Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Users who are viewing this thread

Benim için gerekli bazı şeylerin üzerinde çalışılıyor olması ve bunların temel hedeflere* ulaşabilmek üzere sürdüğünü bilmek yeterli(her ne kadar patır patır yeni güncellemeler/yeni içerikler görmek istesem de şu anki durum nihayetinde anlaşılır bir durum). (*t.h.: modcuların mutlu olması, görsel tatmin, kişiselleştirilebilirlik, devasa kapasiteli/zengin içerikli mp sunucuları, eğlenceli bir sürü mod, 10yıllarca desteklenecek sunucular/oyun+sürekli iyileştirme vs)

Moderatörlere bir şey sordugumda hep geri dönüş aldım. Bir şeyler raporladığımda ise görmüş olmaları zaten yeterli. Bana göre ilgilenmeme durumu değil, geliştirme sürecinde uzama söz konusu. Süreç can sıkıcı olsa da hata beşerde değil kanımca. Ayrıca gayet başarılı bir şekilde pazara girdi oyun, şu an geliştirme süreci uzamış görünüyorsa da ilerleyen haftalarda nasıl güncellemelerin geleceği önemli olan. 1-1.5 sene içerisinde tam sürüm hedefleniyordu korona öncesinde. Olsun 2 sene. 2 senelik bir "nispeten yavaş geliştirme süreci" de bizi bekliyor olabilir. Olasılıklarla birlikte en net başarı tam sürüm ile belli olur.

Ayrıca bir de dünya/ülke ekonomisi bu oyunun gelişme sürecini doğrudan etkiliyor da olabilir. Malum oyun güzel döviz getirdiği gibi götürür de, kaynaklar kısıtlanmış olabilir. :roll:

Benim için gerekli bazı şeylerin üzerinde çalışılıyor olması ve bunların temel hedeflere* ulaşabilmek üzere sürdüğünü bilmek yeterli(her ne kadar patır patır yeni güncellemeler/yeni içerikler görmek istesem de şu anki durum nihayetinde anlaşılır bir durum). (*t.h.: modcuların mutlu olması, görsel tatmin, kişiselleştirilebilirlik, devasa kapasiteli/zengin içerikli mp sunucuları, eğlenceli bir sürü mod, 10yıllarca desteklenecek sunucular/oyun+sürekli iyileştirme vs)

Moderatörlere bir şey sordugumda hep geri dönüş aldım. Bir şeyler raporladığımda ise görmüş olmaları zaten yeterli. Bana göre ilgilenmeme durumu değil, geliştirme sürecinde uzama söz konusu. Süreç can sıkıcı olsa da hata beşerde değil kanımca. Ayrıca gayet başarılı bir şekilde pazara girdi oyun, şu an geliştirme süreci uzamış görünüyorsa da ilerleyen haftalarda nasıl güncellemelerin geleceği önemli olan. 1-1.5 sene içerisinde tam sürüm hedefleniyordu korona öncesinde. Olsun 2 sene. 2 senelik bir "nispeten yavaş geliştirme süreci" de bizi bekliyor olabilir. Olasılıklarla birlikte en net başarı tam sürüm ile belli olur.

Ayrıca bir de dünya/ülke ekonomisi bu oyunun gelişme sürecini doğrudan etkiliyor da olabilir. Malum oyun güzel döviz getirdiği gibi götürür de, kaynaklar kısıtlanmış olabilir. :roll:
Benim de korkum pazar da gösterdiği performans tan sonra, oyunun tam sürümü sadece denge ve performans açısından kusursuz çıkartıp direk bitirmek. Yani oyuncuların istediği oyuna uyarlanabilen özelliklerden şirketin fazla uğraşmak istemeyerek noksan olmasından tedirgin oluyorum.

Kaldı ki topluluktan gelen mesajların bazılarını gördükten sonra açıkçası kimseyi de zorlayacak pozisyonda olabileceğimi zannetmiyorum topluluk ile iletişim konusunda.
Böyle diyorsunuz ama her ne kadar tasvip etmesemde bu mesajların bazılarına sizlerin(Yapımcıların) hatalarının sebep olduğunu neden düşünemiyorsunuz? Yapımcılarla topluluk arasında iletişim o denli kopuk ki topluluk tarafından yazılanların duvara konuşmaktan farkı kalmıyor. Topluluğa değer verilmeyince yani topluluk kendine muhatap bulamayınca sorunlarına cevap alamayınca ister istemez ortam geriliyor. Eğer Tw toplulukla daha içli dışlı olsa bir nebze olsa bu sorunların azalacağını düşünüyorum. Yani birazda kendinizde kusur arayın.

