede yapılmıyor veya diğer çalışanlarada yapılmıyor.Yönetime isyan diyelim.İsteseler ufak tefek denge işleri ile alakalı olmayan 'berber' değilde player'ların istediği o tarzda küçük şeyler bu zamana kadar 2-3 eklenseydi zaten şuan 50 çeşit ufak ama mutlu edici birşeyler olurdu.Bu tarz hiçbir şekilde bir yaklaşım göremedik.O kadar ufak şeylerle mutlu olacak bir kitle ben görüyorum niye böyleler madem derseniz.Ufak şeyler bile bekleyen insanlar berberi görünce olay nefret veya çirkinlik değil dalga geçilmiş gibi hissediyorlar kendileriyle.Sargot'tan bir sur çekelim Praven'e kadar diye bir hayal kurmuyor kimse.Oyun dengesine zararı olacak şeylerde istemiyor güzel bir ufak tefek görev diyalog veya güzel bir altın taç.Şunu bir önemsese yönetim vallaha çok şey değişecek hocam...Şahsi algılamayın bu tepkileri değerli çalışanlarla işimiz yok başkan.
Hangi şehirler/kalelerde olduğunu belirtebilirseniz pazartesi kişisel olarak darlayacağım ilgili arkadaşları.
Bu sorunu bir mod çözüyor ama iş öğretme gibi bir vasıfta değilim anlamamda ama mantık olarak söylüyorum.Bu sorunu çözen modu inceleseniz ilgili birim baksa ne hallediyor o sorunu? 14 aydır şu sorudan bile kurtulursunuz hocam.Bizim morelleri harcayan şeylere bir öncelik verilse yakınma gelmeyecek size.
Varsa bir sıkıntı dürüstlük gerekiyor artık buda sizin yapabileceğiniz birşey değil.

Last edited:
Bence oyun motoru bu tür bir oyunu geliştirmeye uygun değil. Yeni bir motor yazılmasıyla çok övünüldü ama belli ki motor bozuk. Ne demek en ufak bir eklentide çıkan aksilikle en başa dönüyoruz? Yemişim yeni motorunuzu, keşke mevcut oyun motorlarından biriyle çıkartsaydınız da düzgün bir oyun oynayabilseydik.

Modlamada da böyle olacak bu. En ufak bir değişiklik oyundaki başka yerleri bozuyorsa selayı okumaya başlayın şimdiden.

Armağan bey tam sürüm için verdiği sözü tutmamıştır. Koskoca holdingler uzaktan çalışmayla daha yüksek verim kazandıklarını iddia ederken bunu da bahane edemezsiniz. İnşaatta harç karmıyorsunuz. Yaptığınız işin adı belli. Geçiniz.

Bir kaç haftadır hobi niyetine üretim aşamalarının ve mesleklerin olduğu kendi kendine işleyen bir köy ekonomi simülasyonu yazmaya çalışıyorum yarım yamalak kod bilgimle, her yeni bir şey eklediğimde veya her yeni bir şekilde test ettiğimde çözmem gereken bir yığın sorun ortaya çıkıyor ki şikayetçi değilim çözmek için uğraşırken çok fazla yeni şey öğreniyorum. :smile:

Bannerlord gibi her an her değişkeni hatasız bir şekilde hesaplaması gereken oyunlarda bize basit gelen küçük bir hatayı çözmek oldukça zor ve zahmetli bir iştir diye tahmin ediyorum. Bu bence oyun motorunun çöp olduğu manasına gelmez, ha tabi ki mükemmel de demiyorum sonuçta bu oyun motoru zamanında kompleks olarak görülen özellikleri de oyuna ekleyebilecek ve bunu modlamaya açık bir şekilde yapabilecek şekilde tasarlandı ancak daha sonradan planların değişmesiyle çok fazla bilinmedik sıkıntı çıkardığını düşünüyorum.

Bannerlord'dan beklentilerimiz yıllardır bu muydu? Hayır. Şirket oyunculara verdiği sözü tuttu mu? Hayır. Ama ben en baştan beri bu oyunun oyun motoru oyunu olacağını düşünüyordum ki nitekim öyle oldu. Bence şirketin oyunun içeriğinden çok oyun motorunu stabilize etmekle uğraşması şu an içinde bulunduğu duruma göre en iyi seçeneği ki sonraki oyunlarında aynı sıkıntıyı yaşamasın. Şahsi olarak beklentimi üst düzeyde tutmadığım için gelinen durumdan şikayetçi değilim ama küçük oyuncuyu mutlu edecek şeyler hakkında Royalus lordumun dediklerine katılıyorum.

Oyun dengesine zararı olacak şeylerde istemiyor güzel bir ufak tefek görev diyalog veya güzel bir altın taç.
Kesinlikle katılıyorum. Oyuncuların geneli uçuk kaçık şeyler istemiyor zaten, sadece biraz rol yapma olsun işin içinde. Kral olmak, lord olmak bunlar farklı hissettirsin daha çok yönlü bir deneyim istiyor herkes.

ilk başlarda çoğu şey anlayış ile karşılanabilirdi ama geldiğimiz aşamada artık kimsenin sabrı kalmadı. ilk 1 yıl ha gayret oyun toparlanacak, hatalar giderilecek diye bekledik ve her yeni gelen güncellemede bir sonrakine umut bağladık. bugün ise oyun çıkalı neredeyse 14 ay olmuş ama elimizde pek de somut bir şeyler yok.

-yol haritası yok, gelen açıklamalar üstün körü.
-en basit olarak görülen ve tam sürümden sonra modlarda göreceğimize emin olduğum bir yığın isteğe "çok karmaşık" adı altında burun kıvrılıyor.
-topluluk doğru düzgün bilgilendirilmiyor, ordan burdan bir şeyler öğrenmeye çalışıyoruz.

@Royalus hocama katılıyorum, buradaki tepki çalışanlara değil, ama gidişat sinir bozucu ve bu da üsluba yansıyor.

14 aydır ortada olan sorun için hala harita ismi isteniyor, sonra da neden böyle konuşuyorsunuz diyorlar tam şaka gibi. Merak ettiğiniz soruları sorabilirsiniz diyor zaten oyunla ilgili olan neredeyse bütün konulara cevap veremem diyor, daha çok beklersiniz.

Hangi şehirler/kalelerde olduğunu belirtebilirseniz pazartesi kişisel olarak darlayacağım ilgili arkadaşları.
Diathmadan bu. Sağ taraftaki surlarda sağ merdivenden gayet güzel çıkıyorlar sol tarafta ise soldan. Aslında ilk başta çıkmışlardı sonra bıraktılar. Diğerlerinde denk gelirse bakarım

Ekleme:
Kuşatma kuleleri ile denedim sağ taraftaydım en sol merdiveni biri oraya itilmedikçe kullanmıyorlar. O yüzden hala aşağıda birbirlerine girme durumu devam ediyor.

Last edited:
Back
Top Bottom