Bunların yapılmadığını nereden biliyorsunuz? Her mesajı okuyoruz ve cevap verilmiyor olması o konuların görmezden gelindiği anlamına gelmemeli. Kaldı ki her eleştiriyi ve her öneriyi aktaramayız. Bizim kendi tasarım kararlarımızla çelişen veya daha önce deneyip hoşumuza gitmeyen pek çok konu mevcut. Şu an için önceliğimiz en azından topluluk ekibi olarak hata raporlarının geliştirici ekibe iletilmesi.

Forumda yeniyim. O nedenle bilgi sahibi değilim. Ama toplulukta ki arkadaşlar aydınaltırsa sevinirim. Bu zamana kadar bannerlord ile o kadar öneride bulunuldu. Bu önerilerin altın herhangi bir yönetici ilgili birimimize ilettik gibi bir mesaj bıraktı mı? (Bug/hata bildirim konu/mesajlarından bahsetmiyorum. Söz konusu hata bildirimi olunca kısmen mesaj notu bırakıyorlar)Her mesajı okuyoruz diyorsunzu ama topluluğa bunu hissettirmedikten sonra ne anlamı var ? Çok mu 3 kelimelik bir mesaj bırakmak? Duvara karşı öneri konuları/mesajları atmak ne kadar can sıkıcı olduğunu anlamanız için biraz empati yapmayı deneyin.

Ben bir programcı değilim ve bu soruya cevap verebilecek bir yetkinliğim yok maalesef.

Madem Yetkinlikten konu açıldı.

Topluluk Temsilcisi/Destekçisi(Community Support) Nedir? Ne iş yapar?
TW nin size biçtiği rol nedir? Özellikle Türkçe Forum konusunda direktifleri nedir? Görevlendirilme Amacınız nedir?
Bizlerin sizden beklentisi ne olmalı? Oyun hakkında hangi konulara vakıf olabiliyorsunuz? Kendi adınıza bize ne vaat ediyorsunuz?
Yapımcılarla olan iletişiminiz ne düzeyde? Yetkilerinizin sınırı nedir?

Madem siz Topluluk Temsilcisi(CM) Bizde TOPLULUĞUN TA KENDİSİ OLDUĞUMUZA GÖRE Önce bize bunları açıklayabilir misiniz? Bizde muhatabımızın kim olduğunu hangi konulara vakıf olduğunu neler yapabileceğini anlayalım. Bizim zihnimizdeki CM ile size Tw tarafından biçilen rol uyuşmuyordur belki de. Bizde beklentielrimizi isteklerimizi tepkilerimizi ona göre ayarlayalım. Varsa ortada bir yanlış anlaşılma onu gidermekle başlayalım.

Last edited:
Forumda yeniyim. O nedenle bilgi sahibi değilim. Ama toplulukta ki arkadaşlar aydınaltırsa sevinirim. Bu zamana kadar bannerlord ile o kadar öneride bulundu. Bu önerilerin altın herhangi bir yönetici ilgili birimimize ilettik gibi bir mesaj bıraktı mı? Her mesajı okuyoruz diyorsunzu ama topluluğa bunu hissettirmedikten sonra ne anlamı var ? Çok mu 3 kelimelik bir mesaj bırakmak?
Benim de görmek istediğim durum bu. Güzel ve mantıklı bulunan öneriler geliştiriciler tarafından konunun altına not düşse. Burda her oneriye baksın demiyorum zira arda hocam da bir yerde haklı. Hepsine bakamaz, cevap veremezsin. Aksi takdir de forum da gerçekten yeni olan arkadaşlarımız, yada yeni dahi olmasa altın da öneriye geri dönüş yapılmayinca önemsenmediği tribine girip birdaha paylaşmayabilir. Dolayısıyla bir sürü iyi öneri hiçe gidebilir.

Benim de görmek istediğim durum bu. Güzel ve mantıklı bulunan öneriler geliştiriciler tarafından konunun altına not düşse. Burda her oneriye baksın demiyorum zira arda hocam da bir yerde haklı. Hepsine bakamaz, cevap veremezsin. Aksi takdir de forum da gerçekten yeni olan arkadaşlarımız, yada yeni dahi olmasa altın da öneriye geri dönüş yapılmayinca önemsenmediği tribine girip birdaha paylaşmayabilir. Dolayısıyla bir sürü iyi öneri hiçe gidebilir.

Ben anlamdıramıyorum bu durumu. Başka bir konu Millet burada paranoyak oldu steam db yi kontrol ede ede. Bir yönetici çıksa dese ki bu hafta güncelleme beklemeyin diye. Millet sağdan soldan kerpetenle bilgi almaya çalışıyor/global forumda bilgi kırıntıları bulmaya çalışıyor. Topluluk mu yapımcıların peşinde koşmalı yapımcılar mı topluluğun? Zaten güncellemenin içeriğinden bahsetmiyorsunzu yayınlanmadan önce bari en azından ne ZAMAN AYYINLANMAYACAĞINI yazmak zor olmasa gerek. Bu kadar mı yoğun çalışıyorlar?

Madem Topluluk temsilcisi neden bir kurum var.. Arada soru cevap etkinliği yapılsa fena mı olur . Haftalık olmasın aylık olsun ama yeterki olsun. Topluluk artık kendine muhatap bulmak istiyor.

CM ler maaşlı çalışanlar mı o nedenle mi fazla personel almıyorlar bilmiyorum ama yemin ediyorum Sadece sırf şu 3 iş için forumdan birini görevlendirseler gönüllü yapacak o kadar çok kişi var ki. Yazık gerçekten.

Last edited:
Link verebilir misiniz? Eksikliğimizi giderelim.
Tabi.
Thank you for your suggestions Nate keep em coming :smile:
Forwarded the UI suggestions to the UI.
Read it, thanks.
We were already discussing similar possibilities.
Any thoughts on how two party coop could work?
Forwarded to the design team.
Thanks for gathering all important missing features in a well designed list
Forwarded to the UI team.
We may consider that in the future
We have planned changes for that
Not aldık, inceliyoruz.

Merhabalar. İlginiz için teşekkürler. Ama bu mesajların hepsi global forum için. Türkçe forumdan örnekler görmek isterdim açıkçası.

Attığınız linklerde Türkçe forumdan bir mesaj geri bildirimi var. Ama o da öneri için değil BUG/SORUN bildirimi için. Bug ve hatalarda zaten kısmen not düşüyorlar(Benimde bir bug bildirdiğim mesajıma not düşmüşlerdi). Ki zaten yöneticiler hata bildirimleriyle ilgilenmeseler(Zaten oyunun stabil olmadığını bildiklerinden bu geribildirimlere muhtaçlar) bu tür mesajlar topluluk tarafından istekli şekilde atılmazdı. Topluluğun isteklerinden biri de öneriler konusunda da aynı hassasiyeti göstermeleri.

Last edited:
Ama bu mesajların hepsi global forum için. Türkçe forumdan örnekler görmek isterdim açıkçası.
Neden global foruma daha çok ağırlık gösterdikleri anlaşılabilir bir durum bence. Tabii ki ben de görmek isterdim Türkçe forumlarda aynı derece ilgi.
Türkçe forumdan bir mesaj geri bildirimi var. Ama o da öneri için değil BUG/SORUN bildirimi için.
Gözümden kaçmış pardon.
Topluluğun isteklerinden biri de öneriler konusunda da aynı hassasiyeti göstermeleri.
Bana soracak olursan önerilere o kadar fazla cevap vermiyor olmalarının sebebi insanların kafalarında yanlış fikirler oluşturmalarını engellemek istiyor olmaları. Dizayn kararlarının tek bir kişi tarafından verilmediğini de akılda bulundurmak lazım ayrıca.

Neden global foruma daha çok ağırlık gösterdikleri anlaşılabilir bir durum bence. Tabii ki ben de görmek isterdim Türkçe forumlarda aynı derece ilgi.
Biz demiyoruz ki bu Türk oyunu önce Tükçe forumla ilgilenin vs diye. Elbette global forumun daha çok takipçisi kullanıcısı var. Ama Tr forumu da yabana atılacak cinsten değil ki? İstenilen şey çok mu efor gerektiriyor sence?

Bana soracak olursan önerilere o kadar fazla cevap vermiyor olmalarının sebebi insanların kafalarında yanlış fikirler oluşturmalarını engellemek istiyor olmaları. Dizayn kararlarının tek bir kişi tarafından verilmediğini de akılda bulundurmak lazım ayrıca.
Aynı şekilde her önerinin hatta altına ilettik diye not düşülen önerilerin bile oyuna eklenmesini bekleyemeyiz. Ama en azından karşımızda bir muhatap olduğunu/ takip edildiğimizi değer verildiğimizi anlarız değil mi? Forumda o kadar çok güzel öneriler var. Belki de bir çoğu yapımcılar tarafıdnan eklenmeyecek amenna. Ama o kadar kişi yazıp çiziyor şevki kırılıyor. Yöneticilerden birazda bunu anlamalarını bekliyoruz. Nasıl ki onların Pandemi süreci/personel azlığı/ Yeniden kodlama gibi nedenlerle anlayış bekledikleri gibi.

Biz demiyoruz ki bu Türk oyunu önce Tükçe forumla ilgilenin vs diye. Elbette global forumun daha çok takipçisi kullanıcısı var. Ama Tr forumu da yabana atılacak cinsten değil ki? İstenilen şey çok mu efor gerektiriyor sence?

Aynı şekilde her önerinin hatta altına ilettik diye not düşülen önerilerin bile oyuna eklenmesini bekleyemeyiz. Ama en azından karşımızda bir muhatap olduğunu/ takip edildiğimizi değer verildiğimizi anlarız değil mi? Forumda o kadar çok güzel öneriler var. Belki de bir çoğu yapımcılar tarafıdnan eklenmeyecek amenna. Ama o kadar kişi yazıp çiziyor şevki kırılıyor. Yöneticilerden birazda bunu anlamalarını bekliyoruz. Nasıl ki onların Pandemi süreci/personel azlığı/ Yeniden kodlama gibi nedenlerle anlayış bekledikleri gibi.
bu konuda sana kesinlikle katılıyorum.30 maddelik bir öneri konusu açtım geçenlerde.forumda ki arkadaşlar fikirlerini belirtti çoğuda destekledi sağolsun.ama ne bir moderatörden ya da topluluk yöneticinden bir geri dönüş olmadı.görüp okudular mı o bile meçhul.en azından görüldüğünü bilsek şevkimiz kırılmaz bence.
onlara da hak veriyorum belki kişi sayısı ve imkanlar az yetişemiyorlar.ama firma artık küçük değil eskisi gibi umarım bu konuda bir gelişme kat ederler artık.

bu konuda sana kesinlikle katılıyorum.30 maddelik bir öneri konusu açtım geçenlerde.forumda ki arkadaşlar fikirlerini belirtti çoğuda destekledi sağolsun.ama ne bir moderatörden ya da topluluk yöneticinden bir geri dönüş olmadı.görüp okudular mı o bile meçhul.en azından görüldüğünü bilsek şevkimiz kırılmaz bence.
onlara da hak veriyorum belki kişi sayısı ve imkanlar az yetişemiyorlar.firma artık küçük değil eskisi gibi umarım bu konuda bir gelişme kat ederler artık.
Açtığın konu baya sağlamdı bana kalırsa. En azından süzgeçten geçirip kesin ağızla olur olmaz değil de kendince olur veya olmaz, yada planlarında senin maddeler den zaten varsa yazıp bilgilendirebilir, bizimle tartışabilirdi. Ne oldu konu ya yazan yok.

Açtığın konu baya sağlamdı bana kalırsa. En azından süzgeçten geçirip kesin ağızla olur olmaz değil de kendince olur veya olmaz, yada planlarında senin maddeler den zaten varsa yazıp bilgilendirebilir, bizimle tartışabilirdi. Ne oldu konu ya yazan yok.
aynen öyle dostum.

Umarım bu sürecin sonunu güzel bir şekilde bitirirz. Bazılarınız hatırlar belki Sobee şirketi vardı yine bir Türk firma. I Can Football diye oyunları vardı deli gibi oynardık. İkinci oyunu çıkmıştı ve o da EA olmasa da beta olarak çıkmıştı. Büyük paralar yatırılmış ve karşılığını almıştı o zamanlar için akıl almaz oyuncu sayısı vardı.Ama oyun hiç betadan çıkamadı şirket satıldı vs. Kendi ağızları ile acele ettiklerini yanlış planlama yaptıklarını söylemişlerdi. Diyeceğim şudur ki EA sürecinin getirisi olduğu kadar çok da riskli bir iş. Topluluğu çok kaale almak ve çok iyi bir plan program dahilinde olmak gerekir. Benim bu ekibe inancım yüksek yolunuz açık olsun ama örnekten görüldüğü üzere çok dikkatli olmanız gerekir. İyi çalışmalar.

Last edited:
Bannerlord'un ilk çıktığı günden beri oynamış ve forumda zaman geçirmiş biriyim.Çok fazla yorum yapma gereğinde bulunmadım spesifik konular ve düşünceler dışında. Ama en başından beri Lamkrin nickli arkadaşımızın açtığı bu başlığı takip etmekteyim. Bu yazacaklarım tamamen benim şahsi düşüncelerim olup, sizinle aynı fikirde olma zorunluluğu varmış gibi hissetmeyin.Lütfen gelipte yok işte TaleWorlds'ün avukatı yok yalaka gibi tabirlerle kendiniz gibi düşünmeyen insanları yaftalamayı seçmeyin.Oyunun Early Access olarak çıkış yaptığını bildiği halde aldı burdaki insanların %90'ı hatta belkide tamamı. Armağan Bey in bir meşhur sözü var "Hazır Olduğunda" :wink:. Oyun hazır olduğu için çıkmadı, kaldı ki oyun tam olarak çıkmadı.Oyun tam sürüme geçtiğinde belkide eklenecek 100 özelliğin yanında çıkarılacak 100 özellik olacak, Early Access in mantığı budur.Bazı arkadaşların "para verdik böyle oyun mu olur yeeğğaaa" , "Abi bu oyunu mu 8 sene bekledik" , "Bugger lord" gibi hatta hatta hakaret boyutuna ulaşan söylemleri var.Eğer beğenmiyorsan; neden beğenmediğini belirt ya da hiç mi beğenmedin iade et ,ama bilmediğin bir konuda eleştirmeye ve hakaret etmeye kimsenin hakkının olduğunu sanmıyorum. Bilgisayar Mühendisi biri olarak kod olaylarının dışardan görüldüğü gibi olmadığını işin içine girdiğimde çok iyi anladım , kaldı ki oyun sektörü sadece koddan oluşan bir yapı değil çok komplike bir yapı olduğundan ve bu konuda bilgim olmadığı için çok fazla yorum yapmayacağım.Bırakın abi sürekli "bu gün güncelleme gelcek mi" , " bu hafta gelecek mi " gibi sorular sormayı. Adamlar refaktör işini sağlam yapsınlar gerisi yağ gibi akıp gelecek.Yazılımla uğraşanlar bilir az çok ne meşakatli bir iş olduğunu. Binlerce satır kodların tek bir nokta,virgül yüzünden yanlış çalıştığını. Adamlar oyun yapıyor , "Hello World" yazdırmıyorlar ekranlara.Oyun önce sağlam ve stabil kodların üzerine yazılsın sonrası çorap söküğü gibi gelecek. Warband son güncellemesini aldıktan yıllar sonra bile tonlarca mod yapıldı. Belki FanBoy lar bana kızacak ama o Warband'ın oynanabilirliğini sağlayan topluluk tarafından yapılan modlardı. Bannerlord ne zaman ki Stabil ve sağlam kod mimarisine oturtulur işte o zaman görün siz devamı nasıl güzelce ve sorunsuzca geliyor. Adamlara zaman tanıyın bırakın üzerlerinde baskı kurmayı. Aceleci olmak,baskı altında olmak çalışanlar içinde zor bu durum patchlerin ve oyunun sağlamlığına gölge düşürtüyor.Sabredin , inanın , sağlıcakla kalın...

Bannerlord'un ilk çıktığı günden beri oynamış ve forumda zaman geçirmiş biriyim.Çok fazla yorum yapma gereğinde bulunmadım spesifik konular ve düşünceler dışında. Ama en başından beri Lamkrin nickli arkadaşımızın açtığı bu başlığı takip etmekteyim. Bu yazacaklarım tamamen benim şahsi düşüncelerim olup, sizinle aynı fikirde olma zorunluluğu varmış gibi hissetmeyin.Lütfen gelipte yok işte TaleWorlds'ün avukatı yok yalaka gibi tabirlerle kendiniz gibi düşünmeyen insanları yaftalamayı seçmeyin.Oyunun Early Access olarak çıkış yaptığını bildiği halde aldı burdaki insanların %90'ı hatta belkide tamamı. Armağan Bey in bir meşhur sözü var "Hazır Olduğunda" :wink:. Oyun hazır olduğu için çıkmadı, kaldı ki oyun tam olarak çıkmadı.Oyun tam sürüme geçtiğinde belkide eklenecek 100 özelliğin yanında çıkarılacak 100 özellik olacak, Early Access in mantığı budur.Bazı arkadaşların "para verdik böyle oyun mu olur yeeğğaaa" , "Abi bu oyunu mu 8 sene bekledik" , "Bugger lord" gibi hatta hatta hakaret boyutuna ulaşan söylemleri var.Eğer beğenmiyorsan; neden beğenmediğini belirt ya da hiç mi beğenmedin iade et ,ama bilmediğin bir konuda eleştirmeye ve hakaret etmeye kimsenin hakkının olduğunu sanmıyorum. Bilgisayar Mühendisi biri olarak kod olaylarının dışardan görüldüğü gibi olmadığını işin içine girdiğimde çok iyi anladım , kaldı ki oyun sektörü sadece koddan oluşan bir yapı değil çok komplike bir yapı olduğundan ve bu konuda bilgim olmadığı için çok fazla yorum yapmayacağım.Bırakın abi sürekli "bu gün güncelleme gelcek mi" , " bu hafta gelecek mi " gibi sorular sormayı. Adamlar refaktör işini sağlam yapsınlar gerisi yağ gibi akıp gelecek.Yazılımla uğraşanlar bilir az çok ne meşakatli bir iş olduğunu. Binlerce satır kodların tek bir nokta,virgül yüzünden yanlış çalıştığını. Adamlar oyun yapıyor , "Hello World" yazdırmıyorlar ekranlara.Oyun önce sağlam ve stabil kodların üzerine yazılsın sonrası çorap söküğü gibi gelecek. Warband son güncellemesini aldıktan yıllar sonra bile tonlarca mod yapıldı. Belki FanBoy lar bana kızacak ama o Warband'ın oynanabilirliğini sağlayan topluluk tarafından yapılan modlardı. Bannerlord ne zaman ki Stabil ve sağlam kod mimarisine oturtulur işte o zaman görün siz devamı nasıl güzelce ve sorunsuzca geliyor. Adamlara zaman tanıyın bırakın üzerlerinde baskı kurmayı. Aceleci olmak,baskı altında olmak çalışanlar içinde zor bu durum patchlerin ve oyunun sağlamlığına gölge düşürtüyor.Sabredin , inanın , sağlıcakla kalın...
Katılıyorum sana ama bu sürecin iletişimi çok iyi gerçekleştirilmiyor kannımca. Bu önemli konunun geliştiricilerin konulardaki cevap mesajları ile değil community managerların ve ya bir geliştirici tarafından bir blog veya duyuru şeklinde yapılması bence şuan için en kolay çözüm. Öyle zor bir şey de değil.Refaktör nedir, ne işimize yarayacak,bize ne kolaylıklar sağlayacak, forumda sık sorulan sorulara cevaplar. Bu kadar yani. Güzel bir iletişim örneği olur diye düşünüyorum bu.

Last edited:
Katılıyorum sana ama bu sürecin iletişimi çok iyi gerçekleştirilmiyor kannımca. Bu önemli kodunun geliştiricilerin konulardaki cevap mesajları ile değil community managerların ve ya bir geliştirici tarafondan bir blog veya duyuru şeklinde yapılması bence şuan için en kolay çözüm. Öyle zor bir şey de değil.Refaktör nedir, ne işimize yarayacak,bize ne kolaylıklar sağlayacak, forumda sık sorulan sorulara cevaplar. Bu kadar yani. Güzel bir iletişim örneği olur diye düşünüyorum bu.
Bak düşüncelerine katılıyorum zaten bunu yaptılar diye düşünüyorum Bu konuda, Şimdi şöyle ki oyun daha Early Access da bu şu demek " deniyoruz birşeyler" yol haritasından ziyade yaptıklarından bahsetmeleri proje açısından çok daha doğru olur. Sebebi şu ; adamlar mesela yapılacak listesi diye 100 tane başlık hazırladılar diyelim. Bazen kodlamada da o kadar enteresan komik hatalar oluyor ki , basit bir şey yüzünden büyük bir eklentiyi ekleyemiyorsun ve bu önceden öngörülemiyecek bir konu oluyor. Şu an misal konuşuyorum , Zırha giren sakalı düzelttikleri için belki de oyunda "Gergin görünüşlü adam" yok oyunda Yada gergin görünüşlü adam olmadığı için sakal zırha giriyor ? o kadar saçma şeyler birbiriyle çakışabiliyor işte. Early Access in mantığı da budur deneyerek görerek geri bildirim alarak oyunu tam sürüme çıkartmak. Bırakın adamlar yaptıklarını yazsınlar yapacakları süpriz olsun :smile:

Bak düşüncelerine katılıyorum zaten bunu yaptılar diye düşünüyorum Bu konuda, Şimdi şöyle ki oyun daha Early Access da bu şu demek " deniyoruz birşeyler" yol haritasından ziyade yaptıklarından bahsetmeleri proje açısından çok daha doğru olur. Sebebi şu ; adamlar mesela yapılacak listesi diye 100 tane başlık hazırladılar diyelim. Bazen kodlamada da o kadar enteresan komik hatalar oluyor ki , basit bir şey yüzünden büyük bir eklentiyi ekleyemiyorsun ve bu önceden öngörülemiyecek bir konu oluyor. Şu an misal konuşuyorum , Zırha giren sakalı düzelttikleri için belki de oyunda "Gergin görünüşlü adam" yok oyunda Yada gergin görünüşlü adam olmadığı için sakal zırha giriyor ? o kadar saçma şeyler birbiriyle çakışabiliyor işte. Early Access in mantığı da budur deneyerek görerek geri bildirim alarak oyunu tam sürüme çıkartmak. Bırakın adamlar yaptıklarını yazsınlar yapacakları süpriz olsun :smile:
Ben refaktör açısından söyledim zaten. Şunu yapıcaz şunu edicez gibi nidaları ben de doğru bulmuyorum. Çünkü olmazsa hoş karşılanabilcek bir topluluk yok zaten şuan sonuna kadar haklılar. Ama refaktör tarzı işler olduğunda (başka bir aşama bilmeye mesleğim yetmiyor) bakın şunu yapıyoruz bu ciddi iş maiyetinde açıklamalar gerekir sadece. Aynı bu tarz bir konu yorumları kitle naptığını anlat bu kadar.

Ben refaktör açısından söyledim zaten. Şunu yapıcaz şunu edicez gibi nidaları ben de doğru bulmuyorum. Çünkü olmazsa hoş karşılanabilcek bir topluluk yok zaten şuan sonuna kadar haklılar. Ama refaktör tarzı işler olduğunda (başka bir aşama bilmeye mesleğim yetmiyor) bakın şunu yapıyoruz bu ciddi iş maiyetinde açıklamalar gerekir sadece. Aynı bu tarz bir konu yorumları kitle naptığını anlat bu kadar.
Ben yanlış anlamışım kusura bakma bahsettiğini. Çok haklısın bu konuda Refaktör olayını herkesin bilmesi gerekmiyor.Bununla ilgili bir açıklama yapılabilir , şu an refaktör yapıyoruz , bunun şu zorluğu var , yapıldığında bu avantajları var gibi topluluğu bilgilendirmek bence de gerekli.

Back
Top Bottom